Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.

Ilono, máš dvouletého syna a desetiletou dceru. Už jsi s nimi řešila téma menstruace? Kdy je nejlepší začít?

Nejlepší je začít v momentě, kdy se děti poprvé samy zeptají. Malé děti chodí s maminkou všude – často i na záchod a do koupelny. Takže dříve či později na menstruační záležitosti narazí a bude je zajímat, o co jde. Podle mě je hloupost je odbýt něčím jako „jsi moc malá/malý“ nebo „to je jen ženská záležitost“. Samozřejmě malému dítěti nevysvětluji všechny detaily, ale postupně s věkem přidávám další a další informace.

Ilona Bittnerová s dětmi

Helenko, první menstruace tě teprve čeká. Těšíš se, nebo se bojíš?

Těším se, ale zároveň mám obavy. Nevím, co mě čeká, a moje maminka mi nemůže říct, jaká bude moje menstruace, protože každá menstruace je jiná.

Ilono, jak s dcerou její první menstruaci oslavíte?

Ještě nemáme plán. Vím, že už první menstruace může přijít, ale sama jsem ji poprvé dostala až ve třinácti letech, tak to zatím tolik neřešíme. Určitě se domluvíme, o jakou oslavu bude mít Helča zájem. Možná bude chtít rituální přivítání mezi ženy, ale možná taky ne a jen půjdeme na kafe a koupit třeba podprsenku nebo nějaký šperk. Mám spoustu nápadů, ale nemá moc smysl to řešit dopředu, protože určitě bude chtít jinou oslavu teď a jinou třeba za 3 roky.

Helenko, máš představu, jak bys chtěla první menstruaci oslavit? Nebo o tom takhle nepřemýšlíš?

Chtěla bych ji oslavit, ale nevím, jak mi o menstruaci bude, jestli budu mít náladu pořádat nějaký večírek. Ale když se budu cítit dobře, tak určitě uspořádám velkou oslavu.

Ilono, jakou menstruační pomůcku/y pro dceru vybereš?

Pro úplný začátek jí doporučím menstruační kalhotky. Pokud bude chtít vyzkoušet něco jiného, bude mít samozřejmě velký výběr. :) Nechám to na ní, jen jí poradím ohledně velikostí a používání.  

Ilona Bittnerová s dcerou Helenkou

Helenko, ty máš v menstruačních pomůckách asi přehled, viď? Necháš si od mamky s výběrem poradit, nebo máš jasno, co budeš používat?

Chtěla bych vyzkoušet různé varianty a zjistit, co mi bude nejpříjemnější. Ale určitě mě zajímá i názor mojí mamky a nechám si s výběrem pomoct a poradit. Ale je to moje menstruace a chci si o tom rozhodnout sama.

Je rozdíl řešit menstruaci se synem versus s dcerou? Jak děti reagovaly?

Už si vůbec nepamatuji, jak dcera reagovala. Asi to nebyla žádná velká reakce, byla malá a něco málo jsem jí řekla – byla ve věku, kdy děti na své „proč“ nechtějí poslouchat dlouhé odpovědi a vysvětlování do podrobností. Delší rozhovory o menstruaci jsme začaly vést teprve nedávno.

Syn ještě vůbec nemluví, takže ani menstruační téma neprobíráme – počkám, až se zeptá. Ale těším se na to a mám z toho menší obavy než u dcery. Cítím menší odpovědnost. Přece jen jeho se to netýká fyzicky. Ale určitě mu chci předat co nejvíc praktických informací, aby věděl, jak se má k ženě v této části cyklu chovat a co může čekat. Narážím u dospělých mužů na to, že vůbec netuší, že je období menstruace pro ženu náročné po psychické stránce a nejen že jí nejsou oporou, ale ještě si z ní dělají legraci. Nebo mají názory jako "to přece musí vydržet", "to nic není" a podobně. Kde se to vzalo? Jsem přesvědčená, že to mají bohužel od svých matek.

Ilona Bittnerová s dětmi

Helenko, kdy tě menstruace začala zajímat a začala ses vyptávat, vybavíš si to?

O menstruaci jsem se začala zajímat hned, jak mi o ní mamka pověděla, a samozřejmě jsem měla i hodně otázek. Už vůbec nevím, kdy to bylo. Ale mamka s tím moc dlouho neotálela a určitě mi to musela povědět, když jsem se jí ptala, co vlastně dělá za práci. Pořídila mi knížku o menstruaci, ve které se mohu dozvědět hodně věcí, a snaží se odpovědět na všechny moje otázky, které ohledně menstruace mám.

Ilono, ty si pamatuješ, jak jsi řešila první měsíčky se svou mamkou? Jak to probíhalo?

Vůbec si to nepamatuji. Donedávna jsem ani netušila, kdy jsem menstruaci poprvé dostala, jen jsem si pamatovala, že to bylo ve škole a bylo to v klidu. Řekla jsem to naší učitelce na výtvarku (myslím, že to bylo proto, že třídní zrovna nebyla v kabinetu) a ta mě poslala domů. Víc vzpomínek opravdu nemám. Teprve letos jsem náhodou zjistila, že moje mamka si pamatuje, kdy to bylo - tedy že mi bylo 13 let. O menstruaci jsme doma mluvily jako o něčem zcela normálním, nikdy jsem se vlastní menstruace nebála, ani z ní nedělala něco speciálního. A vůbec jsem neměla v plánu, že se stane mou hlavní pracovní náplní. :)

Helenko, co jsi o menstruaci chtěla vědět? Čemu jsi nerozuměla nebo ti pořád není úplně jasné? Co ti naopak přijde super?

Zajímalo mě, jestli to normálně můžu říct svým kamarádkám a spolužákům. Jestli je to divné a mám to tajit nebo jestli je to normální a můžu to říct, komu chci. Ptala jsem se mamky, co udělala, když poprvé dostala menstruaci, a co mám udělat, kdybych ji dostala například ve škole.

Na menstruaci mi přijde super, že jsou ženy menstruací jedinečné. Liší se od všech ostatních živočichů a od mužů, a přitom má každá žena menstruaci trochu jinou a trochu originální.

Ilono, kde jsi čerpala informace a inspiraci, jak s dětmi o menstruaci mluvit?

Já jsem nikdy moc neřešila, co a jak dětem říkat. Vždycky jsem to udělala tak, jak mi to v dané situaci připadalo nejlepší. Tím, že jsem nic neodkládala a jen odpovídala na otázky, bylo to snadné. O něco víc jsem teď řešila to, kdy dceři říct o některých věcech týkajících se sexuality. Nechtěla jsem prošvihnout dobu, kdy se ještě nestydí o tom mluvit, ale zase jsem ji nechtěla něčím vyděsit. Ale pořád lepší, když ji zaskočím já teď než pak nějaký borec při akci…

Stydíš se, Helenko, (nebo ses na začátku styděla) o menstruaci s mamkou mluvit?

Nikdy jsem se nestyděla. Mamka mi to přednesla jako něco, co je normální a na mou otázku odpověděla, že je to normální. Že to má každá žena a nemusím se za to stydět.

Ilono, dostane od tebe dcera i knížku o dospívání? Jakou? Nebo preferuješ povídání si?

Preferuji rozhodně povídání. Ale Helča hodně čte, takže už došlo i na knihu a chystám se jí ještě nějaké další dát. Jsem zvědavá, co řekne na knihu Téměř tajný průvodce dospíváním – jsou tam i informace o klučičím dospívání. A taky už mám připravenou knihu Malá velká cyklická dívka Sára. Ale jsou ve frontě s Tolkienem a nějakými dívčími románky a to je dost velká konkurence.

Knih pro dívky je teď už opravdu hodně – a hodně z nich na Maluně máme. Myslím si, že výběr by se měl řídit tím, jaká dívka je a o čem už s maminkou mluvily. Pro každou se bude hodit jiná kniha, tak to spíš doporučuji všechno projít a vybrat podle okolností.

Zmíněné knihy najdete na e-shopu Maluna.cz.

Helenko, kde ještě získáváš informace? Řešíte to i s holkama ve škole?

Moc ne, ale nedávno se mě na to jedna kamarádka ptala, jestli už to vím a co si o tom myslím. Řekla jsem jí, že mi to mamka řekla už jako malé a že se za to vůbec nestydím a že se těším, až menstruaci dostanu.

Měla jsem knížku, kterou mi mamka koupila – o menstruaci. Ale bylo tam hodně obecných věcí a odborných názvů. Dostala jsem ještě jednu knihu, která mě baví číst víc. Jsou tam příběhy žen o tom, jak začaly menstruovat. Co si o tom myslely a tak (Moje malá červená knížka). A mamka ví o menstruaci hodně, takže jsem žádný jiný zdroj nepotřebovala.

Ilono, co bys doporučila mámám slečen, které právě začínají menstruovat? Jak vybrat pomůcku, jak a kdy s dětmi mluvit...

Na mluvení už je pozdě. To mělo přijít dřív než menstruace (píšu o tom i v článku Co říci dceři, když přijde první menstruace?). S příchodem menstruace už je většinou puberta v plném proudu a dívka bude pravděpodobně stydlivá a na nějaké vysvětlování intimností a poučování nebude mít náladu. Maminky mohou vyzkoušet vyprávět jí svůj příběh a zkušenosti, opravdu pouze sdílet. Pokud jsou to zkušenosti spíše negativní, byla bych pravdivá, ale řekla bych, že některé ženy to mají jinak, a třeba také to, že si přeji, aby dcera menstruaci prožívala v pohodě.

Sada pro první menstruaci

Výborným dárkem je Sada menarché, kde jsou jednak hygienické pomůcky na vyzkoušení a jednak je tam hodně informací o menstruaci i plodnosti a cyklu. Jak už jsem zmínila, podle mě jsou nejlepší pomůckou pro začátek menstruační kalhotky – třeba i v kombinaci s vložkou (záleží i na síle menstruace). Na Maluně máme od nedávna i dětské velikosti kalhotek a z toho mám velkou radost. Nejdůležitější podle mě při menstruaci je, abychom se cítily bezpečně a v pohodlí – my jako maminky i naše dcery.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...

Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).