Kousnul mě žralok. Sedla jsem si na sekyru. Co o nás říkají menstruační eufemismy?

Navštívila vás teta z Červené Lhoty? Pro menstruaci existuje nespočet eufemistických pojmenování. Červený kód, rezavé trubky, měsíční zúčtování... Které používáte (a proč) a které vás naopak uráží? Víte, jak menstruaci slangově říkají v jiných zemích? A co o nás a o světě, ve kterém žijeme, používání těchto výrazů vlastně vypovídá?

"Ještě máš problémy?" - "Ano, ale s tebou!"

Menstruace jako důvod k hádkám mezi partnery?
Ilustrační obrázek, zdroj Pexels.com

Menstruaci nazývá pravým jménem málokdo a eufemismy, kterými tuhle část reality opisujeme, v sobě zhusta nesou negativní konotace. Celosvětově by se jich dalo napočítat přes 5000. Menstruace se v zástupných pojmenováních často jeví jako potíž, nepříjemnost, oslabení, zranění, katastrofa. Prostě problém, jako v úvodní větě, kterou jsme si vypůjčili z jedné internetové diskuse na tohle téma. Jedna z diskutujících psala, že když se jí přítel ptá, zda "má ještě problémy", a myslí tím menstruaci, odpovídá mu: "Problémy mám, ale s tebou!" :-)
Je menstruace problém? A proč je takový problém vyslovit slovo menstruace?

Menstruace jako stigma

Proč se o menstruaci bavíme prostřednictvím nejapných či trapných krycích názvů? Nebo jsou vtipné? Je v dnešní době ještě takových eufemismů třeba? ... Spousta otázek, na které můžeme hledat každá odpověď sama u sebe, ale také si na ni odpovídáme jako společnost. Některé menstruační eufemismy jsou úsměvné, faktem ale je, že častěji jsou urážlivé, mají negativní konotace a přispívají k přetrvávajícímu stigmatu kolem tohoto zcela přirozeného tělesného procesu. Švédská značka Intimina, výrobce menstruačních kalíšků a jiných produktů nejintimnější péče o potřeby žen, prostřednictvím krátkého videa vyzývá k tomu, abychom menstruaci vnímali normálněji. A říkali jí prostě menstruace. Spot je součástí kampaně #JustSayPeriod, jejímž cílem je z menstruace dělat normální věc, ne tabu.

Absurditu eufemismů ve videu vystihují lidé vykonávající konkrétní profesi nebo činnost, z jejíhož slovníku se čerpá ve snaze opsat meritum věci. Z úst dekoratéra a malíře pokojů zazní nejčastější britský menstruační eufemismus "Přijeli malíři". Americká teta Florence cituje slovní spojení, které je nejpopulárnější ve Státech: "Tetička Flo je ve městě". Francouzská historička Iris prohlásí „Angličané se vylodili" v narážce na barvu britských uniforem v bitvě u Waterloo... A celkové poselství je zjevné: neděláme si tu komunikaci moc složitou?

Není to jen slovíčkaření

"To, jak používáme (menstruační) eufemismy, ukazuje, jaký odstup máme od vlastního těla," popisuje profesorka gender studies Chris Bobel z University of Massachusetts v Bostonu. "Začíná to už v dětství a uvádí to do pohybu celoživotní vyhýbání se tělu a tělesnu, podporuje to 'tělesnou negramotnost'. Když lidé neznají svá těla a budují si od nich odstup, těžko se mohou stát jejich zdrojem síly a potěšení." Používáním menstruačních eufemismů také podporujeme další generace dívek v neschopnosti otevřeně mluvit o své menstruaci, což může mimo jiné způsobit komplikace a průtahy, když hledají řešení svých případných zdravotních problémů.

Chris Knight, sociální antropolog, upozorňuje, že nestačí jen stará slovíčka nahradit vhodnějšími, korektnějšími. „Pokud máte pocit, že mít menstruaci je problém, jazyk to bude jen reflektovat. Vůbec nevěřím, že jazyková pojmenování dělají věci negativními – pouze odrážejí, že věci jsou skutečně vnímány jako negativní. A systém přesvědčení, ve kterém žijeme, svým nastavením brání ženám prožívat svůj cyklus jako posilující."

Na druhou stranu, jak zdůrazňuje Chris Bobel, musíme mít stále na paměti, že jsou společnosti, komunity a jedinci, pro které je pravé pojmenování věci urážlivé či zahanbující z hlediska jejich víry nebo prožitého traumatu.

"Sedím v jahodách" a jiné kalamity

Z českých menstruačních eufemismů jsme udělali tuhle koláž. Celkový obraz neštěstí/poruchy je zjevný.

Menstruační eufemismy

Co se říká ve světě

Ani seznam zahraničních menstruačních eufemismů není vyčerpávající, ale pro představu kulturních zvláštností jistě postačí. (Objevili jsme ho na Deník.cz a ještě jsme ho rozšířili.)

Německo: jahodový týden, rudá teta, návštěva tety Rózy, rudá armáda, červená vlna, jízda na červené vlně, červený alarm, červený mor.

Francie: kečupový týden, nové Beaujolais dorazilo, sezona jahod, přistání britské armády v kalhotkách, mrkev je uvařená, Niagarské vodopády, technická kontrola.

Itálie: máme hosty, Rudé moře, červený týden, povodně.

Španělsko: rozmrazování steaku, Červená Karkulka, červená sestřenice, červený semafor, upír.

Portugalsko: ženské monstrum, červená, návštěva, dámské zboží, zlomená pánev, červený příliv, na farmě prší.

Dánsko: červená teta, Rudé moře, malíři na schodišti, komunisti v altánku.

Rusko: Rudá armáda, červený žigulík, návštěva z Krasnodaru.

Čína: pravidelná dovolená, smůla, červený čaj, malá červená, Bloody Mary, příbuzní.

Japonsko: krvavý festival, den dívek, příjezd Matthewa Perryho (neplést s hercem, který ztvárnil Chandlera v Přátelích, jde o historickou událost z konce 19. století a komodora amerického námořnictva, který nebyl v tokijském přístavu zrovna vítán).

Anglicky mluvící země: žraločí týden, přijeli malíři, teta Flo je ve městě, surfování na karmínové vlně (Austrálie)

Zdroje: intimina.com, denik.cz, helloclue.com

Inspiraci, jak mluvit o menstruaci i sexu otevřeněji a efektivněji, najdete například v našich článcích:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak zvládnout menstruaci ve škole

Když teď vstanu, budu mít flek na zadku? Nevypadne mi ten tampon z rukávu před celou třídou? Kam mám tu vložku jako teď vyhodit? Se začátkem školního roku přichází u mnoha dospívajících dívek otázky, jak řešit svou menstruaci v ne úplně snadných podmínkách mimo domov.

Markéta Abrath: Jóga je hravá práce s vlastní zkušeností

Markéta Abrath je autorkou e-booku Jóga & menstruace. Povídaly jsme si nejen o józe a jejím praktikování v souladu s menstruačním cyklem, ale i o zkušenostech, které Markéta sbírala od Indie po Kolumbii. V Kolumbii zažila v šestinedělí nádhernou podporu žen a tuhle posilující zkušenost by přála všem rodičkám. "V naší společnosti se po porodu veškerá pozornost přesměruje na miminko a pro ženy je těžké zajistit si skutečně dobré podmínky pro poporodní odpočinek," říká žena, která jako dula podporuje maminky u porodu i po něm.

Jak do vody s menstruací?

Mít menstruaci, když je čas letních radostí u vody, není zrovna něco, o čem by ženy a dívky snily. Naštěstí v dnešní době se nabízí spousta šikovných hygienických pomůcek, s kterými se dá zvládnout i dovolená u moře či lekce plavání "ve špatném termínu". Seznamte se s výhodami bio tamponů, menstruačních kalíšků a menstruačních plavek.

Proč zažívají muži orgasmus častěji než ženy?

Co přesně se vám vybaví pod slovem sex? Je soulož vážně ten "nejplnohodnotnější" způsob, když jen necelá pětina žen prožívá vaginální vyvrcholení? Věděli jste, že heterosexuální ženy jsou skupinou, která si orgasmu užívá nejméně? A víte, kde je klitoris? :-) U příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu jsme se podívaly na pár studií ze světa, které oblast ženské rozkoše zkoumaly.