Quodoushka: Učení o milování podle nagualské tradice

Kniha Quodoushka nabízí praktické vedení v sexu, intimitě a vztazích, stejně jako v tom, jak dosáhnout vyšších úrovní orgasmu a sexuální extáze. Přečtěte si rozhovor a autorkou, kterou je Amara Charlesová.

Autorkou rozhovoru je Rina Komorádová a byl publikován společností Maitrea, která knihu vydala v roce 2015.

V loňském roce vyšla tvá kniha věnovaná Qodushce. Pro ty, kdo o této praxi nikdy neslyšeli: Co je to za praxi?

Jak praxe Qudoushka samotná, tak i tato kniha, nám nabízí možnost, jak se více spojit se svou sexualitou a vnést do ní hlubší spirituální rozměr. Čímž v důsledku vnášíme daleko víc vědomí a pochopení, ale také potěšení do svých intimních vztahů. Tyto praktiky mají kořeny v dávných tradicích Střední Ameriky, a přesto nám stále mají co říct i v současné době.

Čím nás tedy podle tebe právě tento pohled na sexualitu – pohled šamanské, nagualské tradice – inspiruje?

Především tím, že je velmi spojený s přírodou. A my jsme také součástí přírody, a proto je „přirozené“, že jsme sexuální bytosti. Naše sexualita je „přirozená“ ( „přirozený“ čili „pocházející z přírody, spojený s přírodou“, pozn.red.) a je velmi zdravým a důležitým prvkem našeho života. A tohle je velmi silné si uvědomit. Díky tomu totiž pochopíme, že tím, že máme v sobě jednotlivé elementy, jako jsou v přírodě, tedy vodu, zemi, oheň a vzduch, jsme my sami součástí stvoření. Všechny tyto prvky v nás ožívají a „pracují“ pro nás, pro naše dobro.  A je to právě sexualita, která je propojuje.

Voda například odkazuje na naši emocionální stránku bytí, na naše emoce a tím také na emoční stránku naší sexuality. Země je její fyzickou stránkou, oheň poznáváme v okamžicích vzrušení a vášně a prvek vzduchu nebo také větru odkazuje na mentální rozměr sexuality: co schvalujeme, k čemu dáváme svolení, jak o sexu přemýšlíme a jak o něm mluvíme.

Voda například odkazuje na naši emocionální stránku bytí, na naše emoce a tím také na emoční stránku naší sexuality.

Napadá mě k tomu, že, podobně jako v jiných tradicích, se i zde může stát, že jeden prvek převáží nad ostatními. Což v důsledku vede k nerovnováze i v našem životě, případně k onemocnění ...

Přesně tak. Protože tady nejde „jenom o sex“; jde o daleko hlubší proces harmonie našeho života. Jde o to nastolit rovnováhu vzájemně mezi našimi emocemi, naší myslí, fyzickým tělem a spirituální stránkou života. To samé platí i pro naši sexualitu a intimní vztahy vůbec: zharmonizovat mezi sebou všechny tyto prvky.

Jak tedy podle tebe může Quodoushka náš život změnit, doslova transformovat?

Vůbec tím, že nabízí ohromné množství praktických informací, tipů a návodů k vědomému přístupu k sexualitě. Jedním z nich je například rozřazení do několika anatomických typů, což pomáhá skutečně porozumět sami sobě, své vlastní fyzické sexuální anatomii a tedy tomu, jakým typem milence či milenky jsou. Každý typ přistupuje k sexualitě jinak, s jinými preferencemi a potřebami. O tom se mohou čtenáři víc dočíst v knize.

Dalším důvodem, proč Quodoushka skutečně pomáhá a proč je posledních třicet let v celém světě tak oblíbená, je to, že lidem nabízí jiný pohled na sexualitu. Pohled, o kterém do té doby nikdy nepřemýšleli: že díky Quodoushce mohou prožívat mnohem větší intimitu se svým partnerem a že s ním mohou lépe propojit, ve větší vášni a živoucnosti. Často totiž upadáme do stereotypu a ani netušíme, že existuje celá řada jiných způsobů, jak to samé dělat jinak.

Je to osvěžující a zároveň osvobozující ...

Ano. Quodoushka nám jednoduše říká, že je naprosto v pohodě, když se naše sexualita čas od času nachází v klidném a ztišeném modu „podzimu“ nebo „zimy“, a že je skvělé, když potom vstoupí do ohnivého, vášnivého a inspirujícího „léta“ nebo pučícího „jara“! Že je naprosto v pořádku, když na této vlně chceme svou sexualitu víc prozkoumávat a poznávat a také si s ní víc hrát. Qudoushka nám poskytuje celou škálu nástrojů, jak svůj život, nejenom intimní, ale ten především, víc osvěžit.

Na seminářích o Quodoushce a později ve výcviku se učí něco, čemu se říká „masky milenců“. Jsou to nejrůznější masky osobností, které máme uvnitř sebe a které si coby milenci či milenky nasazujeme před svými partnery, ale také před celým světem. Každý z nás máme nějakou takovou masku nasazenou, vždycky. Jedna z nich je velmi dobře známá: to jsou ty pověstné ponožky válející se po zemi, špinavé vytahané tričko, únava, bolest hlavy nebo velká zaneprázdněnost... To je maska, kterou si nasazujeme a světu a všem v něm říkáme: „Mám hodně práce, nemám o nic zájem a už vůbec ne o žádnou blízkost.“ A to neplatí jenom o sexu, ale o celém našem životě!

Co na tom může změnit učení o maskách milenců?

Ťukne nás: „Hej, víš o tom, že máš na výběr z osmi různých masek vnitřního milence či milenky, které můžeš použít? Tak proč si nasazuješ tolik let pořád tu samou?!“ Můžeme projít celým životem jenom s jednou, maximálně dvěma maskami, které si nasazujeme před okolním světem, svým partnerem, manželkou, učitelem nebo třeba i obchodním partnerem. Ale to je stejné, jako kdybychom celý život jedli jedno, maximálně dvě různá jídla, den co den... To dokáže člověka skutečně ubít. Díky Qudoushce se můžeme naučit používat i své ostatní tváře, které by se třeba jinak vůbec nedostaly ke slovu.

Známe to každý, jen si vzpomeňme na naše mládí; držet se za ruce se svým milovaným pro nás bylo to nejkrásnější na celém světě! A jaké zázraky s námi udělal jeden jediný nevinný polibek.

Jaké například?

Například stydlivá nebo naopak zvídavá tvář nás samých. Každá maska v sobě skrývá světlou a temnou stranu. Světlá strana této zmíněné masky, to sladké v ní je její nevinnost a čistota. Známe to každý, jen si vzpomeňme na naše mládí; držet se za ruce se svým milovaným pro nás bylo to nejkrásnější na celém světě! A jaké zázraky s námi udělal jeden jediný nevinný polibek.

Tato naše tvář je pro nás důležitá nejenom v období dospívání, ale i teď, v dospělosti. Dovoluje nám být hraví a zvídaví. Dívat se na svět a svého partnera očima plnýma úžasu a radosti.

Temná stránka této tváře je potom dětinskost a chování malého hloupého dítěte, které může vést k vědomé nebo nevědomé manipulaci. Co si máme z této masky dítěte odnést, je její světlý rozměr; dětský úžas a radost. Hravost a svěžest, čistota a nevinnost.

Jakou další masku považuješ za důležité zmínit?

Maska náruživého vášnivého milence či milenky, kteří přetékají touhou. (doslova v překladu „jsou nadržení“, pozn.red.) Tato maska odpovídá západu kruhu, protože je velmi fyzická. Narodili jsme se jako sexuální bytosti, jsme uzpůsobeni k tomu, abychom měli sex, takže je naprosto v pořádku, že uvnitř nás existuje nějaká část, která má zcela přirozený hlad po sexu. Tato část nám říká: „Ano, teď je skvělý čas se milovat!“

Když máme hlad, prostě se najíme. Na světě ale žije tolik lidí, kteří „sexuálně nejedli“ třeba osm měsíců nebo i déle. Quodoushka říká, že sex je naprosto přirozenou a krásnou součástí naší existence, stejně jako jídlo nebo pití. A stejně jako je i sexuální hlad je potřeba uspokojit; ke svému zdravému životu zkrátka potřebujeme fyzické doteky a také se orgasmicky vyjádřit.

Jaká je tedy temná stránka této masky?

Quodoushka říká, že prožíváme orgasmus ze dvou důvodů: Ten první je, abychom si udrželi v paměti naši pravou podstatu, to, kým doopravdy jsme a odkud jsme přišli. Druhým důvodem je potom potěšení, které nám přináší a které je v přírodě naprosto ojedinělé. Jsme skutečně uzpůsobeni tomu milovat se pro potěšení! Quodoushka nás učí, jak toto potěšení používat moudře, s velkou citlivostí a také péčí o druhého.

A tím ti odpovídám na otázku: podle mě temné stránky této masky jsou dvě. Jedna z nich je ta, která naprosto ignoruje nebo dokonce potlačuje naši přirozenou sexuální touhu. Druhou je potom partnera jenom sexuálně využívat. Přistupovat k sexualitě čistě jenom jako k fyzickému projevu, bez jakéhokoliv spirituálního rozměru nebo bez lásky. To se nikomu nelíbí; nikdo nechce být využíván. Na samém konci, v té nejtemnější fázi této masky je potom jakékoliv sexuální zneužívání. Konkrétně o této masce a o jejím „léčení“ by se dalo mluvit hodně dlouho.

Kniha Quodoushka nabízí praktické vedení v sexu, intimitě a vztazích, stejně jako v tom, jak dosáhnout vyšších úrovní orgasmu a sexuální extáze.

Jsem toho názoru, že můžeme změnit svět, když budeme ve svých vztazích prožívat víc intimity a když budeme žít celistvější život. Protože tehdy budeme mít mnohem víc energie a vášně dělat to, proč jsme sem přišli. Spousta lidí ale zůstává ve své sexualitě zaseknutých na jednom místě. A to je součástí mého poslání tady: pomáhat lidem najít cestu, jak se z tohoto místa pohnout.

Zaujala vás kniha? Můžete si ji zakoupit na našem e-shopu Maluna.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články