Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Projekty mě provázely již od školy, kdy jsem spolupracovala nejdříve s německými a českými ekologickými školkami. Poté jsem se přesunula do Německa, kde jsme spustili „Spieleprojekt“ (hry pro děti s pohybem) a k němu pak napsali publikaci o pohybových hrách „Spiele rund um die Natur“.

Zpět v Čechách jsem se začala věnovat naplno józe a projektům spojeným s jógou. Například pobyty a netradiční programy - jóga a turistika, wellness, kajaky, letní a zimní sporty - www.vpohybu.eu. Má kamarádka Adéla Vaculíková, lektorka hormonální jógy, mě pozvala na svůj seminář, kde jsem poznala terapeutickou cestu jógy, která pomáhá mnoha ženám. I těm, které gynekologové již takzvaně odepsali! Po návštěvě jejího kurzu hormonální jógy jsem zjistila, že je to něco, co je potřeba předávat dál. A tak jsem se stala certifikovanou lektorkou hormonální jógy.

Hormonální jóga - Hanka Suberová

Hormonální jóga je asi půlhodinová sestava pozic (asán), které pomáhají balancovat ženský hormonální systém.

Během cvičení masírujeme a stimulujeme žlázy s vnitřní sekrecí (vaječníky, štítná žláza, hypofýza a také nadledvinky). Sama jsem si mohla otestovat, že účinky jsou téměř okamžité. Trápila mě bolestivá menstruace, kterou jsem po víkendovém semináři s Adélkou přestala vnímat. Hormonální jóga pomáhá balancovat hormonální hladinu ženy. Pomáhá dále při otěhotnění, cystách na vaječnících, při premenstruačním syndromu, v menopauze, ztrátě libida. Zároveň také pomáhá při zhubnutí, zlepšení stavu páteře a posílení těla. Je to zkrátka velice komplexní cvičení, které celé tělo vitalizuje.

Hormonální jóga od Dinah Rodrigues

Pro ty, co jógu cvičí, je možná překvapení, že sestava je velice dynamická a svižná. Pracuje se s bhastrikou (kovářské měchy), dechovou technikou, která je již sama o sobě velice účinná, masíruje břišní dutinu a posiluje břišní svalstvo. Další techniky jsou dech udždžaji, který pomáhá harmonizovat štítnou žlázu a bývá pomocníkem při hubnutí. Poslední častou technikou je cirkulace energie - posíláme energii do určitého místa. Tyto techniky provádíme během ásan. Zejména bhastrika pak zesiluje svůj masážní účinek, jsme-li v pozicích.

Cvičení hormonální jógy je i pro ty ženy, které nikdy necvičily. Sestava není náročná. Nejkrásnější je, že je to přirozená cesta, jak porozumět svému tělu!

Své semináře a kurzy vedu každý měsíc v Praze (Centrum Hormonální jógy) a v dalších studiích. Na stránkách hormonální jógy www.jogahormonalni.cz se můžete dozvědět, kdy a kde jsou semináře a kurzy vypsané. Pokud vás hormonální jóga zajímá, pak se na vás budu těšit na některých ze svých seminářů, či kurzů.

Přeji vám, ať je Váš život naplněný radostí a světlem!

Hanka Suberová, lektorka jógy a hormonální jógové terapie pro ženy

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Cyklická jóga

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.