Celý rok se těšíte na dovolenou a nakonec na ní trávíte svůj čas tím, že řešíte různé zdravotní problémy? Vaše zdraví může ovlivnit vícero faktorů. Pojďme si povědět jak se vyhnout problémům v intimní oblasti.
Zánět močových cest
Moře, slunce, pláž... a zánět močových cest nebo močového měchýře. Nepříjemné pálení při močení, časté nutkání na záchod, bolesti břicha a při silném zánětu i výskyt krve v moči. S těmito problémy se pravidelně potýká překvapivě velké množství žen. Jako první pomoc může posloužit urologický čaj a brusinky. Při zánětu je důležité pít velké množství tekutin (nejlépe čisté vody doplněné urologickým čajem), aby se bakterie vyplavily přes močovou trubici ven.
Brusinky jsou také dobrým lékem na močové cesty a můžete je jako doplněk stravy brát i preventivně. Brusinky působí antibakteriálně a obsahují velké množství vitamínu C. Existuje mnoho extraktů vyrobených z brusinek – při výběru si všímejte, jestli obsahují dostatečné množství koncentrátu.
Dalším pomocníkem může být blokurima. Jedná se o prášek, který rozpustíte ve sklenici vody a vypijete. Obsahuje D-manózu, což je jednoduchý, tělu vlastní cukr (najdeme ho mimo jiné například v jablkách a hruškách). Tento cukr se po vypití během 1-2 hodin téměř celý vyloučí ledvinami do moči jako odpad a proto je užívání blokurimi zcela bezpečné i pro těhotné ženy, diabetiky a coeliatiky. Naopak je ale nebezpečné pro přemnožené bakterie v močových cestách (záněty nejčastěji způsobuje Escherichia coli), kterým cukr zalepí bičíky a nebohyblivé bakterie jsou pak snadno vyloučeny.
Jestliže vám ale běžně dostupné léky nepomáhají, určitě navštivte lékaře, který provede podrobnější vyšetření a určí další postup léčby.
Vaginální infekce
Nejčastějším typem vaginální infekce u žen v reprodukčním věku je bakteriální vaginóza. Jedná se o narušení pH rovnováhy v pochvě a přemnožení nežádoucích bakterií. Výsledkem může být nepříjemný zápach a vodnatý šedobílý výtok. Projevy se často zhorší po pohlavním styku nebo během menstruace.
Dalším problémem může být kvasinková infekce (vaginální mykóza). Jedná se o přemnožení kvasinek (nejčastěji Candida albicans) v pochvě. Výsledkem je svědění, pálení, bělavý hrudkovitý výtok a často také otok stydkých pysků. I při této infekci se příznaky mohou zhoršovat po pohlavním styku a styk může být i bolestivý. Navíc je kvasinková infekce přenosná.
O těchto problémech a jejich řešení už jsme na našem blogu psaly. Pro více informací tedy doporučujeme články:
- Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?
- Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc
- Obnova a rovnováha zdravého poševního prostředí
- Tea tree a kvasinkové infekce
- Bylinky pro zdravé močové cesty
- Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě
Co způsobuje intimní problémy?
Proč nás takové nepříjemnosti potkají často právě na dovolené? Už samotná změna klimatu a únava z cestování jsou pro naše tělo zátěží. Přemnožení bakterií v intimní oblasti ale mohou způsobit takové banality jako je neprodyšné spodní prádlo a oblečení, častá konzumace sladkostí nebo také užívání antibiotik.
Zvýšená teplota v létě způsobuje zapařování v intimních partiích. A právě vlhké prostředí je ideální pro množení bakterií. Rovněž koupání v moři a hlavně v chlorovaném bazénu je pro poševní mikroflóru těžkou zkouškou. Pokud si navíc po koupání na sobě necháte mokré plavky, nahráváte bakteriím, neboť ty se tomto vlhkém prostředí začnou velmi rychle množit.
Nejlepší je prevence
Jak samozřejmě všechny víme, nejlepší je vždy problémům předcházet než je řešit.
- Pokud víte, že vás v létě zánět močových cest většinou nemine, nasaďte brusinkový doplněk stravy už před dovolenou.
- Při výběru oblečení nemyslete jen na současné trendy, ale i na pohodlí a prodyšnost.
- Mějte u sebe vždy lahev s vodou.
- Dbejte na hygienu před i po pohlavním styku.
- Nepřehánějte to s mycím gelem a vyberte takový, který je vhodný pro intimní hygienu. Nebo se myjte pouze vodou.
Nezapomeňte si s sebou zabalit jako prevenci anionové vložky!
Nepostradatelnou součástí vašeho kufru by měly být anionové vložky Gentle Day. Vložky jsou vyrobeny z bio bavlny a povrch vložky výborně absorbuje tekutinu (a nevyvolává alergické reakce). Vložky obsahují anionty, které působí proti bakteriím a virům. Aktivují se při zvlhčení vložky - během menstruace, ale i při běžném nošení.
Vložky slouží nejenom jako prevence proti zánětu močového měchýře a vaginální infekci, ale je vhodné je používat, i když už intimní problémy máte. Intimku Gentle Day můžete použít hned, když vyjdete z moře či bazénu. Antibakteriální působení trvá až 20 hodin, ale doporučujeme vložky vyměňovat dříve dle potřeby.
Přejeme vám, ať si užijete dovolenou bez starostí! :)
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.