Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...

Aero jóga - o co jde?

Aero jóga (antigravity jóga, flying yoga, létací jóga) je jedinečný systém na protažení a posílení těla, skvělé cvičení i relaxace. Je jedním z nejmladších výhonků prastaré školy jógy. Je vhodná zejména pro ty, kteří mají problémy s krční páteří a se zády. Při jakékoliv cvičební poloze totiž celý kosterní systém nějakým způsobem zatěžujeme. Proto se „architekt“ této techniky, gymnasta a tanečník Christopher Harrison, rozhodl vytvořit takový způsob cvičení, který bude přístupný pro každého a ponese sebou blahodárný vliv jógy bez toho, že by kladl jakoukoliv tíhu na náš kosterní systém.

Mnoho pozic aero jógy je hlavou dolů. Prokrvení hlavy v těchto pozicích má při pravidelném cvičení skvělý vliv na stav pokožky, je nejlepší prevencí proti vráskám, šedivění vlasů a pomáhá zlepšit paměť.

Ke cvičení potřebujete hamaku, speciální měkký šátek, který je připevněn ke stropu a má nosnost až tři sta kilogramů. Do něj se pak v různých pozicích zavěšujete a cvičíte. Pomineme-li polohy, ve kterých je tělo vyvěšené, čímž se uvolní celý kosterní a kloubní systém našeho skeletu (zejména pak páteř), je použití hamaky také vylepšením klasických jógových pozic. Nestabilní podložka totiž nutí hluboký systém posturálních svalů k intenzivnější práci a neustálému vyrovnávání drobných disbalancí, a tak dojde k mnohem náročnější svalové stimulaci. Na druhou stranu nám zavěšení a vytažení ze sítí pomůže k ještě lepšímu a dokonalejšímu protažení a uvolněné houpavé pohyby - např. se zavěšenýma nohama - zbaví velké klouby zátěže.

Aero jóga - zavěšení a vytažení ze sítí pomůže k lepšímu protažení.

Z osobní zkušenosti

Se Zitou jsme vyrazily do Domu jógy kousek od metra Anděl. Už při vstupu vše vypadalo krásně a milé bylo i pobýhání rozesmátých žen, účastnic různých kurzů, úzkou chodbičkou. Zvolila jsem jednoduché oblečení – elastické kraťasy a tričko – což se ukázalo jako dobrý nápad. Bála jsem se trochu chladu, ale ve vedlejší místnosti probíhala HOT-jóga (cvičí se při cca 41 stupních Celsia) a teplo bylo dost.

Měla jsem trochu obavy, zda budu zvládat to, co ostatní účastnice hodiny, protože ty tam nebyly poprvé. Cvičení je otevřené pro pokročilé i začátečnice. Zvládla jsem nakonec téměř všechno. Hodina začínala jednoduchými pozicemi, kdy jsme v hamace měly jen ruce nebo jednu nohu. Nakonec jsme se v některých pozicích i houpaly a vysely hlavou dolů. To pro mě bylo hodně náročné, protože mi bylo chvílemi na omdlení, ale vrátila jsem se na radu instruktorky do polohy s hlavou nahoře a za chvíli zase pokračovala.

Náhodou jsem si asi dva dny před jógou hnula s krční páteří při přenosu těžkých beden. I proto jsem se bála jak přes stále bolestivý krk zvládnu různé pozice. Občas to bylo těžké, ale na konci hodiny jsem už nic necítila. Takhle rychle se mi tedy krk ještě nikdy nenarovnal!

Aero jóga - zavěšení a vytažení ze sítí pomůže k lepšímu protažení.

Na tento typ jógy není vhodné chodit během menstruace. Nicméně je poměrně časté, že bolestivá menstruace souvisí s problémy s páteří a se zatuhlými zády. Pokud tedy trpíte na různé premenstruační a menstruační bolesti nebo máte příliš silnou menstruaci, zkuste aero jógu!

Jestli se rádi houpete v síti, budete nadšení :)

Místo kam lze jít v Praze - www.dum-jogy.cz
Na stejné adrese lze hamaku koupit i na doma, pokud to máte daleko.
Fotografie poskytla K.Brynychová.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak může jóga pomoci při menstruačních bolestech

Každá to známe. Menstruační cyklus nám často rozhodí plány, cvičení i naši psychickou pohodu. Buďme k sobě laskavé a uzpůsobme tomu svůj denní rytmus i praxi. Zkuste menstruační dny věnovat klidnějším činnostem, například jemnému, pomalému jógování.

Hlavou dolů v době menstruace?

Je bezpečné provádět jógové pozice, při kterých jste hlavou dolů, během menstruace? Proč je někteří lektoři vůbec nedoporučují a některé ženy přesto mají zkušenost, že mohou cvičit bez potíží i během menstruace?

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano, a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.