Quodoushka: Učení o milování podle nagualské tradice

Kniha Quodoushka nabízí praktické vedení v sexu, intimitě a vztazích, stejně jako v tom, jak dosáhnout vyšších úrovní orgasmu a sexuální extáze. Přečtěte si rozhovor a autorkou, kterou je Amara Charlesová.

Autorkou rozhovoru je Rina Komorádová a byl publikován společností Maitrea, která knihu vydala v roce 2015.

V loňském roce vyšla tvá kniha věnovaná Qodushce. Pro ty, kdo o této praxi nikdy neslyšeli: Co je to za praxi?

Jak praxe Qudoushka samotná, tak i tato kniha, nám nabízí možnost, jak se více spojit se svou sexualitou a vnést do ní hlubší spirituální rozměr. Čímž v důsledku vnášíme daleko víc vědomí a pochopení, ale také potěšení do svých intimních vztahů. Tyto praktiky mají kořeny v dávných tradicích Střední Ameriky, a přesto nám stále mají co říct i v současné době.

Čím nás tedy podle tebe právě tento pohled na sexualitu – pohled šamanské, nagualské tradice – inspiruje?

Především tím, že je velmi spojený s přírodou. A my jsme také součástí přírody, a proto je „přirozené“, že jsme sexuální bytosti. Naše sexualita je „přirozená“ ( „přirozený“ čili „pocházející z přírody, spojený s přírodou“, pozn.red.) a je velmi zdravým a důležitým prvkem našeho života. A tohle je velmi silné si uvědomit. Díky tomu totiž pochopíme, že tím, že máme v sobě jednotlivé elementy, jako jsou v přírodě, tedy vodu, zemi, oheň a vzduch, jsme my sami součástí stvoření. Všechny tyto prvky v nás ožívají a „pracují“ pro nás, pro naše dobro.  A je to právě sexualita, která je propojuje.

Voda například odkazuje na naši emocionální stránku bytí, na naše emoce a tím také na emoční stránku naší sexuality. Země je její fyzickou stránkou, oheň poznáváme v okamžicích vzrušení a vášně a prvek vzduchu nebo také větru odkazuje na mentální rozměr sexuality: co schvalujeme, k čemu dáváme svolení, jak o sexu přemýšlíme a jak o něm mluvíme.

Voda například odkazuje na naši emocionální stránku bytí, na naše emoce a tím také na emoční stránku naší sexuality.

Napadá mě k tomu, že, podobně jako v jiných tradicích, se i zde může stát, že jeden prvek převáží nad ostatními. Což v důsledku vede k nerovnováze i v našem životě, případně k onemocnění ...

Přesně tak. Protože tady nejde „jenom o sex“; jde o daleko hlubší proces harmonie našeho života. Jde o to nastolit rovnováhu vzájemně mezi našimi emocemi, naší myslí, fyzickým tělem a spirituální stránkou života. To samé platí i pro naši sexualitu a intimní vztahy vůbec: zharmonizovat mezi sebou všechny tyto prvky.

Jak tedy podle tebe může Quodoushka náš život změnit, doslova transformovat?

Vůbec tím, že nabízí ohromné množství praktických informací, tipů a návodů k vědomému přístupu k sexualitě. Jedním z nich je například rozřazení do několika anatomických typů, což pomáhá skutečně porozumět sami sobě, své vlastní fyzické sexuální anatomii a tedy tomu, jakým typem milence či milenky jsou. Každý typ přistupuje k sexualitě jinak, s jinými preferencemi a potřebami. O tom se mohou čtenáři víc dočíst v knize.

Dalším důvodem, proč Quodoushka skutečně pomáhá a proč je posledních třicet let v celém světě tak oblíbená, je to, že lidem nabízí jiný pohled na sexualitu. Pohled, o kterém do té doby nikdy nepřemýšleli: že díky Quodoushce mohou prožívat mnohem větší intimitu se svým partnerem a že s ním mohou lépe propojit, ve větší vášni a živoucnosti. Často totiž upadáme do stereotypu a ani netušíme, že existuje celá řada jiných způsobů, jak to samé dělat jinak.

Je to osvěžující a zároveň osvobozující ...

Ano. Quodoushka nám jednoduše říká, že je naprosto v pohodě, když se naše sexualita čas od času nachází v klidném a ztišeném modu „podzimu“ nebo „zimy“, a že je skvělé, když potom vstoupí do ohnivého, vášnivého a inspirujícího „léta“ nebo pučícího „jara“! Že je naprosto v pořádku, když na této vlně chceme svou sexualitu víc prozkoumávat a poznávat a také si s ní víc hrát. Qudoushka nám poskytuje celou škálu nástrojů, jak svůj život, nejenom intimní, ale ten především, víc osvěžit.

Na seminářích o Quodoushce a později ve výcviku se učí něco, čemu se říká „masky milenců“. Jsou to nejrůznější masky osobností, které máme uvnitř sebe a které si coby milenci či milenky nasazujeme před svými partnery, ale také před celým světem. Každý z nás máme nějakou takovou masku nasazenou, vždycky. Jedna z nich je velmi dobře známá: to jsou ty pověstné ponožky válející se po zemi, špinavé vytahané tričko, únava, bolest hlavy nebo velká zaneprázdněnost... To je maska, kterou si nasazujeme a světu a všem v něm říkáme: „Mám hodně práce, nemám o nic zájem a už vůbec ne o žádnou blízkost.“ A to neplatí jenom o sexu, ale o celém našem životě!

Co na tom může změnit učení o maskách milenců?

Ťukne nás: „Hej, víš o tom, že máš na výběr z osmi různých masek vnitřního milence či milenky, které můžeš použít? Tak proč si nasazuješ tolik let pořád tu samou?!“ Můžeme projít celým životem jenom s jednou, maximálně dvěma maskami, které si nasazujeme před okolním světem, svým partnerem, manželkou, učitelem nebo třeba i obchodním partnerem. Ale to je stejné, jako kdybychom celý život jedli jedno, maximálně dvě různá jídla, den co den... To dokáže člověka skutečně ubít. Díky Qudoushce se můžeme naučit používat i své ostatní tváře, které by se třeba jinak vůbec nedostaly ke slovu.

Známe to každý, jen si vzpomeňme na naše mládí; držet se za ruce se svým milovaným pro nás bylo to nejkrásnější na celém světě! A jaké zázraky s námi udělal jeden jediný nevinný polibek.

Jaké například?

Například stydlivá nebo naopak zvídavá tvář nás samých. Každá maska v sobě skrývá světlou a temnou stranu. Světlá strana této zmíněné masky, to sladké v ní je její nevinnost a čistota. Známe to každý, jen si vzpomeňme na naše mládí; držet se za ruce se svým milovaným pro nás bylo to nejkrásnější na celém světě! A jaké zázraky s námi udělal jeden jediný nevinný polibek.

Tato naše tvář je pro nás důležitá nejenom v období dospívání, ale i teď, v dospělosti. Dovoluje nám být hraví a zvídaví. Dívat se na svět a svého partnera očima plnýma úžasu a radosti.

Temná stránka této tváře je potom dětinskost a chování malého hloupého dítěte, které může vést k vědomé nebo nevědomé manipulaci. Co si máme z této masky dítěte odnést, je její světlý rozměr; dětský úžas a radost. Hravost a svěžest, čistota a nevinnost.

Jakou další masku považuješ za důležité zmínit?

Maska náruživého vášnivého milence či milenky, kteří přetékají touhou. (doslova v překladu „jsou nadržení“, pozn.red.) Tato maska odpovídá západu kruhu, protože je velmi fyzická. Narodili jsme se jako sexuální bytosti, jsme uzpůsobeni k tomu, abychom měli sex, takže je naprosto v pořádku, že uvnitř nás existuje nějaká část, která má zcela přirozený hlad po sexu. Tato část nám říká: „Ano, teď je skvělý čas se milovat!“

Když máme hlad, prostě se najíme. Na světě ale žije tolik lidí, kteří „sexuálně nejedli“ třeba osm měsíců nebo i déle. Quodoushka říká, že sex je naprosto přirozenou a krásnou součástí naší existence, stejně jako jídlo nebo pití. A stejně jako je i sexuální hlad je potřeba uspokojit; ke svému zdravému životu zkrátka potřebujeme fyzické doteky a také se orgasmicky vyjádřit.

Jaká je tedy temná stránka této masky?

Quodoushka říká, že prožíváme orgasmus ze dvou důvodů: Ten první je, abychom si udrželi v paměti naši pravou podstatu, to, kým doopravdy jsme a odkud jsme přišli. Druhým důvodem je potom potěšení, které nám přináší a které je v přírodě naprosto ojedinělé. Jsme skutečně uzpůsobeni tomu milovat se pro potěšení! Quodoushka nás učí, jak toto potěšení používat moudře, s velkou citlivostí a také péčí o druhého.

A tím ti odpovídám na otázku: podle mě temné stránky této masky jsou dvě. Jedna z nich je ta, která naprosto ignoruje nebo dokonce potlačuje naši přirozenou sexuální touhu. Druhou je potom partnera jenom sexuálně využívat. Přistupovat k sexualitě čistě jenom jako k fyzickému projevu, bez jakéhokoliv spirituálního rozměru nebo bez lásky. To se nikomu nelíbí; nikdo nechce být využíván. Na samém konci, v té nejtemnější fázi této masky je potom jakékoliv sexuální zneužívání. Konkrétně o této masce a o jejím „léčení“ by se dalo mluvit hodně dlouho.

Kniha Quodoushka nabízí praktické vedení v sexu, intimitě a vztazích, stejně jako v tom, jak dosáhnout vyšších úrovní orgasmu a sexuální extáze.

Jsem toho názoru, že můžeme změnit svět, když budeme ve svých vztazích prožívat víc intimity a když budeme žít celistvější život. Protože tehdy budeme mít mnohem víc energie a vášně dělat to, proč jsme sem přišli. Spousta lidí ale zůstává ve své sexualitě zaseknutých na jednom místě. A to je součástí mého poslání tady: pomáhat lidem najít cestu, jak se z tohoto místa pohnout.

Zaujala vás kniha? Můžete si ji zakoupit na našem e-shopu Maluna.cz.

Redakce Kalíšek.cz
Autorky článku

Velkou část článků na tomto blogu napsala Ilona Bittnerová a Veronika Lančaričová. Vždy jsou u nich uvedené jako autorky. Některé články ale tvoří společně nebo do nich přispívají také další ženy. Prostě článek nemá jednu autorku nebo autora. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně.

Články autorky

Doporučujeme také následující články