Konec menstruační chudoby: Katalánsko rozdává zdarma menstruační pomůcky!

Katalánsko se stalo průkopníkem v boji proti menstruační chudobě nabídkou zdarma opakovaně použitelných menstruačních produktů. Tato inovativní iniciativa má potenciál radikálně změnit životy žen po celém světě. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tomto revolučním kroku.

Katalánsko (autonomní společenství na severovýchodě Španělska) začalo v pondělí ve svých lékárnách nabízet zdarma menstruační kalíšky, menstruační kalhotky a látkové vložky. Tedy opakovaně použitelné menstruační pomůcky. Jde o jednu z prvních iniciativ svého druhu na světě. Nese úderný název “My period, my rules” a stál regionální vládu 8,5 milionu eur.

Program poskytování opakovaně použitelných menstruačních produktů zdarma je součástí širší snahy regionální vlády Katalánska snížit takzvanou "menstruační chudobu". Tato iniciativa vznikla v reakci na alarmující statistiky z průzkumu, který odhalil, že asi 44 % žen v Katalánsku si nemůže dovolit zakoupit takovou menstruační pomůcku, kterou by si přály. 23 % žen uvedlo, že kvůli finančním omezením musí používat produkty určené k jednorázovému použití. Nový program má potenciál dramaticky zlepšit přístup k ženské hygieně a zlepšit životní podmínky žen po celém regionu.

Problémy související s menstruační chudobou

Omezená dostupnost menstruačních pomůcek je běžným problémem, který může mít vážné důsledky. Tyto produkty jsou pro některé ženy nedostupné kvůli vysokým pořizovacím nákladům a problém prohlubuje také nedostatečné vzdělání o menstruační hygieně a v neposlední řadě i nedostatek vhodných míst, kde by se ženy mohly umýt. Tato situace může mít širší dopad na ženy a dívky, než by se mohlo na první pohled zdát. Například může vést k tomu, že dívky opouštějí školu a ženy nechodí do práce, což má negativní dopad na jejich vzdělání a pracovní možnosti. Kromě toho může nedostatečná hygiena zvyšovat riziko infekcí a syndromu toxického šoku, což může mít závažné zdravotní následky. Je třeba hledat řešení, která zajistí větší dostupnost praktických a spolehlivých menstruačních produktů pro všechny ženy a dívky, aby mohly vést zdravější a plnohodnotnější život.

Státní úřednice Ester Miralles (55) uvedla, že kdyby muži menstruovali, problém by byl řešen mnohem dříve. "Menstruační chudoba ovlivňuje všechny ženy - ty, které si pomůcky mohou dovolit koupit, i ty, které si to dovolit nemohou," uvedla.

Katalánsko - menstruační potřeby zdarma
Opakovaně použitelné pomůcky nabízené zdarma pomohou nejen jednotlivým ženám, ale ušetří také regionu řadu jednorázového odpadu. Foto Pexels.com

Pomůcky zdarma pomohou ženám i celému regionu

Ženy během svého života utratí v průměru 2 500 eur za hygienické produkty, zatímco pokud si budou moci dovolit zainvestovat do opakovaně použitelných menstruačních pomůcek, sníží se dle prohlášení katalánských úřadů tento náklad na přibližně 145 eur.

Nabídka opakovaně použitelných pomůcek zdarma bude dostupná ve více než 3 300 lékárnách. Iniciativa pomůže asi 2,5 milionu lidí - dívek, žen a lidí, kteří se neidentifikují jako ženy, ale menstruují. Jedna osoba si může zdarma vyzvednout jeden kalíšek, jedny menstruační kalhotky nebo dvě látkové vložky.

Opakovaně použitelné produkty také výrazně sníží produkci odpadu. Každý rok v Katalánsku vzniká více než 9 000 tun odpadu, který tvoří použité jednorázové tampony a hygienické vložky.

Studentka Helena Herranz (18) uvedla, že je nadšená, že vyzkouší opakovaně použitelné menstruační produkty. "Během našich životů používáme spoustu vložek a spoustu tamponů, hromadu materiálu, který znečišťuje životní prostředí," řekla agentuře Reuters.

Menstruační pomůcky zdarma

V roce 2020 se Skotsko stalo první zemí na světě, která nabídla bezplatně hygienické produkty (více o tom najdete v článku Hygienické potřeby zdarma?). Katalánská vláda ale uvedla, že jejich program je první, kdy jsou zdarma nabízeny opakovaně použitelné menstruační kalhotky, kalíšky a vložky.

V roce 2021 začal Nový Zéland nabízet menstruační potřeby zdarma ve všech školách.

V roce 2022 Španělsko schválilo zákon, který stanovuje, že menstruační potřeby by měly být zdarma distribuovány ve školách, věznicích, zdravotnických zařízeních pro ženy a dalších veřejných institucích.

V roce 2023 Španělsko schválilo zákon, který ženám trpícím bolestivou menstruací poskytuje právo na placené volno.

Zdroj: apnews.com, reuters.com, theguardian.com

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.

Zefektivňuje stát boj s menstruační chudobou? Zařadit vložky do strategických hmotných zásob nestačí

Český stát nově zařazuje menstruační vložky jako další ze strategických položek do státních hmotných rezerv. Část těchto hygienických výrobků obdrží na konci listopadu potravinové banky. Loni avizované snížení DPH na menstruační pomůcky se však nekoná a k efektivnímu řešení menstruační chudoby, jaké představuje třeba distribuce menstruačních potřeb do škol, máme stále daleko.

Studie Green Paper a UNICEF

V loňském roce proběhlo setkání*, na kterém se odborníci z různých oborů věnovali tématu menstruace v širším kontextu. Výsledkem tohoto shromáždění je dokument Green Paper**. Ten popisuje pozadí třídenního shromáždění, klíčové debaty a také potřebné kroky k celkovému zlepšení situace. Rovněž UNICEF*** vyvinulo dokument navazující na toto téma. Zaměřovali se na dívky a jejich prožívání menstruace ve školách a také mimo ni.