Menstruační kalíšek LunaCup - starší verze

Menstruační kalíšek značky LunaCup byl vyráběn pro českou firmu do roku 2019 v Číně. Momentálně k naší nemalé radosti je kalíšek vyráběn v České republice - více informací v tomto článku.

Informace o původním kalíšku LunaCup

LunaCup je z lékařského silikonu. Tvar kalíšku je kuželovitý (nikoliv tvar zvonu), což odpovídá anatomii ženského těla. Díky tomu je snadné jej zavést. Pevný horní okraj zajišťuje dobré rozvinutí kalíšku po zavedení a přilnutí kalíšku k poševní stěně. Dírky na kalíšku jsou umístěné hodně vysoko pro větší objem kalíšku a na boku jsou objemové rysky pro měření síly menstruace. Na spodku kalíšku jsou rýhy pro snadnější uchopení a vyjmutí. Stopka je plochá a není dutá, což usnadňuje čištění.

Původní název kalíšku byl Můjkalíšek~luna a později Luna, došlo pouze ke změně názvu, tvarově se jedná o stejný kalíšek.

Kalíšek LunaCup se vyrábí ve dvou různých velikostech:

Velikost 1 (menší) je určena pro ženy do 30 let věku a před porodem. Kalíšek má průměr 40 mm a délku 45 mm plus 25 mm stopka. Objem kalíšku je 19 ml.

Velikost 2 (standardní) je určena ženám nad 30 let či ženám po porodu. Kalíšek má průměr 45 mm a délku 50 mm plus 20 mm stopka. Objem kalíšku je 24 ml.

Rozměry a objem kalíšku vychází z našeho měření a mohou se lišit od toho, co uvádí výrobce. Pro srovnání s jinými značkami se podívejte do přehledu různých značek menstruačních kalíšků.

Na výběr jsou kromě čiré varianty také barevná provedení – fialová a růžová.

Můj kalíšek LunaCup

Čím se LunaCup liší od ostatních kalíšků?

  • Plochá stopka, obvykle není třeba jí zastřihávat.
  • Kuželovitý tvar.
 
Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Lunette

V roce 2004 si Heli Kurjanen koupila ve Finsku menstruační kalíšek. Byla jím nadšená, ale zároveň při používání objevila maličkosti, které jí nevyhovovaly. Rozhodla se proto navrhnout vlastní design kalíšku. Tak vznikl Lunette, který se už v roce 2005 začal prodávat ve Finsku a dnes je možné ho koupit v mnoha státech Evropy, v USA, Austrálii a Novém Zélandu.

Natracare hygienické potřeby

Ačkoliv náš zájem o menstruační hygienu započal u menstruačního kalíšku, nezůstalo jen u něj a dál zkoumáme různé možnosti. Je mnoho žen, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jsou také situace, kdy je nutné použít vložky (šestinedělí, zdravotní problémy...). A tak jsme našly dámské hygienické potřeby Natracare.

Proč nepodceňovat PMS

Spousta z nás onen obtěžující premenstruační syndrom známe. Jeho projevy mohou být buď psychické (např. změny nálad, podrážděnost, depresivnost, nervozita, rozladěnost, přílišná únava), nebo také fyzické (např. bolesti, pnutí a otékání prsou, nafouklé a zvětšené břicho, bolesti hlavy, otoky nohou a obličeje, bolesti zad a podbřišku, akné, chutě na sladké).