Zakladatelka značky menstruačních kalhotek WUKA podporuje dívčí fotbalový tým

O sportu a nevhodných menstruačních pomůckách Ruby Raut ví docela dost. Sama kvůli tomu kdysi přestala sportovat. Zakladatelka britského start-upu WUKA, zaměřeného na udržitelné menstruační prádlo, je původem z Nepálu, kde menstruační krvácení uvrhalo dívky na několik dní do hanby a ponížení. Kromě toho - s odstřižky starých látek místo vložky, které nedržely a vypadávaly, se stejně moc sportovat nedalo. Generace mladých britských fotbalistek je na tom o poznání lépe.

Ruby Raut nyní žije v St Albans v hrabství Hertfordshire, ale vyrůstala v Nepálu, kde menstruace znamenala dny „nedotknutelnosti“. Ruby zažila formu "Chapaudi", která už je nyní v Nepálu nelegální. Během menstruace byla poslána do domu své tety a nesměla chodit na slunce, dívat se na muže nebo se dotýkat rostlin - protože se věřilo, že je zahubí - jen proto, že má menstruaci.

Prakticky si podobně jako jiné nepálské dívky musela vystačit se zbytky látek, které jí při pohybu vypadávaly ze spodního prádla.

Ruby Raut - zakladatelka značky menstruačních kalhotek Wuka
Ruby Raut - zakladatelka značky menstruačních kalhotek Wuka

Ruby v roce 2017 založila značku menstruačních kalhotek WUKA a doufá, že právě taková menstruační pomůcka povzbudí děvčata, aby dál sportovala. Z podpory hráček fotbalu mladších 16 let v Hertfordshire County má ale i smíšené pocity. "Byla bych ráda, kdybych něco takového zažila, když jsem vyrůstala - a mnoho rodičů mi říká totéž," řekla paní Raut.

"Měsíčky jsou normální věc a má je každá dívka, ale hlavně mezi mladými lidmi panují stále rozpaky."

Menstruační kalhotky se hodí na sport.
Ruby Raut doufá, že jí dívky z týmu poskytnou zpětnou vazbu na menstruační kalhotky, které dostaly.

Jako za trest. Vyháněné do kravína kvůli menstruaci

Zatímco bílé šortky náctiletých hráček Herts měsíc co měsíc podporují a zdůrazňují jejich sebevědomí, Ruby Raut v rodném Nepálu od svých 12 let hořce pociťovala různá omezení s menstruací spojená. "Dívky v Nepálu byly posílány do kravína nebo menstruační chýše, když měly menstruaci, a když jsem ji měla já, byla jsem poslána k tetě," popisuje.

„Dostaly jsme vlastní hrnek a talíř, nádobí nám bylo posíláno po zemi. Nesměly jsme se dotknout jiné lidské bytosti, sahat na rostliny nebo jít ven, abychom viděly slunce."

Vložky ani tampony nebyly k dispozici a volné spodní prádlo, které bylo normou, způsobovalo, že odstřižky látky používané namísto vložek vypadávaly. "To se stalo mnohokrát, i mně, a jen to prohloubilo ten stud a rozpaky kolem menstruace. A tak jsem postupně přestala sportovat," vypráví paní Raut.

Všechny tyhle dojmy v ní zůstaly a transformovanou zkušenost, koncept prádla s "přišpendlenou" látkou, použila, když se rodila značka WUKA.

„Vzala jsem ten nápad, koupila jsem si starší šicí stroj, všila do kalhotek další vrstvy - a vytvořila něco opravdu pohodlného."

„Takové kalhotky si můžete sundat, přeprat je a já jsem toho názoru, že tohle můžete dát 11letému dítěti a nebudete mu muset ukazovat žádné speciální zacházení s menstruační pomůckou."

"Jsem opravdu hrdá na to, že další generace - moje děti a vnoučata - mohou používat něco, co nezatěžuje naši planetu," řekla.

Menstruační kalhotky WUKA
Menstruační kalhotky WUKA

Volně přeloženo podle článku na bbc.com

Menstruační kalhotky WUKA

Značka WUKA byla založena v roce 2017. Je to start-up, který jako první ve Spojeném království přišel s opakovaně použitelným nepropustným menstruačním prádlem.
Víte, co znamená WUKA? Jméno je to rebelsky úderné - ve slovech Wake Up Kick Ass je vepsáno přesvědčení, že by nás nic nemělo kvůli menstruaci brzdit. Probuďte se a nakopejte tomu, co vás omezuje, zadek! :-)

Pro značku jsou stěžejní dvě věci: pozitivní přístup k ženskému tělu a udržitelnost. Boření tabu a inovace v oblasti udržitelnosti a menstruačního zdraví jsou smyslem její existence.

Zakladatelka a CEO Ruby Raut se vědecky věnovala životnímu prostředí a zjištění, jaký objem plastového odpadu tvoří jednorázové vložky a tampony, ji přivedlo k vnuknutí, že na způsobu, jakým menstruaci řešíme, se musí něco změnit. Eco-friendly opakovaně použitelné menstruační prádlo takovou změnou k lepšímu určitě je.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky a plavky WUKA

WUKA. Wake Up Kick Ass - prober se a tomu, co tě při menstruaci omezuje, nakopej ...! Představujeme vám první britskou značku menstruačního nepropustného prádla se silným příběhem, který sahá až do Nepálu. Přáním značky WUKA je co největší dostupnost udržitelných menstruačních pomůcek a snížení uhlíkové stopy, kterou každá z nás zanechává. WUKA vyrábí menstruační kalhotky i menstruační plavky.

Zefektivňuje stát boj s menstruační chudobou? Zařadit vložky do strategických hmotných zásob nestačí

Český stát nově zařazuje menstruační vložky jako další ze strategických položek do státních hmotných rezerv. Část těchto hygienických výrobků obdrží na konci listopadu potravinové banky. Loni avizované snížení DPH na menstruační pomůcky se však nekoná a k efektivnímu řešení menstruační chudoby, jaké představuje třeba distribuce menstruačních potřeb do škol, máme stále daleko.