Kateřina Rydlová: Odezva testerek je skvělá a sama se na bodýčko Moody každý měsíc těším

Slušivé. A dělá pěkné pozadí. Ale to není to hlavní - body Moody je funkční. V podbřišku i na bedrech je opatřeno vrstvou z vodivých vláken, která vás hřejí přesně dle vaší potřeby a ulevují od menstruačních bolestí, stačí mít nabitou baterku. Vše je diskrétní, včetně ovládání přes aplikaci. Sci-fi? Nikoli. Hřejivé body Moody od designérky Kateřiny Rydlové jde do předprodeje. "Přejeme si, aby sloužilo ženám opravdu několik let, a tak jsme vybírali to nejlepší z materiálů i technologie," říká Katka. Jaké bylo hodnocení testerek, jak bodýčko prakticky funguje, kolik bude stát, jak se pere, kdo po něm touží a jak by ho ještě chtěla Katka vylepšit? Vše se dočtete v rozhovoru.

Designérka Kateřina Rydlová se našla v navrhování zdravotnických pomůcek. Během studia průmyslového designu na ČVUT se díky zadanému tématu Závislost její pozornost upnula ke smutnému fenoménu tišení menstruačních bolestí "růžovým kamarádem" jménem ibalgin. Když se do této problematiky ponořila hlouběji, vyvstal nápad vyhřívaného menstruačního bodýčka.

Příznivý vliv tepla na menstruační bolesti není neznámý a spousta žen se během svých dnů ráda zabalí do deky nebo si dopřejí horkou sprchu. Teplo má oproti práškům proti bolesti jednu obrovskou výhodu – jeho užívání nemá vedlejší účinky. Jak si ale teplo dopřát i v práci, ve škole, na cestách?

"Proto jsem se rozhodla vytvořit novou pomůcku, v níž zkombinuji výhody tepla, umožním ženám neomezený pohyb a zároveň vytvořím něco elegantního a nenápadného, co si budou chtít obléknout. A tak vzniká body Moody," píše Kateřina Rydlová na stránkách Body Moody. Nutno dodat, že Moody slibuje nejen pomoc s menstruačními bolestmi, ale může ulevit i ženám s chronickými záněty močového měchýře. Příznivá odezva přišla i od testerky s bolestivou endometriózou.

Kateřina Rydlová při práci
Kateřina Rydlová při práci

Bodýčko Moody je opatřeno hřejivou vrstvou v přední i zadní části, která je propojená s vyměnitelnou baterií. Poté, co se baterka připojí, hřejivá vrstva začne jemně hřát. Baterie se uschová do malé kapsičky, která je všitá na boku. "Hřejivá vrstva je navržena tak, aby byla i při tak malé tloušťce odolná a vydržela nejméně 200 pracích cyklů, což počítáme jako třeba 500 nošení," popisuje Katka v rozhovoru.

Projekt Moody prošel dlouhým vývojem, zprvu se zázemím Katčiny alma mater ČVUT. Uvést produkt na trh byl běh na dlouhou trať. Když jsme si s Katkou povídali před téměř dvěma lety, bylo bodýčko před vytvořením prototypu. Nyní jde Moody do předprodeje.

Jak jde bodýčko? :-) Náš první rozhovor s vámi se odehrál ve fázi vytváření prototypu hřejivého menstruačního body. Plánovala jste další vývoj a zvažovala další možnosti financování. Kam se od té doby projekt Moody posunul?

Myslím, že jde dobře. Z prototypu teď máme sériově vyrobený kus. Nahlédla jsem do odpovědí, co jsem řekla před dvěma lety, a vlastně koukám, že jsem nebyla zase tak daleko od pravdy, když jsem uvedla, že bude vývoj trvat nejméně další dva roky, a je to tady, jsme před spuštěním předprodeje.

A jednou z velkých novinek je, že mám v projektu parťačku, Dorotu Kajfoszovou, a založily jsme spolu firmu. To byl zase jeden z významných milníků pro další rozvoj. Dorot má na starosti prodej a marketing a já se soustředím na vývoj, výrobu, testování a vše kolem produktu.

Loni v létě jste měli velké testování bodýček. Přišly testerky s poznatky nebo připomínkami, které produkt ještě posunuly dál?

Ano a zásadně. V létě jsme se zabývali testováním, které ovlivnilo umístění hřejivých ploch, jejich teplotu a velikost, umístění baterií, úpravy ve střizích, velikost kapsičky. Něco byly zásahy v rámci 0,5 cm, ale někdy jsou i takové detaily pro komfort zásadní. Také jsme půjčovaly bodýčko ženám domů, aby je používaly během menstruace v běžném provozu. V práci, při venčení psa, ve škole a zajímalo nás, jak se cítí, jak dlouho hřály, na jaké teploty a jestli sáhly po nějakém tom prášku nebo ne.

Testujeme i nyní, zajímá nás, jaký má bodýčko vliv na menstruační cyklus dlouhodobě.

A jaká je odezva žen, které body Moody vyzkoušely? Vím, že se nedají vyjmenovat všechny reakce, ale nebojte se šetřit superlativy. :-)

Ta odezva byla opravdu skvělá. Ať už na střih, doslova se opakovala věta, že jim to dělá hezký zadek :), že to vypadá hezky, i když mají menší nebo větší prsa, a cítily by se komfortně i bez podprsenky, kterou ve své dny rády odhodí. A když si zapnuly hřání, byly překvapené z toho, jak rychle to hřeje, ano, na tu nejvyšší teplotu se to rozehřeje ihned. Chválily si, jak příjemné to lokální teplo je, že si je mohou nastavit dle potřeby a že to hřeje i na zádech, tam, kde potřebují.

A tady přímo pár citací:

  • Úplně mi to dodalo pocit klidu, bezpečí, o co se můžu opřít.
  • Na mě to účinkuje úplně terapeuticky...
  • Je to příjemné a už druhý den jsem bez prášků.
  • Je skvělý, mít možnost si to kdykoliv obléct a nahřát se, je to velmi komfortní a nemyslím hned jako na první věc na tabletku proti bolesti.
  • Na zadek to má perfektní střih, to se mi líbí.
  • Hřeje to, ale to není pocit, že to hřeje moc, je to příjemné teplo.
  • Je super, že jsou dostatečně dlouhá, dají se dobře natáhnout.
  • Pomáhá mi to při ranních bolestech spojených s endometriózou. Jinak to úplně předčilo mé očekávání, teplota, střih, apka! Je prostě chytrý!

Testérky si bodýčko Moody moc chválí!
Testérky si bodýčko Moody moc chválí!

Na projektu Moody pracujete už několik let. Co byla ta největší výzva k vyřešení? Největší problém, před kterým jste stála? (A neměla jste chuť to někdy zabalit?)

Těch výzev samozřejmě bylo několik. Od těch technických - jak prát bodýčko, které má v sobě elektroniku, přes otázky s kým spolupracovat a podělit se o svoje "baby", kde na to vzít další peníze, čas a energii.

A zabalit úplně jsem to nechtěla nikdy. Když něco fakt nešlo, spíš jsem potřebovala pauzu a nechat to chvíli být, ale vždycky se mi zase vrátila chuť a energie. Nejdelší pauzou, kdy jsem na bodýčku nepracovala, byl týden a pak už se mi zase chtělo.

Teď když vím, že ty technické věci jsou řešitelné, tak vnímám jako největší výzvu, a to dlouhodobou, balanc osobního a pracovního života, i když je projekt jednou z mých priorit, je skvělé si umět udělat pauzu a umět si ji vychutnat. Opravdu umět vypnout. Umět na sobě vypozorovat, kdy je toho opravdu moc, a dát sobě prioritu, ne dalším vzorkům, a to musím trénovat. V takhle dlouhém a intenzivním projektu je to tak důležité, ale fakt těžké se umět odpojit.

V našich končinách nejsou oděvy s vodivými nitěmi zrovna běžnou záležitostí. Jaké produkty, o kterých nemá normální smrtelník ani tucha, vás inspirovaly ve světě? Které další chytré textilie mají vaše sympatie a co umí?

Ano, sleduji různé projekty ve světě, sleduji práci studentů na univerzitě, zejména ve Švédsku. Koukám na vývoj různých hřejivých oblečení - zejména tedy do zimy. Fascinují mě textilní senzory a elektrody a jejich uplatnění do budoucna a měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku technologické firmě Inuheat a to jsem byla v sedmém nebi.

V létě se chystám do showroomu chytrých textilií, tam se těším už dva roky, ale přes pandemii bylo zavřené. Nejvíce mě baví produkty, které jsou nějak propojené s lidským zdravím, měření EKG, EEG, hřání, úplně nejsem fanouškem textilií, které třeba svítí, to se využívá spíš v módě a umění, ale samozřejmě je to krásné.

Kde bodýčka Moody vyrábíte teď? V průběhu vývoje jste to nazývala "garážovým" stylem a šily jste to s vaší maminkou-švadlenou takřka doma na koleně. V tomhle asi nastal posun, předpokládám.

Ano, teď už šijeme bodýčka v české textilce a na různé doplňkové šití spolupracujeme se švadlenami také v Česku. Elektronika a elektrické komponenty jsou vyráběny ve Švédsku. Ale startupové prostředí pořád máme, sice ne v garáži, ale sklad budeme mít u kolegyně na půdě. Můj byt byl poslední rok zázemím pro testerky a schůzky... klasika. :)

Vaše maminka mi z celého toho příběhu vychází jako ne úplně nápadná, ale o to větší hrdinka. Stmelil vás projekt Moody? Co vašemu vztahu dal a vzal?

Jsem moc ráda, že se na mamku ptáte. Mamka je moje hrdinka, nejen moje. Udělalo by jí obrovskou radost, že se ptáte, úplně ji vidím, jak by se usmívala a říkala, né, Kačko, já se jen snažím pomoct, ale zároveň by se cítila pyšná i sama na sebe, na nás. Projekt nám toho dal strašně moc, společnou prací jsme byly spíše parťačky než máma a dcera, i když vím, že jako máma by pro mě opravdu udělala cokoliv.

A co nám projekt vzal? Společný čas, který jsme mohly strávit třeba v lese, povídáním si o jiných věcech. Pořád jsem si říkala, že jednou přijde čas, kdy to dokončím a pojedeme spolu do Švédska. Bohužel se toho mamka nedožila. Mamka před rokem těžce onemocněla a krátce nato zemřela. I z toho důvodu teď o mamce nebylo slyšet, jinak vím, že by mi byla nablízku na každém dalším kroku a přeju si a představuji si, že mi nablízku je.

Postupně se učím to říkat nahlas, i když je to pro mě opravdu těžké. Jsem obrovsky vděčná, že mamka byla a navždycky bude součástí projektu, že nám drží palce tam shora, vím, že by mi dala vědět, kdybychom šli špatnou cestou... ale pracovat na bodýčku je těžké v tom, že mám s mamkou všechny detaily spojené. Když se něco povedlo, volala jsem jí vždycky jako první, když se naopak něco nepovedlo, snažila jsem se to sice neříct, aby ji to třeba nestresovalo, ale stejně všechno poznala.

A tak na jednu stranu jsem vděčná, kolik vět a poznámek si vždycky vybavím, ale tím, jak je to čerstvé, je v tom ještě hodně bolesti a smutku, zároveň ale i lásky. Když vezmu do ruky vzorky, co šila ona, je to jako cestovat časem... Nedávám je do krabice, nikam to před sebou neschovávám, teď už nějakou dobu ne, už jsem si i vylepila naši fotku za šicím strojem k pracovnímu stolu a vždycky říkám, že jí děkuju. Strašně si přeju, abych měla aspoň malý náznak toho, že to vidí... že ví, že se to podařilo a jak moc jí jsem za všechno vděčná, že toho, kde je to teď, je obrovskou součástí. A možná si jednou odpustím, že jsem někdy bodýčko nehodila z okna, když nám to nešlo, a nevzala jsem mamku raději na dort nebo procházku. Tohle je zatím největší životní lekce, která mě potkala, a nějaké baterky byly najednou jen opravdu malý problém...

Chci se naučit to říkat takhle upřímně, i když je mi z toho samozřejmě smutno, ale tak to je. Vedle práce a nových projektů je stále ten osobní život, ve kterém každý můžeme něco intenzivně hojit, prožívat, uzdravovat, a ten projekt to samozřejmě přímo ovlivňuje. Jen je mnohem jednodušší říkat o těch pozitivních věcech než těch bolavých, ale znáte někdo život, kde by se děly jen ty hezké věci?

Když zavřu oči, navždycky uvidím mamku s metrem kolem krku, nedopitým kafem u stolu, rádiem v pozadí a uslyším volat: Kačko, pojď se podívat, je to dobrý? Zase ty nitě vodivý, to sis nemohla vymyslet něco jinýho? Trochu jednoduššího?

Seznamte nás, prosím, s běžným provozem/nošením vašeho body. Ráno vstanu, opařím se čajem, obléknu si body Moody, zapnu baterii, aby mě hřálo, vyrazím do práce nebo do školy nebo se psem - a dál? Jak dlouho mi baterie vydrží a jak si ji dobiju?

Přesně tak, je důležité, kdy bodýčko začnete používat. Já třeba pár dní před příchodem menstruace cítím, že to přijde, začínám být více unavená a pobolívá mě v kříži, jsem taková nafouklá a to je ten čas, když si bodýčko vezmu a třeba dopoledne tělo prohřeju a klidně si ho pak nechám na sobě po zbytek dne, už nehřejivé a bez baterek. Toto usnadní příchod menstruace a přijde mi, že je to celé tak takové příjemnější.

Bodýčko si tedy obleču, připojím baterky, pokud chci hřát v podbřišku i na zádech, tak připojím jednu dopředu a jednu dozadu. Pak buď zapnu hřání přímo na baterce, nebo v aplikaci. Nastavím si teplotu, která je mi příjemná, ale kdykoliv ji můžu zase stáhnout nebo zvýšit nebo hřání vypnout úplně. Na nejnižší stupeň vydrží hřát přes tři hodiny. Já používám většinou stupeň 3 v aplikaci a to pak mám třeba na dvě a půl hodiny. Někdy si přidám třeba na stupeň 6 a pak zase úplně na jedničku, abych byla déle v teple, bodýčko to teplo hezky drží a v kombinaci s přiléhavým oblečením mám pak ještě chvíli teplo i bez zapnutého hřání.

Když jsou baterky vybité, máme k tomu nabíječku, která nabíjí obě zároveň. Večer bodýčko sundám, pokud není nijak zašpiněné, není nutné ho prát po každém použití, vyperu ho dle potřeby. Pere se v pračce v pracím sáčku, který k bodýčku dáváme, na 30 stupňů. Poté ho dávám většinou vyvěsit na ramínko, protože se nesmí žehlit, tak ať je na příště zase připravené.

Jak se oděv, v kterém jsou stříbrné nitě, má prát a sušit?

V těchto modelech již stříbrné nitě nepoužíváme, právě kvůli tomu praní. Teď máme hřejivou vrstvu schovanou mezi dvěma vrstvami viskózy, takže není na pohled vidět, ale jen maličko cítíte zesílenou část. A tímto způsobem není náchylná k poškození.

Bodýčko se dá prát v pračce na 30 stupňů, můžete i na 40, ale doporučujeme 30, kvůli úspoře energie. Ideálně zvolit jemnější režim s nižšími otáčkami. Nedávat do sušičky, nebělit, nežehlit a samozřejmě neprat s baterkami... 🙂

Bodýčko je navržené tak, aby vydrželo minimálně 200 vyprání, toto jsme důkladně testovali. Takže vám vydrží několik let nošení.

Jakou životnost vodivé nitě mají? V jednom z rozhovorů jste říkala, že se budete muset rozhodnout, zda dát na bodýčko celkovou povrchovou úpravu pro větší výdrž, dejme tomu čtyřletou, nebo to pojmout čistě jako spotřební prádlo - a zákaznici dát na vědomost, dokdy bude "zahřívadlo" plně funkční. Jak tohle dopadlo?

Ta vložená vrstva teď funguje jako ochrana těch "hřejivých částí", proto toho mnohem více vydrží a nemusíte se bát to jakkoliv natáhnout... Hřejivá vrstva je navržena tak, aby byla i při tak malé tloušťce odolná a vydržela nejméně 200 pracích cyklů, což počítáme jako třeba 500 nošení.

Toto jsme ladili právě poslední rok, než jsme našli takový materiál, který byl tenký, elastický a zároveň pevný, aby vydržel tolik cyklů praní bez poškození.

Máte plán bodýčka ještě vylepšit po estetické stránce, třeba aby byl větší výběr barevnosti? Případně vestavěná podprsenka - a podobně? A v jakých odstínech Moody šijete teď?

No jasně! To jsou takové ty úkoly za odměnu. Teď, když máme vyřešenou technickou stránku, můžeme si hrát. Spíše než další barvy bych chtěla udělat další střihy, a to třeba s rukávem, kulatý výstřih, silnější ramínka nebo naopak ta úplně tenká. A pak mít nabídkou další materiály. Teď šijeme z viskózy, ale taky by se mi moc líbil i modal, bambus a barevně bych chtěla začlenit nějakou světlou - krémovou, ale to jsou takové sny do budoucna a samozřejmě se budeme ptát našich zákaznic, co by si přály.

V jakých velikostech bude body Moody ke koupi? Myslíte na dlouhé i široké? Jako žena vysoká 180 cm mám od mládí zarytou zkušenost, že pro mě jsou bodýčka "no way", protože nepočítala s delším trupem a to pnutí se prostě nedalo vydržet. :-)

Tak to vám rozumím, mám 177 a moje sestra 182, takže aby se to nezařezávalo, kam nemá, bylo opravdu zásadní. Všechna bodýčka jsou o něco delší než ta klasická z obchodů (aspoň ta, co jsem zkoušela). Esteticky mě to nijak neruší a zároveň se to lépe zapíná a ani nás vysoké to nikde netlačí a taky i holky s menší postavou mají třeba delší trup, takže za mě o něco delší = lepší. Šijeme od XS do XL a chtěly bychom doplnit XXL, a pokud bude potřeba i XXS.

V těch prvních modelech jsem navrhovala taková úzká špagetová ramínka, ale z těch jsme právě po testování upustily, protože se pod ně neschovala podprsenka, a i když ji pod bodýčko ani holky s větším poprsím nenosí, úplně esteticky větším hrudníkům a ramenům nelichotila. Také jsem nejdříve navrhovala větší výstřih na zádech, takový trošku baletkovský, ale taky jsem ho maličko uzavřela, aby to opravdu vypadalo hezky ve všech velikostech. Teď to vypadá opravdu krásně jak v XS, tak XL. A jednou si třeba tu baletní edici dopřeju v nějaké limitce.

Body Moody

Na vašem Instagramu jsem našla spoustu podpory od žen, které se na bodýčko opravdu těší. Jak se bude prádlo Moody pohybovat cenově?

Cena bodýčka bude 9 950 Kč, v ceně je bodýčko, 2 baterky, nabíječka a prací sáček. Poštovné půjde za námi. Přejeme si, aby sloužilo ženám opravdu několik let, a tak jsme vybírali opravdu to nejlepší z materiálů i technologie.

Hřejivé menstruační bodýčko cílí primárně na ženy jakožto uživatelky. Ale řekla bych, že by mohlo být i velmi pozoruhodným a hodnotným dárkem, který může muž své ženě či přítelkyni nadělit. Registrujete takovýhle zájem ze strany mužů?

Ano a je to vždycky strašně milé, když mi píší muži, že by to chtěli pořídit jako dárek partnerce, manželce, že by ji tím rádi podpořili, pomohli... ale také mám poptávku i od mužů, kteří bodýčko chtějí pořídit sestře nebo neteři nebo i táta dceři.

Nazvala jste sama sebe autorkou, která je zároveň "testerkou v první linii", která ze sebe bodýčko Moody pomalu nesundá. Tak mě zajímá, jak často ho nosíte - a hlavně jestli vám bez něj není už zima :-)

Ano, za ty roky mám ve skříni hodně bodýček, zejména jak jsme vychytávali střih, jak tam mám i ty starší kousky... Samozřejmě jsem testovala všechny nové vzorky nejprve na sobě a pak jsem je chtěla vždycky otestovat i při menstruaci, protože to vnímání tepla je jiné. Vnímání komfortu je jiné a až pak jsem dělala nějaké závěry a rozhodnutí.

Teď, když už jsou vzorky několik měsíců ve stejném designu, nosím bodýčko zejména den až dva před menstruací, hned po ránu tak na dvě hodiny, a pak první den menstruace a hřeji hlavně ráno a pak podle potřeby. Já většinou nepotřebuji hřát v kuse déle, hodně se mi takto uleví. Pokud jsem ten den někde mimo domov, kde je větší zima, tak hřeji v průběhu dne na kratší intervaly. A protože miluju ten střih, nosím i ty nějaké starší kusy, co nemají ty hřejivé panely, k sukním a když si jdu zatančit. Nenosím pod něj podprsenku, nikde mi nic neleze a můžu se na něj spolehnout a prostě se mi líbí. Minule jsem šla do tančírny a měla jsem jiné bodýčko, ne to naše, a kamarádi už se mě ptali, jestli je to taneční edice nebo další kolekce, to mi dělá radost.

A jestli mi bez něj není zima? Občas ho nosím po ránu, když jedu autem do práce a venku je zima. Já nemám vyhřívané sedačky a to mi vždycky ráno udělá dobře, že mám vlastní topení. I po tom, co bodýčko vypnu, je v něm teplo a hezky mi hřeje na bedra i tak, právě proto, že má dvě vrstvy viskózy a ještě tu mezivrstvu, takže si teplo udrží dlouho.

Každopádně se na něj každý měsíc těším! Moc!

katerina_rydlova
Kateřina Rydlová
Produktová a průmyslová designérka se zaměřením na design help a design medical

Designérka, která se zaměřuje na návrhy zdravotnických pomůcek a přístrojů. Mezi její projekty patří hřejivé bodýčko pro úlevu při menstruaci a emoční světlo Lumen pro těhotné ženy. Sama si prošla hormonální změnou po vysazení antikoncepce a menstruačními bolestmi. To odstartovalo její zaměření na návrhy intimních pomůcek a produktů právě pro ženy. Více o jejích projektech:
www.rydlovadesign.com
https://bodymoody.com/
IG body_moody

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.

Jak může jóga pomoci při menstruačních bolestech

Každá to známe. Menstruační cyklus nám často rozhodí plány, cvičení i naši psychickou pohodu. Buďme k sobě laskavé a uzpůsobme tomu svůj denní rytmus i praxi. Zkuste menstruační dny věnovat klidnějším činnostem, například jemnému, pomalému jógování.

Menstruační bolesti a bezlepková dieta

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.