O sportu a nevhodných menstruačních pomůckách Ruby Raut ví docela dost. Sama kvůli tomu kdysi přestala sportovat. Zakladatelka britského start-upu WUKA, zaměřeného na udržitelné menstruační prádlo, je původem z Nepálu, kde menstruační krvácení uvrhalo dívky na několik dní do hanby a ponížení. Kromě toho - s odstřižky starých látek místo vložky, které nedržely a vypadávaly, se stejně moc sportovat nedalo. Generace mladých britských fotbalistek je na tom o poznání lépe.
Ruby Raut nyní žije v St Albans v hrabství Hertfordshire, ale vyrůstala v Nepálu, kde menstruace znamenala dny „nedotknutelnosti“. Ruby zažila formu "Chapaudi", která už je nyní v Nepálu nelegální. Během menstruace byla poslána do domu své tety a nesměla chodit na slunce, dívat se na muže nebo se dotýkat rostlin - protože se věřilo, že je zahubí - jen proto, že má menstruaci.
Prakticky si podobně jako jiné nepálské dívky musela vystačit se zbytky látek, které jí při pohybu vypadávaly ze spodního prádla.
Ruby v roce 2017 založila značku menstruačních kalhotek WUKA a doufá, že právě taková menstruační pomůcka povzbudí děvčata, aby dál sportovala. Z podpory hráček fotbalu mladších 16 let v Hertfordshire County má ale i smíšené pocity. "Byla bych ráda, kdybych něco takového zažila, když jsem vyrůstala - a mnoho rodičů mi říká totéž," řekla paní Raut.
"Měsíčky jsou normální věc a má je každá dívka, ale hlavně mezi mladými lidmi panují stále rozpaky."
Jako za trest. Vyháněné do kravína kvůli menstruaci
Zatímco bílé šortky náctiletých hráček Herts měsíc co měsíc podporují a zdůrazňují jejich sebevědomí, Ruby Raut v rodném Nepálu od svých 12 let hořce pociťovala různá omezení s menstruací spojená. "Dívky v Nepálu byly posílány do kravína nebo menstruační chýše, když měly menstruaci, a když jsem ji měla já, byla jsem poslána k tetě," popisuje.
„Dostaly jsme vlastní hrnek a talíř, nádobí nám bylo posíláno po zemi. Nesměly jsme se dotknout jiné lidské bytosti, sahat na rostliny nebo jít ven, abychom viděly slunce."
Vložky ani tampony nebyly k dispozici a volné spodní prádlo, které bylo normou, způsobovalo, že odstřižky látky používané namísto vložek vypadávaly. "To se stalo mnohokrát, i mně, a jen to prohloubilo ten stud a rozpaky kolem menstruace. A tak jsem postupně přestala sportovat," vypráví paní Raut.
Všechny tyhle dojmy v ní zůstaly a transformovanou zkušenost, koncept prádla s "přišpendlenou" látkou, použila, když se rodila značka WUKA.
„Vzala jsem ten nápad, koupila jsem si starší šicí stroj, všila do kalhotek další vrstvy - a vytvořila něco opravdu pohodlného."
„Takové kalhotky si můžete sundat, přeprat je a já jsem toho názoru, že tohle můžete dát 11letému dítěti a nebudete mu muset ukazovat žádné speciální zacházení s menstruační pomůckou."
"Jsem opravdu hrdá na to, že další generace - moje děti a vnoučata - mohou používat něco, co nezatěžuje naši planetu," řekla.
Volně přeloženo podle článku na bbc.com
Značka WUKA byla založena v roce 2017. Je to start-up, který jako první ve Spojeném království přišel s opakovaně použitelným nepropustným menstruačním prádlem.
Víte, co znamená WUKA? Jméno je to rebelsky úderné - ve slovech Wake Up Kick Ass je vepsáno přesvědčení, že by nás nic nemělo kvůli menstruaci brzdit. Probuďte se a nakopejte tomu, co vás omezuje, zadek! :-)
Pro značku jsou stěžejní dvě věci: pozitivní přístup k ženskému tělu a udržitelnost. Boření tabu a inovace v oblasti udržitelnosti a menstruačního zdraví jsou smyslem její existence.
Zakladatelka a CEO Ruby Raut se vědecky věnovala životnímu prostředí a zjištění, jaký objem plastového odpadu tvoří jednorázové vložky a tampony, ji přivedlo k vnuknutí, že na způsobu, jakým menstruaci řešíme, se musí něco změnit. Eco-friendly opakovaně použitelné menstruační prádlo takovou změnou k lepšímu určitě je.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!