Kateřina Juřenčáková: "Symptotermální metoda je praktická a dá se využívat v běžném životě"

V dnešním rozhovoru s Kateřinou Juřenčákovou se zaměříme na symptotermální metodu, metodu sloužící k určování plodných a neplodných dnů. Otázky budou praktického rázu, neboť Kateřina je lektorkou přirozené antikoncepce a tuto metodu zná již 14 let.

Hned na úvod bych se tě, Katko, ráda zeptala, jaká byla tvá cesta k přirozené antikoncepci?

Ve svých 19 letech jsem hledala, jak se vyhnout početí a nemuset užívat hormonální antikoncepci. Vyrůstala jsem v prostředí, kde byla hormonální antikoncepce vnímána negativně. Objevila jsem symptotermální metodu (dále jen STM), tedy přirozenou formu antikoncepce, a používala jsem ji rok. Spíše než vědomé užívání, jsem na STM hledala chyby, abych mohla s čistým svědomím začít hormonální antikoncepci užívat. Po roce jsem usoudila, že STM není pro mě vhodná, protože mám příliš krátké cykly a příliš dlouhou menstruaci a nechala jsem si předepsat pilulky. Prošla jsem si tuto cestu, abych pochopila, jaká negativa užívání hormonální antikoncepce nese (velké bolesti hlavy, příbytek na váze, ztráta libida, deprese), a velmi ráda jsem se k STM vrátila. Přestože mám stále krátké cykly a poměrně dlouhou menstruaci, je to dnes pro mě nejlepší způsob antikoncepce.

Ve svých 19 letech jsem hledala, jak se vyhnout početí a nemuset užívat hormonální antikoncepci a objevila jsem Symptotermální metodu.

Probíhá měření v takovém případě jiným způsobem?

Vše probíhá stejným způsobem, jen mám méně neplodných dnů než většina žen, ovulaci mám poměrně často (asi 14x do roka), ale to ničemu nevadí. Pokud vím, co se v mém těle děje a dobře znám svůj cyklus, pak také vím, jak s tím naložit.

Jak mají ženy, které by rády na tuto metodu přešly, začít? 

Je důležité mít dostatek informací, aby (ženy, páry) získaly jistotu, že metodu znají a mohou ji bezpečně používat. Doporučuji zajít si na seminář nebo objednat brožurku, která popisuje, jak přirozená antikoncepce funguje. Je to jediná investice, kterou doporučuji udělat, pak ještě zakoupit bazální teploměr. Pokud se metodu žena/pár naučí, není potřeba v budoucnu investovat do dalších antikoncepčních pomůcek, myslím, že je to jedna z nejlevnějších a přitom vysoce bezpečných forem antikoncepce. Naučit se metodu není složité. Pokud ji přijmeme do svého života, stává se naprosto automatickou, nemusíme nad ní složitě přemýšlet. Zjišťuji, že nejtěžší je začít, asi jako u všeho, co chceme v životě změnit. Nejvíce mě na této metodě fascinuje možnost sebepoznání, že vím, co se v mém těle děje, a můžu se svobodně rozhodnout, jak s tím naložím. A určitě také to, že přesně vím, kdy jsem neplodná a že se s mužem milujeme bez zábran a strachu. Nepřerušované, bezbariérové milování je léčivé. Sperma muže, pokud jsme s tím správným partnerem, může léčit infekce, výtoky a přispívají ke zdraví ženy. Je to moje osobní zkušenost. :)

Měření se nedoporučuje například v případech, kdy je žena nemocná nebo po požití alkoholu. Jak postupovat v takových situacích? Musí se žena nadobro alkoholu vzdát, když chce tuto metodu používat?

I v takovém případě je lepší si teplotu změřit a do poznámky si zaznamenat, co mohlo teplotu ovlivnit (např. nemoc, pozdní spánek, alkohol), ale lepší je mít teplotu zaznamenanou a v případě, že ovlivňuje vyhodnocení, dát ji do závorky a nepočítat s ní. Co však doporučuji, nedělat s tím žádnou vědu! Symptotermální metoda je praktická a dá se využívat v běžném životě, není to žádná laboratorní metoda, v běžném životě nepoužitelná. Nemusíte se kvůli ní vzdávat věcí, na které jste zvyklí. Za tu dobu, co metodu používám, se mi nestalo, že by alkohol teplotu nějak zásadně ovlivnil. A pokud jdu pozdě spát, brzy vstávám nebo jsem nachlazená, napíšu si to do poznámky a při vyhodnocení s tím počítám a nestalo se mi, že bych kvůli tomu nepoznala, kdy ovuluji a kdy mám po ovulaci. Stalo se, že jsem si nebyla úplně jistá, a tak jsme pro jistotu s nechráněným milováním ještě den počkali. Na co je důležité se zaměřit, je prožívání lásky, milování i v plodném období tak, aby takové milování bylo opravdu bezpečné. Jsou páry, které se v plodném období nemilují, a vyhovuje jim to, přináší to svá pozitiva a většinou si takové páry velmi užívají neplodné období, díky několika dnům vědomé abstinence. Pro mě a mého muže to je těžké a spíše než abstinenci se učíme vědomému milování, učíme se předávat si lásku tak, aby to bylo bezpečné (masáže, vzájemná sebeláska, orální milování atd.). Je to velmi kreativní způsob, který i po 16 letech soužití přináší do našeho milostného vztahu stále něco nového.

Jsi maminka 3 dětí, otázka je nasnadě: byly všechny děti počaty plánovaně nebo byla někdy symptotermální metoda nespolehlivá?

Metodu jsem používala před dětmi a teď po dětech, takže se STM mám jen dobrou zkušenost. Její spolehlivost je dle Světové zdravotnické organizace při správném používání 99,6%, např. hormonální pilulka má spolehlivost 99,7% při správném používání. K STM jsem se vrátila ve chvíli, kdy jsem cítila silnou potřebu mít plodnost pod kontrolou, vědět, co se v mém těle děje, a vědomě svou plodnost ovlivňovat. Cítila jsem, že bych těžce nesla případné neplánované početí, a přirozená antikoncepce mi pomohla se uklidnit, pochopit své tělo a mít v něj důvěru.

Cítila jsem, že bych těžce nesla případné neplánové početí a přirozená antikoncepce mi pomohla se uklidnit, pochopit své tělo a mít v něj důvěru.

Je tato metoda vhodná i pro mladé dívky?

Je vhodná pro všechny ženy, které nechtějí své tělo zatěžovat umělými hormony a přitom chtějí mít plodnost pod kontrolou. Určitě tedy i pro mladé dívky. U nich je ještě o něco důležitější, aby měly komplexní informace o cyklu, cykličnosti, aby znaly důvody, proč je důležité znát své tělo, proč je důležité nepotlačovat ovulaci, přijímat menstruaci. Hormonální antikoncepce je pro dnešní instantní dobu jednoduše dostupná, dám si pilulku a jsem neplodná. Ale tím, že si situaci „zjednodušujeme“ nyní v dospívání, je vysoce pravděpodobné, že si ji komplikujeme do budoucna. Neplodnost stoupá, stále více párů řeší problémy hormonální, nemoci pohlavních ustrojí, žilní problémy, hormony z antikoncepce se dostávají do pitné vody a pijí je muži i děti. Nadužívání hormonální antikoncepce má negativní dopad na celou planetu. Jediné, jak můžeme dopomoci ke změně, je změnit své přístupy, najít šetrnější způsoby ke kontrole své plodnosti, přijmout svoji plodnost jako velký dar a podle toho s ní nakládat.

Jsi spoluautorkou projektu Přirozená antikoncepce.cz, co všechno s tímto projektem v dohledné době chystáte?

V nejbližší době spustíme prodejní video s přednáškou australské spisovatelky a lektorky Jane Bennett, pro všechny, kdo neměli možnost se účastnit její přednášky, která se konala v Praze v minulém roce právě na téma Přirozené celostní antikoncepce. Chceme vytvořit online program o přirozené antikoncepci pro ty, kteří nemají možnost účastnit se seminářů osobně nebo jim vyhovuje získávat informace z pohodlí domova. Chceme tím oslovit ženy, které třeba o přirozené antikoncepci nikdy neslyšely, nikdo jim neřekl, že je něco takového možné. Víme, že takových žen je hodně, a i když ne všechny po STM s nadšením sáhnou, budou znát další spolehlivou možnost ochrany proti neplánovanému těhotenství.

Jsme web zabývající se převážně menstruační tematikou, zeptám se, jaká byla a je tvá menstruace? Jaké hygienické pomůcky ti při menstruaci vyhovují?

Moje menstruace byla bolestivá a otravná do té doby, než jsem uvěřila tomu, že je to velké požehnání. Od té chvíle je pro mě menstruace darem, časem zastavení, odpočinku, časem moudrosti a hlubokých vhledů. Používám menstruační kalíšek, který mi umožňuje být s menstruační krví více v kontaktu, a jako pojistku látkové vložky. K mé menstruaci také patří menstruační/meditační hůl, menstruační kámen, červené oblečení, prsten a další věci, které mi v době menstruace připomínají, že prožívám speciální období a mohu ho buďto využít, nebo promarnit. Hodně v tomto čase odpočívám, někdy prospím celý den, rodina to respektuje, protože rozumí, co se se mnou děje. :)

Je nějaká kniha či film, které tě na tvé cestě "ke spokojenému ženství" oslovily a ty bys je ráda doporučila i jiným ženám?

Oslovil mě Atlas mraků, není to film o ženskosti, ale vedl mě k zastavení. Mám ráda film Nádherná zelená, líbil se mi film Červený stan. Také mě hodně oslovil projekt Ženy ženám. Z knih: Ženy, které běhaly s vlky, Ženské příběhy 1 a 2 a mnoho dalších. O Symptotermální metodě jsem, mimo semináře, čerpala informace z brožurky od Cenapu: Průvodce symptotermální metodou a z knihy od manželů Šiprových: Přirozené a spolehlivé plánování rodičovství.

Bc. Kateřina Juřenčáková

Bc. Kateřina Juřenčáková

Maminka 3 děti, lektorka předporodní přípravy, ženských témat a akreditovaná poradkyně přirozeného plánování rodičovství (Sensiplan). Vystudovala vysokou školu, ve své profesní praxi pracovala na pozici konzultantky lidských zdrojů a lektorky firemního vzdělávání.
Po vědomém porodu třetího syna se rozhodla věnovat tématům jako: přirozené a vědomé početí, těhotenství a porod, přirozená antikoncepce, návrat k přirozenému žití – ekologie v domácnosti, očkování, podpora přírody; ženské otázky – menstruace, podpora při spontánních potratech, ženská síla, ženská intuice a kreativita.
Je organizátorkou Celonárodní poutě za podporu přirozených porodů, členkou Hnutí za aktivní mateřství a jednou z organizátorek festivalu O těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu.

www.zenaluna.cz
Facebook: Kateřina Juřenčáková

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

Nehormonálka.cz: Probuďte se z hormonálního spánku a najděte si antikoncepci pro vás

S předsedkyní spolu Nehormonálka.cz Adélou Kazdovou jsme se bavily o pravé ženské podstatě nezkreslené "zakletím umělých hormonů", o cykličnosti a hlavně o workshopech, na kterých se (nejen) ženy seznamují s jinými než hormonálními způsoby antikoncepce. Pokud jste třeba pesar nebo ženský kondom viděla leda ve filmu, může být takový workshop ideální příležitost si rozšířit obzor a všechno si osahat. Zvlášť pokud pro vás hormonální antikoncepce z jakéhokoli důvodu není cesta. Partneři jsou vítáni - a v ceně!