Menstruace a letní koupání

Co nám hrozí při koupání během menstruace? Chrání tampon před infekcí z vody? Může voda zatéct do dělohy? Jak předejít nepříjemnému svědění a letním zánětům a mykózám? Na otázky, které často zaznívají v diskusích, jsme se ptaly gynekoložky Kateřiny Kneiblové.

Diskuse kolem menstruačních plavek přinášejí mnoho otázek o tom, jak vlastně funguje lidské tělo, jak se chránit před infekcí z vody a co se nám může a nemůže stát při koupání během menstruace. Na nejčastější otázky jsme se zeptaly odbornice, gynekoložky Kateřiny Kneiblové.

Menstruační plavky Modibodi
Menstruační plavky Modibodi jsou na trhu už od roku 2017. V nabídce měli plavky vhodné pro slabší menstruaci, stejně jako později ostatní značky. Od roku 2024 mají v nabídce jako první menstruační plavky vhodné na silnou menstruaci.

Je během menstruace větší riziko k infekci z vody? Může takové riziko, je-li, umenšit nějaká menstruační pomůcka? Jaká?

Osobně si nemyslím, že by riziko přestupu infekce do dělohy bylo větší než kdy jindy. Snad může být mírně zvýšené riziko poševní infekce, protože krev částečně (logicky) naředí poševní mikroflóru. Na druhou stranu, naředí pak i tu patologickou, která by se eventuálně mohla přistěhovat s vodou. Je potřeba si uvědomit, že pochva není v běžném stavu tak docela průchozí pro cokoli... Ve skutečnosti je placatá a poměrně dlouhá, obě strany k sobě přiléhají a už to samo o sobě tvoří bariéru. Pokud už se ovšem bojíme hluboké infekce při koupání, pak bych jako funkční pomůcku viděla kalíšek, který pevně doléhá ke stěnám a nic nad sebe nepustí.

Chrání tampon před infekcí z vody? Nebo rozvoji infekce naopak napomáhá tím, že odírá poševní sliznici a zbavuje ji jejích přirozených obranných schopností?

Tampon vnímám jako ochranu pouze před únikem krve. Tak nějak logicky jde o věc, která se nasákne vodou (přes provázek anebo vlastním rozevřením pochvy svou přítomností) a tu vodu drží v pochvě. Opět bych se u tamponu nebála infekce dělohy, ale rozhození mikroprostředí mi přijde logické. V podstatě si tu vodu (uvažovaný zdroj infekce) držíme v sobě. Oděr poševních stěn může jistě také rozhození mikroprostředí dopomoci.

Může voda právě kvůli koupání během menstruace zatéct skrze děložní čípek do dělohy?

Budeme-li se pohybovat na teoretické úrovni, pak to zcela vyloučit nelze. Praxe je ovšem taková, že jsem se za 15 let praxe nesetkala s ženou, které by se stalo, že by z tohoto důvodu měla nějaké obtíže.

Koupání je stejně bezpeční při menstruaci jako mimo ni
Ať už se koupeme mimo menstruaci nebo během ní, pravidla pro předcházení zdravotních problémů jsou stejná. Více informací v článku Léto a problémy v intimní oblasti. Foto: Ron Lach

Jaká učinit preventivní opatření, abych infekci z vody nedostala jak během menstruace, tak ani v jiných částech cyklu?

Infekce, kterou při koupání považuji za hodnou úvahy, se netýká dělohy, ale poševního prostředí. Za běžných okolností je naše imunita schopná v pohodě vnější vlivy zvládnout a nic se neděje. Pokud ovšem máme poševní imunitu oslabenou, pak skutečně hrozí svědění způsobené kvasinkami či v létě poměrně častými bakteriemi. Úplně správná cesta vede skrze posílení vlastní imunity, ale to nezvládneme tak rychle, abychom si léto ještě užily.

Co dělat, pokud už se nám poševní prostředí nedaří udržet stabilní, je složité. Nejrozumnější by se zdálo se nekoupat, aby měla imunita prostor se vybudovat. Ale to není rada, kterou by kdo z nás chtěl slyšet (a ani dávat). Snížit intenzitu obtíží se dá tím, že budeme pravidelně (jednou či dvakrát týdně - zase si to musí každá z nás osahat na svém těle) zavádět vaginální laktobacily a po koupání přidáme ještě čisticí globule. K intimní hygieně používat pouze mýdlo k tomu určené, není-li, pak striktně jen vodu.

Jako prevenci bych jistě neviděla používání tamponů a mimo menstruaci ani kalíšku, ten sice zabrání vzlínání vody do hlubších částí pochvy, ale usnadní její prostup do spodní části pochvy.

Obecně jako větší riziko vidím vodu chlorovanou, protože chlor zabíjí vše živé a tím i naše laktobacily, které si v pochvě přejeme ponechat. U rybníku by bylo fajn, aby voda v něm nebyla vysloveně prorostlá sinicemi, ale i to by zdravá imunita měla zvládnout. A co se moře týká, tam opět záleží na jeho čistotě a tom, jak obecně naše tělo mořskou sůl přijímá, povětšinou velmi dobře.

Řešíte v létě v ordinaci nějaké typické letní potíže a neduhy?

V létě jsou to samozřejmě všechna možná svědění, pálení pochvy, záněty močového měchýře a tak podobně… Myslím, že je to dáno tím, že se více potíme, někdy máme menší hygienické možnosti a více běháme v mokrém. Obecně, pokud víte, že se vám záněty pochvy či močového měchýře opakují, pořiďte si dvoje plavky a nenechávejte si je na sobě mokré… Ačkoli je to jen drobný kousek látky, prochladí nám malou pánev slušně a naše imunita pak dostává trošku více zabrat. A zlaté pravidlo prevence spousty infekčních onemocnění je pít, pít, pít a v létě pít ještě o trošku víc :-).

Mezi další oblíbené rady patří omezit sladké. To zní logicky, protože kvasinky skutečně mají sladké rády, ale obecně nevídám velký efekt u žen, které si třeba i intenzivní kvasinkovou dietu nasadily. Spíše je potřeba vědět, že sladké nám obecně škodí (tedy, pokud mluvím o přidaném cukru, ovoci se, prosím, nevyhýbejte) a naše imunita nám poděkuje, pokud jej omezíme.

katerina_kneiblova
MUDr. Kateřina Kneiblová
gynekoložka

Máma dvou dětí a lékařka s 15letou praxí z gynekologické ambulance, kde spojuje respekt k ženám a jejich přáním s pohledem západní medicíny. V poslední době se věnuje osobním konzultacím na gynekologická témata a hledání té správné léčebné cesty pro každou ženu "na míru". Ráda pracuje se ženami, které se o svůj zdravotní stav zajímají a nebojí se přímé komunikace.

Ráda se usmívá, ráda sportuje, nerada se dohaduje. Svůj volný čas tráví na vodě, na zahradě nebo čtením.

gynekologiecelostne.cz

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Oddalování menstruace

Vychází vám menstruace přesně na dovolenou? Uvažujete o pilulkách na její posunutí? Gynekoložka Katka Kneiblová nepatří mezi příznivce oddalování menstruace gestagenovými léky, přesto je denně s respektem předepisuje. Zdánlivě "technickou" záležitost nahlíží v širších souvislostech vztahu k vlastní cykličnosti. Přečtěte si o výhodách a nevýhodách oddalování menstruace, díky Katčiným otázkám si ujasníte, co je pro vás priorita a co potřebujete.

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Gynekoložka Kateřina Kneiblová: Volná menstruace mě baví, ženám ji doporučuji

Ženy, které chodí na gynekologii k doktorce Katce Kneiblové, od ní slýchají doporučení praktikovat volnou menstruaci. Proti menstruačním bolestem se jí to osvědčilo a jejím pacientkám také. Kromě toho to může být i pěkná soukromá zábava a výzva. Svou osobní zkušenost s volnou menstruací Katka půvabně popisuje v tomto článku.