Sklady menstruačního kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závěru také ukážeme) devět variant, jak si můžete svůj menstruační kalíšek před zavedením poskládat. Každé ženě vyhovuje trochu něco jiného a špatně složený kalíšek může být i důvodem toho, proč se vám nedaří menstruační kalíšek zavést.

Některé ženy si vystačí s klasickým skladem „C“, avšak někdy je potřeba vyzkoušet skladů více, než pro sebe naleznete ten „pravý“. Postup jednotlivých skladů je popsaný, ale někomu možná nejvíce pomůže hlavně instruktážní video, které je na konci článku.

1) Sklad „C“

V angličtině se můžete setkat také s názvem C-fold či heart fold.
Kalíšek uchopte oběma rukama, zmáčkněte jej a okraje složte směrem k sobě ještě na půl. Tento sklad připomíná písmeno C, po kterém dostal i svůj název. (Může vám také připomínat srdce, pokud se na něj díváte zepředu.)

Sklad menstruačního kalíšku „C“ (C-fold)Sklad kalíšku "C"

Tento sklad je nejběžnějším a nejvíce používaným. Ovšem nemusí vyhovovat všem ženám, proto si představíme ještě dalších 8 skladů.

2) Punch down

Sklad známý také pod názvem shell - mušlička.
Uchopte kalíšek jednou rukou. Ukazováčkem druhé ruky promáčkněte stěnu kalíšku až dolů. Kalíšek vytvoří tvar připomínající mušličku a zmenší tak svou velikost.
Tento sklad je velmi oblíbený mezi mladými dívkami, které potřebují zredukovat velikost zaváděného kalíšku. Rovněž se tento sklad doporučuje používat u kulatějších tvarů kalíšků (Femmycycle, Merula Cup).

Sklad menstruačního kalíšku Punch downSklad kalíšku "punch down"

Zkoušet a nevzdávat to

Pokud se vám nedaří menstruační kalíšek zavést, nevzdávejte to, ale zároveň nezkoušejte zavedení mnohokrát po sobě. Sliznice by byla podrážděná a mohlo by to být bolestivé. Pokud se vám tedy nepodaří po několika pokusech kalíšek zavést, nechte další pokusy až na příští den. Může se také stát, že kalíšek vám půjde lépe zavést na začátku nebo naopak na konci menstruačních dní. Některé ženy používají dva různé kalíšky pro začátek a pro konec menstruace. Každému prostě vyhovuje něco jiného a je potřeba zkoušet.

3) Sklad „7“ neboli trojúhelník

Uchopte kalíšek oběma rukama a zmáčkněte obě stěny. Jednu stranu přehněte směrem dolů k té druhé – vytvoří se tak pomyslný trojúhelník. Záleží na vás, jestli kalíšek přehnete v polovině nebo až úplně u kraje. Podle skladu se zmenší jeho celková velikost.

Sklad menstruačního kalíšku - 7Sklad kalíšku "7"

4) Sklad „dvojitá 7“ - tulipán

Uchopte kalíšek oběma rukama a zmáčkněte obě strany. Oproti předchozí variantě zmáčkněte stěny  uprostřed – jednu část ohněte směrem dolů a dopředu a tu druhou (zrcadlově obráceně) směrem dozadu dolů. Tento sklad mi připomíná zavřené poupě tulipánu.

Sklad menstruačního kalíšku - dvojitá 7Sklad kalíšku "tulipán"

5) Sklad „E“

Uchopte dvěma prsty polovinu horního okraje kalíšku. Palcem a ukazováčkem druhé ruky zatlačte do druhé volné poloviny kalíšku. Vytvoří se tak dva záhyby, které „zabalí“ již vzniklý lem. Ano, svým tvarem tento sklad připomíná písmeno „E“.

Sklad menstruačního kalíšku ESklad kalíšku "E"

6) Sklad „S“

Uchopte kalíšek oběma rukama. Zmáčkněte stěny kalíšku najednou a zatlačte je proti sobě v opačném směru. Kalíšek se tak zkroutí do pomyslného hada či písmena S (záleží, v jakém směru kalíšek přehýbáte).

Sklad menstruačního kalíšku SSklad kalíšku "S"

"Vyšší dívčí" sklady

Tyto následující tři sklady považuji za „vyšší level“ ve skládání kalíšků. Pokud jste tak šikovné jako já, může se vám také stát, že při nácviku těchto skladů vám kalíšek doslova vystřelí z rukou. Stačí ale pár opakování a chytnete ten správný grif. (Například sklad „poloviční diamant“ si oblíbila naše kolegyně Domča a nedá na něj dopustit!)

7) Sklad „diamant“ nebo „poloviční diamant“

Uchopte kalíšek do jedné ruky. Prstem druhé ruky promáčkněte horní lem tak, že se bude dotýkat dna kalíšku. Volné okraje, které tak vznikly, zmáčkněte k sobě – uprostřed vznikne pomyslná osmička či tvar, který některým může připomínat diamant. Pokud chcete „poloviční diamant“ přehněte kalíšek ještě napůl.

Sklad menstruačního kalíšku - diamantSklad kalíšku "diamant"

Sklad menstruačního kalíšku - poloviční diamantSklad kalíšku "poloviční diamant"

8) Sklad origami

Promáčkněte kalíšek prstem směrem dovnitř, avšak jen trochu – ne úplně dolů. V tomto složení přehněte ještě jednu volnou stěnu směrem k té druhé. Kalíšek se tak hezky zabalí jako děťátko do zavinovačky.

Sklad menstruačního kalíšku - origamiSklad kalíšku "origami"

9) Sklad labia

Jednou rukou zmáčkněte jednu polovinu horního okraje kalíšku, druhou rukou v opačném směru zmáčkněte dno kalíšku. Vytvoří se taková prohlubeň, do které zmáčknete horní složený okraj. Pomocí druhé ruky volné okraje „zabalíte“ kolem již vytvořeného lemu.

Sklad menstruačního kalíšku "labia"Sklad kalíšku "labia"

Zde se můžete ještě podívat na video jednotlivých skladů, neboť názorné ukázky jsou více než tisíc slov.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak kalíšek používat

Jako s každou pomůckou, i s menstruačním kalíškem je nutné naučit se zacházet. Úspěch nemusí přijít hned napoprvé, ale je spousta možností co vyzkoušet, aby kalíšek začal správně fungovat.

Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Při výběru toho pravého kalíšku pro vás se mohou hodit seznamy kalíšků, kde jsou jednotlivé značky a velikosti seřazené dle průměrů, objemů a délek. Některé údaje v tabulce se mohou lišit od toho, co uvádí výrobce. Vycházíme z našich vlastních měření a porovnávání kalíšků.