Čínské kalíšky

Stejně jako mnoho jiných výrobků, se v Číně vyrábí i menstruační kalíšky. Existují značky z Číny a existují také dovozci čínských kalíšků, kteří dali těmto kalíškům vlastní názvy. Někteří výrobci si nechávají kalíšky v Číně vyrobit. Jak se v tom vyznat?

Čínská kvalita

Čínské kalíšky mají samozřejmě zdravotní i jiné certifikace. Že certifikace probíhá tak, že se pošle několik vzorků a ty se otestují, je asi každému jasné. Není možné certifikovat každý jednotlivý kalíšek. Zde nám, stejně jako u evropských výrobků, nezbývá věřit, že v továrně pro snížení nákladů nesníží i kvalitu vyráběného zboží.

Proč jsou čínské kalíšky tak levné?

U českých prodejců kalíšků vyrobených v Číně možná nemáme pocit, že by byly až tak levné. Uváděné ceny se pohybují kolem cca 400 Kč. Pravdou ale je, že nákupní cena je i pod 2 dolary za kus. Doprava ani celní poplatky nezvyšují cenu nijak výrazně. Proč jsou tedy evropské kalíšky drahé? Protože za nimi jsou lidé, kterým je za práci spravedlivě zaplaceno. Lidé pracující v evropských továrnách mají plat, za který mohou důstojně žít, mají nárok na dovolenou, víkendy a důchod. Existují přísná pravidla ohledně bezpečnosti. Na ilustrační obrázek, jak to vypadá v čínské továrně, se můžete podívat ve vyhledávači a článků o této problematice najdete na internetu bezpočet (doporučujeme zadat například klíčová slova "čínské pracovní podmínky" a můžete si vybrat z mnoha zdrojů). Informacemi nabité stránky jsou NaZemi.cz.

Menstruační kalíšek Made in China

Slevové portály

Nejvíce čínských kalíšků se prodá přes slevové portály. Ty mají často velmi přísná pravidla ohledně provize - resp. provize slevových portálů jsou vysoké a aby výrobek na svůj portál umístili, musí být sleva opravdu výrazná. Pokud je ale čínský kalíšek prodávaný na webu za 400 Kč a nákupní cena je dejme tomu 2 USD, pak není problém, aby si všichni přišli na své.

Nejprodávanější čínské kalíšky

Pro představu o prodeji v ČR stačí navštívit slevový portál (např. www.skrz.cz) a zadat slova "menstruační kalíšek". Na slevomatu můžete najít i LadyCup, ale ten je vyráběn v ČR, osobně jsme továrnu s kolegyní navštívily. Co se týká prodeje přímo z Číny, nabízíme ilustrační obrázky. Samozřejmě zdroj je veřejně dostupný, jedná se o portál www.alibaba.com.

Menstruační kalíšek iCare vyrobený v Číně

Menstruační kalíšky vyrobené v Číně 

Závěrem

Naštěstí dnes žijeme v době, kdy každá máme na výběr, jaký kalíšek si zavedeme do svého těla. A máme také na výběr, zda podpoříme výrobu v České republice, Evropě nebo v Číně. Snažila jsem se být v tomto článku maximálně objektivní, pokud by vám ale zdroj některých informací chyběl, neváhejte nám napsat.

Porovnání menstruačních kalíšků různých značek včetně místa jejich výroby najdete v článku Přehled různých značek menstruačních kalíšků.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Certifikace podle ISO 13485

Menstruační kalíšky nejsou v Evropě zařazeny mezi zdravotnické prostředky. Díky tomu není potřebné velké množství certifikací a je snadné dovézt a prodávat i levné výrobky z Číny. Mnoho výrobců ale kvalitu svých produktů dokládá nejenom reklamními tvrzeními, ale také certifikací pro zdravotnické prostředky. Oba kalíšky, které dovážíme z Ameriky, tuto certifikaci mají. A přísné podmínky této certifikace splnily i některé evropské značky.

Eva Urbanová: "Mým cílem je mít zhruba 30 stálých kusů oblečení, nic víc."

Eva Urbanová je pro mne symbolem úspěšné podnikatelky, která podniká v tom, co ji baví a zároveň tím napomáhá tomu, aby svět byl o něco lepší. Ve svém internetovém i kamenném obchodě Nila totiž prodává módu, šperky i praktické bytové doplňky, které pochází z rozvojových zemí z malých dílen či místních podniků. Eva sama jezdí po světě a vyhledává nové produkty pro svůj obchod a můžeme si tak být jisti, že jde opravu o fairtrade podnikání, kde mezi výrobcem a prodejcem není x překupníků. Zároveň s rozjetím tohoto podnikání stihla Eva založit rodinu, s manželem čekají již druhé dítě a mají psa Karlíka.

Historie menstruačních kalíšků

Často dostáváme e-maily od žen, které pějí chválu na tento „malý zázrak“ a přejí si, kéž by jej mohly objevit dříve! Možná vás to překvapí, ale věděly jste, že ve skutečnosti jsou kalíšky už docela dlouho "na světě"?