Poporodní jizvy a menstruační pomůcky

Téma poporodních jizev jsme se rozhodly zpracovat, neboť právě jizvy mohou (avšak nemusí) mít vliv na výběr či funkčnost menstruačních pomůcek. Jak to tedy je a jaké mají konkrétní zkušenosti naše zákaznice?

Jizvy po porodu

Při přirozeném vaginálním porodu může dojít z různých důvodů k natržení, které je potřeba následně sešít. Poranění může být vnější, kdy dochází k poranění hráze, nebo vnitřní, kdy mohou vznikat menší či větší jizvy uvnitř pochvy a také na děložním čípku.

Tkáň s jizvou bývá obvykle tlustší, má nižší funkčnost a elasticitu. Snižuje se například rozsah pohybu v oblasti jizvy a může dojít také ke ztrátě citlivosti až ke znecitlivění. Záleží ovšem na hloubce a rozsahu rány a také na tom, jak se o jizvu následně po jejím vzniku staráme.

Na hojení poranění má vliv věk, u mladších žen dochází k rychlejšímu hojení. Ovšem jak vtipně dodala má kamarádka lékařka: „Hojení samo o sobě je prostě magie. Záleží na umístění rány, výživě člověka, jestli se stresuje nebo je naopak duševně klidný – to vše hraje roli a v hojení se odráží.“

Na hojení po porodu má velký vliv i psychická pohoda ženy.
Na hojení po porodu má velký vliv i psychická pohoda ženy.

Epiziotomie

V mnoha případech dochází obvykle během druhé doby porodní k plánovanému nástřihu hráze, aby při rychlém tlačení hlavičky dítěte nedošlo k ještě většímu natržení hráze. Nástřih hráze se nazývá epiziotomií.

Výhody epiziotomie

  • Díky širšímu otevření pochvy je umožněno dítěti snadněji projít. To je vhodné například při velkých rozměrech děťátka či při porodu koncem pánevním.
  • Menší plánovaný nástřih může zabránit většímu spontánnímu natržení hráze.
  • Napomáhá rychlejšímu narození dítěte například při vleklém porodu.
  • Snižuje riziko inkontinence.

Během epiziotomie porodník či porodní asistentka provede nastřižení za pomoci nůžek. Toto nastřižení vždy následně vyžaduje šití. Názory na preventivní epiziotomii se různí a porodní asistentky i řada lékařů se již nyní přiklání k tomu, aby se neprováděla. 

Zajímavě o tomto tématu hovoří ve své knize* Dr. Christiane Northrup, která uvádí: „Bohužel u žen, které měly provedenou epiziotomii, je až o padesát procent větší pravděpodobnost, že se při dalším porodu potrhají, než ženy, které ji neměly.“ A dále pokračuje: „Nebyly prokázány žádné dlouhotrvající blahodárné účinky epiziotomie, třebaže nás opakovaně učili, že nástřih je nezbytný, aby se odvrátil pozdější prolaps dělohy a/nebo nadměrné roztažení svalů pochvy.“ Dále v této knize doktorka ukazuje konkrétní čísla, jež dokazují, že ve skutečnosti ke spontánnímu natržení hráze nedochází tak často, jak se obáváme.

Věnujte péči své pokožce i pánevnímu dnu již před porodem.
Věnujte dostatek péče svému tělu již před porodem. Oceníte to při porodu a navíc s děťátkem už na sebe nebudete mít tolik času jako dříve.

Co napomáhá, aby ke spontánnímu natržení hráze nedošlo?

Následující doporučení pomohou ženám, které ještě nerodily, ale také ženám, které již poranění z předchozího porodu mají. Při porodu k žádnému zranění dojít nemusí.

Vhodná porodní pozice

Mnoho odborníků se shoduje, že při porodu ve stoje či následném podřepu je riziko natržení menší, než v poloze na zádech. A doporučují také nechat porod plynout svým jedinečným tempem a nesnažit se ho přílišným tlačením urychlit.

Porodní asistentka Anna Kohoutová ve článku na svém blogu** k tomuto tématu uvedla: „Z mé šestileté praxe komunitní porodní asistentky, kdy ženy rodí ve vzpřímených pozicích bez aktivního tlačení, je minimum žen, které mají poranění druhého stupně. Většina žen je bez poranění nebo s poraněním prvního stupně. Poranění třetího stupně žádná klientka neměla.“

Pánevní svalstvo v dobré kondici

V jakémkoli věku ženy se vyplatí aktivně trénovat a posilovat svalstvo pánevního dna. A během porodu jeho dobrou kondici můžeme ocenit dvojnásob. (Přečtěte si článek Svaly pánevního dna.) Mnoho žen před porodem aktivně procvičuje pánevní dno se speciálním balonkem, aby se svaly dostatečně připravily na následný porod.

Masáž hráze

Zhruba od 34. týdne se doporučuje masáž hráze za pomoci oleje. Použít můžete například olej mandlový, olej z pšeničných klíčků, lněný či třezalkový.

Lobey Pěstící olej BIO
Pěstící olej od české značky Lobey je vhodný pro ženy a nastávající i novopečené maminky, jež ocení jeho perfektní hydratační a regenerační účinky na pokožku. Pomáhá předcházet striím a je vhodný i na masáž prsou a hráze.

Když už jizva vznikne

U čerstvě vzniklé rány se doporučuje jizvu ledovat. Ovšem vždy tak, aby se led nedotýkal přímo kůže. Proto můžete led umístit do ručníku a takto opatrně přikládat. Důležité je také udržovat oblast kolem jizvy čistou. Proto se doporučuje místo v okolí jizvy oplachovat vodou po každé návštěvě toalety, aby se zabránilo možné infekci.

Je potřeba také ulevit svému trávení, aby nedocházelo k zácpám a eliminovala se tak potřeba přílišného tlačení během vykonávání velké potřeby. Jezte proto stravu bohatou na vlákninu, dostatek ovoce a zeleniny. Samozřejmě s ohledem na miminko a jeho potřeby (a prdíky), je to někdy v období kojení obzvláště těžké.

Procesu hojení napomáhá také několikrát přes den svléknout spodní prádlo, lehnout si na ručník umístěný na posteli a nechat jizvu tímto způsobem dýchat. Když sedíte, používejte kojící polštář, který si umístíte pod sebe, nebo polštář s otvorem uprostřed. Mnoho žen ve snaze zjistit, jak postupuje hojení, na vzniklou jizvu sahá a tímto způsobem se kontroluje – ovšem to může být kontraproduktivní. Doporučuje se sahat co možná nejméně.

Dědek Kořenář, Břetislav Nový, doporučuje na čerstvé i staré jizvy Měsíčkový olej, jež se v hojení velmi osvědčil. Tento olej je výborný i pro předporodní masáže (i vnitřní). Můžete také využít měsíčkovou mast, za nás doporučujeme biodynamickou mast Wegwartehof. Je výborná i na miminčí opruzeniny.

Bolest při milování

Určitý čas po porodu trvá, než se všechny jizvy dostatečně zahojí. Sex proto může nějakou dobu bolet. Doporučuje se proto provádět masáže, které pomohou jizvám rychleji se zhojit. Bolest může být někdy spojená také s vaginální suchostí. Doporučujeme proto používat šetrný lubrikační gel na vodní bázi, například Good Clean Love.

Masírování jizev

Masáž můžete začít provádět za 4 až 6 týdnů po porodu, ale vše nejdříve prokonzultujte se svým lékařem. Masáž jizvy napomáhá odstranit bolest a zlepšit fungování tkáně v této oblasti. S masáží není nikdy pozdě začít, jisté zlepšení může nastat i pokud jste již delší čas po porodu. Použít můžete například gel s obsahem aloe vera, které napomáhá celkovému změkčení a uvolnění tkání. Z olejů využijte například již zmíněný měsíčkový olej, kokosový nebo ricinový olej, který může napomoci procesu hojení jizev. A nezapomeňte, že o jizvu je potřeba pečovat a masírovat ji i po jejím zacelení.

Z dalších doporučení

Kromě výše uvedených doporučení můžete vyzkoušet ještě následující:

Éterické oleje

Ty je potřeba vždy smíchat s nějakým nosným olejem, například mandlovým, a až poté aplikovat na kůži (nikdy ne samostatně, jedná se o silný koncentrát). Blahodárný vliv na léčení jizev má například levandule, šalvěj muškátová či tea tree.

Hydroláty

Přimo na jizvu můžete nastříkat také hydrolát. Doporučit můžeme například květové vody v BIO kvalitě od značky Nobilis Tilia. Důležitá je poznámka naší kolegyně Terezy, která se věnuje aromaterapii: „Květová voda od Nobilis hydrolát je. Bohužel ale neplatí vždy u všech výrobců, že květová voda rovná se hydrolát.“ Vybrat si u Nobilis Tilia můžete hydrolát z růže, levandule nebo heřmánku.

Sedací koupele

Hojení jizev napomáhají také sedací koupele. Pro sedací koupel můžete použít například dubovou kůru či sůl z Mrtvého moře.

Obklady ze zeleného jílu

Z prášku vysušeného zeleného jílu vytvořte za pomocí vody „kaši“, kterou nanesete například na vložku a takto necháte působit.

Jizvy na těle i na duši

Poporodní jizvy nejsou pouze fyzickou vzpomínkou, ale zanechávají jizvu také na duši a mají vliv na naší psychiku. Marisa Alonso, spoluzakladatelka Body Connect Health and Wellness, vysvětluje: „Ať už podstoupíme jakoukoli operaci a zůstane nám jizva, ovlivní to naše smyslové nervy v dané oblasti. Jizva totiž svaly stáhne a omezí jejich normální funkci. Je proto potřeba jizvu opakovaně uvolňovat, aby stažení svalů polevilo. Mnoho lidí mi říká, prostě svou jizvu ignoruji a nedotýkám se ji. A já vždy odpovídám, ne, ne, dotknout se jí je právě potřeba a žádoucí! Svou jizvu si můžete masírovat sami, požádat partnera nebo mohu vřele doporučit, abyste vyhledali pomoc fyzioterapeuta či naturopata či jiného profesionála, jež se specializuje na poporodní péči a péči o jizvy.“

Léčení jizev

Ano, existují lidé, jež se léčení jizev přímo věnují. Doporučuji shlédnout video Denisy Palečkové. Zajímavě zde povídá o souvislosti jizev, dopadu na naše emoce a radí jak s jizvami pracovat.

Menstruační kalíšek a jizvy

A jak je to tedy s menstruačním kalíškem a poporodními jizvami? Shrnout to můžeme odpovědí: je to individuální. Hodně záleží na množství, umístění a zhojení jizev. Dle průzkumu v naší uzavřené skupině na facebooku Kališnice je mnoho žen, které i přes větší šití (vnější i vnitřní) používají kalíšek bez potíží. Zde přikládám několik zkušeností:

„Mám kalíšek Mamicup, zavádění úplně v pohodě a u vyndávání musím dávat trochu pozor.“ 

„Hned mi sedl kalíšek Lunacup a vůbec nic necítím. Zkusila jsem i jednou tampon a to mi bylo sakra nepříjemné, ale kalíšek úplně super.“

„Používám Merula Cup, vyhovuje mi jeho kulatý tvar – klasický tvar kalíšku mi tlačil na vchod.“ (Pozn. Menstruační kalíšek Merula Cup byl mezi ženami s poporodními jizvami velmi zmiňovaný a doporučovaný.)

Naše doporučení ohledně vybírání a používání menstruačních kalíšků a jiných hygienických pomůcek:

  • Pokud máte vnitřní jizvy, vybírejte si převážně z měkčích až středně pevných kalíšků. Na orientační tabulku tuhostí kalíšků se můžete podívat zde.
     
  • Pokud máte jizvy u poševního vchodu, doporučujeme kalíšek navlhčit lubrikačním gelem na vodní bázi, aby manipulace byla co nejsnadnější. Můžete také vyzkoušet jiný sklad kalíšku, který pomůže jeho velikost během zavádění zmenšit. (Je to například sklad Punch Down.)
  • Pokud je vám menstruační kalíšek i tampon nepříjemný, vyzkoušejte ještě menstruační houbu. Je měkká a snadno se přizpůsobí.
  • Pokud vám nevyhovuje žádná pomůcka zaváděná dovnitř, nezoufejte. Nejste v tom sama a s využitím výše zmíněných typů to můžete změnit.

Zdroje
* Kniha Zdravá žena: Od prvního početí po stáří Christiane Northrup
** http://annakohutova.cz/pece-o-poporodni-jizvy-v-oblasti-hraze/

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/episiotomy/
https://www.babygaga.com/15-important-things-to-know-about-scar-tissue/
https://mamaonthemend.com/blog/break-it-up-the-scar-tissue-that-is
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000483.htm
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000483.htm
http://annakohutova.cz/pece-o-poporodni-jizvy-v-oblasti-hraze/

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruace, přirozený porod a orgasmus

Tento článek byl přeložený ze slovenského originálu Menštruácia, prirodzený pôrod a orgazmus, autorem článku je Patrik Balint. Propojuje v sobě pouze zdánlivě nesouvisející téma orgasmu, menstruace a porodu. Víte, že se s každou menstruací žena připravuje na porod, ale také na orgasmus?

Hygienické pomůcky v šestinedělí

Když přijde chtěné těhotenství, je každá žena plná štěstí a radosti. Dříve či později se ale většinou dostaví různé pochybnosti, obavy a strachy... My se tu podíváme na obavy "co bude těsně po porodu" aneb co se to vlastně bude dít v šestinedělí.

Ilona Bittnerová: „šťastná matka → šťastné dítě“

Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.