Menstruace na pracovišti

Menstruační pomůcka musí být pohodlná, aby se žena i během menstruace cítila dobře a mohla se věnovat aktivitám, kterým se věnovat chce. Ale musí být také praktická - tedy například nám nesmí způsobovat nějaké potíže při výměně na toaletách v práci...

S jednorázovými pomůckami je to celkem jasné - protože s nimi má každá z nás zkušenost. Protože je prostě používá každá. Protože na to, že používáte jednorázovou vložku nebo tampon, jsou veřejné záchodky vybaveny. Okolí je s tím smířeno. Ale co kdyby to tak nebylo? Co kdyby něco bylo jinak. Pak bychom možná řešily dotazy typu: "Co mám dělat, když se na záchodě v práci potřebuji zbavit tamponu?" Alespoň to se ale naštěstí neděje. Dotazům ohledně veřejných toalet a toalet v práci čelíme hlavně v souvislosti s opakovaně použitelnými pomůckami. Jak tedy na to?

Menstruující žena ve veřejném prostoru

Ať už zvolíte jakoukoliv pomůcku, nacvičte si její používání doma. Budete pak vědět, co od ní můžete očekávat. To nejdůležitější - jak často ji musíte vyměnit nebo vymýt. Nejistotu, zda neproteče, lze z počátku používání vyřešit nějakou pojistkou - například u menstruačního kalíšku jednorázovou vložkou, kterou jste zvyklá používat.

Už tedy víte, jak často svou menstruační pomůcku musíte vyměnit / vymýt. Nejlépe to jde samozřejmě doma, takže před odchodem z domova to udělejte. Pokud vás manipulace na veřejné toaletě hodně obtěžuje či stresuje, myslete na to také v případě, že po práci vyrážíte nakupovat nebo posedět s přáteli. V takovém případě se vyplatí naplánovat si to tak, že se mezitím stavíte doma.

A teď tedy už k případům, že se manipulaci na veřejné toaletě či toaletě v práci nelze vyhnout.

Uvědomme si, že naše menstruace nikoho, kromě nás samých a případně našeho partnera, vlastně nezajímá. Takže pocit, že nás všichni sledují, když jdeme na záchod během menstruace, je trochu mimo. Navíc i ostatní ženy menstruují a je mnohem pravděpodobnější, že pro naše peripetie spojené s menstruací a veřejnou toaletou budou mít pochopení. Stejně tak mohou mít pochopení pro to, že jsme během menstruace víc unavené nebo že nás něco bolí. Nicméně pozor na diskuzi o hygienických pomůckách, tady už je potřeba být obezřetnější a být připravena, že k některým pomůckám se mohou jiné ženy stavět velmi odmítavě.

Menstruace ve veřejném prostoru
Muži mají matky, sestry, partnerky... Předpokládejme tedy, že vědí o co jde a že je menstruace jejich kolegyně nezajímá a berou to jako normální věc.

Všichni se dívají!

Problém jak dojít na toaletu v práci během menstruace tak, aby si toho nikdo nevšiml, nejlépe vyřešíte tím, že ho přestanete řešit. Vaše menstruace je totiž vaše věc a představa, že to ostatní zajímá, je opravdu jen představa.

Menstruační kalíšek

Kalíšek je praktická hygienická pomůcka i tím, že má velký objem. V průměru pojme až třetinu menstruační krve, takže mnoho žen ho omyje ráno a znovu až po návratu domů a přes den nic řešit nemusí. Samozřejmě jsou i takové ženy, které ho kvůli silné menstruaci musí omýt každé dvě hodiny. Jak tedy na to?

Výměna: Vyjmutí a zavedení kalíšku chce trochu cviku a určitě se vyplatí natrénovat to na toaletě doma. Když tohle zvládáte, není důvod obávat se výměny na toaletě v práci.

Omytí: Samozřejmě je velká výhoda, když je součástí toalety umyvadlo. Pokud je umyvadlo před toaletou, vezměte si s sebou malou pet lahev s vodou a vypláchněte kalíšek nad záchodovou mísou. Můžete také využít skládací kelímek, do nějž napustíte vodu, než jdete na toaletu.

Skladování: Některým ženám vyhovuje mít 2 kalíšky. Pokud tedy stačí v práci jedna výměna, lze mít s sebou v nepromokavém pytlíčku čistý kalíšek a vyměnit ho za ten použitý.

Menstruace v práci
Pracujete v ženském kolektivu a kolegyně jsou i vaše kamarádky? Pokud máte chuť s nimi prodiskutovat i menstruační kalíšek, buďte připravena, že můžete narazit. Stále je mnoho žen, kterým přijde tato pomůcka přinejmenším podivná.

Menstruační kalhotky

Opět je dobré mít vyzkoušeno, po jaké době musíte kalhotky vyměnit. Menstruační kalhotky se vyrábí v mnoha variantách, některé jsou vhodné na silnou menstruaci, jiné fungují jen jako pojistka. Vyberte ráno z prádelníku ty správné! Pokud je nechcete vyměňovat během dne vůbec, můžete je doplnit jednorázovou vložkou.

Výměna: Počítejte ráno při výběru oblečení s tím, že při výměně menstruačních kalhotek se musíte od pasu dolů svléknout, a vezměte si na sebe něco praktického.

Skladování: Použité kalhotky můžete dát do nepropustné taštičky a vyprat je až po návratu domů.

Látkové vložky

Znovu použitelné vložky se používají stejně jako ty jednorázové a stejně jako ony se vyrábí v mnoha typech, takže si zvolíte ten pravý podle síly menstruace i podle toho, jaký tvar vám vyhovuje. Výměna je stejně jednoduchá jako u jednorázové vložky a na použitou vložku můžete stejně jako na menstruační kalhotky použít nepropustnou taštičku.

Menstruační houbička

Asi nejvíc náročná na výměnu na toaletě bez umyvadla je menstruační houba. Když ji vytahujete, vždy si ušpiníte prsty a navíc je houbu potřeba vypláchnout v tekoucí vodě. Lze to udělat s pet lahví vody. Samozřejmě lze mít také houby dvě a provést výměnu a pečlivé vypláchnutí až v domácím prostředí.

Přečtěte si osobní zkušenosti žen:

Myslete na sebe

Možná během menstruace do práce vůbec chodit nemusíte! Samozřejmě jsou povolání, kde není možné vzít si jen tak volno. Jak se ale ukazuje i během koronavirové epidemie, v některých zaměstnáních je home office možný. A dokud se našich zaměstnavatelů nezačneme na tuto možnost ptát, ke změnám nedojde. V diskuzích na toto téma je vždy mnoho žen, které píší důvody, proč to nejde. Podle mě jde ale jen o to, abychom my samy připustily, že to jde, že si to zasloužíme a že by to bylo pro všechny strany výhodné.

Home office během menstruace

 

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruace a veřejné WC

Možná jste veřejné prostory a WC začaly řešit až v souvislosti s opakovatelně použitelnými menstruačními pomůckami. Pokud používáte jednorázové tampony a vložky a na veřejném WC se nachází koš, není zde nic moc k řešení. Pomůcku zabalíte do toaletního papíru a jednoduše vyhodíte. Je to snadné, ale vzniká tak velké množství odpadu, které by vzniknout nemuselo. Po přečtení tohoto článku uvidíte, že pokud znáte ty správné fígle, i veřejné WC s opakovatelně použitelnými pomůckami zvládnete v pohodě.

Menstruační kalhotky v roce 2020

Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení.

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Často kladené dotazy - látkové vložky

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit látkové vložky nebo když už je používají a mají nějaké potíže.