Jak si poradit s menstruací na cestách

Mít menstruaci na cestách je něco, co žádná žena zrovna nepreferuje. Pokud nechcete své dny odkládat pomocí léků, mám pro vás několik tipů, jak to v pohodě zvládnout, ať už se jedná o dovolenou u moře nebo o cestovatelskou poznávačku.

Menstruační kalíšek

Kalíšek je jednoznačně nejpraktičtější pomůcka pro cestování. Krátkodobé i dlouhodobé, do pouště i do tropů. Podmínkou ale je, že ho máte již vyzkoušený, víte, že se na něj můžete spolehnout, a umíte to s ním. Pokud vás tedy nějaká dobrodružná dovolená čeká, kupte si kalíšek včas a naučte se s ním zacházet.

Výhody:

 • Zavádí se dovnitř – zůstáváte maximálně čistá, žádné opruzeniny či zapaření.
 • Dlouhá doba použití – při normální menstruaci vypláchnete kalíšek ráno a večer.
 • Jistota dopředu – kalíšek můžete zavést před menstruací a neřešíte nehodu.
 • Je skladný – nic neváží a nezabere žádné místo v batohu.
 • Nic navíc – stačí vám jeden kalíšek a pitná voda, nemusíte řešit, co s odpadem.

Cestovatelka s menstruačním kalíškem Lunette

Co se může hodit

Petka: Na záchod do kabinky nebo na „výlet“ za skálu v poušti si s sebou vezměte petlahev s pitnou vodou, kalíšek s ní snadno opláchnete.

Vlhčené ubrousky na kalíšek: Kalíšek stačí oplachovat pitnou vodou. Když ale není k dispozici, použijte ubrousky.

Další informace:

Tampony

Tampony mnoho z nás používá a není důvod si je nevzít na cesty. Doporučuji zabalit si svou oblíbenou značku v dostatečném množství, protože tam, kde budete, by nemusela být dostupná, a to je něco, co rozhodně nechcete řešit.

Výhoda zavedení dovnitř zůstává stejná jako u menstruačního kalíšku, v ostatních věcech už ale tampony za kalíškem pokulhávají. Někdy může být nepříjemnost i to, když musíte řešit, kam tampon vyhodit.

Intimní vlhčené ubrousky Natracare
Intimní vlhčené ubrousky jsou na cesty témeř nezbytností. Záchrání vás v mnoha případech, protože je můžete použít nejen na intimní hygienu. Ale pozor - opačně to neplatí! Vlhčené ubrousky na ruce rozhodně nejsou vhodné na intimní oblast.

Vložky

Některé ženy z různých důvodů pomůcky zaváděné dovnitř nepoužívají. V tom případě je nutné sáhnout po jednorázových vložkách. Stejně jako u tamponů platí, vezměte si s sebou vše, co budete potřebovat, nespoléhejte na místní zdroje.

Na co nezapomenout

 • Pokud bude teplo, vezměte si co nejvíc prodyšné oblečení a vložky, které máte vyzkoušené v létě. Opruzeniny mohou cestování dost znepříjemnit.
 • Vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu se budou hodit v případě, že není možnost se umýt. A v případě silnější menstruace se hodí vždycky! Nepodceňujte to, aby ubrousky byly opravdu určeny pro ženské intimní partie. Dětské či parfémované ubrousky mohou rozhodit pH a problém v intimní oblasti je na cestě…

Menstruační kalhotky a plavky

Pratelnou pomůcku na cesty nedoporučuji, pokud se přesouváte z místa na místo, zbytečně se budete stresovat tím, zda do rána kalhotky uschnou (a pravděpodobně neuschnou). Takže na menstruaci ne. Ale jako pojistku rozhodně ano. Pokud se vám často stávají nehody nebo pokud máte před sebou dlouhé přejezdy, menstruační kalhotky vás v kombinaci s další pomůckou podrží. Ty s prodlouženou savou vrstvou se hodí jako pojistka na noc – rozhodně doporučuji, protože ať už spacák, nebo hotelové prostěradlo od krve je něco, co dokáže dost zkazit ráno.

Při slabší menstruaci nebo jako pojistka k jiné pomůcce mohou na cestách dobře posloužit menstruační plavky. Pro mladé dívky jsou často jedinou záchranou koupání při menstruaci.

Menstruační plavky Modibodi
Menstruační plavky jsou opravdu na koupání a jsou skvělým pomocníkem, když na dovolené přijde menstruace.

Turecké záchody

V některých zemích nemusí být k dispozici evropský záchod, ale pouze turecký. Ať už se jedná o díru v zemi, nebo luxusní arabský záchod, já na ně nahlížím pozitivně. Nemusíte se ničeho moc dotýkat, a pokud se potřebujete omýt, je takový záchod přímo ideální. Buď je tam přímo k dispozici hadice s vodou, nebo se v podřepu snadno omyjete vodou z přinesené petky (a vidíte, zase! – petka s čistou vodou při menstruaci na cestách je prostě nutnost a nezapomínejte ji, když vyrazíte na záchod).

Vzhledem k tomu, že jsme u nás zvyklí na toaletní papír, mějte při sobě vždy papírové ubrousky. Při menstruaci obzvlášť. Na tureckém záchodě žádný papír být nemusí. Pokud papír (či ubrousky) použijete, hoďte je do koše (který většinou součástí tureckého záchodu je). Žádný papír do tureckého záchodu nepatří, může ho snadno ucpat. Nezapomeňte, že papírové ubrousky se hodí i v případě, že se na záchodě omyjete.

Pokud máte vážné problémy s koleny, zvažte, zda je pro vás destinace s tureckými záchody ta pravá.

Jak zvládnout menstruaci na tureckém záchodě
Na "turecký záchod" narazíte nejenom v Turecku a je potřeba s tím při plánování cest počítat.

Cestovatelské menstruační tipy

 • Taštička: S jednorázovými pomůckami se vám může hodit menší taštička, kam si vždy večer připravíte tampony či vložky na jeden den. Přes den už nic nehledáte po batohu a s taštičkou se můžete vydat i na záchod (nebo za skálu).
 • Hned na záchod: Pokud dlouho sedíte v buse nebo někde čekáte a máte menstruaci, pak hned potom, co se zvednete, jděte na záchod. Může se uvolnit větší množství krve a problém je na světě.
 • Intimky: Pokud si nejste jistá, kdy menstruace přijde, použijte v době před ní intimní jednorázové vložky. Minimalizujte možnost nehody!
 • Gel na intimní hygienu: Nebuďte líná vzít jednu malou lahvičku s sebou. Mytí nevhodným přípravkem může narušit intimní prostředí a zbytečně si přivodíte zdravotní potíže.
 • Hodně pijte: Někdy při cestách zapomínáme na pitný režim nebo ho kvůli tomu, abychom nemusely chodit na záchod, omezujeme. Pozor ale, aby to nevedlo k zánětu močových cest. Dostatek vody, správná hygiena a oblečení z prodyšných a přírodních materiálů vám ušetří řadu problémů.
 • Šetřete se: Pokud máte menstruaci, možná budete potřebovat víc odpočívat. Dopřejte si to i na cestách. Vynechte plánovaný výlet, vraťte se dřív do auta a odpočiňte si, zůstaňte v restauraci, zatímco ostatní budou šplhat na hrad…
 • Osvědčené léky s sebou: Potřebujete léky na bolest při menstruaci? Často máte před ovulací mykózu? Používáte pravidelně zvlhčovací krém? Pak si vše potřebné vezměte s sebou. Na cestách potřebujete být v pohodě a z diskomfortu v intimních partiích budete zbytečně nervózní. Navíc sehnat osvědčenou kosmetiku či léky bude v některých destinacích nemožné. Volte ale vždy co nejúspornější balení. Někdy je možné získat ho v lékárně, někdy budete muset doma trochu improvizovat.

Přeji hodně intenzivních zážitků na cestách – takových, na které se nezapomíná. ❤

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

S menstruačním kalíškem na cestách

Ilona Bittnerová cestovala po Čechách i po světě. Protože brala hormonální antikoncepci, často menstruaci vynechala či posunula, aby ji nemusela na cestách řešit. Ale jen do chvíle, kdy objevila menstruační kalíšek a jeho praktičnost pro cestování.

Cesta od kalíšku k menstruačním plavkám

Znáte to, ať člověk plánuje dovolenou sebelépe, menstruace se na ní vždy dostaví. Když jste ale vybavená, nemůže vám to zkazit náladu. Konzultantka Petra Cihlářová popsala svoji zkušenost s menstruačními plavkami Modibodi, se kterými sklízela na dovolené nejeden kompliment. Plavky zabodovaly po všech stránkách.

Tipy: jak používat menstruační plavky

Menstruační plavky jsou v Česku velkou novinkou. Ani na světovém trhu nejsou dlouho, v Austrálii, kde je značka Modibodi doma, je s nadšením testují od roku 2017. Mnohým ženám se nechce věřit, že to vážně funguje. Že to není jen na opalování. Že v tom jde i plavat a koupat se. Pojďme si o menstruačních plavkách říct víc.

Petra Cihlářová: S kalíškem na cestách

Děsí vás menstruace během dovolené? Inu, na cestách se mohou stát i horší věci, než že se dostaví, ať už plánovaně nebo neplánovaně, vaše dny. Třeba na vás sedne horečka dengue. Petra Cihlářová sepsala svůj cestovatelský zážitek z Thajska, v němž jednu z hlavních rolí hraje menstruační kalíšek. A taky výzva, jak si ho jako levák vyndavat a zavádět pravou rukou...