Jóga, život a menstruace

Jóga je způsob života. Jóga je způsob prožívání svého těla a sama sebe. A nutno dodat, že je to způsob velmi vrušující - plný pružnosti i síly, lehkosti, plynutí, svobody a rovnováhy.

Proč ale začínám tak ze široka, když je řeč o velmi konkrétním tématu - jóga a menstruace?

Protože nechci pouze nabídnout několik ásan, které pomáhají k lepšímu a volnějšímu proudění menstruační krve, chtěla bych totiž ukázat, že i menstruaci, stejně jako zbytek lunárního cyklu, lze prožívat jaksi "jógově".

Judita Berková je cetifikovaná lektorka jógy se specializací na powerjógu.

Odevzdání a stav plynutí

Pojďme se nejprve podívat na základ, ve kterém se menstruace odehrává - na tělo. Naše drahocenné tělo je nádherné a důležité. Zůstává však pouhou hmotnou schránkou, není-li oživeno dechem. Tělo bez dechu je mrtvé. Poslední výdech rovná se smrt.

Tělo potřebuje být oživováno, oživováno mnou. Mám jej proto, abych ho používala a abych skrze něj žila, abych skrze něj vědomě dýchala, abych se skrze něj projevovala a vědomě se díky němu pohybovala. Dech a život jsou totiž pohyb a stejně tak i menstruace je pohyb. To, co přišlo, odchází. A pro jakýkoli pohyb je důležitá průchodnost. Dech, pohyb, průchodnost. Život může proudit.

Je-li mé tělo průchozí, nenosím-li v něm stagnace, zcuknutí, usazené a nevyjádřené emoce a frustrace, potom TADY JSEM - ŽIJU. Mohu naplno prožívat vše, i svou menstruaci a vše, i má menstruace může volně plynout skrze mě.

Mohu naplno prožívat vše, i svou menstruaci a vše, i má menstruace může volně plynout skrze mě.

Bolestivá menstruace a další problémy spojené s tímto ženským mystériem často vznikají, protože se možná na nějaké úrovni své bytosti něčemu braním = nechci to prožívat naplno. Co automaticky udělá mé tělo v takové situaci? Napne se, svaly ztuhnou ještě o kousíček víc, cítím nepohodu, bráním se, bojuji... Žádná průchodnost. Zaseknutí, zastavení pohybu - zastavení života.

Léčivé slovo pro tento stav je uvolnění a odevzdání se. Zkuste si říct: "Odevzdávam se životu." V odevzdání je důvěra, důvěra je uvolnění, uvolnění je průchodnost pohybu a pohyb je život. Všechna ztuhlost na tělesné i psychické úrovni mizí. Pojďme se uvolnit až do morku kosti!

Jednou jsem o kouzelném slovu "odevzdávám se" měla dlouhou debatu. Pro někoho to může nepříjemně zavánět prohrou. Odevzdání - prohra? Pro mě v žádném případě. Pokaždé, když se mi podaří odevzdat se (a často to nejde jen tak lehce), cítím vnitřní triumf všech triumfů, výhru a nevýslovnou úlevu. Konečně to přestávám všechno drtit a dřít. Že bych si opravdu ten život mohla "užít", jak říká moje maminka - proskákat ho hopsa hejsa? Ano! Stačí se životu prostě odevzdat.

Odevzdání je však jedna z nejtěžších věcí, které člověk může dosáhnout. Je k tomu totiž zapotřebí setsakramentské odvahy a důvěry v život. Možná proto se nám do toho často nechce. Odevzdávám se, přestávám se bránit, přestávám se životem, se svou menstruací, s ostatními... bojovat. Důvěřuji životu.

Zpátky k menstruaci. Uvolnění se do menstruace je klíč. Menstruace je pohyb, je to život a pokud má volně a radostně proudit, potřebuje průchozí cestu - uvolnění a odevzdání. Pojďme nyní konečně k akci. Vyzkoušíme si to!

Menstruační dechová jóga

Menstruace žije aneb ať žije menstruace!

Sednu si do příjemné pozice s rovnou páteří (ideální je pozice žáby). Když už mám pocit, že jsem rovná, ještě trošku víc se narovnám, v těle totiž bývají rezervy, o kterých ani nevím, že je mohu využít. Povolím ramena (přesně tam a také v pánvi a v obličeji bývá hodně té naší neustálé kontroly) a střed těla je pevný, "cítí se to", jako bych se chtěla vznášet ve vzduchu. Srdce vědomě otevřu (jde to, mám to vyzkoušené a je to veeelmi příjemné), zavřu oči a začnu dýchat skrze svou pánev, nedělám si legraci, opravdu nechám svou pánev, aby dýchala za mě.

Jógová pozice žábyMandúkí ásana - pozice žáby

A teď to přijde: Nádech skrze otevřenou pánev a výdech skrze otevřenou pánev. Zapnu svůj vnitřní zrak (ano, i to jde :-) ) a vidím svůj dech, nádech - zářivá energie rozsvítí a projasňuje mou pánev - výdech - odchází všechno to, co brání průchodnosti pánve.

Zde důležitá poznámka: Uvolnění s výdechem (ať už svalů či psychických blokád) je mé rozhodnutí,
nečekám, až se to nějak samo stane, mám to ve své moci, já aktivně pouštím to, co už mi neslouží a
zatěžuje mě, nechávám to s výdechem odejít.

Pokračuji v tomto dechovém cvičení, dokud mi tělo jemně nenaznačí, že už by to stačilo. Obzvláště pokud toto provádím poprvé, jsem na sebe laskavá a jemná. Nikdy v józe (ani v životě :-) ) netlačím na pilu.

Toto cvičení projasňuje pánev, naše ženské orgány a nechává pánev průchozí! Nechť v mé pánvi volně proudí sexuální, životní energie, nechť jsem plná skvělých nápadů a odvahy je plnit a nechť je má menstruace příjemná a radostná událost jako všechny další události mého dne, mého života.

Děkuji.

A cvičím-li dynamickou jógu během menstruace? Ano, protože jóga je život a život plyne dál.

PS: A cvičím-li dynamickou jógu během menstruace? Ano, protože jóga je život a život plyne dál. Úžasné jsou pozice, ve kterých se otevírá pánev jako například pozice žáby, bojovník II a bojovník III, motýlek apod.

Pozor! Pozice, které se necvičí během menstruace: veškeré převrácené pozice a pozice, ve kterých je pánev výš než srdce.

A ještě úplně poslední poznámka na konec (já se nemůžu zastavit!). Jóga není jen o protažení, uvolnění a odevzdání se. Jóga je také o síle - o té vnitřní síle. Ale o tom zase někdy příště.

Judita Berková lektorka jógy
Judita Berková

Cetifikovaná lektorka jógy se specializací na powerjógu, která učí jógu každý den v Praze a příležitostně také v rezortu Sv. Kateřina. Prošla přes sólovou dráhu baletky a tanečnice Teplického divadla, přes vyučování aerobiku v USA, až k józe, do které se bezhlavě (doslova) zamilovala. Spoluzakladatelka projektu La Que Sabé, který je z velké části věnován právě přijetí a péči o ženské tělo a spoluautorka programu Ecstatic Body: Mé tělo je můj chrám.

Více informací najdete na:
Yogalifehappylife.cz
Milujemejogu.cz

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Krém a olej pro 5 dní ženy

Kosmetická značka Argital představila dva nové produkty: olej a krém z mochny a zeleného jílu. Ty ženám přinášejí úlevu v době jejich menstruace. A proč název pro 5 dní ženy? Neboť právě tolik dní trvá průměrná doba menstruace.

Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...