Terezie Dubinová: "S menstruací máme dlouhý příběh :-)"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? Přečtěte si rozhovor s Terezií Dubinovou, mimo jiné autorkou knihy „Kořeny ženské spirituality“.

"Terezie je autorka pro mne dvou zásadních knih o ženské tématice: Ženy v Bibli, ženy dnes a Kořeny ženské spirituality. Ukazuje souvislosti úplně v jiném světle a pomáhá nám ženám najít své kořeny... Vystudovala hebraistiku a v tomto ohledu je odbornicí na slovo vzatou. Knihu Kořeny ženské spirituality psala dlouho a dala do ní opravdu hodně. Je to kniha, která vás zavede do velkých hlubin nejen vaší duše, ale i historie. Tak daleko či hluboko, nakolik se samy odvážíte pustit."

Veronika Lančaričová

TEREZIE DUBINOVÁ,Phd.Terezie Dubinová - autorkou fotografie je Zuzana Zoňová.

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě klíčové?

Jako holčička jsem na sebe vzala mnoho bloků a trápení. Aby mne rodiče a společnost přijali, žila jsem požadovaný ideál poslušné dívenky. Přežila jsem díky silnému vztahu s přírodou, čím divočejší, tím lepší. Zlom v mém životě nastal, když se mi narodily dcery. Začala jsem v sobě  odkrývat cizí programy a hledat sama sebe - co to znamená být ženou a jak žít ženství šťastně a moudře.

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který by jsi případně ráda doporučila jiným ženám?

Hodně mi pomohly knihy terapeutky Marion Woodman, dále Sestup k Bohyni Sylvie Brinton Perery a Posvátná prostitutka Nancy Qualls - Roberts. Z beletrie kniha Anity Diamant Červený stan, která je pro mne dodnes zároveň krásná a zároveň traumatická. Proplakala jsem ji. Filmů je mnoho - filmy jako lunární médium mám velmi ráda. Důležitý pro mne byl film Piano režisérky Jane Campion. V poslední době  filmy Gravitace a Interstellar - konečně jsou hrdinkami i sci-fi filmů ženy! A jaké!

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Setkávám se s určitým vzorkem žen, které přitahuje moje vibrace. Jsou to ženy hlubinné, přemýšlivé, často introvertní, s vnitřními bloky a zvnitřněnými sebeomezujícími programy, ale zároveň s velikou pokorou a vůlí ke změně. Je to pro mne velká čest s nimi pracovat. Obecně všechny řešíme otázku, kdo jsem skutečně já, jaké jsou mé jedinečné dary a jak si mám vzít zpět svoji sílu, abych je mohla odvážně žít.

TEREZIE DUBINOVÁ, Phd.Terezie Dubinová s fotografkou Zuzanou Zoňovou (vlevo) a akademickou malířkou Zuzanou Kadlecovou,
které se výtvarně podílely na knize Kořeny ženské spirituality.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti? Pokud ne, bylo tomu tak vždy nebo jsi pro to něco aktivně udělala? Máš nějaký tip jak si menstruaci zpříjemnit?

S menstruací máme dlouhý příběh :-). Řekla bych, že ženy mé generace (jsem ročník 1971) ho mají dost podobný: nezasvěcení v ženu, mlčení či odsuzování ze strany matek... Asi zásadní pro mé prožívání byl prožitek, kdy v době dospívání jsem se dohnala až k mentální anorexii a přestala jsem menstruovat. Dodnes si pamatuji ten pocit suché pláňky. Takže i když by fyzické pocity byly někdy i nepříjemné, jsem za ně vděčná, že vůbec jsou. Bolesti nemám, ale bývám před menstruací hodně unavená. Tělo mne vede k tomu, abych více odpočívala, více se stáhla do sebe. Tip, který funguje pro mne, je v předmenstruačním období být co nejvíce v klidu doma a mít možnost třeba si i přes den lehnout a spát.

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Miluji ten den, kdy se menstruační krev spustí s plnou silou. Je to euforický pocit uvolnění, který mi přináší mnoho energie. Únava zmizí jako mávnutím proutku. Často pak doma tančím, nebo se spolu s proudem krve vrhám do nových aktivit.

Terezie Dubinová
Terezie Dubinová, Phd.

Vystudovala jsem hebraistiku a kulturologii na FF UK v Praze. Díky mateřství dvou dcer, které zahájilo můj radikální osobní vývoj,  jsem se začala více zabývat ženskými tématy, a to jak z akademického, tak ze spirituálního pohledu. Výsledkem mého akademického bádání jsou přednášky o ženách v židovství, zvláště v židovské mystice - kabale, a  knihy "Ženy v Bibli, ženy dnes" a "Kořeny ženské spirituality: Návrat a transformace starověké moudrosti". Výsledkem spirituální  intuitivní práce jsou semináře, ženské kruhy, besedy o menstruaci a astroterapeutická práce. Ráda píši  a překládám  pro svůj web Červený stan, hebrejsky Ohel Adom - www.oheladom.cz. Ráda se setkávám se ženami, pomáhám jim hledat skrytá témata jejich životů, léčit zranění a žít svoji sílu.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.