"Jde o zdraví." Britští rentgenologové chtějí podprsenky bez DPH

Správně padnoucí podprsenka je pro zdraví ženy stejně nezbytná jako kvalitní menstruační pomůcky, tvrdí britští rentgenologové ve svém návrhu na osvobození podprsenek od DPH. U nás jsme sice ještě nepokročili, ani co se týká menstruačních pomůcek, a DPH je stále ostudně vysoká oproti jiným zemím (21 %), ale i tak si pojďme posvítit i na problematiky podprsenek.

Běžné vložky, tampony a menstruační kalíšky byly v Británii od daně osvobozeny už v roce 2021, od ledna tohoto roku spadají pod nulovou sazbu DPH i menstruační kalhotky. A britská rentgenologická společnost Society of Radiographers (SoR) se na své výroční konferenci v Leedsu před pár dny shodla na vizi, že je třeba osvobodit od daně i podprsenky.

Svůj návrh na odstranění DPH z podprsenek opírají o to, co vidí ve své praxi, při rentgenových či CT vyšetřeních apod. Na snímcích lze identifikovat muskuloskeletální nálezy způsobené špatně padnoucí podprsenkou. Žena podle delegátů sjezdu nutně nemusí pozorovat zdravotní potíže, ale muskuloskeletální změny v důsledku nošení nevhodné podprsenky jsou ze snímků patrné.

V návrhu SoR stojí: „Uvalení DPH na podprsenky nepřiměřeně postihuje ženy. Zdanění podprsenek by mohlo být považováno za diskriminační podle zákona o rovnosti z roku 2010."

Zvýšené náklady na podprsenky podle rentgenologů odrazují ženy od nákupu dobře padnoucích podprsenek, přitom špatně padnoucí podprsenky mohou ženám působit fyzickou bolest. Podprsenky jsou z tohoto úhlu pohledu – stejně jako produkty menstruační hygieny – životně důležité pro zdraví žen.

Nižší sazba DPH na podprsenky?
Dobře padnoucí podprsenka nejenže podporuje celkové pohodlí, ale také přispívá ke správnému držení těla. Foto Los Muertos Crew.

„Ženy, které nosí podprsenku s košíčky velikosti D a většími, často kvůli objemnosti prsou bolí záda, ramena a šíje. Nošení kvalitní a dobře padnoucí podprsenky by mohlo zmírnit některé z těchto problémů a zkrátit tak nemocenskou, kterou ženy čerpají kvůli muskuloskeletálním problémům.“

„Dobře padnoucí podprsenka nejenže podporuje celkové pohodlí, ale také přispívá ke správnému držení těla. Věříme, že vhodná podprsenka je pro zdraví ženy stejně zásadní jako menstruační pomůcky, a proto by neměla podléhat DPH," uvádí rentgenologická iniciativa s důrazem na pokračování debaty o cenové dostupnosti základních zdravotních potřeb pro ženy.

Gill Hodges, delegátka ze Severního Irska, vyjádřila naději, že návrh získá větší podporu a pozornost. Zdůraznila, že jde o otázku rovnosti, protože „pouze lidé s prsy musí platit DPH z podprsenek“.

Od DPH jsou v současné době v Británii osvobozeny podprsenky pro ženy po operaci rakoviny prsu.

Zdroj: sor.org/news, vanguardngr.com

Podprsenka Modibodi Sweat-Proof díky patentované technologii ModiDry zvládá absorbovat až 20 ml tekutiny a má tvarově přizpůsobivé košíčky bez kostic.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.