Kalíšek Mooncup versus LadyCup, Yuuki a Me Luna

Od roku 2004 používám Mooncup B. Vyhovuje mi, ale byla jsem zvědavá, jestli některý z nových typů kalíšků není ještě lepší. Vyzkoušela jsem LadyCup S, Yuuki Classic velikost 1 a Me Lunu Classic M.

 

Mooncup vs LadyCup Yuuki Me Luna
Výhody Měkčí silikon než u Mooncupu, zavádění a vyndavání jde snadněji. Velmi měkký silikon, kalíšek je tím pádem velmi pohodlný. Mooncup někdy cítím při čůrání, o Yuuki jsem vůbec nevěděla. Velmi snadné vyjímání. Yuuki 1 je stejně velký jako Mooncup B. Malé otvory pro zrušení podtlaku jsou ale umístěny výše, Yuuki tedy pojme při stejné velikosti větší objem. Určitě nízká cena. Když byl kalíšek zavedený, neviděla jsem rozdíl mezi ním a Mooncupem.
Nevýhody Kalíšek nemá žádné drážky pro lepší uchopení. Při zavánění i mytí se mi zdál velmi kluzký a bála jsem se ze mi vyklouzne do toalety nebo do umyvadla. Pokud by se mi tohle stalo mimo domov, byla bych nahraná, protože se normálně na kalíšek 100% spoléhám (což u Mooncupu není problém) a nenosím sebou žádné náhradní vložky. Při zavádění jsem měla problémy s tím, aby se kalíšek rozvinul. U Mooncupu stačí kalíšek chytit za stopku, otočit kolem jeho osy a kalíšek se v pochvě otevře. Yuki jsem musela několikrát obkružovat prstem. Je to pravděpodobně daň za to, že je kalíšek z tak měkkého silikonu a nemá tím pádem tvarovou paměť. Zavádění chce trochu cviku. Materiál není tak pružný jako silikon a tak je nuné kalíškem vždy otočit, aby se v pochvě rozvinul. Vyndavání: Melunu je nutné zmáčknout oběma prsty celkem vysoko (nestačí chytit za úplný spodek kalíšku), aby se zrušil podtlak. Nestačí kalíškem kývat a pak za něj zatáhnout.
Komentář Vhodný pro spíše pro slabou menstruaci. Já mám menstruaci střední - přes den nebyl s lady Cupem problém, ale přes noc se mi několikrát naplnil a protekl. Stopka je hodně měkká a pružná, není tedy nutné jí stříhat, ale také se za ní nedá kalíšek vyjmout. Musí se vzít za spodek. Kulička je jako zakončení kalíšku pohodlná. K vyjmutí ale sloužit nemůže, protože je na to moc malá a kluzká. Termoplast není tak pružný jako silikon. Přišlo mi to zvláštní, ale asi je to jen otázkou zvyku, protože zavedený kalíšek seděl stejně jako ten silikonový.

Závěr: Zůstávám u Mooncupu. Pokud, chcete ušetřit anebo chcete kalíšek barevný, jsou LadyCup a Me Luna určitě variantou.
Yuuki by byl super příjemný, nebýt toho komplikovaného zavádění.... Možná je na to třeba nějaký grif, na který sem nepřišla? Pokud ho některá znáte, napište zkušenost, byla bych moc zvědavá!

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Yuuki

Yuuki je menstruační kalíšek vyrobený v České republice. Vyrábí se v čiré a duhové variantě ze silikonového materiálu. Jedná se o materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu.