Lucie Sitařová: "Největší nesmysl o sexu je to, že se jej není třeba učit."

Sympatická „dvojka“ Martin s Lucií jsou průvodci a učitelé metody Sexological Bodyworker, tedy metody, která se věnuje oblasti sexuality, prožívání a práci s tělem. Jejich krédo zní: „Člověk, který je svobodný ve své sexualitě, je svobodný i ve svém životě.“ Dnes si z této dvojice vyzpovídáme Lucii.

Co konkrétně si máme pod pojmem „Sexological Bodyworker" představit? V čem spočívá vaše práce?

Do češtiny se název profese „Sexological bodywork“ dá volně přeložit jako „Sexuologická práce s tělem“ a přesný překlad pro „Sexological bodyworkera“ zatím není. Říkáme si s kolegy každý trochu jinak, ale v podstatě podobně – např. já si říkám Učitelka a průvodkyně v oblasti intimity a sexuality. Tento obor pochází z USA, založil jej Joseph Kramer, PhD a je to tzv. „hands on“ profese. S klienty pracujeme především formou doteku, část naší práce zaujímá také výuka a „sex-koučink“. (I když já osobně nemám studium sex-koučinku v USA.) Pomáháme lidem navrátit se plně do těla, získat zpět citlivost a nebát se cítit, osvobodit se od studu, strachu a viny, které u většiny z nás sexualitu a oblast kolem ní doprovázejí. Učíme klienty přepisovat své staré a rutinní návyky a rozšiřovat spektrum toho, co je pro ně v sexu přijatelné, co se nebojí dělat a o čem se nebojí mluvit. Motivujeme je a podporujeme, aby se nebáli prozkoumat svůj vlastní sexuální/ erotický potenciál, protože ten máme každý jiný, ale většina z nás omezený díky výchově a předsudkům ve společnosti. S naší pomocí člověk postupně a s radostí zjišťuje, co je pro něj eroticky možné. Také pomáháme lidem, kteří zažili v minulosti nějaké sexuální trauma, aby se nebáli vrátit do těla a znovu se naučili prožívat pocity.

Pomáháme lidem navrátit se plně do těla, získat zpět citlivost a nebát se cítit. osvobodit se od studu, strachu a viny, které u většiny z nás sexualitu a oblast kolem ní doprovázejí.

Lucie, zajímalo by mne, jak vnímáš svou cestu ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě pro tebe nejdůležitější?

Řekla bych, že jsem stále ještě „na cestě“ ;). Svojí sexualitu si umím užít, v současné době je pro mě ale aktuální spíše téma dopřávání si hojnosti odpočinku, péče o sebe na všech úrovních a odvaha říct a dělat to, co chci já. V minulosti jsem měla bohužel sklony upřednostňovat práci před svými potřebami. Myslím, že s tímto tématem zápasí hodně žen. Mám ale pocit, že tělo, třeba tím, že začne být unavené, stejně každou z nás dovede do bodu, kdy pochopíme, že na prvním místě stojíme my samy :).

Jsme webem, který se v prvé řadě zaměřuje na menstruaci, proto se chci zeptat, co ty a tvá menstruace, jak ji prožíváš? Je některá z metod/technik, které vyučujete, účinná na bolestivou menstruaci?

Znám knížku i koncept Cyklické ženy. Myslím, že svou menstruaci moc neprožívám. Nejsem pro vás asi zrovna vzorová žena ;). Mám pocit, že moje výkonnost a naladění závisí především na dostatku spánku, na odpočinku a na míře stresu. Na tom, kolik pracovních povinností si pustím k tělu na úkor pohody a plynutí. Snažila jsem se vysledovat svůj rytmus podle cyklu, první dva až tři dny menstruace jsou pro mě opravdu odpočinkové, nejsem schopna ničeho, ale aktivní fázi mám dost neuspořádanou. Řídím se spíš podle intuice. Raději nechám věci plynout než soukat se do nějaké teorie, „jak bych to měla mít“.

Stejně vedu i své klientky. Pokud ladí se svým menstruačním cyklem, podpořím je, ale měla jsem i klientky, které menstruovaly „obráceně“ než by měly a snažily se se spoustou úsilí svůj cyklus převrátit a byly z toho dost rozladěné. Zbytečně. „Cyklickou ženu“ beru jako skvělý návod či tip, ale ne dogma, prosím. První věta, kterou dnes každá žena potřebuje slyšet, je: „Ano, taková, jaká jsi“... příp. „Tak, jak to máš, je to  v pořádku.“... A pak až návrhy, co by se ještě dalo zlepšit, rozvinout.

Netroufám si říci, že ta a ta metoda zaručeně odstraní bolestivou menstruaci. Mnohým našim klientkám pomohla základní řada sezení vaginálního mapování, ale jiné ženě pomůže to, že si vůbec začne všímat své pánve, potřeb svého těla a duše a třeba i menstruačního cyklu. Zkrátka, když si uvědomí, že je žena a že její tělo má nějaké potřeby a rytmy.

Vaginální mapování

Jak ze své praxe vnímáš metodu vaginálního mapování? K čemu je tato metoda dobrá a jak ženám pomáhá?

Tato metoda je teď velmi populární a osobně jsem za to ráda. Jak už jsem zmínila výše, přivedla mnoho žen k tomu, že zjistily, že mají vaginu a dělohu, že je to jejich centrum, od kterého jsou často kvůli nepříjemným prožitkům z minulosti odstřižené, a odmítají ho. Navrací ženám citlivost do vaginy a do pánve, učí je říkat si, co (ne)chtějí, přijmout svoji ženskost a sílu, navrací je zpět do jejich těla a do centra své ženské moudrosti a intuice. Také pomáhá odplavit témata a traumata spojená se sexualitou a spolu s metodou „léčení jizev“ velmi účinně pomáhá napravit jizvy po porodu, když ženě znepříjemňují život. Nejde ale o samospasitelnou metodu. Např. pokud žena necítí vnitřní orgasmus (říká se mu také čípkový nebo děložní), samotné vaginální mapování někdy nepomůže a zahrnujeme více metod Sexological bodyworku.

Jaký je tvůj názor na sex, případně sebepotěšení, během menstruace? Vnímáš, že se stále ještě jedná o tabuizované téma? Případně proč. (slovní spojení sebepotěšení používáme daleko raději než masturbace, myslím ale, že je jasné co myslíme :)

Jsem všemi deseti za sebepotěšení - masturbaci kdykoli a jakkoli :). Mnoho žen, které za námi přichází, vůbec nemasturbuje. Jak můžeme po mužích chtít, aby uhodli nejlépe všechna naše přání, když my samy je téměř neznáme? Všechny potřebujeme převzít zodpovědnost za vlastní potěšení. Troufám si říci, že čím uvolněnější a kreativnější dokáže žena při masturbaci být, tím lepší je milenka. Samozřejmě zde hraje velkou roli přijetí svého těla a už zmíněná dobře zakořeněná ženská sebehodnota. Tomu se ale dá jít naproti právě vědomou masturbací.

Sex nebo masturbace při menstruaci? To je podobné jako častá otázka na vaginální mapování při menstruaci – záleží to na každé ženě. Podle mých zkušeností mnoho žen nemá se sexem při menstruaci větší problém. Do masturbace se ale klientkám podle mých zkušeností během menstruace příliš nechce, já osobně jsem ráda, pokud je naučím experimentovat a hrát si se sebou obecně :). Naproti tomu vaginální mapování si během menstruace řada klientek (ale ne všechny) dopřává, protože jsou citlivější. Já sama si při menstruaci dokáži užít sex, na masturbaci při menstruaci mám chuť někdy, ale vaginální mapování (které jinak ráda přijímám) během menstruace nevyhledávám, to potřebuji klid.

Lucie Sitařová, CSB (Certifikovaný Sexological body worker)

Lucie Sitařová, CSB (Certifikovaný Sexological body worker)

Zabývá se poradenstvím a řešením témat z oblasti intimity a sexuality. Pracuje formou doteku, léčivých masáží a dalšími technikami Sexological Bodywork – sexuologické práce s tělem. Působí ve studiích: CCSB – Centrum certif. Sexol. bodyworkerů (spoluzakladatelka) a Amantara (Basilej, Švýcarsko) jako masérka a sexological bodyworker. 

Ve studiu „CCSB“ (Praha, Kladno) nabízí individuální sezení pro jednotlivce i páry a výuku celostních smyslných masáží. Spolu s Martinem Plasem vede kurzy „Školy intimního splynutí“, kde vyučují mnoho témat z oblasti sexuality, např. Orgasmickou jógu, celostní smyslné masáže, Vaginální mapování, téma polarity mezi mužem a ženou, tantrické techniky pro začátečníky i pokročilé atd.

Informace o individuálních sezeních a metodě vaginálního mapování - www.sexological-bodywork.cz
Informace o kurzech - www.intimnisplynuti.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články