Zkušenosti s kalíškem při plavání

Pokládáte si otázku, zda je možné s menstruačním kalíškem jít plavat do bazénu nebo na přírodní koupaliště? Přečtěte si zkušenosti žen s kalíškem během plavání. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice, z e-mailů, které nám píšete a také od výrobců některých kalíšků.

Menstruační kalíšek jsem používala během cvičení, ale zajížděl mi hodně hluboko. Proto jsem jej na chvíli odložila. Pak jsem se ale měla vydat na delší cestu a tak jsem si zase na menstruační kalíšek vzpomněla a „vzala jej na milost“. Dokonce jsem se rozhodla vzít jenom kalíšek a všechny ostatní menstruační pomůcky nechat doma. Ač jsem se bála, tak vše bylo v pohodě – asi jak jsem neměla jinou možnost (a jinou menstruační pomůcku s sebou), najednou to prostě šlo. A od dovolené už používám jen kalíšek! Už jsme kamarádi i během sportu a plavání. Vřele doporučuji si kalíšek na plavání pořídit. Možná to zpočátku pro vás bude náročné, brzy se ale stanete profesionálkami, až vše potřebné vychytáte.
Alexa

Mam Meluna soft L a mam dva prirodzene porody za sebou. Kalisok pouzivam len kratko, ale uz pri prvom pouziti sme sa boli kupat. Menstruaciu som mala uz ku koncu, takze kalisok som nechala skoro 12 hodin v kuse a z toho sme boli 3 hodiny v aquaparku. Ziadna voda sa do vnutra nedostala a uzila som si bezstarostny den.
Iveta

Od dětství mám hodně silnou menstruaci. Od té doby, co se mi narodily děti se dokonce má menstruace ještě zesílila. Zvládnout skloubit pracovní a rodinný život s takto náročnou menstruací se mi zdálo jako nevyřešitelný problém. Tedy až do doby než jsem potkala menstruační kalíšek Mooncup. Škoda, že jsem jej neobjevila dříve, mělo to na mě skutečně velký dopad v tom, jak nyní prožívám (respektive už tolik neprožívám) svou menstruaci. Díky Mooncupu si mohu v klidu užívat také vodních radovánek během dovolené nebo v bazénu se svými dětmi.
Beata

Ve své práci i osobním životě jsem hodně aktivní, pořád někde běhám a tak jsem moc ráda, že jsem pro sebe objevila menstruační kalíšek. Zpočátku jsem se bála toho, že mi proteče, a tak jsem se pořád kontrolovala, a světe div se, nikde žádná skvrna! Když jsem viděla, že mi menstruační kalíšek takto skvěle funguje, osmělila jsem se a použila jej i do bazénu. Můžu v klidu plavat, bez takových těch obav, že mi někde omylem vykukuje šňůrka z tamponu. Kalíšek mi skvěle funguje také na noc a vydrží mnoho hodin.
Emma

Menstruační kalíšek DivaCup 0 jsem si pořídila na plavání, neboť chodím plavat se svým miminkem. Ano je mi 30, mám dítě, ale rodila jsem císařským řezem. Objednala jsem si tuto velikost, neboť mi můj gynekolog řekl, že jsem opravdu úzká. Na plavání jsem nechtěla tampony, neboť ty do sebe nasávají také okolní vodu z bazénu. Zvolila jsem tuto velikost také proto, že klasické velikosti tamponů jsou mi nepohodlné. A mám malý tip: když jsem kalíšek vkládala rovně, protékal mi, když jsem jej začala zavádět trochu nakloněný, bylo to daleko lepší. Vytahování se stále ještě trochu děsím, ale věřím, že se to brzy také dobře naučím.
Cory

Mám kalíšek Me Lunu S Shorty classic, jsem panna a mám spíš slabší menstruaci. Zrovna mi to vyšlo na dovolenou u moře. S kalíškem jsem to bez problémů zvládla a ani voda v něm nebyla. Takže jsem si mohla užívat dovču bez omezení i s koupáním.
Anna

Mám asi už 4. cyklus Merulu XL keďže po 2. pôrode (oba prirodzene) mám citeľne silnejšiu MS a žiadna voda pri plávaní - tesní super.
Soňka

Mám kalíšek mami cup, ale velikost si nepamatuji.. mám ho už asi 5 let možná i dýl.. Používám ho do bazénu i do sauny, když je to třeba a nemám s tím žádný problém. Těsnění super a voda v něm nikdy nebyla.
Iveta

Prvy kalisek Mooncup A som si kupovala na dovolenku k moru.Vyhodou bolo, ze sme byvali priamo na plazi, takze som ho mohla castejsie kontrolovat a vylievat. Bola som z neho nadsena-tesnil, nepretekal. Ku koncu MS som s nim zvladla aj celodenne vylety. Casom som ho vsak vymenila za Merulu XL kvoli objemu. Pretoze hoci pouzivam kalisek uz par rokov, v case silnej MS (druhy-treti den) sa ho neodvazim vylievat mimo domu. Deti nemam.
Dagmar

Mám Funcup A. Je mi 27, MS asi úplně běžná, děti nemám... A koupu se úplně v pohodě. Normálně mi stačí vyndat ráno a večer, ale po příchodu z koupání většinou vyndám a umyju hned. Ale spíš jen jde o můj pocit, nikdy neprotekl ani v něm nebyla voda. Prostě to vůbec nemusím řešit a nijak se omezovat.
Verča

Mám Mooncup B (ten menší) a do bazénu nechodím, tak těžko posoudit, v přírodní vodě si říkám, že ani nehoda by nešla vidět:) Používala jsem ho teď poprvé na dovolené a bylo to v pohodě, žádná voda v něm nebyla, což mě překvapilo.
Jinak nerodila jsem a sílu MS těžko posoudit, s vložkou jsem měla pořád pocit, že protéká, kalíšek bych mohla mít i víc dní, kdyby to šlo, což samozřejmě nedělám.) Takže asi slabá.
Tereza

Ladycup S a první porod mě teprve čeká, ms první dva dny střední, sem tam cyklus silnější, pak několik dní slabá. S kalíškem nemusím menstruaci co se týče plavání vůbec řešit :) Vložky jsou úplně mimo a při tamponu trčí šňůrka po které může voda vzlínat. :) ) Takže za mě při plavání kalíšek nejlepší možnost, a to nejen klasické plavání ale i potápění a protáčení pod vodou i nohama vzhůru chvílema, nikdy do něj nenatekla voda ani mi nedělal žádné problémy.
Anna

Menstruační kalíšek je skvělý na plavání, ale také na cestování a dovolené obecně. Proč? Cestuju na fakt dlouhou dobu, do různých míst, kde nemám jistotu, že budou hygienické pomůcky k dostání (jo i takové místa jsou). A jednou jsem si řekla dost, když jsem viděla, kolik místa mi v kufru zabírají vložky – začala jsem se zajímat o menstruační kalíšky a vybrala si pro sebe ten svůj. Myslela jsem si tehdy, že jej použiju jen na cestování, ale je pro mě o tolik pohodlnější než vložky a tampony, že jsem u něj zůstala i po návratu z cest.
Sára

Mám velmi nízko položený děložní čípek (asi jen 3 cm) a tak pro mě použití tamponů nebylo úplně pohodlnou záležitostí – občas se i tak trochu vysouvaly směrem ven. Proto jsem se na ně nemohla spolehnout během plavání a tak jsem se často raději nechodila během svých dnů koupat. Pak jsem se ale dozvěděla, že existují menstruační kalíšky, které mohu používat i přes to, že mám takto nízko položený čípek. Koupila jsem si Merula Cup a ten je super. A můžu s ním plavat i sportovat!
Lenka

Trénovala jsem asi čtyři měsíce na závod v plavání 5 km. Když se závod přibližoval, uvědomila jsem si, že budu mít zrovna menstruaci. Plavání mělo trvat zhruba dvě hodiny a já věděla, že tampon mi v bazénu vydrží zhruba jen hodinu. Potřebovala jsem rychle najít nějaké řešení. Dělala jsem si průzkum na internetu a mezi ostatními závodnicemi. Zjistila jsem, že hodně z nich používá menstruační kalíšek. Tak jsem si jej koupila v pátek, poprvé použila v sobotu a v neděli jsem měla svůj velký závod. Byla jsem TAK šťastná, bylo to pohodlné a nic neproteklo.
Julie

Věnuji se sportu a dělám triatlon, což v případě mých závodů znamená 7-8 hodin na kole, 3 hodiny běhu a až 2 hodiny v bazénu. Bylo to směšná představa, tak dlouhý závod a mám snad sportovat s malou taštičkou, kde budu mít s sebou tampony nebo vložky? Navíc během plavání tampon nasává vodu a prostě tak dlouho nevydrží. Dříve jsem si myslela, že menstruační kalíšky jsou jen pro bláznivé hippie ženy, ale nyní se na tuto pomůcku dívám úplně jinak. Díky „hippie kalíšku“ se totiž mohu úplně jinak uvolnit během svých závodů. Má dcera závodně plave šestkrát týdně a já si jsem jistá, že až začne menstruovat, bude to právě menstruační kalíšek, který začne používat.
Helena

Kvůli gynekologickým problémům, které mám, mi můj gynekolog doporučil přestat používat tampony a přejít na vložky. Ty jsou pro mě ale hodně nepříjemné (hlavně v noci) a tak jsem začala pátrat, co jiného bych mohla používat. A našla jsem menstruační kalíšek. Ten mě narozdíl od tamponů netlačí. A protože cítím, že je tato pomůcka pro mě bezpečnou, začala jsem zase chodit plavat během menstruace. Kalíšek jsem koupila také svým dcerám a doporučuji i dalším svým kamarádkám.
Hanka

Menstruační kalíšek DivaCup je pro mě v pohodě i na sport: jezdím na kole, plavu a běhám. Žádný problém. Žádné protečení, prostě jen svoboda!
Eva

...co je pro mne při používání menstruačního kalíšku zajímavé je to, že jsem za ty roky na něm nedokázala najít nic, co by mi vadilo. Můžu s ním dělat úplně vše a to včetně plavání!
Lucie

Má dcera používá menstruační kalíšek již od začátku menstruace, protože závodně plave. Zvládá vše v pohodě a bezproblémově. Říká, že díky kalíšku si vůbec neuvědomuje, že zrovna menstruuje. O kalíšku řekla také kamarádkám. Kalíšek jsem si pořídila samozřejmě také pro sebe a šířím osvětu i mezi ženami z mého okolí.
Tereza

Kalíšek jsem si koupila, když jsem se chystala na svou devítiměsíční cestu po Asii. V Asii není tak snadné koupit si tampony či vložky a tahat je s sebou, když cestujete fakt na lehko, není nejideálnější. Při plavání s kalíškem mi vyhovuje ta svoboda a volnost – mám jistotu, že nikde nebude vyčuhovat žádný provázek.
Eva

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek a plavání

Přinášíme vám volný překlad článku z blogu Mooncup*, který jsme doplnili o naše poznámky a doporučení. Je pravdou, že mnoho z nás neskáče radostí, když se chystá na pláž či k vodě a zrovna dostane menstruaci. Mohu vlastně během menstruace plavat? Krátká odpověď zní: ano! Téma menstruace a plavání je zastřeno mnoha dezinformacemi, proto jsme se rozhodli si na některé z nich posvítit!

Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.

Letní dny s menstruačním kalíškem

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)