Patricie: "Je hloupost bát se něčeho, co neznáme, jen proto, že to neznáme."

Patricie je mladá a talentovaná zpěvačka, která i přes svůj nízký věk má za sebou mnoho úspěchů. Dnešní rozhovor se ale více než kolem muziky, bude točit kolem menstruačních kalíšků.

Patricie vystupuje v různých projektech, především je známá jako písničkářka, která se neostýchá vtipně zpracovat mnohdy kontroverzní témata. Koncertovala například s Marií Rottrovou, Václavem Neckářem, Lucií Bílou. V současnosti ji můžete vidět koncertovat po boku Čechomoru. V loňském roce představila svůj projekt Moods, ve kterém si zahrála s bývalým kytaristou Amy Winehouse Robinem Banerjee. Dnešní rozhovor se ale více než kolem muziky, bude točit kolem menstruačních kalíšků.

Patricie - mladá a talentovaná zpěvačka

Patricie, vím o tobě, že používáš menstruační kalíšek, v čem je pro tebe lepší oproti klasickým menstruačním pomůckám?

Holka, která začne ve třinácti menstruovat, sáhne po tom prvním, co zná z mamčiny toaletní skříňky, takže ... začala jsem na vložkách. Pak jsem samozřejmě přešla na tampony, protože byly víc cool, nebyly vidět a člověk měl pocit, že vlastně nemenstruuje, což mi dovolilo nosit na těláku krátký kraťasy a cítit se jako ty hezké paní v televizi, za kterými se všichni otáčí, a tím pádem zvýšit šanci zaujmout nějakého spolužáka.

Touha po změně přišla, když se z „přípravy“ na menstruaci stala otrava, „jé, už zase mi došly vložky / tampony.“ Ten, kdo mě zná, ví, že jsem neustále v běhu, něco řeším, vymýšlím, podnikám, a ač je pro mě perioda součástí života ženy, nejraději jsem, když má co nejhladší průběh. Kalíšek nemusím kupovat každý měsíc, mám prostě jeden a spolu si na těch pět dní v měsíci vystačíme.

Co tě vlastně vedlo k rozhodnutí kalíšek vyzkoušet?

Byla to moje spolubydlící, která vždycky musí mít něco extra. Když máte třeba prášek do myčky, tak ona přijde s něčím eko, co voní po pomerančích a má to v sobě míň chemie než takový Johnson’s baby. Vy (sláva emancipované době) nebo váš přítel (ať žijí tradice) kupujete prezervativy z Albertu a ona má ty z kaučuku. Vy dáte každý měsíc pár stovek za vložky či tampony, ve kterých (jak mi spolubydlící vysvětlila) je hafo chemie, a ona používá kalíšek. Brzy jsem jí ty divné produkty začala závidět a rozhodla se je vyzkoušet. Musím říct, že postupně jsem místo těch reklamových lákadel začala kupovat produkty, které dávají smysl nejen mě, ale myslím, že i životní prostředí může klidněji spát.

Vnímáš při své menstruaci nyní nějaký rozdíl?

Já menstruuji stále stejně, tzn. jako vždycky. Jsem ale ráda, že na mě již při periodě nečekají smrduté vložky ani zapařené tampony (na to nás reklamy nepřipravily, co?). V dnešní sterilní době, kdy je všechno „fuj“ odsouváno do pozadí, je také fajn přejít z konceptu „fuj – šup s tím do koše“ (u vložek a tamponů) na „vyprázdním kalíšek, omyju a opět zavedu“.

Co by jsi vzkázala mladým dívkám, které nemají s menstruačními kalíšky žádnou zkušenost a neví jestli se pro ně rozhodnout?

Aby se neřídily podle toho, co dělá většina a zkoušely různé alternativy. Nakonec se můžou rozhodnout pro cokoliv, ale je hloupost bát se něčeho, co neznáme, jen proto, že to neznáme.

Zavádění kalíšku navíc podle mě prohlubuje vztah k vlastnímu tělu, protože aby byl hladce zaveden, je potřeba se naučit uvolnit poševní svaly, což se myslím hodí každé dívce i ženě, která chce prohloubit vztah ke svému tělu a chce se s ním naučit zacházet.

www.patricie.net
Facebook Patricie

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

S kalíškem můžu …

Do roku 2005 jsem používala při menstruaci vložky a někdy tampony … a menstruace pro mě znamenala problém. Několik dnů, kdy jsem nemohla dělat některé z věcí, které jsem při jiných dnech – těch „normálních“ – ráda dělala. Pak mi kamarádka ukázala menstruační kalíšek … a všechno se změnilo!

Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená pro opakované použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, podobně jako tampon, kde se do něj sbírá menstruační krev. Na trhu existuje mnoho různých značek, kalíšky se vyrábí v mnoha různých variantách a je třeba si vybrat správnou velikost.

Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?