Trápí vás PMS? Bylinky pomohou vrátit duševní pohodu

Proměny ženy během měsíčního cyklu jsou naprosto přirozené. Procházíme fázemi klidu a uzemnění i chvílemi, kdy cítíme obrovský příliv energie. A tak to má být. Horší je, když určitou část cyklu provází nepříjemné projevy. Cítíme se nateklé, náladu máme jako na horské dráze, jsme podrážděné a někdy trpíme i bolestmi. Moudrá matka příroda nám ale dala sílu bylin, které umí výrazně pomoci.

Premenstruační syndrom je stále trochu záhadou

Ač je premenstruační syndrom (PMS) všeobecně uznávaný, nikdo zatím přesně neví, co ho způsobuje. Proč některé ženy při PMS trpí fyzicky i psychicky, zatímco jiné ani netuší, že nějaký PMS je. Obecně se má za to, že za PMS a psychickou nepohodou, kterou způsobuje, stojí kombinace různých vlivů. Jedním z nich bude předmenstruační výkyv hormonů a nastupující estrogenová dominance.

Problém nastává, když určitou část cyklu provází nepříjemné projevy.
Problém nastává, když určitou část cyklu provází nepříjemné projevy. Foto Engin Akyurt.

Bylinky na PMS

Část bylinek, které bylinkáři doporučují pro harmonizaci nálady při PMS, pomáhá vyrovnat se tělu s přívalem estrogenu. Další působí přímo na ženskou psychiku a mírní depresivní stavy, vnitřní pnutí, přehnanou plačtivost, nesoustředění a třeba i stav lhostejnosti a demotivace.

Bylinková úleva před menstruací

S hormonálními výkyvy při PMS pomáhají bojovat bylinky na menstruaci. K naprosto základním ženským bylinkám řadí bylinkáři drmek, kontryhel a maliník. Často se doporučuje i sladké dřevo neboli lékořice a velice příjemná máta. Pokud trošku tápete, po jaké bylince sáhnout, je ideální zvolit vyladěný čaj na menstruaci, jako je bylinkářkami sestavená směs Menstruace.

Kouzelné bylinky pro větší pohodu

Navodit lepší pohodu i otupění ostrých hran rozhárané duše zprostředkují bylinky, které působí přímo na ženskou psychiku. Jejich kouzlo není jen v účinných látkách bylinek, ale také ve zpomalení. Na chvíli se zastavíte, vezmete do ruky hrníček voňavého meduňkového čaje a necháte svým tělem protékat uklidňující energii léčivé přírodní síly.

Naše babičky svým dcerám před nástupem menstruace vařily nálev z dobromysli. Už její název napovídá, že je to bylinka, která má schopnost vracet dobrou mysl tam, kde se na chvíli ztratila. A já vám prozradím, že naše dobromysl, je staré dobré oregano, které máte určitě ve vaší kuchyni.

Trošku silnějším kalibrem pro navrácení psychické pohody je pak třezalka nebo bylinná směs Dobrá nálada, která třezalku obsahuje. Podle bylinkářů totiž třezalka působí blahodárně na menstruační cyklus a zároveň umí mírnit i chmurné stavy. Podle některých léčitelů je třezalka nazývána přírodním antidepresivem.

Pozor! Pokud užíváte hormonální antikoncepci nebo léky na deprese, měly byste se třezalce vyhnout. Ovlivňuje totiž vstřebávání léků a tím i jejich působení na lidský organismus.

Meditací proti projevům PMS

Víte, že nepříjemné projevy PMS můžete ovlivnit i pravidelným pohybem a využíváním relaxačních technik? Výborné jsou jógové sestavy, které pozitivně působí na naše fyzické tělo, ale také na emoční rovnováhu. A když k nim přidáte čtvrthodinovou meditaci, během krátké doby pocítíte výrazné zlepšení.

Nepříjemné projevy PMS můžete ovlivnit i pravidelným pohybem a využíváním relaxačních technik.
Nepříjemné projevy PMS můžete ovlivnit i pravidelným pohybem a využíváním relaxačních technik. Foto Noelle Otto.

Bylinkářský trik pro okamžitou pomoc

Na závěr pro vás mám jeden bylinkářský trik přímo z Bylinné zahrady, který může přinést velice rychlou úlevu od špatné nálady při PMS. Bez nutnosti mít po ruce horkou vodu a čekat, než se bylinkový čaj udělá. A tím jsou bylinné tinktury, které si můžete koupit, nebo sami doma připravit. Stačí pak dát lžičku tinktury z meduňky do skleničky studené vody a chvíli popíjet. Úleva se většinou dostaví do půl hodinky.

Klasická léčba nepříjemných projevů PMS většinou zahrnuje nasazení hormonální antikoncepce. Ač tento způsob léčby nezatracujeme, rozhodně doporučujeme nejprve vyzkoušet bylinky a jejich působení. Většinu žen příjemně překvapí, jak málo stačí, aby znovu našly svou psychickou rovnováhu. Bez ohledu na to, v jaké fázi cyklu se zrovna nachází.

Lucie Krůčková
Lucie Krůčková
autorka článků o bylinkách a ženském zdraví

Autorka článků o bylinkách, ženském zdraví, ale třeba i pobytu v přírodě, která má dvě malé děti, smečku domácích mazlíčků a zahradu, na které realizuje sen o vlastnoručně vypěstovaných bylinkách. Jako žena se zajímám o možnosti harmonizace ženského cyklu a jeho projevů pomocí bylinek. A mnohé poznatky ihned převádím v domácí praxi. Nepřestává mě fascinovat, jak mocné prostředky nám dává matka příroda.

A právě vášeň pro bylinky a přírodní léčbu mě propojila s Bylinnou zahradou a jejími báječnými zakladateli. Jejich pozitivní vztah k přírodě, bylinkám a moudrosti starých bylinkářů nás spojuje na pracovní i osobní úrovni.

Bylinná zahrada je věnovaná všem, kteří chtějí své zdraví podpořit přirozeným způsobem prostřednictvím bylinek a bylinných čajů. Ale také těm, kteří milují čerstvé voňavé koření. Na svých stránkách nabízí dary přírody v jejich nejčistší podobě, ale také informace, jak s bylinkami nakládat.

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Bylinková pomoc při menopauze

Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."

Bylinkářka Františka odpovídá na nejčastější otázky k ženské napářce

Není ženská bylinná napářka jen placebo? Na jaké potíže tato metoda pomáhá? Dovede napářka vylepšit milování? Může někomu spíš uškodit než prospět? Není lepší si dát sedací koupel? A není to všechno náhodou moc velká ezoterika a zaříkávání? Františka, která připravuje bylinné směsi známé pod jménem Lunice, nám odpověděla na nejčastější otázky k ženské bylinné napářce.

Marie Noe: "Když vám vaše práce voní..."

Marie si vybrala za své povolání aromaterapii a dokáže o výrobě a zpracování éterických olejíčků mluvit opravdu s nadšením a zápalem. Můžete k ní zavítat na masáž, kde vás doslova éterickými oleji pomaže od hlavy až k patě. Nebo doporučí, jak díky éterickým olejům upéct to nejlepší vánoční cukroví. A pokud bych měla soudit podle Marie, tak časté používání (vně či vnitřně) způsobuje trvalé veselí a spokojenost.