Jak vybrat správný kalíšek Me Luna?

Menstruační kalíšky Me Luna nabízí výrobce v široké škále velikostí a typů. Jaký je důvod? Každá žena je jiná! Pro to, aby menstruační kalíšek správně fungoval, je výběr velikosti klíčový.

Velikost, pevnost ... stopka, kulička nebo očko … který z nich je pro mě ten správný typ?

Kalíšek, který je příliš malý:

  • nebude těsnit
  • může klouzat dolů a různě se kroutit
  • může být obtížné jej vyjmout, může totiž zajíždět hlouběji do pochvy

Kalíšek, který je příliš velký:

  • nemůže se plně rozvinout uvnitř vagíny
  • může způsobit nepohodlí nebo dokonce bolesti

Síla menstruačního krvácení nemusí nutně určovat velikost kalíšku. Žena může mít silnou menstruaci, ale příliš velký kalíšek se uvnitř pochvy dostatečně nerozvine. Nebo naopak, menstruace může být slabší, ale menší velikosti kalíšků budou pro konkrétní ženu příliš malé. Kalíšek v tom případě nemusí správně těsnit nebo může měnit svou polohu.

Velikosti - menstruační kalíšek Me Luna

Výběr správné velikosti

Chcete-li zvolit správnou velikost, je třeba vzít v úvahu několik faktorů.

Porod: Po porodu je pochva často více roztažená a může také změnit svůj tvar. Většinou je potřeba pořídit si větší kalíšek Me Luna.

Postava: Malé, drobné ženy často používají velikosti S nebo M. Ženy, které jsou vysoké a silné preferují větší velikosti. Velikost těla a postavy má často souvislost s vhodnou velikostí menstruačního kalíšku.

Sportovní aktivita: Sportovní aktivita ovlivňuje celkovou stabilitu pojivových tkání, stejně jako celkový svalový tonus. Sport a cvičení mají posilující účinek na svalstvo pánevního dna, zejména jízda na koni, jóga, pilates, Kegelovy cviky nebo pole dance. Ženy, které mají posílené svaly pánevního dna, obvykle preferují menší velikost menstruačního kalíšku.

Věk: Běžně se uvádí, že velikost menstruačních kalíšků je závislá na věku. Je to z toho důvodu, že svalový tonus klesá s věkem, a proto starší ženy budou potřebovat větší menstruační kalíšek. Nicméně, naše zkušenosti nás vedou k domněnce, že neexistuje žádná prokazatelná souvislost mezi věkem a potřebou většího menstruačního kalíšku.

Pokud je žena malé postavy a neměla žádný vaginální porod, je pro ni vhodná velikost S až do menopauzy. Naopak mladá žena, která je vysoká a má silnější postavu, může používat velikost L od mladého věku.

Pro ženy, které dosud neměly pohlavní styk, doporučujeme velikost Me Luna S (případně Me Luna Shorty S).

Me Luna SHORTY

Kalíšek Me Luna Shorty je kratší než standardní modely Me Luna. Je k dispozici ve 4 velikostech: S, M, L a XL, stejně jako standartní Me Luna. Typ Shorty je určen pro ženy, jejichž pochva je krátká (například v důsledku prolapsu dělohy) nebo jejichž děložní čípek se nachází blíže vchodu do pochvy. Postavou drobné ženy, které nikdy neměly pohlavní styk a ženy s krátkou pochvou by měly vyzkoušet typ Me Luna Shorty spíše než standartní model.

(Me Luna Shorty nahradila od října 2014 předchozí verzi krátkých menstruačních kalíšků "Me Luna mini".)

Mám si vybrat pevný nebo měkký menstruační kalíšek?

Me Luna Classic, Soft nebo Sport?

Menstruační kalíšek se musí uvnitř pochvy zcela rozvinout, aby dobře těsnil. Materiál kalíšku by tedy měl umožnit snadné a úplné rozvinutí, ale zároveň by kalíšek neměl nikde nepříjemně tlačit! V ideálním případě by měl menstruační kalíšek být dostatečně měkký, aby šel snadno složit a dostatečně pružný, aby se poté, co ho pustíte, snadno rozvinul uvnitř pochvy.

Materiál měkkého kalíšku Me Luna Soft je o 25% měkčí než materiál kalíšku Me Luna Classic. Kalíšek Soft lze velmi dobře stlačit. Zároveň ale materiál není tolik pevný a pružný jako Classic, a proto se neotevře uvnitř pochvy tak snadno. Použití kalíšku Soft obvykle vyžaduje větší praxi.

V případě, že tlak poševních svalů je kolem kalíšku Soft příliš silný, hrozí riziko, že kalíšek nebude správně držet uvnitř pochvy. Varianta Soft je tedy určena spíše pro ženy, jejichž svaly pánevního dna nejsou příliš posílené. Pro ženy s normálním pánevním svalstvem je vhodná Me Luna Classic.

Kalíšek Me Luna Sport je o 25% pevnější než materiál kalíšku Me Luna Classic. Stisknete-li kalíšek v ruce, okamžitě se vrátí zpět do původního tvaru. Nevýhodou tohoto pevného kalíšku je to, že se trochu obtížněji zavádí. Výhodou je, že i pod tlakem silných svalů pánevního dna se kalíšek může dokonale rozvinout a zůstává na správném místě i při sportu a cvičení.

Jaké zakončení si mám u menstruačního kalíšku vybrat?

Jaké zakončení si vybrat?

Očko, kulička, stopka nebo basic?

Za očko se dá kalíšek snadno uchopit a jeho vyjmutí je jednodušší. Toto zakončení je tedy velmi vhodné pro začátečníky.

Zakončení kuličkou je nejoblíbenější! Kalíšek za ni lze chytit, ale zároveň není potřeba nic stříhat.

Stopka je určena pro ženy, které nosí kalíšek velmi hluboko, nebo jejichž děložní čípek je umístěn velmi hluboko v pochvě. Začátečnice, které se obávají vytahování kalíšku, mohou také preferovat stopku. Výhodou je, že v případě, kdy by stopka byla příliš dlouhá a ženu obtěžovala, může být snadno ustřižena na vhodnou délku.

Základní model (basic) nemá žádné zakončení, dno je hladké. Doporučujeme tento typ pouze pro velmi zkušené uživatelky. Zavedení a hlavně vyjmutí vyžaduje hodně praxe.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Me Luna

Me Luna je první menstruační kalíšek německé výroby a také jeden z prvních kalíšků vyrobených z TPE (termoplastický elastomer). Dříve se tento kalíšek jmenoval MeLuna, v roce 2014 došlo ale ke změně názvu na Me Luna.

Co se hodí ke kalíšku?

Pravdou je, že k menstruačnímu kalíšku nepotřebujete už vůbec nic. Některým ženám ale vyhovuje používat různé sterilizační pomůcky, líbí se jim barevné bavlněné sáčky, jemné mycí gely vhodné pro silikon... Různé tipy, co vám může usnadnit soužití s menstruačním kalíškem, přinášíme v tomto článku.

Barevné kalíšky

Občas dostáváme dotaz, jestli jsou barevné kalíšky zdravotně nezávadné. My odpovídáme ano, ale neplatí to u všech kalíšků, což si objasníme v následujícím článku. Kalíšky, které nabízíme a prodáváme v našem e-shopu Maluna zdravotně nezávadné jsou a ke své nezávadnosti mají také zdravotní potvrzení či certifikace.