Marie de Hennezel: Mužům se líbí šarmantní ženy plné energie. Na věku nezáleží

"Když jsem četla knihy od amerických autorek, vnímala jsem posedlost vypadat mladě za každou cenu – ženy musí být sexy, štíhlé, cvičit aerobik a mít obličej bez vrásek. Francouzky, které jsem potkala, byly přesvědčeny, že půvab a otevřenost novému je mnohem důležitější," říká Marie de Hennezel, autorka knihy Sex po šedesátce, která nově vyšla česky.

Marie de Hennezel je francouzská psycholožka, která je zároveň autorkou řady knih o stárnutí. Její kniha Sex po šedesátce právě vyšla v českém překladu. Přečtěte si rozhovor s touto pozoruhodnou ženou, v němž svou novou knihu a "pomalou sexualitu" představuje kanadským čtenářům na webu The Globe and Mail. V angloamerických zemích kniha vyšla jako Francouzčin průvodce sexem po šedesátce.

Sex po šedesátce
Kniha Sex po šedesátce nově vyšla i v češtině. Pojďme zahodit přesvědčení, že sex je jen výsadou mladých!

Co vědí Francouzky o sexu po šedesátce, co ostatní možná ne?

No, název (A Frenchwoman’s Guide to Sex after Sixty) zvolilo nakladatelství – nepředstírala jsem, že vím něco, co by jiné ženy na světě nevěděly. Pravdou ale je, že mě něco napadlo, když jsem četla knihy od amerických autorek. Byla tam jakási posedlost vypadat mladě za každou cenu – ženy musí být sexy, štíhlé, cvičit aerobik a mít obličej bez vrásek. Ve Francii byly ženy, které jsem potkala, přesvědčeny, že půvab je důležitější. Pochopily, že důležité není snažit se získat zpět intimní život, jaký měly, když jim bylo třicet, ale být otevřené zcela novému a odlišnému druhu sexuality.

Jaké jsou radosti z milování v pozdějším věku?

Pomáhá, když přejdete ze sexuality zaměřené na dosažení orgasmu a jen si užíváte fyzické setkání, kůže na kůži. Ženy říkají, že výkon pro ně už není zajímavý a že se snaží rozvíjet umění být svůdná. Nespěchejte, buďte něžní, hraví a prohlubujte svá emocionální pole.

Jaký je „pomalý sex“ pro muže?

Často je potřeba mužům pomoci. Ženy mohou být iniciátory, mohou muže uklidnit a ukázat mu, že může tento druh sexuality prozkoumat. Velmi často je to pro muže něco nového.

Ve své knize zmiňujete ženy, které dosáhly svého sexuálního vrcholu po 60. roce věku. Jak časté je to?

Není to běžné, ale je to možné. To, co mají všechny tyto ženy společné, je jejich schopnost odevzdat se partnerům. A to je klíčové: odevzdat se s důvěrou.

Co to znamená "odevzdat se" při sexu?

Znamená to, že necháme naše srdce a těla, aby dělaly svou věc – ony už vědí, jak se milovat. Například slavný francouzský skladatel Michel Legrand (zemřel v roce 2019, pozn. red.) byl k stáru ve vztahu s jednou z našich známých hereček, Machou Méril. Když jsem s nimi onehdy večeřela, řekl mi: "Nikdy nevím, co s Machou zažiju."

To je přesně to, co to dělá erotické. Tomuto muži bylo 85. Nemohl se pochopitelně milovat stejně, jako když mu bylo čtyřicet, a tak si prostě dovoloval nevědět, co se bude dít, být pomalý, být smyslný. Oba mi tehdy řekli, že prožívají určitý druh duchovní sexuality.

„Pomalý sex“ zní jako forma mindfullness (všímavost), umění být tady a teď, ponoření do přítomného okamžiku...

Ano. Potkala jsem [průkopníka všímavosti] Jona Kabat-Zinna a řekl mi: "Vaše kniha je přesně o sexuální všímavosti." Je to vědomé milování, spojení s druhým a cirkulování energie jin a jang.

Proč jste do knihy zařadila kapitolu o párech, které už nemají sex?

Snažila jsem se ve své knize nekázat, že sexualita je jedinou záchranou – chtěla jsem se podívat na každý aspekt věku a touhy. Mnoho párů přestává mít pohlavní styk v druhé polovině svého života. Prý se cítí sexem nasyceni. Pokud s tím jsou v páru oba v pohodě, není problém.

Sex po šedesátce - Jde o to, zda je žena plná energie, to se mužům líbí.
"Jde o to, zda je žena plná energie, to se mužům líbí," tvrdí Marie de Hennezel. Foto Pexels.com

Jaký je nejlepší způsob, jak se jako žena smířit se stárnoucím tělem?

Nezáleží na tom, zda je tělo starší nebo ne. Jde on to, zda je žena plná energie, to se mužům líbí. Pokud je otevřená objevování nových věcí, pokud je tvořivá, zajímá ji intelektuální život nebo duchovní život, tak druhým dává a obohacuje je. Muži, se kterými jsem vedla rozhovory, říkali, že je více přitahuje starší žena plná touhy, zkušeností a šarmu než chladná mladší žena, která postrádá sebevědomí.

Je pravda, že Francouzky málokdy odhalují celé tělo najednou, aby zachovaly pocit tajemna?

Něco pravdy na tom je, ano. Může to být součástí milostného tance, neukázat vše – to je také erotický způsob svádění.

Vnímáte intimní vztah jako neustálé přibližování a vzdalování se?

Blízkost a intimní pouto neznamená, že o druhém člověku víte všechno nebo že jste s ním neustále. Když jste příliš natěsno, myslím, že to uhasí touhu.

Když jste mladý "sexuální tvor", musíte být rychlí a silní. To je v rozporu s tím, jak to mají starší lidé – je jim přirozené být pomalí a něžní, hrát si se vzdáleností a blízkostí, snažit se najít správný rytmus a nechat fantazii, aby se postarala o zbytek. Myslím, že to nabízí spoustu prostoru k objevování.

Zdroj: www.theglobeandmail.com

Marie de Hennezel
Marie de Hennezel

Marie de Hennezel je francouzská psychoterapeutka a spisovatelka, která se specializuje na oblast péče o umírající a smrt. Je známá svou prací v oblasti paliativní péče a podporou lidí v poslední fázi života. Je autorkou několika knih, které se zabývají tématy, jako je umírání, smrt a lidská důstojnost v obtížných situacích.

Svou prací Marie de Hennezel pomáhá lidem a jejich rodinám překonávat strach z umírání a nabízí jim podporu a porozumění v obtížných chvílích. Její přístup k péči o umírající je založen na empatii, respektu k lidské důstojnosti a snaze přinést klid a útěchu v posledních fázích života. Její práce má hluboký a pozitivní dopad na mnoho lidí po celém světě.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

V sexu jde o víc než o erekci a orgasmus. Bestseller Sex after sixty vychází v češtině

Lákají vás neznámá území? Sexuální život lidí "dříve narozených" takovou neprobádanou krajinou je. Francouzská psycholožka a psychoterapeutka Marie de Hennezel tabuizované téma poctivě zmapovala, probrala se sexuology i filozofy a dokonce vyrazila na kurz tantry. V knize Sex po šedesátce nabízí inspirativní příběhy osvobozené, pomalejší sexuality, ve které jde především o spříznění duší - a orgasmus přichází, když "netlačíte na pilu". Zato to může být ten nejlepší orgasmus vašeho života...

Proč zažívají muži orgasmus častěji než ženy?

Co přesně se vám vybaví pod slovem sex? Je soulož vážně ten "nejplnohodnotnější" způsob, když jen necelá pětina žen prožívá vaginální vyvrcholení? Věděli jste, že heterosexuální ženy jsou skupinou, která si orgasmu užívá nejméně? A víte, kde je klitoris? :-) U příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu jsme se podívaly na pár studií ze světa, které oblast ženské rozkoše zkoumaly.

Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.