Jak prát látkové vložky

Látkové vložky jsou už dnes (opět) oblíbenou hygienickou pomůckou. Na rozdíl od jednorázových potřeb je možné je používat znovu a znovu, ale je důležité správně je vyprat! Samozřejmě nám s tím pomůže automatická pračka, ale pojďme se podívat na pár věcí, na které nesmíme zapomenout.

Látkové vložky se vyrábí v mnoha velikostech, tvarech, savostech a samozřejmě také v mnoha barvách. Používají se podobně jako jednorázové vložky, jen místo nalepovacích křidélek mají na křidélkách patentky a ty se secvaknou k sobě. Podle síly menstruace žena vložky vyměňuje, některá jich potřebuje na cyklus 20, jiná vystačí s pár kousky. Obecně platí, že látkové denní vložky se vyměňují stejně často, jako byste měnila jednorázové potřeby. Jejich výhoda spočívá v pohodlí i ve zdravotní nezávadnosti - sama rozhodujete o tom, v čem vložky vyperete, a můžete se tak snadno vyhnout nežádoucí parfemaci či jiným dráždivým chemikáliím.

Látkové vložky - tipy na praní, sušení a údržbu

Tipy na praní látkových vložek

Otázka praní vložek je to, čeho se nejvíce žen obává, a také nejčastější důvod, proč ženy odmítají toto pohodlné řešení menstruační hygieny. V době, kdy máme automatické pračky, to ale zas tolik práce navíc není. :) Pokud používáte látkové intimky pouze k ochraně spodního prádla a pro pocit čistoty během dnů mimo menstruaci, pak je můžete prát stejným způsobem, jako perete spodní prádlo. Pokud je používáte i ve dnech menstruace, podívejte se na postup praní níže.

Látkové vložky po použití

Použitou vložku opláchneme vlažnou vodou. Nepoužíváme teplou vodu, protože pak by skvrny na vložce zůstaly. Můžeme vložku přeprat v ruce s pomocí žlučového mýdla či jiného mýdla na skvrny (citrusové, marseillské,...). Než se dostanete k praní v pračce, skladujte vložky v uzavřeném kyblíku s vodou. Ideální je vodu každý den vyměňovat a vložky vyprat nejpozději do tří dnů. Některé ženy skladují přeprané vložky jen v kyblíku, "na sucho".

Praní látkových vložek s prádlem

Látkové menstruační vložky je možné prát s jiným prádlem (ideálně s barevným, pokud jsou i vložky barevné). Není v tom žádná potíž, oblečení umazané od krve, když jste si rozbila koleno, byste také klidně dala do pračky s jiným prádlem. Velká výhoda je v tom, že oblečení perete často a tak prostě vložky jen přihodíte. Vložky lze prát na 40°C nebo i na 60°C, třeba společně s ručníky. Při praní je praktické použít sáček na praní, ve kterém budete mít i po vyprání všechny vložky pohromadě a navíc zůstanou déle pěkné. Doporučujeme také dezinfekční máchadla, například Ulrich nebo Yellow & Blue. Nepoužívejte bělidla na bázi chloru ani aviváž. Používání bělidel na bázi kyslíku může způsobit blednutí barev.

TIP: Pokud máte malé dítě a používáte látkové plenky, je úplně nejjednodušší prát vložky a plenky dohromady.

Praní samostatně?

Pokud budete prát vložky samostatně, pračka bude pravděpodobně poloprázdná, ale na vyprání to vliv nemá. Některým ženám praní s vložek s ostatním prádlem vadí a navíc chtějí prát vložky na vysoké teploty. Pokud má pak žena pocit větší čistoty, je to jistě v pořádku.

Sušení látkových vložek

Vložky je nejlépe sušit venku na sluníčku. Výhoda je, že pokud na nich zůstaly nějaké skvrny, slunce je vybělí. Ne vždy je samozřejmě možnost je takto usušit, takže bude nutné spokojit se se sušákem a kolíčky. Aby se nám jich na sušák více vešlo, můžeme použít sušáček na látkovky.

Na látkové vložky můžeme použít sušičku, ale jen na nízkou teplotu. Nepokládáme je přímo na topení.

Sušáček na látkové vložky
Látkové vložky vysící na praktickém sušáčku - aby nezabíraly moc místa.

Další rady, jak pečovat o látkové vložky

Pokud vám látkové vložky vyhovují, je dobré si jich pořídit větší počet, abyste je nemusely průběžně přepírat. Toto řešení je rovněž dobré pro ty, kterým představa ručního praní vložek z různých důvodů nevyhovuje.

Po skončení menstruace lze látkové vložky před závěrečným praním dezinfikovat v octovém roztoku (1 lžička octa na 1,5 dcl vody) nebo v slabším roztoku peroxidu (1dcl peroxidu smíchaný s 1 dcl vody).

Pokud vložky žehlíte, tak na stupeň bavlna a pouze z dotykové strany - tedy té, které se při použití dotýká vašich intimních partií. Na spodní straně vložky je nepropustná vrstva, kterou by žehlení mohlo snadno poškodit a vložka by pak již nebyla funkční.

Jak si zachovat měkké vložky i po mnohonásobném vyprání?

Praní ve standardních prášcích látkovým vložkám příliš neprospívá. Doporučujeme prát je v pracím gelu. Z našich zkušeností doporučujeme značku Ulrich, která je ekologická a zároveň opravdu prádlo vypere! Prací gely Ulrich jsou bez přidaných parfémů a vhodné i pro alergiky, jsou vyrobeny z kvalitních obnovitelných surovin, neobsahují palmový olej, optické zjasňovače ani enzymy a nejsou testovány na zvířatech. Navíc všechny gely obsahují kyselinu mléčnou, které snižuje usazování vodního kamene a brání tak tvrdnutí prádla.

Pokud máte tvrdou vodu, můžete přidávat změkčovač vody nebo alespoň přidat lžíci octa do předposledního máchání. Výše zmíněná máchadla by problém s tvrdnutím vložek měla také vyřešit.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.

Často kladené dotazy - látkové vložky

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit látkové vložky nebo když už je používají a mají nějaké potíže.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!