Marie Helen: "Tělo chce v různých fázích cyklu různou stravu"

"Během menstruačního cyklu se nám mění doslova celý člověk," říká Marie Helen, propagátorka myšlenky, že strava ženy by se měla během menstruačního cyklu lišit. Prostřednictvím tradiční čínské medicíny, shiatsu a reflexologie podporuje další ženy v porozumění svému tělu, jeho signálům a samouzdravovacím schopnostem. Jak souvisí strava s menstruačním cyklem a jak může masáž různých bodů pomoci při bolestivé menstruaci? A proč není normální, aby menstruace bolela? Přečtěte si rozhovor.

O menstruaci a čínské medicíně

Jste propagátorka myšlenky, že strava by se měla během cyklu lišit. Proč?

Během menstruačního cyklu se nám mění doslova celý člověk - od fyzického těla po emoční prožitky. Změny jsou odvislé od neustále se měnící hladiny hormonů. Jsme cyklické a to se odráží nejen na emocích a chuti (ne)dělat různé věci, ale například i na tom, jak vnímáme bolest, jak máme hydratovanou pokožku a sliznice nebo jakou kvalitu má děložní hlen. Tím, že se tělo cyklicky mění, potřebuje i různou stravu v jednotlivých fázích menstruačního cyklu.

Jako příklad nám můžou sloužit dvě velmi kontrastní fáze cyklu: menstruace a období po ní. Ve fázi menstruace nás to intuitivně táhne k uvnitřnění, ke klidu a k vydatnějším porcím, které jsou navíc tepelně zpracované. Oproti tomu ve fázi po menstruaci jsme velmi akční, stačí nám lehčí porce a náš zažívací systém si ve většině případů bezproblémově poradí i se syrovou stravou (i když u ní je třeba brát v potaz nejen cykličnost ženy, ale i přírody - proto syrovou stravu ve většině případů nedoporučuji v zimě, i když jsme ve fázi po menstruaci, protože tělo zbytečně ochlazuje, což ve studených obdobích roku není žádoucí).

Marie Helen se věnuje ženskému zdraví a čínské medicíně.

Jak by měla vypadat "zdravá" menstruace?

V první řadě by neměla bolet. Bolest, stejně jako spousty dalších menstruačních nesrovnalostí, je v současnosti znormalizovaná. Ale to neznamená, že je to normální. Bolest vždy vyjadřuje, že tělo potřebuje pozornost. U spousty žen bolest souvisí s takzvanými stagnacemi energie - zkrátka tělem neproudí tak volně, jak by měla. A pak se může objevit například bolest podbřišku nebo prsou (zejména v rámci PMS). Ze stejného důvodu se může objevit i migréna před menstruací nebo v rámci menstruace. Se stagnací energie jsou v tradiční čínské medicíně, ze které já hodně vycházím, spojována játra. Když v nich energie neproudí volně, může se objevit bolest, ale například i to zmiňované PMS, které se projevuje nejen fyzicky (nalévání a bolest prsou, podbřišku...), ale i psychicky. Ženě se pak velmi rychle mění nálada a snadno padá buď do frustrace, zloby a naštvání, nebo naopak do plačtivosti.

Zdravá menstruace přichází každých 28 až 29 dnů a objevuje se pravidelně. Z pohledu tradiční čínské medicíny je pravidelnost (tedy plus minus jeden den na každou stranu) důležitější, než je délka cyklu. Pokud má tedy žena třeba 40denní cyklus, který je ale pravidelný, je to lepší, než když jednou přijde po 28 dnech, podruhé po 35 a následně například po 29 dnech.

Menstruace by neměla být příliš slabá ani silná. U obojího může být příčinou oslabená slezina. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) slezina vyrábí v těle krev. A když je slezina slabá, nemá sílu na to vyrobit dostatečně kvalitní krev. Tělo je chytré a snaží se všechny pochody, které se v něm odehrávají, optimalizovat. Když je krve "málo" (na litry jí není méně, ale není tak kvalitní), pak se tělo stará o to, aby jí moc neztrácelo v rámci menstruace.

O slezině TČM taky říká, že takzvaně "drží věci na svém místě". Proto, pokud je slezina oslabená, může se vidět například propad dělohy, konečníku nebo močového měchýře. Ze stejného důvodu (tedy kvůli oslabené slezině a její neschopnosti "držet věci na svém místě") může mít žena silnou menstruaci.

Cévní systém je uzavřený oběh a podle TČM je to právě slezina, která se stará o to, aby žíly i vlásečnice udržely krev v žilách. Když menstruujeme, odlupuje se vnitřní výstelka dělohy a porušují se vlásečnice. Pokud je slezina oslabená, pak jsou vlásečnice křehčí - nebo taky můžeme říct, že slezina "neudrží krev v žilách". To se může projevit silnou menstruací i nebolestivými modřinami, které jsou velmi typické pro oslabenou slezinu - objeví se nám modřina, aniž bychom si uvědomily, že jsme se bouchly.

Dokáže tedy menstruaci vyléčit pouze změna stravy? Nebo je potřeba něco dalšího?

Záleží, jak moc je menstruační cyklus odkloněný od rovnováhy. Pokud například dochází k silným křečím a žena ztrácí opravdu velké množství menstruační krve, pak by řešení situace pouze stravou bylo podle mého názoru nedostatečné. Moc bych doporučila stravu kombinovat například s bylinkami, akupresurou (neboli tlakem bříška prstu na akupunkturních bodech) nebo užívat tinktury a bylinné směsi tradiční čínské medicíny.
U lehčích nesrovnalostí menstruačního cyklu většinou stačí změnit stravu a pozvat do života cykličnost a už se dějí věci. :-)

Strava je základ, ze kterého vytváříme všechny tělesné struktury. Pomocí ní se dá ovlivnit spousta pochodů v těle. Když jako příklad zmíním bolest před menstruací, pak se ve velké většině případů dá poměrně lehce zmírnit/odstranit změnou stravy, respektive doplněním pár ingrediencí do jídelníčku.

Menstruace je přirozeně zánětlivý proces. Když ovšem v těle ženy probíhá další zánět (ať už se jedná o bolest v krku, zánět dásní, kandidu nebo například chronicky zduřelou střevní stěnu), pak je průběh menstruace velmi ovlivněn. A může se objevit bolestivá menstruace, respektive bolestivé předmenstruační období. V tom případě moc pomůže protizánětlivá strava, která tělo podpoří v tomto pro něj náročnějším období.

Ještě je potřeba dodat, že ne všechny bolesti před a v rámci menstruace pocházejí ze zvýšené hladiny zánětu v těle. Jsou i další příčiny, u kterých změna stravy nepomůže a musejí se řešit jinak - například tinkturami TČM nebo pomocí takzvané "moxy". Moxa je sušený a slisovaný pelyněk, který používají terapeuti TČM k odstraňování nejrůznějších zdravotních nesrovnalostí. S moxou učím ženy pracovat v mých kurzech. Chci totiž, aby postupy, které jsou v současné době dostupné pouze terapeutům TČM, byly k dispozici i široké veřejnosti a ženy byly schopné samy sobě pomoct.

Dokázaly dříve ženy správně jíst intuitivně, nebo si to předávaly z generace na generaci? Proč k tomu dnes potřebujeme kurz?

Domnívám se, že toho ženy dříve schopné byly. Předchozí generace byly mnohem více napojené na přírodu a pochody v ní. A taky na pochody ve svém těle - více s ním podle mého názoru byly propojené a intuitivně poznaly, co tělo potřebuje. Dnes se jede na výkon. Jsi unavená? Vezmi si nějaký energetický nápoj nebo kávu a jeď dál. Zejména pro nás ženy je toto hodně nešťastná cesta. Jsme cyklické a jako takové je pro nás o to důležitější, abychom naslouchaly přírodě a jejím rytmům. To se týká jak těch velkých cyklů v rámci roku, tak těch měsíčních.

Odklon od přírody taky souvisí s velkým technologickým pokrokem, kterého moderní civilizace dosáhla za posledních pár desítek let. Naše prababičky by nikdy nenapadlo jíst jahody nebo salátovou okurku v zimě. Zahrádka jim je plodila tehdy, kdy to mělo smysl: tedy v období, ve kterém tělo potřebuje osvěžit a ochladit. Teď se potraviny převážejí přes půl světa, a když chceme, můžeme mít na talíři cokoliv, co se nám namane.

Lidé dříve taky trávili více času spolu, více si povídali a děti se intuitivně učily od svých rodičů. Teď, v éře obrazovek a virtuálního světa, které málokdy odráží skutečný stav věcí, se toho přirozeně dá vypozorovat málo.

Marie Helen upozorňuje ženy na důležitost cykličnosti v životě ženy.

Vaší doménou je ale dotyk. Musí se to umět, nebo i láskyplná masáž partnera či kamarádky se počítá?

Jéé, dotyk! Ano, je to moje vášeň a zároveň velké přání, aby se k němu lidé zase vrátili. Domnívám se, že kdyby lidé více komunikovali takto neverbálně (přes láskyplný dotyk), bylo by na světě méně nedorozumění, osamění i odcizení. Není na tom nic složitého: jen je potřeba se zastavit a být všemi smysly v přítomném okamžiku. Pokud budu přemýšlet nad nákupním seznamem, pak se z mého dotyku stane jen mechanická věc. Nebude v něm "duše", cit a vřelost.

Proto jsem přesvědčená o tom, že si láskyplnou masáž můžou mezi sebou dopřát i lidé, kteří nikdy masáže nestudovali a ještě nemasírovali stovky až tisíce klientů. Stačí plná přítomnost a nespěchat. V pomalosti je krása a opravdovost.

Na svém webu píšete 'ukaž mi svou nožku a já ti řeknu, kdo jsi'. Co všechno z nohy dokážete vyčíst?

Noha je jako otevřená kniha. Dají se z ní číst jak emoce, tak zdravotní nesrovnalosti. Na ploskách a dlaních máme mapu vnitřních orgánů, se kterou pracujeme v reflexologii. Každá reflexní ploška má své přesné místo. Když se v jejím místě objeví například červená nebo tvrdá kůže, bolest nebo pod kůží pohmatově najdeme "písek", "bublinky" nebo "oblázky", dává nám to možnost nahlédnout, co se s tělem a emocemi děje.

Můžeme například zjistit, že má někdo opakované angíny, snadno se rozčiluje nebo trpí na dušnost. Dají se vyčíst i trávicí potíže, problémy s lymfatickým systémem nebo například bolesti v kolenou.

Nejvíc fascinující mi i tak přijde čtení charakteru člověka, respektive jeho emocí. Můžeme například vidět, kdo má konflikt s autoritou, kdo dříve prošel bolestivým obdobím, kvůli kterému "zavřel" své srdce, nebo komu v životě chybí pocit bezpečí.

Jak využíváte dotek na cestě žen k pohodovější menstruaci, respektive pohodovému prožívání celého cyklu?

Je až s podivem, jak jednoduše a rychle se dá pomoct od nekomfortu jen tím, že si někde na těle zmáčkneme určitý bod. Setkala jsem se s tím už mockrát - ať ve své praxi, když masíruji klienty já, tak v mém online projektu, ve kterém učím ženy, jak dělat automasáže. Tam mi to přijde ještě více fascinující. Ženy podle mých návodů najdou bod, nastimulují ho a mnohdy cítí obrovskou úlevu už při první masáži. A pak mi s údivem píší, jaký zázrak se stal. Přestože už jsem to viděla mockrát, tělo mě nepřestává fascinovat. Cítím k němu velkou pokoru a obdiv, jak samo sobě dokáže pomoct.

Tělo nám dává neustále signály o tom, co se s ním děje. Body obyčejně bolí, když v nich stagnuje energie. A tam, kde energie neproudí volně, se můžou vytvářet nejen blokády, ale často se objeví i bolest. Tím, že masáží tyto stagnace rozpustíme, odejde i bolest (nebo se alespoň zmírní).
Masáže ale zdaleka nefungují jen jako "rozpouštěč" bolesti. Dá se jimi i pomáhat vnitřním orgánům, aby lépe fungovaly - například aby snadněji zbavovaly tělo odpadních látek. Díky masážím se dá orgánům i doplnit chybějící energie. Dají se taky prokrvit reflexní plošky, které souvisejí s určitým orgánem, a tím ho zásobit čerstvě okysličenou krví plnou živin.

Opravdu stačí 5 minut masáže denně a tělo se zlepší 'na počkání'? Jak dlouho trvá, než tělo zareaguje, a vyléčí se kompletně, nebo musím masírovat až do konce života? :)

V některých případech je efekt opravdu takto instantní. Rozmasírujeme bod, který bolí - a ihned zmizí nekomfort, který cítíme na související části těla. Když se stimuluje například takzvaný "vaječníkový bod", který se velmi často používá pro celkovou harmonizaci gynekologické oblasti, jeho efekt je velmi rychlý. Nejenže pomůže lůnu a všem pochodům, které se v něm odehrávají, ale umí i neuvěřitelně rychle ulevit bolavým bedrům. A to i tehdy, když člověka bolest doprovázela léta.

Bohužel ne vždy je ale efekt takto na počkání. Samozřejmě existuje i spousta žen, u kterých je potřeba konstantní práce, aby se dostavil kýžený efekt.
Obyčejně platí přímá úměra mezi časem, po který bylo tělo vychýlené z rovnováhy, a časem, který je potřebný pro to, aby se tělo dostalo zpět do harmonie.

Určitě nepotřebujeme denně masírovat až do konce života. :-) Čím větší je zdravotní nesrovnalost, tím více je potřeba se tělu věnovat (doporučuji častější a kratší masáže, aby mělo tělo šanci stimul vstřebat a nastartovat samouzdravující procesy). Jakmile se nám začne dařit líp po zdravotní stránce, stačí si dojít na masáž třeba jednou až dvakrát do měsíce (respektive si občas promačkat "orgánové" body). Čím zdravější život vedeme (kam se počítá nejen adekvátní pohyb a zdravá strava, ale i umění pouštět emoce), tím menší je potřeba tělu pomáhat masážemi.

Kdo se dotýká vás? Chodí kovářova kobyla bosá, nebo také využíváte sílu dotyků? (ať už sama, nebo chodíte ke kolegům?)

Já bych si bez masáží život nemohla představit. Pravidelně si dopřávám celotělové masáže. Mám moc ráda shiatsu a thajskou. Líbí se mi, že pracují se stagnacemi na hlubších vrstvách tkání - a tím upevňují zdraví. Olejová relaxační masáž je skvělá, ale neudělá stejný efekt, jako to umí tlakové "suché" masáže. Tlakové masáže jsou velmi přesné v tom, kde stimulují, pod jakým úhlem, jak dlouho, do jaké hloubky... tělo dostane přesně tolik stimulu, kolik potřebuje, aby se mu začalo dařit líp.

Jaké ženy k vám typicky přichází a jaké po vašich kurzech odchází?

Vyhledávají mě dvě skupiny žen. Na jedné straně ty, které trápí nějaké zdravotní nesrovnalosti, už vyzkoušely kdeco a nedobraly se kýženého výsledku. Ve většině případů jde o zažívací nebo gynekologické potíže. Spousty žen přijdou s bolestivou menstruací, silným PMS, migrénami nebo silnou menstruací a z ní vyplývající chudokrevností a únavou. Ženy se ve valné většině řídily doporučením gynekologů, ale moc netuší, jak můžou samy sobě pomoct díky stravě, jaké bylinky mají zařadit, jak pracovat s aromaterapií pro úpravu cyklu nebo kde masírovat, aby si ulevily.
Ženám se většinou začne dařit o mnoho lépe už za jeden až dva cykly. Mnohdy to chce jen drobné změny a vidí se opravdu velký posun k lepšímu.
Změna se určitě nestane "jen tak", je potřeba se do procesu aktivně zapojit. Stačí drobné změny, které jde jednoduše zařadit do každodenního života, a výsledek se dostaví. Může to být zařazování nějakých ingrediencí nebo způsob úpravy pokrmů, který podpoří zdraví. Nebo to může být popíjení bylinkových čajů, ženská bylinná napářka, práce s aroma oleji nebo ty již zmiňované automasáže. Pokud je zdravotní nesrovnalost větší, moc ráda doporučuji tinktury a byliny TČM. Dokážou tělu rychle pomoct a přivést ho k rovnováze.

Druhá skupina žen, se kterou pracuji, jsou ty, které chtějí najít cestu zpátky k sobě, ke svému tělu a jeho signálům. Chtějí se naučit o svém těle víc a chtějí mu umět pomoct. Spíše je láká prevence a nečekají, až se něco "rozbije". Zajímají se o zdraví a fascinuje je, jak v těle všechno souvisí se vším. Dříve jsem pomáhala klientkám jen offline, na konzultacích. Bylo úžasné vidět jejich posun, ale pořád jsem cítila, jak příliš limitující ten formát je. V průběhu roku 2020 jsem začala svůj projekt překlápět do online světa a mám obrovskou radost z toho, ke kolika tisícům žen se teď to, co předávám, dostane. Moc mě naplňuje fakt, že se tolika ženám teď daří líp.

Marie Helen
Marie Helen
"tělo jako lékárnička"

Marie učí ženy, jak mít fungující zažívání, vyladěný menstruační cyklus a dostatek energie. Ukazuje jim, jak chytře volit stravu, jaké používat bylinky i kde zmáčknout pro zvýšení samouzdravovacích schopností těla. Tělo se pak stane jejich lékárničkou.

Marie Helen při své práci vychází z tradiční čínské medicíny, shiatsu, reflexologie a stravování podle teorie 5 elementů. Více informací najdete na jejích stránkách mariehelen.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalendář

Patříte k ženám, které přesně vědí, kdy jim začne menstruace nebo to víte pouze přibližně? Zaznamenáváte si do kalendáře očekávaný den menstruace nebo si píšete podrobnosti z celého menstruačního cyklu? Používáte k tomu klasický diář nebo snad moderní aplikaci? Všechny zmíněné varianty si rozebereme v následujícím článku.

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.