Muži a menstruace

Možná vás dnešní nadpis překvapí a říkáte si, cožpak tohle sousloví jde dohromady? Cožpak muži menstruují? Odpověď zní, jasně že ne (alespoň zatím ne), ale menstruaci s námi ženami prožívají také. Jak by to na světě vypadalo, kdyby menstruovali muži? Nejen na tuto otázku odpoví tento netradiční článek.

Muži a jejich angažovanost v otázkách menstruace

Muži se svými ženami menstruaci prožívají již od nepaměti. Dnes nechme stranou všechny události minulé, kdy se muži k nám ženám nechovali zrovna nejlépe. Pro dnešek a tento článek je vše zapomenuto, odpuštěno a celé téma odlehčíme.

Například na přelomu 19. a 20. století se muži v otázkách menstruace angažovali moc pěkně: vymýšleli různé důmyslné pomůcky, které by nám ženám mohly menstruaci zpříjemnit a ulehčit (co na tom, že to většinou byly nepoužitelné „pastroje“) – některé z nich možná posloužily jako předloha pro tvůrce filmu Borat.

Menstruační vynálezy a problémy s tampony

Zajímavým a kreativním způsobem na problém povalujících se plastových aplikátorů upozornil tento muž. Ručně sbíral plastové aplikátory z pláže a sestavil si „tamponový kostým“. (Pro kostým jich použil přes 3000.)

Zajímavý je také příběh z Indie, kde se tzv. menstruační muž proslavil výrobou vložek. Příběh najdete v článku Menstruační pomůcky: luxus nebo standard? - zaměřeno na Asii.

Muži, menstruace a menstruační pomůcky

K celému tomuto článku mě vlastně inspiroval jeden můj kamarád z dob mého studia na střední škole, který mi napsal: „Co ten váš web Kalíšek.cz? Normálně ty tvoje ženské články čtu a jsem chytrý jak Frekvence 1!“ Ano, muže ten náš ženský svět náramně zajímá. Kolikrát jsem slyšela prohlášení, že by se muž nejraději proměnil v malou mušku, aby se mohl přiletět podívat na nějaké „tajné ženské setkání“ nebo že potají sleduje seriál Sex ve městě, aby pochopili více mentalitu žen. :)

Muži a menstruace?

Na našich stránkách naleznete mnoho zkušeností žen s použitím menstruačních kalíšků a budete se divit – píšou nám také muži!

„Zdravím Vás! Přečetl jsem si zkušenosti s kalíškem a jak se dalo předpokládat není tam žádná "zkušenost" muže. Věcem kolem menstruace se většina mužů vyhýbá jako mýdlu na pánských záchodech. Nedávno jsem na internetovém vysílání ČT Divadlo Kampa - Duše K viděl rozhovor J. Duška se třemi ženami a vychvalovali tam všichni kalíšek. Rozhodl jsem se koupit Mooncup pro svou manželku (40) spolu s lubrikačním gelem, gelem na ruce a kelímkem na sterilizaci.
Myslel jsem si že to, že jsem viděl svou ženu nadšenou a těšící se za dva týdny na svou menstruaci, je má jediná odměna. Netušil jsem však ještě další dopad. Večer v době prvního dne menstruace přišla manželka do postele bez spodního prádla s vážným zájmem o věci na něž normální muž myslí tak jednou za 9 sekund. Mnoho let jsem se ženy mohl v tomto jejím obtížném období dotknou tak maximálně ve vrchní části zad. Tak jak tak, ani žena ani muž není nadšený dotykem na či pod kalhotky v době menstruace. Nyní jsem s vývojem situace nadmíru spokojen. Mooncup umožňuje různé nekoitální hrátky v rámci toho, co je z pohledu ženy i muže hezké. To, že si to přečte nějaký muž, je pravděpodobné asi tak, že někdo zastaví na "STOP"ce ve tři ráno. Ale i tento ryze mužský pohled může pomoci ženám, které sbírají argumenty pro.“

Nebo naopak zkušenost ženy, které menstruační kalíšek pořídil muž:
„Také jsem měla na menstruační kalíšek negativní názor nebo lépe řečeno strach z něj. Až se jednou můj partner naštval, jak je mi neustále špatně, mám bolesti břicha atd. Kalíšek objednal, nacpal mi ho do ruky a řekl mi, že tampon ani vložku už u mne nechce nikdy vidět a všechno to vyhodil. Nikdy mu nebudu moct dostatečně poděkovat, protože takový luxus při menstruaci jsem nikdy nezažila. Dokonce se na ni těším a už se neklepu při pohledu na kalendář, že už se to blíží....“

Nebo zkušenost této ženy:
„....Byla jsem z kalíšku tak nadšená a tak jsem ho vychvalovala až přítel zalitoval, že nemenstruuje. Že mu o tom kalíšku tak básním, že by to snad i chtěl zkusit :D“

Máme kalíšek, váš muž vás v jeho používání podporuje, ale je tu jedno takové úskalí (dnes už snad legendární úryvek ze stránek ekolist.cz aneb Pozor na mužův oblíbený hrnec:
„Naše přítelkyně jsou s používáním menstruačních kalíšků spokojené. Rády spolu o věcech kolem menstruace hovoří a šíří tak povědomí o kalíšcích mezi další ženy. Až potud je to mužům buřt.
 Jenže menstruační kalíšek se před periodou a po ní musí vyvařit. Asi už tušíte.
 Aleš načapal svou přítelkyni, jak svůj menstruační kalíšek vyváří v jeho speciálním hrnci na párky!
 „Ale vždyť já ho pak umyju. Navíc se to vyváří, takže je to úplně čistý,“ tvrdila přítelkyně Alešovi. Jenže pohled na kastrol, v kterém klokotal menstruační kalíšek jeho přítelkyně, nevratně poznamenal jeho vztah ke kastrolu. Už nikdy si v něm párky neohřál. 
Rada Aleše ženám, které si chtějí koupit menstruační kalíšek: kupte si na jeho vyvařování vlastní kastrol.“O menstruaci mluvte s chlapci už od malička

Menstruace je přirozenou biologickou součástí žen v reprodukčním věku. Pokud k tomuto procesu budeme přistupovat jako k běžné věci v našem životě, budou jej tak vnímat také děti. O „přirozenosti“ menstruace ale není potřeba hovořit pouze s holčičkami, ale také s chlapci. Díky tomu, že budou s menstruací přirozeně seznámeni už v dětském věku, budou lépe vědět a chápat co se s holkami během menstruace děje. Těm „větším klukům“ pro pochopení nás žen můžete pořídit knihu Návod na ženy (vážně už ji někdo sepsal – a ne, není to tisícistránková bichle).

Kromě informací o menstruaci by mělo zaznít i poučení o biologickém uspořádání „ženy tam dole“, aby se pak hoši v dospělosti příliš neztrapnili. Jak to je můžete hezky a s vtipem vidět na videu:

Jak by to vypadalo, kdyby menstruovali muži

Taky vás tahle otázka někdy napadla? To nejste sami, na to téma bylo natočeno mnoho videií a spotů. V rámci kampaně společnosti WaterAid pro Menstrual Hygiene Day, byl natočen videoklip, kde muži namísto tamponů používají „Manpons“ a na svou menstruaci jsou náležitě hrdí.

„Kdyby muži menstruovali, určitě by se hecovali, který z nich používá větší velikost tamponů.“

"Jak by mohly ženy být dostatečně dravé bez měsíčního cyklu, řízeného rudou planetou Mars?"

Nad otázkou toho, jak by se menstruace změnila, kdyby menstruovali muži, se již v sedmdesátých letech zamýšlela Gloria Steinem. Tato esej byla sepsaná před mnoha lety s velkou nadsázkou a humorem – proto k ní i tímto způsobem přistupujte:

Kdyby muži menstruovali


Co by se stalo, kdyby nějakým zázrakem najednou muži menstruovali a ženy ne? Je to jasné: menstruace by se stala záviděníhodnou, mužnou událostí, se kterou je možno se vytahovat: Muži by se trumfovali, jak dlouho a kolik. Kluci by si o ní vyprávěli jako o vytouženém počátku pravé mužnosti. Tento den by provázely dárky, náboženské slavnosti, rodinné obědy a mládenecké tahy. (…) Hygienické potřeby by byly federálně dotované a zdarma. Samozřejmě, někteří muži by rádi zaplatili za takové prestižní značky jako tampony Paul Newman nebo Muhammad Ali či maxivložky John Wayne. Statisícové výzkumy by prokázaly, že během menstruace dosahují muži lepších sportovních výkonů a získávají více olympijských medailí. Generálové, pravicoví politici a náboženští fundamentalisté by o menstruaci hovořili jako o "mužné události" a vysocí političtí představitelé by se ptali: "Jak by mohly ženy být dostatečně dravé bez měsíčního cyklu, řízeného rudou planetou Mars?" Kněží, ministři, ano i sám všemohoucí by tvrdili, že prolili svou krev za naše hříchy - stejně jako rabíni, kteří by usilovným rozjímáním došli k nepochybnému závěru, že bez měsíční očisty jsou ženy nečisté. (…) V televizních seriálech by se o této záležitosti mluvilo zcela otevřeně. Starší hrdina by mohl v každém dílu znovu dokazovat, že přesto, že už je dávno po přechodu, je pořád ještě po čertech vtipný a férový chlap. Pracovní mužské týmy a party by vesele komentovaly svůj stejný cyklus… Podobně by tomu bylo i v novinách: (Žraloci útočí na menstruující muže. Porota promíjí znásilnění pro menstruaci. (…) Muži by přesvědčovali ženy, že sex je v "tu dobu" příjemnější, a o lesbičkách by se tvrdilo, že se bojí krve a že by potřebovaly pořádného menstruujícího chlapa. (…) Přechod by se slavil jako velká událost, symbol toho, že naši muži nashromáždili dostatek cyklické moudrosti, takže už více nepotřebují… A jak by reagovaly ženy? Snadno si můžeme představit pravicové ženy, souhlasící se všemi těmito argumenty s neochvějným a usměvavým masochismem: "Ty feministky by asi chtěly, aby se ženy v domácnosti každý měsíc masakrovaly!" Anebo: "Krev vašeho manžela je svatá jako grál - a je sexy!" Reformátorky by si upravily život podle cyklu mužů kolem. Feministky by do omrzení vysvětlovaly, že také muži by se měli osvobodit od falešného mýtu agresivity Marsu - stejně jako ženy i oni potřebují uniknout z osidel "menstruální závislosti". Radikální feministky by dodaly, že útlak nemenstruujících je modelem ostatních útlaků (upíři byli první bojovníci za svobodu!). Kulturní feministky by velebily ženskou nekrvavou obrazotvornost v umění a v literatuře. Socialistické feministky by pro změnu tvrdily, že po svržení kapitalismu a imperialismu budou ženy také menstruovat.*
* přeložila Pavla Slabá, esej byla převzata ze stránky bloodymary.blog.czDěkujeme všem mužům, které jsme pro tento článek mohli odcitovat.
A k tématu doporučujeme ještě vtipný rozhovor ze Show Jana Krause s Dagmar Kožinovou o ženské cykličnosti.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie dámských vložek

Látkové vložky zažívají opět svůj velký návrat. Je zde ale mnoho lidí, kteří tvrdí, že návrat k látkovým vložkám je krokem zpátečnickým a že tyto vložky jsou dnes dávno překonané. Ale není vložka jako vložka! Na obranu dnešních látkových vložek mohu říci, že oproti svým „předchůdkyním“ se tyto moderní látkové vložky v mnohém změnily a společné už mají pouze to, že jsou „látkové“. Jak ale vlastně vypadaly menstruační vložky dříve a jaký byl jejich vývoj? To se můžete dozvědět v našem článku, věnovaném speciálně historii látkových vložek!

Můj osobní příběh

Kdysi jsem prožívala menstruaci jako velmi bolestivou událost. V posledních letech jsem pohled na menstruaci změnila.