Menstruace a veřejné WC

Možná jste veřejné prostory a WC začaly řešit až v souvislosti s opakovatelně použitelnými menstruačními pomůckami. Pokud používáte jednorázové tampony a vložky a na veřejném WC se nachází koš, není zde nic moc k řešení. Pomůcku zabalíte do toaletního papíru a jednoduše vyhodíte. Je to snadné, ale vzniká tak velké množství odpadu, které by vzniknout nemuselo. Po přečtení tohoto článku uvidíte, že pokud znáte ty správné fígle, i veřejné WC s opakovatelně použitelnými pomůckami zvládnete v pohodě.

Když je umyvadlo součástí kabinky

Pokud se na záchodě nachází umyvadlo, ledasco to usnadňuje. Například kabinky pro handicapované umyvadlo mají – a tak jestli máte možnost a takové WC se ve veřejném prostoru nachází, vyberte si jej. V umyvadle můžete snadno vypláchnout svůj menstruační kalíšek nebo menstruační houbičku, jež poté znovu zavedete. Pokud používáte menstruační kalhotky nebo látkové vložky, umyvadlo jako součást kabinky nepotřebujete.

Jak na výměnu menstruační pomůcky na veřejném WC.

Když umyvadlo součástí kabinky není

I když umyvadlo součástí WC není, nevěšte hlavu, zkušené Kališnice (mezi které počítáme i ženy používající jiné pomůcky než jen kalíšek) už vám v tomto prošlapaly cestičku, vyzkoušely všechno možné a našly různé zlepšováky.

Menstruační kalíšek

U menstruačního kalíšku je několik možností - možná budete patřit mezi ženy, kterým bude stačit vylévat menstruační kalíšek ráno a večer. Menstruační kalíšek má totiž v porovnání s ostatními pomůckami větší objem a pojme tedy větší množství krve než například jednorázový tampon. Mnoho žen až díky používání menstruačního kalíšku zjistilo, jaké je skutečné množství menstruační krve. Jak to? U vložek a tamponů to totiž nepoznáte. Tampony do sebe nasávají také poševní vlhkost a i proto se o tolik zvětší. U kalíšků je to jiné, sliznici pochvy vůbec nevysušují. Mnoho značek kalíšků má navíc objemové rysky a vy tak celkem přesně můžete zjistit, jak silnou menstruaci máte.

Pokud máte silnější menstruaci a kalíšek potřebujete vylévat častěji než jen ráno a večer, nabízí se několik možností, jak kalíšek před znovuzavedením vyčistit:

  • Noste si s sebou lahev s čistou vodou, za pomocí které kalíšek na WC opláchnete.
  • Mějte s sebou skládací silikonový kelímek, který nejprve rozložíte a naplníte ho vodou z umyvadla mimo kabinku. Kelímek s vodou si pak s sebou vezmete na WC a jednoduše v něm kalíšek vypláchnete a omyjete.
  • Menstruační kalíšek můžete také očistit za pomocí intimních vlhčených ubrousků.
  • Pokud zrovna nic z výše uvedeného nemáte, můžete jednorázově kalíšek otřít také za pomoci toaletního papíru. Při nejbližší možné příležitosti pak kalíšek omyjete důkladně pod tekoucí vodou.

Látkové pratelné vložky

Jak už jsme si v úvodu řekli, při vyměňování látkových vložek není třeba, aby bylo umyvadlo součástí kabinky. A i kdyby umyvadlo v kabince bylo, nedoporučujeme vložky jakkoli přepírat – takto mokré vložky by bylo daleko složitější uschovat a donést domů k pračce. Daleko lepší je látkovou vložku po výměně složit do úhledného balíčku (viz foto návod níže) a vložit do nepropustné zipové taštičky. Taštička se snadno vejde do každé kabelky a díky svému materiálu nepropustí žádný zápach ani případnou vlhkost. Díky takto složeným balíčkům vám stačí jedna zipová taštička, neboť čisté vložky se nezašpiní od použitých. Samozřejmě je možné mít taštičky dvě a použité a čisté vložky mít odděleně.

Praní látkových vložek

Naše doporučení: látkové vložky vždy uschovávejte v prodyšné avšak nepropustné taštičce. Pro uschování se rozhodně nehodí igelitové sáčky, ve kterých se vložky zapaří.

Menstruační kalhotky

To, co jsme uvedli pro látkové vložky, v podstatě platí i pro menstruační kalhotky. Pro uschování použitých menstruačních kalhotek můžete rovněž využít nepropustnou taštičku. U některých typů menstruačních kalhotek (s větší savostí), vám bude stačit je měnit ráno a večer v pohodlí domova. Záleží také samozřejmě na síle vaší menstruace – každý výrobce garantuje odlišnou dobu, kdy je kalhotky třeba vyměnit. Pokud potřebujete měnit menstruační kalhotky častěji, zázemí kabinky uvítáte, neboť při výměně menstruačních kalhotek se musíte od pasu dolů svléknout celá.

Menstruační houbička

U výměny menstruační houbičky určitě počítejte, že budete potřebovat lahev s vodou nebo skládací kelímek. Při výměně houbičky je potřeba ji nejprve vypláchnout vodou a následně zmáčknout  - je zde tedy pravděpodobnost, že budete mít prsty od krve. Je proto dobré mít s sebou vlhčené ubrousky pro utření prstů (nebo použít toaletní papír). Pokud by vám představa možných ušpiněných prstů nebyla příjemná, doporučujeme raději využít jinou menstruační pomůcku.

Výměna menstruační pomůcky na veřejných toaletách.
V tomto případě důrazně doporučujeme mít s sebou lahev s vodou a menstruační pomůcku neupustit!

Věříme, že díky našemu „chytrému taháku“, bude výměna menstruační pomůcky i na veřejných místech pohodovou záležitostí. Máte vy osobně nějakou vychytávku, o kterou byste se rády podělily a pomohly tak dalším ženám? Napište nám na info@kalisek.cz  

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Zkušenosti s menstruačními kalíšky

Zkušenost často napoví víc než spousty popisných textů. Proto vám přinášíme opravdu velké množství osobních zkušeností od žen, které si koupily menstruační kalíšek. Zkušenosti pochází z naší skupiny na Facebooku a z e-mailů, které nám píšete.

Zkušenosti s látkovými vložkami

Různé zkušenosti od žen, které používají při menstruaci látkové vložky. Najdete zde informace o pohodlí, nevýhodách, praní, srovnání různých značek... Tyto zkušenosti mohou být velkou pomocí, pokud se rozhodujete zda látkové vložky vyzkoušet nebo si nejste jista, kterou značku a typ si pořídit. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku a z e-mailů, které nám píšete.

Zkušenosti s menstruačními houbami

Pro řadu žen je použití mořské houby jako tamponu poněkud nepředstavitelné. Mnoho žen si ale tuto hygienickou pomůcky nemůže vynachválit a používají ji třeba i celou menstruaci. V tomto článku najdete osobní zkušenosti žen s používáním mořské houby jako menstruační pomůcky a přidali jsme i pár zkušeností s houbou jako mycí či odličovací pomůckou. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku a z e-mailů, které nám píšete.