Menstruační kalíšek Mooncup versus Lunette

Vybíráte menstruační kalíšek a nevíte, kterou si vybrat značku? Jaké jsou výhody a nevýhody? Alča popisuje svoje zkušenosti s menstruačním kalíškem Mooncup a Lunette. Přečtěte si recenzi a rozhodování může být jednodušší.

Materiál: Kalíšek Lunette je celkově měkčí a více ohebný než Mooncup. Mooncup má pevnější horní lem, tudíž se vždy rozvine a nemusím to nikdy kontrolovat. Kolem kalíšku Lunette pro jistotu obkroužím prstem, abych se ujistila, zda se rozvinul.

Zavádění: Mám poměrně úzkou pochvu, proto pro mě zavádění Mooncupu nebylo nikdy příliš příjemné. Pak už jsem o kalíšku nevěděla, takže jsem zavádění vždy nějak přetrpěla a dál to neřešila. Po vyzkoušení Lunette jsem se zaradovala, protože s ním tyto problémy nemám. Tím, že je Lunette měkčí, snadněji se s ním pracuje a zavádění mi připadá mnohem pohodlnější a nebolí.

Manipulace s krví: Už od první chvíle používání kalíšku jsem neměla problém s tím, že manipuluji s krví. Zvykla jsem si na to a opravdu to není nic nechutného! Když jsem se rozhodla vyzkoušet Lunette, schválně jsem si vybrala zelenou variantu, která není průhledná. Po vyjmutí kalíšku jsem si říkala, že je to takové jiné, zvláštní. A pak mi to došlo. Byla jsem zvyklá, že všechnu krev v průhledném kalíšku vidím, a to se s Lunette nestane. Navíc vyvolává optický dojem, že je v něm krve málo, jelikož ji vidíte jen svrchu.

Stopka: Stopka u Mooncupu je trvrdá a je třeba ji určitě ustřihnout, protože jinak je cítit a nepříjemně dráždí. Lunette má stopku měkčí a není dutá. Vyzkoušela jsem kalíšek Lunette bez stříhání s tím, že stopku když tak později ustřihnu a šla jsem se připravovat na večerní akci s přáteli. Bohužel jsem byla v časovém presu a myslela jsem jen na to, abych včas stihla vlak. Strávila jsem celý večer a noc s kalíškem, který měl stopku bez sebemenšího zásahu. Naštěstí jsem na kalíšek úplně zapomněla. Stopka mě vůbec nedráždila, takže jsem se rozhodla ji nestříhat. To by s Mooncupem určitě nešlo. Stopka mi vadila ihned po zavedení kalíšku. Na druhou stranu u kalíšku Lunette pružnost stopky téměř znemožňuje vyjímání kalíšku. Vytahuje se jako gumička, ale kalíšek zůstává bez hnutí. Možná to chce cvik, ale stejně jsem pro jistotu nahmatala spodek kalíšku a vyjmula ho za něj.

Mooncup používám už několik let a nevěřila jsem, že bych ho někdy vyměnila za jinou značku. Lunette zkouším druhý den. Ale opravdu mě příjemně překvapil. Myslím ale, že jsou obě varianty srovnatelné ve funkci i kvalitě, takže záleží na každé ženě, kterou z nich si vybere, aby uspokojila svoje potřeby.

Alča

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Menstruační kalíšek Lunette

V roce 2004 si Heli Kurjanen koupila ve Finsku menstruační kalíšek. Byla jím nadšená, ale zároveň při používání objevila maličkosti, které jí nevyhovovaly. Rozhodla se proto navrhnout vlastní design kalíšku. Tak vznikl Lunette, který se už v roce 2005 začal prodávat ve Finsku a dnes je možné ho koupit v mnoha státech Evropy, v USA, Austrálii a Novém Zélandu.

Menstruační kalíšek Mooncup

Kalíšek Mooncup se vyrábí v Anglii od roku 2002. Je to jeden z prvních kalíšků na trhu vyrobený z lékařského silikonu. Jeho výroba a samozřejmě i sám výrobek je ekologický a firma Mooncup Ltd. za to získala řadu významných ocenění a certifikátů.