Certifikace a ocenění výrobků - menstruační kalíšky

Stejně jako jiné produkty, i menstruační kalíšky mají řadu certifikátů a ocenění. Podle nich můžete zjistit, zda je kalíšek vyroben z materiálu, který zaručuje zdravotní nezávadnost, ale také to, za jakých podmínek a kde byl vyroben. U jednotlivých certifikací vypsaných níže, jsou vždy menstruační kalíšky, které je mají, uvedeny v závorce.

Certifikace menstruačních kalíšků - BfR, Dekra a FDA

BfR (Das Bundesinstitut für Risikobewertung - Spolkový úřad pro hodnocení rizik)

Tento nezávislý úřad byl založen za účelem posílení ochrany zdraví spotřebitele. Vypracovává znalecké posudky a stanoviska k otázkám bezpečnosti potravin a krmiv, bezpečnosti chemikálií a produktů. Jejich motto je: „Rozpoznat rizika – chránit zdraví.“

http://www.bfr.bund.de

(menstruační kalíšek Me Luna)

DEKRA

Jedná se o nezávislého kontrolora bezpečnosti, kvality a udržitelnosti. DEKRA je jedním z nejuznávanějších kontrolorů ve svém oboru. Nemají vlastní certifikaci, ale udávají pečeť společně s daným certifikátem, ke kterému se ocenění vztahuje. Pečeť DEKRA představuje známku nejvyšší spolehlivosti - napříč různými odvětvími a v mezinárodním měřítku.

http://www.dekra-certification.com/

(menstruační kalíšek Me Luna)

FDA

The American Food and Drug Administration je úřad pro léčiva a potraviny amerického ministerstva zdravotnictví. Silikon s atestem FDA je silikon určený pro potravinářské a farmaceutické účely (tzv. lékařský silikon). Tento silikon má atesty jak v USA, tak v Evropě a potvrzuje vysokou kvalitu a zdravotní nezávadnost materiálu.

Kalíšky Claricup, Divacup, FemmyCycle, Me Luna (čirá varianta), Mooncup, Naturcup, Lunette mají atest FDA.

Mamicup je vyrobený z certifikovaného lékařského silikonu v souladu s UPS Class VI - US Pharmacopoeia XXII - BfR - FDA 21 CFR 177.2600. Kalíšek Luv Ur Body je vyrobený ze silikonu s atestem FDA. 

Kalíšky Silky Cup a Me Luna nejsou ze silikonu, ale z materiálu TPE termoplastický elastomer – více o tomto materiálu si můžete přečíst zde: Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna.

http://www.fda.gov/

Certifikace menstruačních kalíšků - ISO, Made in Finland, NAFDAC

ISO

Samostatně se certifikátu ISO 13485 věnujeme v tomto článku: Certifikace podle ISO 13485. Tento certifikát kalíšky dovážené z Ameriky mít musí (FemmyCycle, DivaCup), ale požadavky splnily i některé z evropských kalíšků (Mooncup, Claricup).

ISO 13485:2003 (požadavky na sterilizaci, technickou dokumentaci, sledovatelnost, atd.)

V roce 2012 vstoupila v platnost ještě technická norma ČSN EN ISO 13485:2012 (norma vychází z požadavků normy ISO 9001)
ISO 9001:2008 management kvality - Me Luna, Luv Ur Body

ISO 10993 - LaliCup, Lunacup, OrganiCup
UNI EN ISO 9001 - Mamicup
http://www.iso.org/iso/home.html

Made in Finland

Tato certifikace potvrzuje, že výrobek, ve všech fázích jeho výroby, byl vyrobený ve Finsku. Má ji menstruační kalíšek Lunette a zajímavostí je, že kalíšky Lunette získaly také ocenění Design from Finland. http://suomalainentyo.fi/yrityksille/design-from-finland/

Medical Device licence (MDL)

Certifikát pro zdravotní pomůcky.
(menstruační kalíšek FemmyCycle)

NAFDAC (National Agency For Food & Drug Administration & Control)

Národní úřad pro potraviny, léčiva a kontrolu v Nigérii reguluje a kontroluje výrobu, dovoz, vývoz, kvalitu, bezpečí, distribuci, reklamu, prodej a používání potravin, léků, kosmetiky, zdravotnických prostředků, chemikálií, balené vody, jiných nápojů a čisticích prostředků v Nigérii.

http://www.nafdac.gov.ng/

(menstruační kalíšek Luv Ur Body)

Certifikace menstruačních kalíšků - TGA, VEGAN SOCIETY, Vegetarian SOCIETY

TGA (Therapeutic goods administration)

Tato agentura je součástí zdravotnictví australské vlády a je zodpovědná za regulaci zdravotnických výrobků, pomůcek, přístrojů, léků na předpis, očkovacích látek apod. Jedná se o velmi přísné normy, které zajišťují bezpečnost a kvalitu oceněných výrobků.

www.tga.gov.au

(menstruační kalíšky Lunette a DivaCup)

VEGAN SOCIETY

Tato značka na produktech značí, že výrobky neobsahují žádné živočišné složky a také že nebyly testované na zvířatech ve všech fázích výroby a jsou proto vhodné pro vegany.

http://www.vegansociety.com/

(menstruační kalíšek Mooncup a OrganiCup)

VEGETARIAN SOCIETY

Pokud tento symbol vidíte na obalech produktů, můžete si být jistí, že výrobek či potravina prošla přísnými kontrolami, které jsou pro splnění potřebné. Výrobky s tímto symbolem nesmí: být živočišného původu, obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO) ani být testované na zvířatech a jsou proto vhodné pro vegetariány.

https://www.vegsoc.org/

(menstruační kalíšek Mooncup)

Zajímavosti

Kalíšek Femmycycle vyhrál v roce 2013 cenu Med Device & Diagnostics EXPO za nejinovativnější výrobek.

V roce 2011 zase Mooncup vyhrál cenu Best eco product, v roce 2013 Healthy Awards (Ocenění nejzdravějších výrobků), a v roce 2014 se zařadili mezi Top 50 etických firem. A zajímavé je také to, že celá jejich továrna běží na elektřinu z obnovitelných zdrojů. (Kromě zmíněných cen má však Mooncup mnoho dalších, jejich výčet je opravdu velký a podívat se na něj můžete na jejich stránky www.mooncup.co.uk).

Zdroje: webové stránky výše uvedených kalíšků a mailová korespondence s výrobci, www.biooo.cz/certifikaty, www.bezpecnostpotravin.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Certifikace a ocenění výrobků

Ne každá země zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, "bio", "fairtrade" nebo třeba "vegan". Často pak dochází k podvedení zákazníka, který si s nadšením koupí výrobek s nápisem "přírodní" a předpokládá, že nejde o chemický koktejl. Ve skutečnosti se ale v mnoha případech složení nijak výrazně neliší od běžné kosmetiky či čistících přípravků. Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační společnosti, které pečlivě kontrolují a potvrzují to, co výrobci uvádějí.

Čínské kalíšky

Stejně jako mnoho jiných výrobků, se v Číně vyrábí i menstruační kalíšky. Existují značky z Číny a existují také dovozci čínských kalíšků, kteří dali těmto kalíškům vlastní názvy. Někteří výrobci si nechávají kalíšky v Číně vyrobit. Jak se v tom vyznat?

Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená pro opakované použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, podobně jako tampon, kde se do něj sbírá menstruační krev. Na trhu existuje mnoho různých značek, kalíšky se vyrábí v mnoha různých variantách a je třeba si vybrat správnou velikost.