Ženská bylinná napářka

Vaginální bylinná napářka je pro mě rozpomínání se na to, co ženy dříve znaly a co v dřívějších dobách bylo běžnou praxí. Dnes pro nás tento „návrat ke kořenům“ může být příjemnou očistou, kterou si můžeme pro své nejdražší klenoty dopřát. Pomocí různých směsí bylinek si žena čistí pochvu a také dělohu. Kromě detoxikačních účinků má ovšem tato metoda mnoho dalších přínosů...

Vůně v lůně

O tradiční metodě – bylinné vaginální napářce - jsem slyšela poprvé zhruba před rokem, když mi kolegyně Ilona ze své pouti po Indonésii dovezla jeden malý kouzelný pytlíček. Byla v něm směs bylin, která se v Indonésii  běžně používá k očistě dělohy. Tato informace mne naprosto nadchla a já se těšila až vše sama vyzkouším. Obě s Ilonou to máme tak, že nejdříve vše zkoušíme a testujeme na sobě, a co se osvědčí, nadšeně předáváme dalším ženám. I když jsme tento způsob očisty vnímaly jako blahodárný, výroba či dovoz bylinek jsme stále odkládaly. Jaká byla naše radost, když jsme se dozvěděly, že někdo podobnou očistu nabízí i u nás a z českých bylinek! Tou kouzelnou ženou je Monika Válová:

„Několik měsíců jsem přemýšlela, jak pustit do světa, mezi ženy, informace o bylinné napářce, kterou jsem na sobě rok pečlivě testovala, a která přinesla mému tělu spoustu příjemných změn. Díky ní jsem si rozehřála a vyčistila své ženské pohlavní orgány tak, že jsem vnitřně rozkvetla ve zdravou ženu, jejíž květ se nechal jemným dotekem křídel mého muže opylit a já úplně nečekaně otěhotněla. Bylinná napářka je velmi účinná metoda ozdravení ženského lůna a navrácení ztraceného tepla zpátky do těla ženy, kam rozhodně patří, a ze kterého se díky porodům či nedostatku péče o sebe samu vytratilo. Ne nadarmo se říká, že žena je ta, která udržuje oheň v krbu, tím chrání teplo domova a harmonii v rodině. Teplo však musí být v ní samotné, aby jej mohla v podobě lásky a péče o rodinu předávat i ostatním. Pokud je uvnitř vyhaslá, nemá sílu zářit ani pro sebe, natož pro druhé. A naše děti a partneři tak moc potřebují hřejivý dotek.

Bylinná napářka je velmi účinná metoda ozdravení ženského lůna a navrácení ztraceného tepla zpátky do těla ženy.
Ráda bych ale upozornila, že vaginální napářka není všemocným lékem, který zaručí, že se vaše ženské tělo vyčistí, ozdraví nebo otěhotní. Je to jen dobře fungující nástroj v rukou vědomé ženy, díky kterému se můžete naučit pečovat o své tělo, cítit jeho potřeby, věnovat si péči, obrátit pozornost sama na sebe nebo se vnitřně zahřát. Očista, ozdravení a těhotenství jsou bonusem, který díky sladění těla a mysli, dokážete jen vy sama.“

Návrat ke kořenům: Yoni Steaming

I když se k nám vaginální napářka dostává teprve nyní, ženy v minulosti tuto metodu očisty znaly. V historických zmínkách se můžeme s tímto způsobem léčby setkat téměř po celém světě a na všech kontinentech. Vybírám pro zajímavost: Čína, Kambodža, Turecko, Litva, Německo, Jamajka, Jižní Afrika... Tato metoda je po celém světě známá pod několika pojmy: V-steaming, Yoni steaming, Chai-yok (Korea) nebo také Bajos (Střední Amerika). V současnosti asi nejviditelněji propaguje vaginální napářku Dr. Rosita Arvigo. Ta strávila bezmála 25 let v Belize mezi mayskými léčiteli a pozorovala mayské ženy. Od nich se učila a přejímala jejich metody, mezi něž patří i bylinná napářka. Rosita se nechala slyšet, že vaginální napářka je “ženský způsob léčby”, který je univerzálně efektivní pro různé potíže spojené s dělohou.

„Byl by omyl si myslet, že když se jedná o techniku pocházející z pro nás primitivních kmenů,
musí to být technika primitivní. Jedná se o plnohodnotný způsob léčby, který, dovolím si tvrdit,
je srovnatelný s klasickou medicínou a může nám pomoci s mnoha gynekologickými problémy.“
(Keli Garza, steamychick.com)

Vaginální napářka v praxi

Byliny se vloží do vroucí vody a do stoupající páry se "umístí" léčené partie (tzn. žena se posadí na stoličku s dírou uprostřed a pod ni dá hrnec). Vstřebávání těkavých olejů z bylin skrze poševní sliznici do krevního oběhu může mít mnoho účinků pro ženské zdraví a také pro uvolnění svalů této oblasti. V dnešní době vlivem sedavého zaměstnání a častějšího stresu, jsou ženy více „zatnuté“, což může také vést k menší citlivosti a prožitku během milování. I s tím vám může bylinná napářka pomoci, což ostatně dokazuje i zkušenost této ženy: „Ihned po absolvování Yoni Steaming jsem vnímala celkové prokrvení této oblasti, zvlhčení a dokonce bych mohla říct, že jsem byla vzrušená – škoda jen, že mé kroky vedly do práce a ne za mým partnerem.“

Přínosy bylinné napářky při každoměsíční péči

 • Celková očista dělohy a odstranění toxinů z těla,
 • vymizení pobolívání či křečí v břiše před a během menstruace,
 • zlepšení cirkulace v oblasti dělohy a tedy i větší citlivost v této oblasti,
 • revitalizace dělohy – zdravější a příjemnější cyklus,
 • zdravé poševní prostředí bez zápachu,
 • vyrovnaná hladina poševního pH,
 • upravení pravidelnosti cyklu,
 • vymizení migrény doprovázející menstruaci,
 • vymizení příznaků PMS,
 • prohřátí, zvlhčení a uzdravení pánevního dna.
 • vyčištění dělohy, které vede k vyšší šanci otěhotnět,
 • příjemný čas strávený jen sama se sebou v napojení na své lůno,
 • pocit svěžesti,
 • díky uvolnění uložených emocí můžete lépe využít energii, která v této oblasti sídlí a je zdrojem vašeho tvůrčího potenciálu.

Monika Valová doporučuje: „Ženě, která má cysty, hemeroidy, pokles dělohy, nádory a podobné potíže, doporučuji vaginální napářku zařadit do své hygieny co nejčastěji a používat ji jako podpůrnou léčbu v kombinaci bylin, které se k jejím neduhům hodí.“

Bylinná napářka napomáhá pročistit ženské orgány zevnitř. Během napařování dochází k prokrvení stydkých pysků, byliny působí také uvnitř těla a uvolňuje se i děloha samotná. Po každé menstruaci zůstávají na vnitřní sliznici dělohy zbytky krve, které ve formě sraženin či chuchvalců odcházejí z těla během další menstruace. Jak je to možné? Naše děloha může být nakloněná (ať už dopředu či dozadu, ale rovněž také mírně do boku), čímž v ní mohou tyto zbytky zůstávat. Proto je prospěšné dělohu pravidelně napařovat a tak ji čistit.

Pro další informace informace doporučujeme články

Nebo přímo náš e-shop, kde můžete vybírat ze směsí bylin i si pořídit celou napařovací sadu - pro výběr klikněte zde.

Zdroje - na zahraničních stránkách jsem přečetla a viděla snad všechno, co bylo k dispozici. Nejvíce jsem čerpala ze stránek: steamychick.com, www.wild-honeychild.com, www.soulvibrance.com/yoni-steam/, natural-fertility-info.com/vagina-steam.html, z českých zdrojů děkuji Monice Valové za její přehledné, informacemi a zkušenostmi nabité stránky www.sebevedomarodina.cz.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…

Jak na bylinnou napářku

Ženská vaginální napářka není žádná věda. Postup je jednoduchý a každá žena si může pravidelně užívat domácí péči. Nejjednodušší cestou, jak začít, je zakoupit si bylinnou směs a případně také sadu na napářku (prkénko a hrnec) a přečíst si tento článek s praktickými tipy.

Lékaři a bylinná napářka

Bylinná napářka je zcela přírodní ozdravná cesta pro ženské intimní partie. Názory lékařů na ni se různí a v tomto článku se podíváme na argumenty pro a proti vaginální napářce.