Jednoduchý návod pro výběr kalíšku

Výběr je opravdu veliký. Pokud nemáte chuť pročítat rady a návody jak kalíšek vybrat, můžete se podívat na jednoduchý návod pro výběr kalíšku.

Návod jsme sestavily na základě porovnání jednotlivých značek menstruačních kalíšků a na základě zkušeností uživatelek, ne na základě doporučení jednotlivých výrobců.

Je mi -náct, jsem panna nebo nemám sex často.

Používám nejčastěji tampón velikosti mini.

Claricup 0, DivaCup model 0, Fun Cup A, LadyCup S, Lily Cup One, Masmi S, Me Luna S, Naturcup 0, OrganiCup Mini, Satisfyer Feel Good 1, Satisfyer Feel Confident 1, Selena Cup S, Silky Cup S, t.o.c S.

Používám i tampóny velikosti normal.

Claricup S, DivaCup model 1, Gaia Cup S (nový typ od 2020), LaliCup S, Lily Cup A, Lunacup 1, Lunette model 1, Me Luna M, OrganiCup A, Satisfyer Feel Good 2.

Mám během menstruace děložní čípek nízko (více informací najdete v článku Děložní čípek).

Me Luna Shorty S nebo M

Je mi mezi 20-30, nerodila jsem (případně rodila jsem císařským řezem).

Jsem takový "průměr" a opravdu nevím, jaký kalíšek zvolit.

DivaCup model 1, Lily Cup Compact A, Luv Ur Body S, Masmi M, Mooncup B, Naturcup I, Selena Cup M, Silky Cup M, Satisfyer Feel Confident 2, t.o.c M.,Yuuki vel. 1.

Pravidelně sportuji.

Fun Cup B, Lunette model 1, Selena Cup Aktiv M

Mám sedavé zaměstnání, jsem spíše plnoštíhlá.

LaliCup M, Lily Cup B, Mamicup L, Me Luna L

Mám velmi silnou menstruaci, používám i velké tampóny:

Luv Ur Body M, Merula Cup

Mám během menstruace děložní čípek nízko.

Me Luna Shorty M nebo L, Luv Ur Body M, FemmyCycle M, Mamicup M

Je mi mezi 20-30, rodila jsem.

Claricup L, FemaCup, LilyCup Compact B, Lunacup 2, Lunette model 2, Mamicup L, Mooncup A, OrganiCup B, Selena Cup L, t.o.c L.

Mám silnou menstruaci.

Luv Ur Body M, Me Luna L, Merula Cup, Merula Cup XL, Ziggy Cup

Pravidelně sportuji.

Fun Cup B, Lalicup M, Mooncup B, Selena Aktiv M, Silky Cup M

Mám během menstruace děložní čípek nízko.

Me Luna Shorty L, Luv Ur Body M, FemmyCycle M, Merula Cup

Je mi přes 30 let.

Pravidelně sportuji, rodila jsem už před delší dobou.

DivaCup model 2, Mooncup B, OrganiCup B, Selena Aktiv L, Silky Cup M

Pravidelně sportuji, nerodila jsem.

DivaCup model 2, Mooncup B, Selena Aktiv M, Silky Cup M

Mám sedavé zaměstnání, jsem spíše plnoštíhlá, po porodech, mám silnou menstruaci.

Gaia cup L, Me Luna XL, Luv Ur Body L, Yuuki vel. 2, Claricup 3

Mám sedavé zaměstnání, jsem spíše plnoštíhlá, po porodech, mám normální nebo slabší menstruaci.

Claricup L, FemaCup, LadyCup L, Lily Cup Compact B, Lunacup 2, Lunette model 2, Masmi L, Mooncup A, Naturcup II, OrganiCup B, Selena Cup L

Mám během menstruace děložní čípek nízko.

Me Luna Shorty L nebo XL, Luv Ur Body M, FemmyCycle M

FemmyCycle L, Merula Cup - kalíšek pro správné fungování nemusí být zcela otevřený, sedí tedy různým ženám.

Barva kalíšku

Hledám kalíšek bez barvy, průsvitný.

DivaCup, FemmyCycle, Gaia cup, čirý LaliCup, čirý LadyCup, čirý Lunette, čirý Lunacup, čirý Luv Ur Body, čirý Mamicup, čirý Me Luna, čirý Merula Cup, Mooncup, Naturcup, OrganiCup, t.o.c, Yuuki.

Chci průsvitný kalíšek, ale barevný.

barevný Mamicup, barevný LadyCup, barevný LaliCup

Nechci průsvitný kalíšek.

Claricup, Fun Cup, MeLuna, Lunette, Luv Ur Body, Masmi, Merula Cup, Silky cup

Upozornění

Tento návod na výběr menstruačního kalíšku není stoprocentní. Každá žena je fyziologicky jedinečná, nelze tedy přesně určit, který kalíšek jí bude vyhovovat. Pokud si stále nejste jista, zvolte větší velikost. Když vám nebude vyhovovat, zakoupíte si menší kalíšek a ten větší využijete později.

Pročtěte si také podrobnější informace o kalíšku, který jste podle tohoto návodu zvolila. Stačí kliknout na název značky:

Claricup DivaCup FemaCup FemmyCycle
Fun Cup Gaia cup - starší verze Gaia Cup - nová verze LadyCup
LaliCup Lily Cup Lunacup Lunette
Luv Ur Body Mamicup Masmi Me Luna
Merula Cup Mooncup Naturcup OrganiCup  
Satisfyer Selena Cup  Silky Cup  t.o.c
Yuuki Ziggy Cup    

Pokud vám kalíšek protéká, můžete zkusit zakoupit si větší velikost anebo začněte posilovat svaly pánevního dna (pomůže cílené cvičení, ale i pohyb, který není zaměřen přímo na tuto oblast). Zkontrolujte také, zda je kalíšek správně zavedený. Pokud byste měla měkký kalíšek a byl vám velký, ohne se uvnitř pochvy a proteče také. Pro okamžitou pomoc můžete používat společně s kalíškem slipovou vložku nebo intimku, z jednorázových pomůcek doporučujeme Natracare z bio bavlny.

 
Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Zkušenosti s kalíškem při plavání

Pokládáte si otázku, zda je možné s menstruačním kalíškem jít plavat do bazénu nebo na přírodní koupaliště? Přečtěte si zkušenosti žen s kalíškem během plavání. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice, z e-mailů, které nám píšete a také od výrobců některých kalíšků.

Menstruační kalíšek a plavání

Přinášíme vám volný překlad článku z blogu Mooncup*, který jsme doplnili o naše poznámky a doporučení. Je pravdou, že mnoho z nás neskáče radostí, když se chystá na pláž či k vodě a zrovna dostane menstruaci. Mohu vlastně během menstruace plavat? Krátká odpověď zní: ano! Téma menstruace a plavání je zastřeno mnoha dezinformacemi, proto jsme se rozhodli si na některé z nich posvítit!

Menstruační kalíšek Gaia cup – nový design

V polovině roku 2020 přišla česká firmy TIERRA VERDE s novou, vylepšenou verzí svého menstruačního kalíšku značky Gaia cup. Pojďme se podívat na to, jak se nová verze od té původní liší. Tento kalíšek je vyrobený ze silikonu v Číně. Je hladký a ve spodní části má z vnějšku drážky, které umožňují snadnější uchopení kalíšku a jeho vyjmutí. Má vroubkovanou stopku, kterou je možné ustřihnout.

Zdravotní nezávadnost

Mnoho žen si v souvislosti s kalíškem pokládá otázku, zda je používání bezpečné pro zdraví. Kdyby se ženy alespoň z poloviny tak urputně zamýšlely nad používáním jednorázových vložek a hlavně tamponů, došlo by pravděpodobně celkem rychle k velkým změnám. To se ale bohužel neděje, protože co používá většina žen a reklama říká, jak je to skvělé, to přeci skvělé je.

Značky menstruačních kalíšků

Menstruační kalíšky se vyrábí v mnoha zemích. Liší se tvarem, zakončením, barvami a materiálem, ze kterého jsou vyrobené. V závislosti na zpracování, místě výroby i strategii firmy se také odlišují cenou. V tomto článku najdete seznam různých značek a článek zároveň funguje jako rozcestník, pokud hledáte o nějaké značce více informací.