Slaďte svou práci s menstruačním cyklem. Budete úspěšnější a vyhnete se vyhoření

Pojďte využít menstruační cyklus jako svou ženskou superschopnost! Když pochopíte své fungování, může cyklus pracovat pro vás a už se nemusíte děsit, že se vám měsíčky v kalendáři kříží s důležitou pracovní akcí či povinností.

V souladu se svou cykličností

Přemýšlely jste někdy, proč se vaše motivace, výkonnost, energie a nálada mění každý den a týden od týdne? Někdy je to jako nepochopitelný naschvál: včera jste sršela energií, neřkuli genialitou, byla jste na vrcholu sil – a dnes propad. Nálada, produktivita i kreativita na nule.

Nejsme stejné jako muži

Pojďme si připomenout něco, co je vlastně zřejmé: nejsme stejné jako muži. Muži mají 24hodinový hormonální cyklus. Teoreticky se každé ráno probudí „na svém“, hormonálně vyladění jako včera. A zítra zrovna tak. My ženy to máme hormonálně jinak. A často bojujeme při pohledu do diářů a kalendářů s tím, jak si své plány nenechat zhatit těmi pěti, šesti, sedmi dny, kdy máme menstruaci. Menstruační cyklus ale nemusí být handicap, stačí proniknout do jeho zákonitostí a ty pak využívat.

V následujících bodech si můžete projít určitý koncept toho, jak zakomponovat a zohlednit hormonální změny, které se v našem těle dějí během menstruačního cyklu, a předefinovat díky tomu „pravidla hry“ v rámci své profese, pokud to jde.

Menstruační fáze – Fénix povstává z popela

První den celého cyklu začíná dnem, kdy dostáváme menstruaci, a celá tahle první fáze představuje příležitost stanovit si nové cíle. Naše energie je nasměrovaná dovnitř. Jsme jakoby na nule. Hormonální hladina prudce poklesla a spolu s tím i energie. Je čas na odpočinek a dobití baterek – a berte to jako součást své superschopnosti, a ne jako selhání. Každý úspěšný podnikatel ví, že odpočinek je produktivní a bez něj je syndrom vyhoření hned za rohem. Rodíme se k novému začátku: jsme schopny jasněji plánovat cíle pro nadcházející měsíc.

Folikulární fáze – vzestup k výšinám

Ke konci menstruace vstupujeme do folikulární fáze. Tady jsme často velmi produktivní, dokážeme multitaskovat jako šéf (a některé z nás jako pámbu!). Stačí nám méně spánku, protože hormony jsou na vzestupu. Někteří by možná řekli, že se začínáme vyrovnávat mužům, protože to tak trochu vypadá: naše emoce se zklidňují a my jsme obvykle schopny konflikty zvládat neutrálněji, aniž bychom emocím bránily v cestě.

Zvýšená hladina estrogenu podporuje výkon a tahle fáze cyklu je ideální pro realizaci větších úkolů, které jste plánovaly během menstruační fáze. Jednejte rychle, protože tohle období také nebude trvat věčně. :-)

Cykličnost v životě ženy

Ovulace – sebevědomá, na komunikačním vrcholu

Ovulace je zábavná fáze, která bývá ve znamení zvýšeného sebevědomí, bezvadných vyjadřovacích schopností a emocionálně vyrovnaného jednání. U žen na vedoucích pozicích nastává příležitost, kdy lze firemní kulturu a podřízené přirozeně ovlivnit svou empatií a podporou a zároveň lze více porozumět atmosféře na pracovišti. Díky přirozené tendenci mluvit srozumitelně a dobře sdělit své myšlenky a emoce stojí za úvahu třeba natočení podcastu.

Luteální fáze – do hlubin kreativity

Pro některé ženy má luteální fáze (kdy žluté tělísko produkuje hlavně progesteron) negativní konotace, zvláště pokud pociťují hormonální nerovnováhu, která se projevuje jako premenstruační syndrom (PMS). Tuto fázi nelze každopádně přehlédnout. Naše mozková aktivita se pohybuje od vědomí směrem k podvědomí, naší "superschopností" v tomto čase je zvýšená kreativita, extrapolace a schopnost dostat se do dalších úrovní vědomí a odtud čerpat. Pokud hledáte rozšíření své produktové sady, diverzifikujete své nabídky a podobně, je namístě začít na tom pracovat v luteální fázi.

Aby cyklus pracoval pro vás

Prošly jsme si jednotlivé fáze menstruačního cyklu a představily jsme si je jako určité silné karty, s kterými můžeme hrát. Jak to tedy uhrát co nejlépe, abychom svůj menstruační cyklus využily ve svůj prospěch? Velmi pravděpodobně to nebudete umět hned a budete to muset chvíli studovat a učit se to.

  • Zkoumejte sama sebe. Sledujte změny svých nálad, pokles a vzestup energie a nejrůznější tělesné příznaky. Každý den. Uvidíte, jak korespondují s vaší menstruační fází. Zaznamenáváte v určitých obdobích měsíce propady a vrcholy svých sil, chvíle pronikavého myšlení, lepších komunikačních schopností a kreativity?
  • Začněte plánovat kalendář podle toho, co jste o sobě zjistila. Než nasbíráte dost zkušeností a dat, může to pár cyklů trvat. Ale malé kroky, kterými se budete snažit dát do souladu svůj cyklus s pracovním životem, mohou po čase přinést velkou změnu.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, máte amenoreu (chybějící menstruaci) nebo jste vstoupila do menopauzy, můžete i tak podle popsaných fází plánovat svůj kalendář a tím dát svému životu (opět) cyklický rytmus.
  • Menstruační cyklus je něco jako ženská superschopnost, tak to tak berme. :-) Dokážeme přepsat myšlenkové vzorce, nastavit nové obrysy svého sebevědomí a vyhnout se syndromu vyhoření vědomým způsobem. Tím, že využíváme dary, které každá fáze přináší: pro zvýšení své produktivity, kreativity i uvědomění svých limitů, za které se nevyplatí jít.

Pokud vás téma cykličnosti zajímá, doporučujeme například knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která je hodně podrobná, cykličnost zkoumá poměrně racionálně a rozebírá den po dni, co se v rámci cykličnosti odehrává.

Další zajímavou "knihou" je Inspirační diář Panna, Matka, Stařena od Kristýny Urbanové. Cykličnost respektující diář pro ženy o cestě ke kořenům času a ženství. Diář je nedatovaný a najdete v něm mystické kresby a doprovodné texty o tradicích pohanských, křesťanských i antických.

A pokud vás trápí praktické otázky prožívání menstruace v zaměstnání, psaly jsme o tom nedávno v článku Menstruace na pracovišti.

fit. period.
fit. period.

Volně přeloženo podle článku Jenn Cino Why Syncing Your Business To Your Menstrual Cycle Is Key In 2021, zveřejněného na forbes.com. Jenn Cino je zakladatelka společnosti fit. period., která se zabývá hormonálním zdravím a fitness. Jenn pomáhá ženám převzít kontrolu nad svým tělem, hormony i menstruačním cyklem.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Německý průzkum: Každá pátá dívka neví, co se s ní při první menstruaci děje

Třetina žen a dívek se cítí během menstruace nečistá a víc než pětina děvčat si nevěděla se svou první menstruací rady. Cítily se bezmocné a neměly žádnou menstruační pomůcku. Polovina žen v reprodukčním věku nemá menstruaci ráda. Mají muži pro své partnerky pochopení, nebo je kvůli menstruaci častují nevhodnými poznámkami? Je menstruace stále tabu a stigma? Německý průzkum "Zaostřeno na menstruaci" svými výsledky poněkud překvapil.

Látková vložka je vždycky doma aneb Proč přejít na novou menstruační pomůcku?

Zvědavost, menší finanční výdaje, ale i nutnost úsporně se zabalit na roční zahraniční cestu. Důvody, proč ženy přecházejí na jinou menstruační pomůcku, jsou různé. Mezi nejčastější patří snaha být víc eko a také nespokojenost s nepohodlnou pomůckou. "Kalíšek to vyřešil, najednou jsem o menstruaci skoro nevěděla. Jen mě mrzí, že jsem tím dlouho tak opovrhovala, mohla jsem si ušetřit spoustu nepohodlí a bolesti," popsala jedna z respondentek. Přečtěte si o výsledcích naší ankety.

Lenka Blažejová, autorka Mojí rudé knížky: Internet citlivý přístup rodiče nenahradí

"Tak jako se někdy opozdí menstruace, tak i křest," vtipkuje grafička a výtvarnice Lenka Blažejová. Moje rudá knížka, která už se úspěšně prodává, bude pokřtěna 28. 5., na Mezinárodní den menstruace. "Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky," říká autorka. Knížky jí k seznámení s cyklem přijdou jako skvělý nástroj, protože jdou číst společně i o samotě. Řeč byla i o Cítě, jejím novém díle o křehkosti a jinakosti introvertů. Cíťu čtou děti i dospívající, pracují s ní psychologové. Byla nominována v soutěži Zlatá stuha.

Jóga během menstruace. Ano, či ne?

"Jako všechna ožehavá témata ani toto není černobílé. Říci 'nikdy nepraktikovat' by znamenalo nikdy nezažít, jak může vědomý pohyb ulevit od napětí a tíhy, kterou možná během menstruace cítíme. Říci 'vždy praktikovat' by znamenalo jít proti přirozenému střídání aktivity a zpomalení," píše Judita Berková, lektorka, která pořádá kurzy jógy po celém světě. V článku se dočtete, které ásany během menstruace praktikovat a čemu se vyhnout a jak naslouchat své intuici, která vám jemně napoví, co je pro vás dobré.

Lunární fáze a menstruace: mýty a fakta

Jak moc luna ovlivňuje naše lůno? Řídí Měsíc naši menstruaci? Jak měsíční svit ovlivňuje biologické procesy v lidském těle? A proč noční směny neprospívají pravidelnosti menstruačního cyklu? Shrnutí několika výzkumů na téma lunární a menstruační synchronicity najdete v tomto článku.