Co se hodí ke kalíšku?

Pravdou je, že k menstruačnímu kalíšku nepotřebujete už vůbec nic. Některým ženám ale vyhovuje používat různé sterilizační pomůcky, líbí se jim barevné bavlněné sáčky, jemné mycí gely vhodné pro silikon... Různé tipy, co vám může usnadnit soužití s menstruačním kalíškem, přinášíme v tomto článku.

Pokud si zakoupíte kalíšek, je to vše, co k hygieně při mentruaci potřebujete. Některé věci z následujícího seznamu se vám ale mohou hodit, mnoha ženám se již osvědčily. Některé věci jsou prostě jen hezké, jiné praktické či podporující pohodu při menstruačním období.

Látkové sáčky na menstruační kalíšky

Téměř všechny kalíšky jsou dodávány společně s látkovým sáčkem na uschování kalíšku pro období, kdy nemáte menstruaci. Kalíšek Yuuki a Claricup je dodáván s krabičkou.

Můžete si tedy vybrat sáček pro váš kalíšek z naší nabídky! Všechny látkové sáčky jsou univerzální velikosti a je možné je používat s libovolnou značkou menstruačních kalíšků. Nabízíme také větší sáčky pro majitelky dvou kalíšků nebo pro uschování menstruačních houbiček.

Látkový sáček na menstruační kalíšek. Vyrábí LadyCup®.

Látkový sáček - BIO

BIO látkový sáček na menstruační kalíšek Bio bavlněné sáčky jsou vyrobené ze 100% bio bavlny barvené čistě přírodní cestou bylinnými barvami. Tento tradiční způsob barvení je inspirován ayurvédskými léčebnými postupy. Bavlna si díky němu zachovává své přirozené vlastnosti – jemnost, dlouhou trvanlivost a prodyšnost.

BIO látkový sáček na menstruační kalíšek

Látky z bio bavlny se vyhnuly jakýmkoliv ošetřením či úpravám syntetickými chemikáliemi, a proto představují nejčistší přírodní materiál pro úschovu menstruačního kalíšku. Hlavními ingrediencemi pro výrobu barvy tohoto sáčku jsou: kurkuma, myrobalán, santalové dřevo a kůra granátového jablka.

Sterilizační tablety Milton

Tablety se hodí pro rychlou sterilizaci menstruačního kalíšku. Můžete je používat samozřejmě doma, ale skvělé jsou při cestování!

S jednou tabletou Milton mini získáte 100 ml sterilizačního roztoku. Roztok můžete použít nejenom ke sterilizaci menstruačních kalíšků, ale i na věci pro děti (lahve, dudlíky, kousátka, apod.). V lékárnách se běžně používají velké tablety Milton - z jedné získáte kýbl sterilizačního roztoku. Ten by se měl odevzdat do lékárny - ne vylít do kanalizace, což ale samozřejmě nikdo nečiní. Tablety Milton mini najdete na e-shopu Maluna.

Výhody tablet Milton:

 • sterilizují za 15 minut
 • jsou skvělé pro použití na cestách v kombinaci se sterilizačním kelímkem
 • zabíjí bakterie, houby i viry
 • vyčistí kalíšek do původní barvy

Použití: Umyjte kalíšek vodou. Rozpusťte 1 tabletu Milton ve 100 ml studené vody a ponořte kalíšek. Ujistěte se, že uvnitř kalíšku nejsou žádné vzduchové bubliny. Kalíšek bude sterilní po 15 minutách ponoření. Před použitím ho omyjte vodou. (Výrobce uvádí, že věci po sterilizaci není nutné oplachovat. Po konzultaci s gynekoložkou ale doporučujeme menstruační kalíšek po sterilizaci pečlivě opláchnout, aby se zbytky roztoku nedostaly do pochvy.)

Pokud chcete roztok použít opakovaně, umyjte si ruce před vyjmutím kalíšku z roztoku. Roztok lze použít do 24 hodin po rozpuštění tablety.

Tablety můžete používat společně se skládacím kelímkem na sterilizaci - je to vhodná kombinace na cestách.
Přečtěte si i osobní zkušenost.

Kelímky na sterilizaci

Kelímek slouží k jednoduché sterilizaci menstruačního kalíšku v mikrovlnné troubě. Můžete ho použít pro sterilizaci kalíšku jakékoliv značky. Kelímek je "gumový" a lze ho složit!

Výhody:

 • rychlá a jednoduchá sterilizace
 • nemusíte opakovaně kupovat pomůcky ke sterilizaci
 • sterilizaci můžete snadno provést v mikrovlnce v práci nebo u kamarádky
 • lehký kelímek můžete použít i na cestách, kde budete mít k dispozici mikrovlnku
 • složený kelímek se snadno vejde do kabelky a můžete ho použít k opláchnutí kalíšku na veřejném WC
 • předejdete dohadům s partnerem, ve kterém hrnci si můžete vyvařit kalíšek :)

Použití: Menstruační kalíšek vložíte do kelímku a dolijete ho čistou vodu (asi 200ml, kalíšek musí plavat). Vložíte kelímek do mikrovlnné trouby a nastavíte příkon tak, aby se voda v kelímku začala vařit (nastavení se liší u různých typů trouby). Ve většině případů je třeba nastavit prostřední stupeň a čas 3-5 minut.

Víčko zcela nezavírejte, aby mohla unikat pára vzniklá při varu vody. Při vyndavání kelímku z mikrovlnné trouby buďte opatrná, abyste se neopařila.

Tip: Můžete do vody přidat kapku citrónové šťávy. Zabráníte tím usazování vodního kamene.

Kelímky na sterilizaci jsou vyrobeny ze silikonu.

Objednat kelímek na sterilizaci

Kelímek na sterilizaci menstruačního kalíšku

Gaia Magic Touch

Prášek Magic Touch je určen k čištění menstruačního kalíšku (libovolné značky). Jedná se o přípravek šetrný k životnímu prostřed, neboť je rychle biologicky rozložitelný. Neobsahuje chlór.

Gaia Magic Touch

Použití:

Pravidelně po každém cyklu: Přiveďte v menší nádobě asi 300 ml vody k varu a poté přidejte lžičku prášku Magic Touch. Do vody s práškem ponořte menstruační kalíšek. Kalíšek nechejte vyvařit po dobu několika minut. Kontrulujte, aby se voda nevypařila. Přímý kontakt kalíšku se suchým dnem nádoby kalíšek nenávratně poškodí.

V případě zbarvených kalíšků a starých skvrn: Přiveďte k varu 300 ml vody, odstavte z plamene, přidejte polévkovou lžíci prášku Magic Touch a kalíšek do vody ponořte. Nechte jej tam několik hodin (můžete i přes noc).

Objednat Gaia Magic Touch

Antibakteriální gel

Dezinfekce na ruce v praktickém malém balení se hodí zvláště při cestování - před i po manipulaci s menstruačním kalíškem, když není k dispozici voda a mýdlo. Dezinfikuje, čistí a osvěžuje.

Použití: malé množství vetřete do dlaní, dokud se nevstřebá. Neoplachujte.
(Od doby covidu asi všichni víme o co jde...)

Mycí gel nebo mýdlo na menstruační kalíšek

Tekutý gel nebo mýdlo na menstruační kalíšek můžete využít každý den pro pečlivé omytí vašeho menstruačního kalíšku. Hodí se mít ho připravený například ve sprše a vždy, když se večer myjete, očistit pečlivě i kalíšek. Můžete mrknout třeba na tyto produkty:

LadyLube - lubrikační gel na vodní bázi

Lubrikační gel na vodní bázi LadyLube je vysoce účinný gel s optimálním pH, rozpustný ve vodě (bez tuku) s velmi dobrou snášenlivostí s pokožkou. Vyroben v České republice firmou, která vyrábí kalíšky LadyCup. Doporučujeme pro snadnější zavedení menstruačního kalíšku. Obzvláště vhodné je jeho použití, pokud si menstruační kalíšek chcete zavést mimo období menstruace (při vyzkoušení nebo při použití jako ochrany proti vniknutí vody do pochvy při koupání v bazénu nebo přírodním koupališti).

 • Na vodní bázi, bezbarvý, rozpustný ve vodě,
 • kompatibilní s kondomem i menstruačním kalíškem.
 • lze použít s výrobky z latexu, gumy a silikonu.
 • ideální balení do kabelky.

LadyLube - lubrikační gel na vodní bázi

LadyWipe - vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky pro intimní oblast s extraktem z vilínu virginského (Hamamelis virginiana) šetrně očišťují intimní oblast a snižují podráždění. Skýtají tak dlouhodobou svěžest, ochranu, příjemný pocit a komfort. Vlhčené ubrousky jsou vhodné také pro čištění menstruačního kalíšku, pokud ho nemáte kde umýt (například na veřejné toaletě nebo na cestách v přírodě). Doporučujeme ho ale poté omýt vodou při nejbližší možné příležitosti. Po vyčištění ubrouskem je důležité nechat kalíšek před jeho dalším zavedením chvilku oschnout.

 • Péče a komfort pro každý den,
 • vhodné a bezpečné pro menstruační kalíšek,
 • extra jemné, pH 5.5, neobsahují alkohol.

Objednat LadyWipe

Gel pro intimní hygienu s Niaouli

Gel pro intimní hygienu s Niaouli Jemný gel, který čistí a chrání vaginální sliznici, vznik spojením gelu ze zeleného jílu a esenciálního oleje Naiouli. Obsahuje též kyselinu mléčnou, která zajišťuje pH velice blízké pH vaginálnímu.

Rostlina Niaouli (Malaleuca viridiflora) pochází ze stejné skupny jako Tea tree. Esenciální olej má dezinfekční a hojivé účinky, je přírodním antibiotikem a působí proti urogenitálním infekcím. Má také výrazný osvěžující účinek.

Zelený jíl ARGITAL je 100% přírodní produkt ze Sicílie. Těží se na pobřeží Středozemního moře, v čisté oblasti zalité sluncem. Působí proti stárnutí pleti, vyživuje, obnovuje, čistí a vyhlazuje pleť, detoxikuje a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Certifikace: BDIH, ICEA

 • 100% z celkového složení je přírodního původu.
 • Výrobek není testován na zvířatech.
 • Neobsahuje žádné konzervační a syntetické látky (vůně, barvy), minerální oleje a GMO.

Použití: Na mytí intimních partií těla. Vzhledem k velice jemným čistícím vlastnostem je možné jej používat vícekrát denně. Ideální pro péči o pokožku po holení nebo depilaci.

Objednat gel pro intimní hygienu s Niaouli

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek , je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Jak kalíšek používat

Jako s každou pomůckou, i s menstruačním kalíškem je nutné naučit se zacházet. Úspěch nemusí přijít hned napoprvé, ale je spousta možností co vyzkoušet, aby kalíšek začal správně fungovat.