Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.

„Muž a žena – jak by si ti dva mohli rozumět? Vždyť oba chtějí něco úplně jiného: muž ženu a žena muže.“  Frigyes Karinthy

Vaječníky

Jsou velké okolo 4-5 cm. Uvnitř vaječníků je kůra a v ní folikuly. Folikul je „měchýřek“, uvnitř kterého je vajíčko.

Po našem narození obsahuje vaječník asi 1,5 miliónů těchto folikulů, během života ale většina z nich zaniká a pouze některé dosáhnou stádia zralosti (zhruba 400). Folikuly produkují také hormony: estrogen a progesteron.

  • 40-90 dní před každým menstruačním cyklem se vyčlení asi 10-20 folikulů, ale pouze jeden z nich se stane dominantním a pokračuje v růstu. Ostatní zanikají. (Občas se ale stane, že jich dozraje více a v těchto případech se mohou narodit dvojčata případně i vícerčata)
  • Vajíčko je zralé asi 36-40 hodin před ovulací
  • Těsně před ovulací folikul praská a zůstává pouze zralé vajíčko, které již netrpělivě vyčkává na svou chvíli, kdy jej vejcovod vyzvedne a společně se vydají na dobrodružnou cestu, s nejistým koncem …
  • Vědci zjistili, že za určitých okolností existuje i tzv. provokovaná ovulace. Znamená to, že např. při silném pohlavním vzrušení dojde k náhlému uvolnění nejzralejšího vajíčka z folikulu s možností následného oplodnění.
Dozrávání folikulů

Folikuly dozrávají střídavě na levém a pravém vaječníku, ale jak tomu tak bývá, neplatí to vždy.

Jednoho dne se i toto množství folikulů vyčerpá a žena vstupuje do nové etapy svého života: menopauzy.

Ženské pohlavní orgány

Vejcovody

Jak už jejich název napovídá, jejich hlavním úkolem je přepravit vajíčko v době ovulace z vaječníků do dělohy. Samotné ústí vejcovodu je širší a má roztřepený okraj, který je schopen se k vaječníku přicucnout a vajíčko doslova nasát.

Děloha

Má tvar obrácené hrušky, s rozměry cca 8 cm x 5 cm x 3,5 cm. Je vystlána sliznicí (endometriem), která se při každém menstruačním cyklu obnovuje. A teď tTo „nej“ o děloze:

Děloha je super silná

Děloha, co se týče hmotnosti, je nejsilnějším svalem v těle. Má několik vrstev, které se v různých směrech překrývají a společně tvoří neuvěřitelně silný celek. Při rození miminka je tento sval schopen vyvinout neuvěřitelně vysoký tlak (jedná se o největší tlak - sílu, které je naše tělo schopné vyvinout).

Děloha je neuvěřitelně pružná

V době těhotenství se děloha úžasným způsobem napne. Z původní velikosti hrušky a zastrčení za stydkou kostí, se promění do velikosti balónu a rozprostře se až k hrudnímu koši. Poté se zase smrskne do původní velikosti.

Děloha léčí

Každý měsíc tělo vytváří v děloze bohatou endometriální vrstvu, která je později schopna vyživovat lidskou bytost. Pokud ale k oplození nedojde, je tato mimořádně cenná látka z těla vylučována. Možná jste již slyšeli o tom, že menstruační krev je velmi bohatá na kmenové buňky, které jsou schopné v těle léčit různé choroby: Parkinsonovu chorobu, Lou Gehrigovu chorobu, diabetes, stavy po mrtvici, srdeční obtíže, napomáhají k rychlejšímu hojení zranění apod. Právě menstruační krev představuje nejbohatší volný zdroj kmenových buněk. Sbírat tuto krev je více etické než sbírat krev např. z pupečníkové krve novorozence či z potratových embryií. Ale zřejmě je potřeba ještě čas, než se překoná určité společenské tabu ohledně menstruační krve a naplno se přijme její léčivý účinek.

Děloha vytváří placentu

Děloha je jediným orgánem, který je schopen vytvořit si svůj vlastní orgán: placentu. Placenta vyživuje plod po celou dobu těhotenství, propojuje matku a dítě pomocí pupečníkové šňůry. Porozená placenta s pupečníkem vypadá jako posvátný strom života. Již od počátku věků byla placenta velmi uctívána a nyní se úcta k ní začíná mezi lidi opět navracet.

Děloha je orgasmická

Když žena prožívá orgasmus, jeho vlny prostupují z dělohy přes pochvu do celého pánevního dna. Orgasmické vlny mají pomoci usnadnit pohyb spermií z pochvy do dělohy, ale mají také zdraví prospěšné účinky: regulují menstruační cyklus, snižují nebezpečí deprese, dokonce snižují riziko rakoviny prsou a děložního čípku, napomáhají k uvolnění chronických bolestí a zvyšují odolnost imunitního systému. Takže pánové, až za vámi žena přijde s tvrzením, že dnes večer nic nebude, neboť jí bolí hlava, tak ji můžete ohromit svými vědomostmi a odpovědět jí, že je naopak prokázáno, že pomocí orgasmu se bolesti hlavy může skvěle zbavit!

Orgasmická žena

Pochva

Častokrát si pojmy pleteme a pochvou (vagínou) označujeme celé ženské pohlavní ústrojí, ale to je chyba. Pochva je skutečně "pouze" trubice spojující dělohu s vnější intimní oblastí. Měří zhruba 7-9 cm a je široká 3 cm, což se ale při vzrušení mění. Během něj dochází až ke dvojnásobnému zvětšení, do délky i do šířky. V pochvě si můžete nahmatat děložní čípek (děložní hrdlo), což je nejspodnější část dělohy, která zasahuje do poševní trubice.

Věděli jste, že:

Vagína má samočistící účinky? Ano, je to tak a proto je nejlepší mýt se pouze čistou vodou a s intimními přípravky to nepřehánět, zbytečně by tak narušovaly přirozené pH. Případně můžeme doporučit jemné intimní přípravky, které se svým složení velmi blíží poševnímu prostředí (za nás určitě všemi deseti doporučujeme intimní gel Argital, který obsahuje kyselinu mléčnou, léčivý zelený jíl a esenciální olej Niaouli, který působí například proti urogenitálním infekcím a skutečně funguje – osobně vyzkoušeno!). Z dalších skvělých čistících preparátů můžeme doporučit bylinné vaginální tělísko Scarlett, které má rovněž detoxikační a čistící účinky. Pomáhá při gynekologických problémech, mykózách a zánětech. O zkušenostech s použitím těchto bylinných tamponů si můžete přečíst zde.

V Guinessově knize rekordů je zmíněn i „rekord nejsilnější vagíny“ ten drží ruská gymnastka Tatyana Kozhevnikova, která svou vagínou uzvedla 14 kg závaží (určitě dala na naše doporučení a posilovala své pánevní dno a používala vaginální kuličky :).

Klitoris (poštěváček)

Název klitoris pochází z řeckého Kleitoris (což v překladu znamená „muž s klíčem“ nebo „ten, který hlídá vchod“). Ženský klitoris je vývojově shodný s mužským penisem. V embryonálním stádiu se jedná o tutéž tkáň, která se v 6. týdnu těhotenství, v závislosti na chromozomech, mění na klitoris nebo penis.

Klitoris je umístěn nad poševním vchodem a připomíná knoflík. Jedná se o nejcitlivější uzlinu, kterou můžeme v lidském těle naleznout. Pro srovnání: v penisu se nachází 4000 nervových buněk a v klitorisu je jich 8000!
O klitorisu by se toho dalo napsat tolik, že tomuto tématu určitě věnujeme samostatný článek a nebude chybět ani zmínka o „tajuplném G-bodu a „neznámém A-bodu“.

A na závěr bych vám ráda pustila jedno vtipné video (je v angličtině, ale zasmějí se určitě i neangličtináři). Několik mužů bylo pozváno k tomu, aby namalovali ženské pohlavní orgány. Můžete se podívat, jak se s tím poprali. :) Věřím ale, že po přečtení tohoto článku by to už žádný z nich nepopletl!

Zdroje:

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)

Mužské pohlaví „pod lupou“

V minulém článku jsme se zaměřily na to nejzajímavější ze „světa ženy“, nyní se podíváme na muže. Možná vás to překvapuje, že se na žensky zaměřeném webu objevuje článek i o mužích. Ale milé ženy, není nad to být dobře informované a poučené. :)