Tanzanie obnovuje daň z hygienických potřeb

V článku Vysoká daň u menstruačních potřeb? jsme se věnovali tématu vysoké sazby DPH u menstruačních potřeb a protestům za jejich snížení. Vydejme se společně do Tanzanie a podívejme se na aktuální dění v této otázce.

Obnovení daně

13. června 2019 oznámil současný ministr financí Phillipo Mpango své rozhodnutí o znovuobnovení daně pro hygienické menstruační potřeby pro rok 2019/2020. To pochopitelně vyvolalo velkou vlnu nevole a diskuze mezi dívkami a ženami. Stejný ministr v loňském roce navrhl tuto daň pro pomůcky zrušit. Co se stalo? Proč změnil své rozhodnutí? Phillipo Mpango své rozhodnutí vysvětluje tak, že osvobození od této daně nepřineslo očekávaný efekt a to nabídku hygienických potřeb za přijatelnou cenu a současně s tím lepší hygienické podmínky pro ženy během menstruace. Došlo sice ke zrušení daně, ovšem cena produktů zůstala stejná a na své si tak přišli hlavně obchodníci, kterým tak značně stouply zisky.

Ministr uvedl, že plánuje snížit daň o 5 % (z 30 % na 25 %) podnikatelům a investorům, kteří vyrábějí menstruační pomůcky lokálně, tedy v Tanzanii. Cílem tohoto snížení je přilákat další investory a zároveň vytvořit pracovní příležitosti pro místní obyvatelstvo. A samozřejmě také snížit závislost na dovezených menstruačních potřebách.

Nedostatek menstruačních potřeb na venkově je jednou z hlavních příčin absence dívek ve škole.

Jaká je cena menstruace?

O rozhodování ohledně navrácení daně informovala náměstkyně ministra financí Ashatu Kijaji již 23. dubna 2019 poté, co ministerstvo obdrželo stížnosti ze strany spotřebitelů, že hygienické potřeby jsou i nadále drahé. Náměstkyně ovšem dodala, že ministerstvo stále hledá lepší možnosti a varianty, které by byly přínosné, jak pro ženy, tak také pro vládu.

Začátkem tohoto roku také Ummy Mwalimu, ministryně zdravotnictví a sociálních věcí uvedla, že na ministerstvu obdrželi dopisy, které vyzývaly ke snížení vysokých cen menstruačních hygienických potřeb.

Polovina obyvatel vydělává méně než 12.000 Kč měsíčně, 25 % jen něco mezi 1700 - 6500 Kč měsíčně.

Průměrná cena za menstruační potřeby na rok je v Tanzanii 36.000 tanzanských šilinků (5,63 USD, přepočet na české koruny: 352 Kč). Cena jednorázových menstruačních vložek se pohybuje od 2.000 TZS (0,87 USD) do 4 000 TZS (1,74 USD) v závislosti na značce (přepočet na české koruny: od 20 Kč do 39 Kč). Nám se tyto sumy jistě nezdají být nikterak horentní, ovšem je důležité si uvědomit, že se Tanzanie od naší země v mnohém liší. Polovina obyvatel vydělává méně než 12.000 Kč měsíčně, 25 % jen něco mezi 1700 - 6500 Kč měsíčně. Za cappuccino zaplatíte v průměru 43 Kč, za kilo rýže 24 Kč, za kilo banánů 19 Kč, za školné pro 1 dítě na rok 183.000 Kč...

V reakci na stížnosti napsala Ummy Mwalimu dopis ministru financí a také ministru pro obchod a průmysl a požádala je, aby nařídili prodejcům hygienických potřeb snížení cen. Začátkem června poslankyně parlamentu Upendo Peneza požádala vládu, aby navrhla průměrné ceny, které budou pevně dané. Ministr pro obchod a průmysl Joseph Kakunda však vysvětlil, že vláda je zodpovědná pouze za stanovení orientačních cen pro veřejné zboží a služby a menstruační vložky do této kategorie nespadají. Ummy Peneza proto poté vyzvala vládu a zúčastněné strany k diskuzi:

„Vážený místopředsedo, v roce 2016 jsem řekla, že osvobození menstruačních potřeb od daně nestačí. Že je nutné, aby vláda přišla se systémem ochrany zájmů spotřebitelů. To byl můj krok v roce 2016 a také v roce 2018, kdy jsem k této záležitosti přispěla. Proti obnovení daně z hygienických vložek hovořili i další představitelé parlamentů. Například Zitto Kabwe se vyjádřil, že menstruace je biologickou záležitostí žen, a proto zdanění menstruačních potřeb je nespravedlivé. Sonia Magogo zase uvedla, že jeden rok je málo k tomu, aby vláda dospěla k závěru, jestli omezení distributorů a prodejců není možné. Pokud se to vládě povedlo u jiných odvětví a produktů, je možné docílit kontrol obchodníků také v této záležitosti. Menstruace není otázkou volby ani pro chudé ani pro bohaté ženy.“

Period Poverty

Tento pojem jsme vysvětlili a více se této tématice věnovali v článku Vysoká daň u menstruačních potřeb?. Mnoho dívek a žen, zejména těch, které žijí na venkově, si nemohou dovolit nákup menstruačních potřeb a musí se obejít bez nich. Dhalia Mbaga, zdravotní specialistka, citovala studie, které ukazují, že až 91 % obchodů na venkově ani menstruační potřeby nenabízí. Deník Daily Nation uvádí, že největší výzvou stále zůstává cenová dostupnost. Právě nedostatek menstruačních potřeb na venkově je jednou z hlavních příčin absence dívek ve škole (přečtěte si o tomto tématu ve článku Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?).

Některé dívky menstruační vložku nikdy neviděly. Někdy se jedna vložka rozřízne napůl, aby se podělily dvě dívky. Právě kvůli nedostatku menstruačních potřeb dívky používají nevhodné a nehygienické varianty: staré hadry, surovou bavlnu, listy z kukuřičných klasů apod. (Tento výzkum provedla nizozemská rozvojová organizace SNV.) Rovněž špatný přístup k vodě a nedostatek hygienických zařízení ve školách je jedním z důvodů proč se dívky z tanzanského venkova rozhodnou během své menstruace zůstat raději doma. Podle studií má v Tanzanii méně než polovina obyvatelstva přístup k čisté vodě a jen 16 % obyvatel má přístup k odpovídajícím hygienickým zařízením.

V redakci The Citizen Anna Bwana propagovala opakovaně použitelné menstruační pomůcky, jako jsou látkové vložky a menstruační kalíšky, protože jejich životnost je od 3 do 10 let. Ovšem na venkově, kde je nedostatek vody a hygienických zařízení, není používání těchto výrobků snadné.

„Vložky nejsou luxus“

Kampaně na internetu a přispěvatelé na Twitteru vyjádřili své rozhořčení proti obnovení daně z menstruačních potřeb (hashtag #PediBilaKodi, což v překladu znamená vložky bez daně). Dokonce také muži se těchto debat účastnili a nebáli se vyjádřit: 

  • „Zdanit menstruační potřeby je jako zdanit ženy za to, že menstruují.“
  • „Chlapi, pokud si myslíte, že je to jen boj žen, pak jste daleko horší než tato daň. Pojďme všichni společně podpořit tuto kampaň pro naše něžné pohlaví.“
  • „Kdyby bylo v parlamentu 50% žen, existovala by tato daň?“

A jedna z žen v debatě napsala: "Menstruační potřeby nejsou luxus ale nezbytnost!"

Volně přeloženo z článku, který sepsala Susie Berya (https://globalvoices.org/2019/06/29/tanzania-reinstates-controversial-sanitary-pad-tax/).

Redakce Kalíšek.cz
Autorky článku

Velkou část článků na tomto blogu napsala Ilona Bittnerová a Veronika Lančaričová. Vždy jsou u nich uvedené jako autorky. Některé články ale tvoří společně nebo do nich přispívají také další ženy. Prostě článek nemá jednu autorku nebo autora. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.

Vysoká daň u menstruačních potřeb?

Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionů liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?

„Waist beads“ – inspirace z Afriky

Napříč Afrikou můžeme téměř všude najít na ženách určitý typ korálkových řetízků kolem pasu. Jejich použití a význam se kmen od kmene liší. V dnešní době se už více méně jedná o módní doplněk, který má přilákat pohledy mužů.