Nehormonálka.cz: Probuďte se z hormonálního spánku a najděte si antikoncepci pro vás

S předsedkyní spolu Nehormonálka.cz Adélou Kazdovou jsme se bavily o pravé ženské podstatě nezkreslené "zakletím umělých hormonů", o cykličnosti a hlavně o workshopech, na kterých se (nejen) ženy seznamují s jinými než hormonálními způsoby antikoncepce. Pokud jste třeba pesar nebo ženský kondom viděla leda ve filmu, může být takový workshop ideální příležitost si rozšířit obzor a všechno si osahat. Zvlášť pokud pro vás hormonální antikoncepce z jakéhokoli důvodu není cesta. Partneři jsou vítáni - a v ceně!

Tým projektu Nehormonálka.cz tvoří ženy mnoha profesí, ale mají společný cíl - podpořit dívky a ženy hledající jinou antikoncepci než tu hormonální. Prostřednictvím tohoto rozhovoru bychom vás chtěly pozvat na jejich živý workshop zaměřený na metody nehormonální antikoncepce, kde uvidíte, co jste ještě neviděli. :-) Koná se v A-centru v Praze v sobotu 2. dubna. Muži vítáni. :-) Místo si rezervujte tady.

Tým žen z Nehormonalka.cz
Tým žen z Nehormonalka.cz

Jak se vlastně poskládal tým spolku Nehormonálka.cz? Jak jste se sešly, spojily?

To je takový celkem zajímavý příběh toho, když vás zavolá intuice, poslání a spojí se ženy, které to mají hodně podobné. :) Někde v druhé polovině roku 2016 se mi podařilo vydat knihu Život bez hormonální antikoncepce a ta vlastně odstartovala i naši Nehormonálku. Spojila jsem se s Katkou Makrlíkovou, majitelkou Pesarshopu, a spolu s Katy Sacharí Juřenčákovou, Věrkou Pospíšilovou a Hankou Přikrylovou jsme daly základy našemu spolku. Katku a Katy jsem poznala díky tomu, že mě uchvátil jejich přístup k nehormonální antikoncepci, Katy jako odbornici a zakladatelku projektu Přirozená antikoncepce  a Katku jako odbornici na další nehormonální metody. Věrka mi byla pravou rukou v korektuře a Hanka další inspirativní osobou v projektu Dítě vítano a Antikoncepce jinak. Jednoduše jsme se pro myšlenku podpory žen v oblasti nehormonální antikoncepce všechny nadchly a rozhodly se, že naší touhou je podporovat ženy právě v této oblasti. Naší dlouhodobou vizí je mít fyzické poradny nehormonální antikoncepce v každém krajském městě. Do dnešních dnů fungujeme spíš v online prostředí a radíme ženám formou online projektů, workshopů a konzultací. Za tu dobu se nám tým celkem přeskládal a momentálně fungujeme v podobě, kterou naleznete zde.

Co ženy přivádí na vaše stránky či do vaší facebookové skupiny? Předpokládám, že to není jen zvědavost, ale potřeba řešení, možná i palčivá...?

Přesně tak. :) Spíš je to touha pomoci si od komplikací, které většinou nastávají po vysazení hormonální antikoncepce. To pořád vzbuzuje největší zájem a největší Aha! Ženy se na nás často obracejí s tím, že mají např. depresivní stavy, bolestivý cyklus, akné, otoky končetin, vypadávání vlasů a někde se dočetly, že to může mít spojitost s hormonální antikoncepcí. Také pak samozřejmě dojde i na otázku "a jak se budu teď chránit?" Nebo se k nám přidávají maminky, které mají několik měsíců po porodu a už nechtějí užívat hormonální antikoncepci. Rády bychom, aby to bylo spíše jinak. Aby se nám dařilo více oslovovat ženy ještě předtím, než se rozhodnou pro jakoukoli metodu antikoncepce. Aby spíše ubývalo problémů, které s hormonální antikoncepcí jdou ruku v ruce, a aby přibývalo žen, které si vybírají skutečně vědomě a informovaně metodu antikoncepce, a to ideálně společně s partnerem. Jsme nadšené, kolik možností na našem trhu je, když se člověk rozhlédne a nespokojí se jen s tím, co je nejvíce veřejností - a bohužel i lékaři - doporučováno, a to právě užívání hormonální antikoncepce nebo případně ještě zavedení nitroděložního tělíska. Otázka a volba antikoncepce by podle nás měla být opravdu co nejvíce vědomá možnost a měli by o ní rozhodnout oba, jak žena, tak muž. Měli by být na této cestě co nejvíce podpořeni.

Jeden výrobce menstruačních kalhotek zmapoval, že pokud jde o výběr menstruačních pomůcek, zůstávají ženy nejčastěji věrné těm, které jim byly představeny během rané puberty. Dá se říct, že to platí i u výběru antikoncepce? Že si v sobě neseme jakýsi předvýběr antikoncepce z toho, co jsme se dozvěděly od mamky, kamarádek, gynekoložky při prvních prohlídkách, eventuálně při sexuální výchově, a že si tenhle rejstřík možností s průběhem let moc nerozšiřujeme?

To je zajímavá otázka a přiznám se, že jsem o tom ještě takto neuvažovala. :) Myslím si, že to tak u antikoncepce není. Je pravda, že většina žen v období dospívání nedostane kompletní informace, právě proto, že se obrací spíše na kamarádky, možná lékaře a možná v poslední řadě i na rodiče. Bohužel tato skupina lidí z antikoncepce zná právě tu hormonální, případně pánskou ochranu nebo ještě nitroděložní tělísko. Přibývá už žen, které znají například pesar, a tím to podle mě končí. Právě proto většina žen na začátku svého plodného období volí tyto možnosti. Buď jim sednou a zůstanou u nich, nebo se naskytnou nějaké komplikace a až pak začnou řešit jinou možnost. Zde pak přichází na řadu nehormonální antikoncepce. Ale myslím si, že právě ta informovanost v oblasti nehormonální antikoncepce vzrůstá. Dívky podporují na některých školách i vzdělávací programy a vůbec i mainstream se začíná právě z tohoto hormonálního spánku probouzet, čím dál více teenegerů se nechává inspirovat zkušenostmi předešlé (naší :) ) generace a už více znají dopady hormonální antikoncepce. To je také náš cíl. Oslovovat právě mladší generaci, která bude daleko informovanější, než jsem byli my. A k antikoncepci bude přistupovat více sebevědomě, informovaně a hlavně s větší podporou. Proto jsme se rozhodly, začít vystupovat z naší "online sféry" a pořád workshopy, na kterých zábavnou formou učíme, jaké metody jsou u nás dostupné a hlavně, co sedne každému účastníkovi.

Na nehormonálním workshopu mají ženy možnost si všechno osahat a dostane se jim individuální péče. Odcházejí překvapeny, že možná potřebují pomůcku, jakou si vůbec nepředstavovaly?

Ano! :) To je naší vizí a cílem, vytvořit prostor, kde se ženy i muži potkají, prozkoumají si metody, které existují, osahají si je a pak ideálně spolu si některou z nich vyberou. Naučí se nejen, jak správně a s patřičnou dávkou humoru nasazovat kondom, ale taky zjistí, jestli to pro ně je ta pravá metoda nebo není. Nakonec mohou odcházet třeba s tím, že ač si vůbec nemyslely, že pro ně dámský kondom je nějaká cesta, zjistí, že možná i ano! Většina účastnic předtím žádnou z těchto pomůcek nedržela v rukou, a až jakmile dojde na to, opravdu je zažít na místě, pak zjistí, co pro ně skutečně je to pravé.

Workshopy o nehormonální antikoncepci

Prosím prozraď, jaké další antikoncepční pomůcky se skrývají ve vašem "kouzelném nehormonálním kufříku" a co všechno mohou účastníci na workshopu detailně prozkoumat.

Náš kufříček doporučuji poznat osobně až na workshopu, neustále jej doplňujeme a přibývají nové pomůcky a metody. Ale každopádně v něm najdete bariérové metody antikoncepce, dokonce i již zmíněný dámský kondom, který není až tak známý, a je možné, že k němu i třeba taky nakonec najdete důvěru. :) Pak se naši účastníci mohou těšit na pestrou škálu pesarů, diaphragmy, máme i pár vzorků tělísek a taky modely - pro představu, jak se tělíska zavádí. Nesmí chybět ani přístroje na zaznamenávání plodnosti, například teploměry pro vyhodnocování symptotermální metody. A kromě jiného máme i krásné modely, aby páry uměly jak správně nasazovat kondom, tak aplikovat pesary. :) Přijďte a poznejte na vlastní oči! To je nejlepší!

Líbí se mi myšlenka, že je na vašich workshopech "partner v ceně". Sympaticky to podporuje páry v tom, že antikoncepce je něco, co je třeba řešit skutečně partnersky - a aby v tom bylo dobře oběma. Zajímalo by mě, jaká je tvoje zkušenost - berou ženy starost o antikoncepci na svá bedra, nebo mají spolupracující partnery ochotné se taky nějak "omezit"?

Přiznám se, že to je skvělý nápad naší kolegyně, místopředsedkyně spolku Terky Lašťovičky, a čím dál více se mi to líbí. "Partner v ceně" podporuje právě tu volbu společné antikoncepce. Spousta mužů právě otázku antikoncepce nechává pořád na ženě. Naštěstí už existuje i další spousta mužů, kteří si jsou vědomi toho společného rozhodnutí, kdy dítě ano a kdy ne. A my chceme pár v tomto co nejvíce podpořit. A to ohromně pomůže vztahu, když žena vidí tu oporu, kterou vedle sebe má, je pak i ta volba antikoncepce úplně o něčem jiném, a myslím si, že by si většina žen rozhodně HA nevybrala. :)

Co přivedlo tebe k tomu, skoncovat s hormonální antikoncepcí? A jak to, že se to pro tebe stalo tak velkým tématem, že jsi o tom nakonec sepsala i knihu?

Je to už více než 10 let, co jsem s HA skoncovala. Já ji ani tak nebrala jako možnost ochrany před neplánovaným těhotenstvím, spíš jsem si mylně myslela, že mi pomůže s akné a pletí. Dnes už vím, že to bylo mé lehkovážné mladistvé rozhodnutí a právě jsem ani neznala jinou cestu, možná ani nechtěla znát. Nějak mi přišla už zbytečná a postupně jsem přicházela i na to, že jsou daleko lepší možnosti, jak se svou pletí pracovat. Ovšem toto téma mě doslova uchvátilo a nepustilo dodnes. :) Přijde mi, že až tím, jakmile žena vysadí HA, začne v sobě nacházet tu osobnost, kterou je. HA je pro mě takové zaklínadlo a uspávadlo toho, kým jsem i jako žena. Dokud ji užívám, nepoznám, co je cykličnost, jaký nádherný pestrý nástroj to je a jaké další možnosti jsou. Cítím, jak se o tolik ochuzujeme, když HA užíváme, a přicházíme o tolik darů života! Vůbec i tu možnost, společně v páru antikoncepci řešit. Je to pro mě pořád velké téma a cítím v tom neskutečný potenciál.

Adéla Kazdová
Přijde mi, že až tím, jakmile žena vysadí HA, začne v sobě nacházet tu osobnost, kterou je.
HA je pro mě takové zaklínadlo a uspávadlo toho, kým jsem i jako žena.

Když si vzpomenu na těch pár roků, kdy jsem užívala hormonální antikoncepci, vzpomínám si, že jsem žila právě v "necykličnosti". Bylo mi kolem dvaceti a o cykličnosti, jak se o ní dnes píše a mluví, jsem nevěděla nic, ale přesto jsem silně cítila, že kvůli HA mi chybí něco podstatného, můj vnitřní rytmus. Věřím ale, že jsou i ženy, které k HA před cykličností "utíkají", že jim není ten emocionální tobogán příjemný... Váš tým umí ženy podpořit, i co se týče výzev typu premenstruační syndrom. Proč mnohé z nás PMS tak drtí a co pomůže, aby to tak nebylo? :-)

Krásná otázka, čím dál více ji miluji a říkám si, jakým darem pro nás PMS je! Dokáže nás - až většinou bolestí těla - zastavit a říct, takto už ne! Už stačilo. Teď mi více naslouchej. Nedávno jsem o tom napsala i článek na blog, Pojď Mě Slyšet. Je právě o tom, když nevnímáme tu proměnlivost, kterou od přírody máme, a která jde i fyzicky vidět, je to, jako bychom popíraly všechny zákony existence. Vůbec i to, jak fungujeme. Jako bychom říkaly, tahle pravá ruka není pravá a má fungovat jako levá. My ženy opravdu fungujeme proměnlivě už jen tím, že se mění naše hladina hormonů. V jednu fázi u nás dominuje estrogen, hormon, díky kterému jsme akční, umíme se rozdávat, pečovat o lidi v našem životě, o kolegy, podáváme skvělé výkony, a jakmile přejde ovulace a dominanci převezme progesteron, je potřeba se stáhnout a začít tu energii zase sobě vracet. A zde dochází právě k tomu, co spousta z nás neumí. Přestat toho "tolik" dělat a začít více pečovat o sebe a své potřeby. Ale když užíváme hormonální antikoncepci, progesteron hodně spí a my pořád jedeme v mužském módu a chceme být výkonné pořád. Pak je zcela přirozené, že to musí někde skončit. Většinou nějakou nemocí nebo neplodností a to je přece veliká škoda. Až jakmile pochopíme, jak jednoduché to je a že je potřeba toho spíše dělat míň než více, a hlavně kdy, tak pak si myslím, že PMS může v klidu odejít, stejně tak menstruaci můžeme prožívat s radostí a užívat si ji naplno, i třeba v tichosti a sama se sebou.

nehormonalka.cz_logo
Nehormonálka.cz
podpora, informace a respekt na cestě za nehormonální antikoncepcí

Nehormonálka.cz je spolek poraden nehormonální antikoncepce, který se snaží ženy i celý pár podpořit v jejich vědomém rozhodnutí na poli antikoncepce. A to s vědomím, že plodnost je záležitost obou v páru a volba antikoncepce může být i velká zábava. :) Za Nehormonálku hovořila Adéla Kazdová (Nováková), předsedkyně a spoluzakladatelka spolku.

www.nehormonalka.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.