Jak začít s Venušinými kuličkami

Svaly pánevního dna, tak důležité v našem těle a tak zanedbávané... Víte, že můžete spojit příjemné s užitečným a procvičovat je s pomocí vaginálních kuliček? Jak na to, co očekávat a čeho se vyvarovat, se dočtete v tomhle článku z blogu Intiminy. Cvičení dna pánevního přispívá ke kvalitnějšímu intimnímu životu a to je motivující, nemyslíte? :-)

Svaly pánevního dna mají jeden z nejnáročnějších úkolů v těle. Musejí vytvářet oporu vnitřním orgánům a pomáhají nám mít kontrolu nad mnoha tělesnými procesy.

V neposlední řadě dobrá kondice pánevního dna také zvyšuje sexuální prožitky, hraje důležitou roli při porodu i při rekonvalescenci po něm. Proto je velmi žádoucí (čti nezbytné!) s touto oblastí pracovat a cvičit ji. I když povědomí o existenci Kegelových cviků má spousta žen, málokterá je umí správně provádět. Nebojte se správnost cviků konzultovat s fyzioterapeutem, v dnešní době najdete spoustu odborníků, kteří se cvičením pánevního dna zabývají. Dalším krokem po zvládnutí základních Kegelových cviků pak může být používání Venušiných kuliček - závažíček, která se zavedou do pochvy. Ptáte se, jak to funguje? Uvnitř každé Venušiny kuličky je vložená jedna menší těžší kulička, ta se při pohybu rozhoupe a předává svou energii vnější kuličce. Pro poševní svaly je to stimulující - nošení kuliček vás nutí zatínat svaly, které snad žádnou jinou aktivitou tak důkladně neposílíte.

Venušiny kuličky Laselle Sada

Pokud s kuličkami začínáte, postupujte stejně, jako by šlo o jakékoli jiné posilovací cviky - nenaložte si hned na začátek moc! Hezky postupně, krok po kroku.

Jak začít s Venušinými kuličkami

Zkoušíte-li to poprvé, máte asi ledasjaké obavy, ale nebojte se, je to snadné. Následující tipy vám můžou pomoci.

  • Lokalizujte svaly pánevního dna

Je důležité zavést kuličky/kuličku do pochvy na správné místo. Před zavedením kuliček zkuste do pochvy zavést prst a stáhnout svaly v dané oblasti (asi jako byste se snažila přerušit močení). Cítíte, kde se svaly kolem vašeho prstu stahují? Závažíčko zaveďte tak, aby sedělo těsně nad místem nejsilnějšího sevření, mělo by to být přibližně 2 cm od poševního vchodu. Možná vám pomůže vizualizace, že vaše pánevní dno je houpací síť a na téhle houpačce leží kuličky.

  • Neumísťujte kuličky příliš vysoko.

Buďte ve svém konání efektivní - když kuličky zavedete příliš vysoko, moc posilujících účinků to mít nebude. Hlavně pamatujte, že kuličky se v pochvě nemají kde ztratit, do dělohy přes děložní čípek opravdu neprojdou, dovnitř i ven vede jen jedna cesta. :-)

  • Najděte si optimální pozici.

Když se chystáte provádět posilovací cviky s kuličkami, může být zemská přitažlivost vaším nejlepším spolupracovníkem, ale také prokletím. Začátečníkům doporučujeme zavést kuličky vleže či jakékoli nevzpřímené poloze, která je vám příjemná. Stání se zavedenými kuličkami bude další level - a následuje chůze (a pro pokročilé nakonec třeba i běh). Nejdůležitější je vyhledávat pozice, které jsou vám pohodlné, abyste mohly vnímat, co se "tam dole" děje.

  • Nebuďte přehnaně ambiciózní.

Nepřehánějte to se snahou dohnat idoly ze sociálních sítí, které dělají s pánevním dnem divy (třeba jako tahle žena, která vaginálními svaly udrží i surfovací prkno!). Doporučujeme začít tím, že stáhnete svaly pánevního dna na dvě vteřiny a poté budete dvě vteřiny relaxovat. Cvičení opakujte. Jakmile tohle zvládnete, můžete zkusit dobu kontrakcí prodlužovat.
Nezapomínejte dýchat. Dýchejte do břicha, volně a přirozeně, nezadržujte dech!

  • Pojďte si hrát a zvyšovat laťku...

Když máte základy stahovacích cviků s kuličkami osahané a zažité, můžete přikročit dál a otevřít se výzvám a zábavě v oblasti dna pánevního. :-) Dovedla byste stáhnout pánevní dno, když vstáváte z postele nebo ze židle? Sprchovat se s kuličkami nebo si s nimi zatančit na svou oblíbenou písničku?

A když to zvládáte s lehkými "závažíčky", můžete vyzkoušet, jaké to bude s těžšími. Na to se ideálně hodí sada Laselle, která obsahuje trojici samostatných (nespojených) Venušiných kuliček o různých hmotnostech. Takže můžete postupovat od nejlehčí k těžším, případně kuličky kombinovat, až se na to budete cítit.

  • Nechtějte to "urvat".

U cvičení pánevního dna zcela platí - klidně méně, zato často. Nesnažte se to tedy jednou za týden vytrhnout tím, že si "naložíte", a nesahejte ihned po těžkých kuličkách, dokud jste nevyzkoušela ty lehké.

Švédská značka Intimina

Cvičení pánevního dna je žádoucí a účinné, pokud se zotavujete po porodu a také pokud vás trápí sebemenší úniky moči. (V případě pochybností se raději raďte s gynekologem či urogynekologem, že je pro vás cvičení s kuličkami vhodné. O volbě vhodných kuliček se můžete poradit s fyzioterapeutem zaměřeným na pánevní dno.)

  • Čistota, půl zdraví.

Cvičení je zdravé, ale jen s hygienicky čistými pomůckami. Bez ohledu na to, jaké Venušiny kuličky máte - mějte na paměti, že vyžadují péči. Před použitím a po něm je vždy umyjte. Doporučujeme zvolit mýdlo s vhodným pH, například mycí gel na menstruační kalíšek a silikonové hračky. Použít můžete také antibakteriální čisticí sprej vhodný pro dezinfekci menstruačního kalíšku i pomůcek pro sebepotěšení.

  • Bavte se...

Cvičení dna pánevního přispívá ke kvalitnějšímu intimnímu životu, navíc je jednoduché, zábavné a efektivní. A třeba to nakonec dotáhnete i k tomu surfařskému prknu. :-))

Volně přeloženo z blogu intimina.com.

Chcete vědět víc? O vaginálních kuličkách jsme psali také v těchto článcích:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Michaela Pospíšilová: O objevování pánevního dna, orgasmu pro všechny a boření Kegelova pomníku

"Pánevní dno nejsou jen svaly, které aktivujeme, abychom v důchodu nebyly inkontinentní. Je to sval plný emocí, sval, který si pamatuje a který žije náš příběh společně s námi," popisuje Michaela Pospíšilová, fyzioterapeutka, která se na pánevní dno specializuje. Jejím přáním je, aby ženy své pánevní dno nehledaly až ve chvíli, kdy je něco trápí. Přečtěte si o tom, jak užitečné a slastné je nastoupit do vlaku, který jede do stanice "Mám pánevní dno!", a že desetiletí propagované Kegelovy cviky nemusejí být nejlepší cestou zrovna pro vás.

Rehabilitační primářka: Inkontinence se dá řešit vhodným cvičením. Samo to nepřejde

Inkontinence sice nebolí, ale mnohé ženy výrazně omezuje v jejich každodenních aktivitách a společenském životě. Pro řadu z nich jsou úniky moči tabu, s kterým se nechtějí svěřit, a mají problém si potíže samy připustit. Co je příčinou inkontinence, jak vzniká a jak udržovat své pánevní dno v dobré kondici, vysvětluje primářka rehabilitace MUDr. Marie Mrvová.