Zkušenosti s menstruačním kalíškem t.o.c

Na začátku roku 2020 jsme do naší nabídky zařadili také menstruační kalíšek t.o.c. Přečtěte si, jaké s ním mají ženy zkušenosti a jak jsou spokojené. (Vzhledem k tomu, že na českém trhu je tento menstruační kalíšek poměrně krátce, přinášíme také přeložené zkušenosti ze zahraničí.)

t.o.c je menstruační kalíšek vyrobený ze silikonu v Polsku. Vyrábí se ve 3 velikostech a pouze v jedné barevné variantě. Ve srovnání s ostatními značkami menstruačních kalíšků patří spíše k měkčím kalíškům, avšak je opatřený pevnějším okrajem. Je dodáván společně s plátěným pytlíčkem, který se hodí pro uschování kalíšku mimo dny menstruace, nebo jej oceníte během cestování.

Menstruační kalíšky t.o.c.
Menstruační kalíšky t.o.c.

Skvělý kalíšek

Mám menstruační kalíšek t.o.c a teprve s ním začínám. Snadno se vkládá a je pohodlný na nošení. Dobře se vylévá a čistí. Jeho výhodu spatřuju v tom, že jej můžete mít déle než tampony – chráníte tak životní prostředí.
Luna

Značka: už nikdy více tampony!

Nejdříve jsem se potřebovala s kalíškem trochu sžít a procvičit zavádění a vytahování. Ale po několikátém pokusu už vše fungovalo dobře a bylo snadné jej vyjmout. Když byl podtlak moc silný, zasunula jsem dovnitř prst a mírně zatlačila proti stěně kalíšku. Fungovalo mi také zmáčknout palcem a ukazováčkem dno kalíšku. Jako takovou vychytávku jsem zjistila, že je dobré při vytahování mírně kalíškem otáčet. Přiznám se, že nejdříve mi celé to vychvalování menstruačních kalíšků přišlo podezřelé. Hlavně jsem nechápala, jak to dělají ženy v práci, když není umyvadlo součástí záchodu. No, zkrátím to: kalíšek je tisíckrát lepší než tampony, které jsem minulou menstruaci použila naposledy.
Becca

Než jsem si pořídila tento kalíšek, dívala jsem se i po jiných značkách. Nakonec jsem si vybrala právě t.o.c. Nejdříve jsem byla skeptická, ale po první menstruaci mě to přešlo. Kalíšek dobře sedí, můžu chodit na procházky se psem, koupat se, všechno. A bez protečení. Vyjmutí jsem musela trochu vychytat, ale už je to v pohodě. Rozhodně příjemnější než tampony. Tento kalíšek doporučuju a dávám palec nahoru za super cenu!
Zuzka

Jsem nadšená! A rovnou říkám, že jsem se k používání kalíšku měla odhodlat mnohem dříve. Dlouho jsem váhala a bála jsem se, jak jej budu čistit a starat se o něj. Ale představovala jsem si to více složitější, než je to ve skutečnosti. V roce 2005 jsem viděla kalíšek v nějakém časopise a hrozně jsem se tomuto vynálezu smála. Dnes naopak lituji, že jsem jej nevyzkoušela mnohem dřív.
Cate

T.o.c nedoporučuji pro sportovkyně

Mám kalíšek od jiné značky a chtěla jsem si koupit ještě druhý pro slabší dny. Vybrala jsem si kvůli ceně t.o.c vel. S. Ale materiálově je na mě tento kalíšek měkký. Kalíšek se mi kvůli tomu nerozvine, netěsní a já se na něj nemůžu spolehnout. Mám totiž hodně posílené pánevní dno, protože každý den cvičím. A tak berte v potas i toto kritérium.
Klára

Pořídila jsem si tento kalíšek jako svůj první. Je jednoduchý a levný, proto jsem si jej vybrala. Od té doby, co jsem tento kalíšek začala používat, mám méně menstruačních bolestí a také mi kalíšek zatím nikdy neprotekl (i když jej v sobě nechávám i 12 hodin). Kdo váháte, určitě doporučuji – super snadné použití a pozitivnější prožívání menstruace.
Anja

Plavání, sport, sauna ... už nic není problém během menstruace! Kalíšek vyžaduje trochu vaší praxe, ale skvělé je, že jej zavedete ráno a můžete nechat až 12 hodin! Všechny rady a tipy najdete snadno na internetu. Rozhodně doporučuji. Dobré pro vás, peněženku i životní prostředí. Jen se před nákupem ujistěte, že si kupujete pro sebe tu správnou velikost. (Za nás doporučujeme tento článek: Jak vybrat správnou velikost )
Soňa

Mám t.o.c a super. Jen bych ráda řekla toto: občas čtu, že mají ženy problém s vytahováním kalíšku. Musíte nejdříve zrušit podtlak, než začnete kalíšek vytahovat!
Pavlína

Od té doby, co jsem začala používat kalíšek se už k vložkám nebo tamponům vracet nechci.
Je super praktický, že ho můžete mít zavedený několik hodin. Co bych ale vytkla je jeho čirá barva. Bohužel po několika použití se mi kalíšek zabarvil a nejde ničím vyčistit... (Máte čirý kalíšek a zabarvil se? Je zde řešení, přečtěte si článek Jak vyčistit menstruační kalíšek. Značka efektivně a rychle)
Andy

Velká úleva

Nejprve jsem měla potíže s vytahováním kalíšku. Musela jsem vynaložit trochu úsilí, abych na kalíšek dosáhla a zrušila vzniklý podtlak. Doporučuji s kalíškem pak trochu pootočit a ono to půjde snadněji. Nyní už jsem si pro sebe našla svůj způsob a vytahování zvládám. A tak mám až 12 hodin doslova klid a jsem více v klidu a uvolněnější než s tampony. Žádný odpad, žádné chemikálie. Jediná věc je ta, že když mám kalíšek delší dobu a zmáčknu jeho dno, trochu se vylije a krev steče po kalíšku. To je třeba na veřejných toaletách nevýhoda. Kalíšek doporučuju pro ženy nebo dívky, které mají už zkušenost s tampony.
Jessica

S menstruačním kalíškem t.o.c vel S. jsem velmi spokojená. Ale myslím si, že rozhodovat se podle recenzí, kdo je s jakým kalíškem spokojený, je nesmysl. Každá jsme fyzicky jiná a tak je důležité rozhodnout se podle sebe a zjistit, co mi bude fungovat. Mám 178 cm a i když jsem vysoká, potřebuju malý kalíšek. Sedí mi, neprotéká a snadno se mi vylévá. Jsem naprosto spokojená a jsem ráda, že jsem dala kalíškům další šanci. (Předtím mi totiž kvůli výšce byly doporučované velké kalíšky, ale to je nesmysl.)
(Naše doplnění: Podle výšky si skutečně kalíšek nevybírejte, jsou úplně jiné kritéria, která je potřeba při výběru zohlednit. Přečtěte si článek: 10+1 rada pro kališnice začátečnice )
Nika

Ja ho mám ako prvý a zatiaľ jedinny. Som po dvoch cisárskych ale mám veľkosť S.
Beátka

Velmi dobrá alternativa

Nejdříve jsem se kalíšku obávala, ale je opravdu lepší než tampony nebo vložky. Kalíšek sotva cítíte a z dlouhodobého hlediska dost ušetříte. Dokonce mi zmizely menstruační křeče a bolesti. Jo a používám t.o.c M.
Melia

Kalíšek t.o.c vel. M používám 2 měsíce a myslím, že je to opravdu super. Než jsem jej zkusila, nedokázala jsem si představit, jak jej do sebe zavedu. Ale bylo to snadnější, než jsem se obávala. Zvládla jsem to hned na poprvé. Mám hodně silnou menstruaci a tento kalíšek mě zachránil, protože v práci prostě nemám čas chodit co 2 nebo 3 hodiny vyměňovat. Opravdu jej mohu doporučit!
Tina

Som po jednom vaginalnom porode, tento som kupila ako uplne prvy kalisok, a som velmi spokojna! Velkost M, obcas som mala pocit ze mi stopka vykuka a zavadzia ale odstrihnut ju zatial nechcem, pri vyberani mi obcas pomoze 🙂. Takze chcem vyskusat ci by mi nestacil aj S. alebo aspon na slabsie dni. Hned ma prvy raz som nemala ziadny problem ani s vkladanim ani s vyberanim. Rozvinul sa krasne (hoci to neviem porovnat), vobec som to nemusela riesit. Bola som cela bez seba ze mi hned prvy tak sadol. Za mna parada.
Aneta

Jsem panna a používám velikost S. Chápu, co máte na mysli označením t.o.c (Poznámka a vysvětlení: Tage ohne Chemie, tedy přeloženo do češtiny: Dny bez chemie.) Ale všechno je přeci chemie a chemická sloučenina. I příroda je plná chemických sloučenin. Ale to nic nemění na tom, že kalíšek samotný je skvělý. Mohu jen doporučit – cena parádní.
Martina

Myšlenka dobrá, vyjmutí obtížné

Kalíšky se mi zdají jako super věc, zavádění zvládám, problém ale nastává, když jej potřebuji vytáhnout. Osobně bych potřebovala delší zakončení, než má t.o.c, abych na něj vůbec dosáhla.
Ilona

Koupila jsem si menstruační kalíšek t.o.c. Kvůli ceně jsem ho brala jako „na zkoušku“. Ale vyhovuje mi a tak není důvod kupovat jiný. Návody jak na to, jsem si našla na Youtube a fungujeme spolu dobře.
Míša

Jsem šťastná!

Nejdříve jsem si koupila Merula Cup, ale tento kalíšek byl na mě moc velký a tak jsem si pořídila t.o.c velikost S. A používám ho pořád a všude: při sportu, během každodenního života, na univerzitě... A opravdu se mi tím zlepšil život!
Kathrin

Zkušenost s velikostí S i M

Je mi 34 let, nemám děti, hodně sportuju a jsem normální postavy. Nejdříve jsem vyzkoušela velikost M, ale byla jsem zoufalá. Zavádění obtížně a nepohodlné. Vytahování také. Koupila jsem si proto velikost S. A musím říct: top! Všechny výše zmíněné problémy odpadly a já v pohodě zvládám kalíšek zavádět i vytahovat. Mohu doporučit všem sportovně založeným ženám, aby i přes vyšší věk a to, že výrobce doporučuje už větší velikost, nejdříve vyzkoušely malou velikost. Díky posílenému pánevnímu svalstvu bude stačit a vyhovovat.
Mirka

T.O.C M (Průměr: 42 mm Délka: 62 mm Objem 20ml - pravděpodobně) Trochu sem se bála, ale hned po prvním zavedením jsem zjistila, že to je další super parťák, bez kterého asi teď nebudu moct být :) Měla jsem první cyklus v plném pracovním nasazení (2dny 13hodinové směny) dost sem se toho bála, ale kalíšek to zvládl na jedničku, i když jsem 8hodin neměla čas si zajít na záchod :) K tomuto kalíšku jsem si koupila menstruační kalhotky Selena přes den, na noc látkové vložky. Dost sem se bála, ale kalíšek propustil možná jen pár kapek, jak jsem se hýbala :) Což mě moc netrápí, občas se to stát může.
Pavla

Presne včera som si kúpila môj prvý kalíšok T.O.C M a síce sa ešte snažím naučiť poriadne ho zaviesť, aby mi nepretekalo pomimo, už sa mi to párkrát podarilo a zatiaľ som teda spokojná. Nad kalíškom som uvažovala asi aj 4 roky a včera som sa k tomu konečne dokopala vďaka skupinke Kališnice a cenným radám v nej.
Veronika

Musím se podělit o svou radost, doma to moc nechápou. Už cca 4 roky používám kalíšek. Někdy se s ním peru, ale není to taková hrůza. Koupila jsem si ještě kalíšek t.o.c a jsem z něho unesena. Když jsem ho měla poprvé v ruce, byla jsem v rozpacích z tuhosti, ale po nasazení je naprosto úžasný, netlačí, s rozvinutím nemám problém, no prostě nádhera!
Lůca

Já mám taky t.o.c a je opravdu tvrdší, můžu ho používat jen ze začátku menstruace, pak už mám problém se zavedením a musím používat měkčí Lady Cup...ale jinak jsem s TOC moc spokojená, skvěle sedne a nehne se ani o píď. 👍
(Naše poznámka: I když existuje orientační tabulka tuhostí kalíšků, samy vidíte, že tuhost kalíšků je někdy dost subjektivní záležitost. My jsme například t.o.c zařadili do tabulky jako měkčí kalíšek než Ladycup. Hodně záleží na co se zaměřujete, jestli tělo kalíšku nebo okraj. My v této tabulce uvádíme zvlášť tělo a zvlášť pevnost okraje. Který kalíšek je měkký a který pevný? )
Ája

Mám ho poprvé a je super. A je to tedy můj první.
Denisa

Mám veľkosť L kvôli silnej menštruácii a som veľmi spokojná. Bol to akoby pokusny, ako sa budem cítiť s kaliskom a zatiaľ neplánujem meniť. Som po dvoch pôrodoch .
Ivanka

Taky mám toc jako třetí kalíšek a sedl úplně nejlíp :-) Mám L, je tužší (dle popisku, mě nějak nepřijde) a jsem velice spokojená.
Lucka

Velikost M a L

Mám ho a teď první cyklus jsem s ním byla moc spokojená. Má pro mě ideální tvrdost. Velikost L bych snesla klidně i o 1-2 mm větší, ale zdá se, že funguje. Na konec MS jsem bez problému použila velikost M.
Martina

Já ho mám už 4.den a nemůžu si ho vynachválit. Prvně jsem se docela bála, že bude příliš tvrdý, ale jeho "tvrdost" je jen ku prospěchu. Má pevnější okraj, proto je mnohem snazší ho uvnitř rozvinout. Nikde netlačí, nikde nezavazí. Je skvělý. Jen je škoda, že dělají pouze nebarevné kalíšky😁
Sarai

Môj prvý a jediný. Veľmi spokojna som. Mala som obavy, keď čítam zavše ake starosti si robia ženy s výberom a nie každý sadne,ja som tento spontánne hodila do košíka a zaviedla na šupu, no problem. A ešte cena. No paráda. 😄
Miriam

Já ho mám a jsem naprosto spokojená.. 😉
Petra

Já jsem spokojená, je to můj první kalíšek a hned na poprvé se mi povedlo ho zavést, aby neprotékal. :)
Hanča

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek t.o.c.

Na začátku roku 2020 přibyl na český trh menstruační kalíšek t.o.c. Jedná se o kalíšek vyrobený v Polsku ze silikonu. Vyrábí se ve 3 různých velikostech a zatím pouze v čiré variantě. Patří k levnějším kalíškům na trhu a je ho kromě e-shopů možné koupit i v kamenných prodejnách.

Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Při výběru toho pravého kalíšku pro vás se mohou hodit seznamy kalíšků, kde jsou jednotlivé značky a velikosti seřazené dle průměrů, objemů a délek. Některé údaje v tabulce se mohou lišit od toho, co uvádí výrobce. Vycházíme z našich vlastních měření a porovnávání kalíšků.

Který kalíšek je měkký a který pevný?

Často se nás ženy ptají, proč ještě nemáme tabulku s přehledem pevnosti kalíšků. Odpověď je jednoduchá – pevnost (či měkkost) kalíšku totiž nejde tak jednoznačně změřit a porovnat. Nicméně zkusili jsme to a tady je výsledek.

Sklady menstruačního kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závěru také ukážeme) devět variant, jak si můžete svůj menstruační kalíšek před zavedením poskládat. Každé ženě vyhovuje trochu něco jiného a špatně složený kalíšek může být i důvodem toho, proč se vám nedaří menstruační kalíšek zavést.