Certifikace a ocenění výrobků

Ne každá země zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, "bio", "fairtrade" nebo třeba "vegan". Často pak dochází k podvedení zákazníka, který si s nadšením koupí výrobek s nápisem "přírodní" a předpokládá, že nejde o chemický koktejl. Ve skutečnosti se ale v mnoha případech složení nijak výrazně neliší od běžné kosmetiky či čistících přípravků. Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační společnosti, které pečlivě kontrolují a potvrzují to, co výrobci uvádějí.

Samozřejmě je dobré ověřit si, zda obrázek certifikace uvedený na výrobku opravdu o něčem vypovídá (bohužel zase platí, že výrobce si na krabičku může otisknout graficky pěkný, nicméně o ničem nevypovídající obrázek). Proto zde uvádíme jména certifikací a jejich značky, na které se můžete spolehnout. Na jejich webových stránkách si navíc můžete ověřit, zda výrobek, na kterém je certifikace uvedena, ji skutečně dostal a certifikát je aktuální.

Také produkty, které najdete na našich stránkách, mají nejrůznější ocenění a certifikace. U jednotlivých certifikací jsou vždy tyto produkty uvedeny v závorce.

BPA free, CU Fair Choice, EPD ® System

BPA free

Tato certifikace potvrzuje, že lahve neobsahují BPA (bisfenol A, který má mnoho negativních dopadů na naše zdraví). Zajímavost: od roku 2011 je zakázáno prodávat kojenecké lahve s obsahem bisfenolu. O rok později byl zákaz rozšířen i na obaly potravin pro děti do 3 let.

(lahve Equa)

CU Fair Choice (Control union Fair choice - social and fair trade standard)

CU Fair Choice je inspekční a certifikační systém, který zajišťuje správné zacházení při práci podle deklarace lidských práv a svobod. Dbá také na dodržování správných postupů pro zdraví, bezpečnost a ochranu životního prostředí.

http://www.controlunionfairchoice.com/

(kalhotky z bio bavlny)

EPD ® System (Environmental Product Declaration)

Jedná se o dokument, který podává přesné a transparentní informace o vlivu výrobku na životní prostředí.

http://www.environdec.com/

(vložky a tampony Natracare)

GOTS, ICEA, LOHAS

GOTS (Global organic textil standard)

Bio bavlna s certifikátem GOTS je vždy také v souladu s principy Fair Trade. V bio bavlně s touto certifikací nejsou pesticidy, herbicidy, těžké kovy a další látky, které jsou (bohužel) v konvenčně pěstované bavlně běžné. Vysoká kritéria činí z GOTS nejuznávanější certifikát pro hodnocení kvality bio bavlny.

http://www.global-standard.org/

(kalhotky z bio bavlny, vložky a tampony Organyc, Natracare)

ICEA (Instituto per la Certificazione Etica ed Ambientale)

Italský etický a environmentální certifikační institut kontroluje a dává osvědčení firmám, které jsou šetrné k životnímu prostředí a dodržují pracovní právo. ICEA je jedním z nejvýznamnějších inspekčních orgánů v oblasti udržitelného rozvoje.

http://www.icea.info/en/

(vložky a tampony Organyc, kosmetika Argital)

LOHAS (Lifestyles of health and sustainability – Zdravý a trvale udržitelný životní styl)

Tato organizace popisuje životní styl založený na vyznávání hodnot udržitelného rozvoje, používání výrobků šetrných k životnímu prostředí, bioproduktů, Fair trade atd. Jejich krédem je „ Žijte zdravě, užívejte s mírou, myslete na planetu a myslete na lidi. Buďte upřímní k sobě i svému okolí, žijte na rovinu a natolik udržitelně, abyste se za své jednání nemuseli stydět.“

http://www.lohas.com/about

(vložky a tampony Natracare)

MADE FOR HEALTH

Tento certifikát se používá jako potvrzení toho, že dané textilní produkty nejsou zdravotně závadné. Chemickou neškodnost potvrzuje soulad s nařízením REACH a biologickou nezávadnost zas mikrobiologická kontrola a testy biokompatibility, které se provádějí provedeny na finálním produktu.
(vložky Gentle Day® )

MADE SAFE

Vyrobeno z bezpečných látek a materiálů, které nemají negativní vliv na zdraví člověka. MADE SAFE je první ocenění pro výrobky klasické denní potřeby - od výrobků pro malé děti po výrobky pro dospělé, sloužící k osobní péči či také k údržbě domácnosti. "Našim cílem je změnit způsob produkce v naší zemi na více zdravější." Udělováno výrobkům v USA.
Více informací v článku Certifikace MADE SAFE a http://madesafe.org/
(vložky a tampony Natracare, intimní kosmetika Good Clean Love)

ORGANIC SOIL ASSOCIATION, SA 8000 (certifikace o sociální odpovědnosti), The Nordic Ecolabel Nordic Swan

OEKO-TEX® 100

Tato certifikace potvrzuje, že daný produkt úspěšně prošel testy na více než 100 parametrů souvisejících se zdravím člověka, které provádějí nezávislé testovací instituce sdružení OEKO-TEX®. Produkty s označením OEKO-TEX® splňují nejvyšší požadavky na zdraví člověka a životní prostředí.
www.oeko-tex.com
(vložky Gentle Day®, kalhotky Gentle Day® )

ORGANIC SOIL ASSOCIATION

Tato britská společnost uděluje certifikaci podnikům, které dodržují ekologické podmínky při pěstování, ale také při zpracování, uchovávání a balení produktů. Kromě udělování certifikací pořádá společnost kampaně proti intenzivnímu způsobu zemědělství, podporuje nákup a prodej lokálního zboží, vzdělává veřejnost v oblasti zdravé výživy a uděluje také certifikaci bio potravin.

https://www.soilassociation.org/

(vložky a tampony Organyc a Natracare)

SA 8000 (certifikace o sociální odpovědnosti)

Tato certifikace dokládá, že se při práci se zaměstnanci zachází důstojně a jsou splněny pracovní podmínky na základě globálních norem podle Mezinárodní organizace práce, Všeobecné deklarace lidských práv a také podle Úmluvy OSN o právech dětí.  
http://www.sa-intl.org

(vložky a tampony Organyc)

The Nordic Ecolabel Nordic Swan

The Nordic Ecolabel je oficiální ekoznačka severských zemí, která je ale uznávaná také mezinárodně. Založena byla v roce 1989. Označují se jí produkty a služby, které přispívají k udržitelné spotřebě a jsou šetrné k životnímu prostředí.

http://www.nordic-ecolabel.org/

(vložky a tampony Natracare)

Tridos Women in Ethical Business Awards, USDA ORGANIC

Tridos Women in Ethical Business Awards

Toto ocenění je udělováno ve spolupráci s novinami The Times ženám, které v podnikání mají sociální, kulturní či ekologický přínos. Uděluje se v těchto oblastech: bio potraviny a výrobky, ekologického zemědělství, obnovitelné energie, sociální bydlení a fair trade. Vítězi, respektive vítězky, získávají od banky Tridos finanční odměnu. Tímto oceněním se pyšní firma, která vyrábí hygienické potřeby Natracare a také výrobce menstruačního kalíšku Mooncup.

USDA ORGANIC (The United States Department of Agriculture - Americké ministerstvo zemědělství)

USDA Organic je certifikace udělovaná podle kritérií pro ekologické zemědělství. Cílem této organizace je podpora obchodu, ekologické zemědělské výroby a venkovských komunit, ochrana životního prostředí, zajištění bezpečnosti potravin a také utišení hladu v některých částech světa. USDA Organic zakazuje používání geneticky modifikovaných surovin, umělých hnojiv, pesticidů a jiných chemických produktů, které mají negativní vliv na zdraví.

http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome

(kalhotky z bio bavlny)

USDA certified biobased product

Tato certifikace se od USDA Organic liší. Zjednodušeně by se dalo říci, že USDA Organic je přísnější než USDA certified biobased product. Některé výrobky by proto na USDA Organic dosáhnout nemohly, proto je těchto certifikátů více.

https://www.biopreferred.gov/BioPreferred/

(vložky a tampony Natracare)

VEGAN OK, Vegetarian society

VEGAN OK

Italská ochranná známka potvrzující, že výrobek neobsahuje živočišné složky a jsou proto vhodné pro vegany.

http://www.veganok.com/

(vložky a tampony Organyc)

Vegan Society

Tato značka na produktech značí, že výrobky neobsahují žádné živočišné složky a také že nebyly testované na zvířatech ve všech fázích výroby a jsou proto vhodné pro vegany.

www.vegansociety.com

(kondomy Glyde)

Vegetarian society

Pokud tento symbol vidíte na obalech produktů, můžete si být jistí, že výrobek či potravina prošla přísnými kontrolami, které jsou pro splnění potřebné. Výrobky s tímto symbolem nesmí: být živočišného původu, obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO) ani být testované na zvířatech a jsou proto vhodné pro vegetariány.

https://www.vegsoc.org/

(vložky a tampony Natracare, Anionové vložky Gift Pads)

Zdroje: uvedené webové stránky jednotlivých certifikací

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bebutter aneb příběh bambuckého másla

Značka Bebutter je s láskou a péčí vyrobena v České republice a nabízí kvalitní kosmetiku s bio bambuckým máslem. Jedná se o kosmetiku za velmi příznivé ceny, která potěší nejen vás, ale hodí se i jako dárek pro vaše blízké,

Certifikace a ocenění výrobků - menstruační kalíšky

Stejně jako jiné produkty, i menstruační kalíšky mají řadu certifikátů a ocenění. Podle nich můžete zjistit, zda je kalíšek vyroben z materiálu, který zaručuje zdravotní nezávadnost, ale také to, za jakých podmínek a kde byl vyroben. U jednotlivých certifikací vypsaných níže, jsou vždy menstruační kalíšky, které je mají, uvedeny v závorce.

Certifikace a ocenění výrobků - kosmetika a drogerie

V našem e-shopu si můžete vybrat z několika značek kosmetiky a drogerie. Výrobky těchto značek mají řadu různých certifikací dokládajících, zda se jedná opravdu o přírodní kosmetiku, zda kosmetika nebyla testována na zvířatech, zda je vhodná pro vegany... Jednotlivé certifikace si představíme v tomto abecedním přehledu.