Plavání během menstruace

Koupání během menstruace? "To snad ne, to ses zbláznila. To nejde, protože... To se nesmí, protože..." Připomíná vám to něco? Nebo si dokonce myslíte, že plavání a koupání během menstruace je opravdu nevhodné či zakázané? Představíme vám několik mýtů, které ohledně tohoto tématu ve společnosti kolují, a na závěr vyzpovídáme i gynekologa.

Hned na úvod vás chceme ujistit, že ačkoliv ohledně koupání během menstruace panuje velké množství mýtů, koupat se můžeme. Stačí jen zvolit vhodnou menstruační pomůcku. Samozřejmě jako u všech ostatních aktivit při menstruaci jednoznačně platí, že pokud je vám to nepříjemné, nedělejte to.

Menstruační plavky Modibodi
Menstruační plavky umožňují věnovat se vodním radovánkám při slabší menstruaci nebo slouží jako pojistka k další menstruační pomůcce.

Infekce z koupání

Nejčastějším mýtem je asi to, že během menstruace bychom se neměly koupat, abychom nedostaly infekci.

Vězte tedy, že koupat se a plavat můžete i během menstruace. Pravda, nedoporučovali bychom koupání v bahnitém kvetoucím rybníku, ale do moře či bazénu klidně - nicméně to platí pro koupání obecně, ať máte menstruaci nebo ne. Chlór používaný na dezinfekci bazénů stejně jako sediment v moři může podráždit vaši pochvu i stydké pysky. Proto je lepší se po koupání vždy osprchovat a samozřejmě také se převléci do suchých plavek. Vlhko je nejčastějším původcem potíží. O tom, jak předcházet letním vaginálním infekcím, se víc dočtete v článku Léto a problémy v intimní oblasti.

Při menstruaci je sice děložní čípek více otevřený než mimo menstruaci, rozhodně si to ale nepředstavujte tak, že jím proudí voda dovnitř do dělohy. To prostě fyzikálně není možné. Pokud máte obavy z podráždění či infekce děložního čípku, pak jediná vhodná ochrana je menstruační kalíšek, který vodu k čípku nepustí. Tampony vhodnou variantou nejsou, protože se nasáknou vodou, ve které se koupete, a naopak mohou vznik zdravotních potíží podpořit.

Pokud se mi stane nehoda, všichni to uvidí

Menstruace je naprosto přirozený proces, nejedná se o nic infekčního, toxického ani o biohazard. Pokud jste ve velké mase vody a vaše menstruace přijde neplánovaně, velmi pravděpodobně se rozptýlí do vody tak, že to nebude ani viditelné. Pro ilustraci – olympijský bazén má objem kolem 2,5 mil. litrů vody, zatímco průměrná ztráta krve během celé menstruace je 80 ml (tedy 0,08 l).

A nebojte se, chlór přidávaný do vody v bazénech plavce chrání před vším, co by se mohlo dostat do vody (tedy i moč, pot či fekální částečky).

Menstruační plavky
České herečky a modelky v menstruačních plavkách.

Ve vodě se perioda zastaví

V tomto případě to není tak úplně pravda. Menstruace se ve vodě nezastaví, stále dochází k odlučování sliznice i krvácení. Ale tlak vody působí tak, že menstruační krev ve vodě nevytéká, resp. vytéká minimálně. Nejedná se o žádné kouzlo, ale o fyziku – vztlak. Avšak až budete lézt z vody, gravitace zase převáží nad vztlakovou silou a krev začne vytékat. Není tedy dobrý nápad jít do vody bez menstruační pomůcky – mohla by se snadno stát nehoda.

Sežere mě žralok

Ne! Žraločí smysly jsou sice mocné tak, že ucítí krev, pot, moč či jiné tělesné tekutiny na stovky metrů, nicméně jak už jsme si řekli výše, ve vodě krvácíte minimálně. Žraloci navíc nepreferují „lidskou“ dietu, takže riziko sežrání žralokem se vaší menstruací nijak nezvyšuje. Navíc – víte o tom, že útoky žraloků se dle pravidelného ročního souhrnu International Shark Attack File dějí z 80 % procent mužům a jen z 20 % ženám? Je to dáno historicky tím, že muži se vždy víc věnovali aktivitám, jako je surfování, potápění, rybaření, dálkové plavání apod. Každopádně pohledem statistik doposud neexistují žádné důkazy pro to, že by menstruace byla faktorem při útoků žraloků.

Plavání během menstruace a žraloci

Časté otázky:

Můžu se jít koupat v menstruačních kalhotkách?

Ne. Menstruační kalhotky nejsou uzpůsobeny na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich „vypere“ do vody. Na koupání během menstruace využijte vhodnější menstruační pomůcky.

S jakou menstruační pomůckou můžu do vody?

  • Na koupání je určitě nejlepší kalíšek. Dobře vybraný kalíšek, který vám sedne, je jednoznačně nejlepší volba – těsní, neprotéká a nijak ho necítíte.
  • Pokud vám nevyhovuje kalíšek nebo se na něj nemůžete stoprocentně spolehnout, skvělou volbou jsou menstruační plavky. Na českém trhu jsou od června 2021 dostupné menstruační plavky australské značky Modibodi, která je vyrábí od roku 2016 s využitím patentované technologie. Nově jsou v Česku menstruační plavky britské značky WUKA. Plavky jsou vhodné na slabší či střední menstruaci, při silném krvácení je třeba je kombinovat s další menstruační pomůckou.
  • Některé ženy používají na koupání menstruační houbu. Tu je dobré před koupáním důkladně vymáchat a zavést co nejhlouběji.
  • Samozřejmě je možné na koupání použít i tampon. V takovém případě doporučujeme sáhnout po těch z bio bavlny.

Rozhovor s gynekologem ohledně koupání při menstruaci

Jak je to s infekcí z koupání? Jaké dodržovat zásady, abych nic nechytila?

Pokud není žena v šestinedělí nebo po jinak ukončeném těhotenství (interrupce/abort), tak se o ochranu proti infekci stará přirozená poševní mikroflóra. Tj. pokud je přirozená obranyschopnost narušena, je žena náchylnější k vaginální infekci. Podobně jako u respiračních sezónních onemocnění.

Je riziko gynekologického zánětu větší při menstruaci?

Není. Menstruace je relativně krátká a původci zánětu se těžko dostávají “proti proudu”.

Chrání běžný tampon před infekcí z vody? Spousta žen si to myslí, přitom mně osobně vždy připadalo, že po šňůrce ta voda zdárně vzlíná do pochvy.

Nechrání. Tampon absorbuje kapaliny i s mikroorganismy. Proto je důležité tampon měnit dle doporučení.

Může mi voda během koupání zatéct do dělohy a tam způsobit zánět?

Nemůže. Děloha je za normálních okolností uzavřena a chráněna hlenovou zátkou.

Otázky za Kalíšek.cz pokládala Hanka Fořtíková, odpovídal gynekolog-porodník MUDr. Martin Lašťovička.

Zdroje k článku: www.mooncup.co.uk, https://www.pennmedicine.org, www.floridamuseum.ufl.edu, www.refinery29.com, www.womenshealthmag.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Letní dny s menstruačním kalíškem

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Menstruační kalíšek a plavání

Přinášíme vám volný překlad článku z blogu Mooncup*, který jsme doplnili o naše poznámky a doporučení. Je pravdou, že mnoho z nás neskáče radostí, když se chystá na pláž či k vodě a zrovna dostane menstruaci. Mohu vlastně během menstruace plavat? Krátká odpověď zní: ano! Téma menstruace a plavání je zastřeno mnoha dezinformacemi, proto jsme se rozhodli si na některé z nich posvítit!

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.