Studie naznačuje, že riziko zranění při sportu je v určité fázi menstruačního cyklu vyšší

Britští vědci v nové studii mapovali, že riziko svalového zranění u špičkových fotbalistek je v určitých fázích menstruačního cyklu vyšší než v jiných. Výsledky naznačují, že s menstruačním cyklem je ve vrcholovém sportu potřeba opravdu počítat a tím eliminovat možná zranění sportovkyň.

Cílem studie britských vědců z University College London (UCL), z University of Bath a St Mary’s University bylo posoudit vliv různých menstruačních fází na výskyt, závažnost a typ zranění u elitních profesionálních fotbalistek WSL (Women's Super League), což je nejvyšší liga v Anglii, kterou hrají ženy.

Zkoumáno bylo 593 menstruačních cyklů během 13 390 dnů. Menstruace byla fáze č. 1, fáze 2 byla brána jako zbytek folikulární fáze (kdy stoupá estrogen), časná luteální etapa byla fází 3 (estrogen i progesteron jsou "vysoko") a premenstruační období fází 4 (estrogen i progesteron klesají před další menstruací). Každá fáze menstruačního cyklu s sebou přináší hormonální změny, které mají potenciál ovlivnit různé aspekty zdraví ženy, a náchylnost ke zranění v rámci vrcholového sportu není zřejmě výjimkou.

Vědci pod vedením Georgie Bruinvels z UCL zaznamenali u 26 sledovaných hráček 74 zranění. Přičemž analýza dat zjistila, že hráčky měly šestkrát vyšší pravděpodobnost svalového zranění v premenstruační fázi (fáze 4) a pětkrát vyšší pravděpodobnost v rané a střední luteální fázi (fáze 3). Překvapivě se ukázalo, že čas menstruačního krvácení – fáze 1 – je nejpříznivější z hlediska rizika zranění. Jo Blodgett, spoluautora studie řekla: "Ačkoli velikost vzorku v našem výzkumu byla relativně malá, pozorovali jsme jasné vazby mezi fázemi cyklu."

Funkční menstruační prádlo Modibodi a PUMA
Průzkum firem Modibodi a PUMA jasně ukázal, že nedostatek moderních menstruačních pomůcek je jedním z důležitých faktorů, které brání dívkám ve sportování. Ve spolupráci pak vyvinuly spolehlivé funkční prádlo na sport, které si poradí i s menstruací.

Přestože se jedná o relativně malý vzorek, autoři studie publikované v „Medicine & Science in Sports Exercise“ vyzývají, aby jejich práce byla impulzem pro další výzkum a investice a posílila potřebu zvážit všechny aspekty menstruačního cyklu v souvislosti s vrcholovým sportem.

„Musíme na tom stavět a pokusit se pochopit, zda existuje takový trend (jako studie naznačila). A pokud ano, co s tím můžeme dělat? Možná pak dokážeme zmírnit riziko zranění a posuneme se vpřed," prohlásila spoluautorka studie, fyzioterapeutka Ally Barlow. "Doufám, že to povede k větší otevřenosti a lepší spolupráci mezi hráčkami a trenéry a také to pomůže odbourat některá tabu kolem menstruačního cyklu."

Autoři zdůrazňují, že jsou zapotřebí další data shromážděná standardizovaným způsobem, než bude sportovní vědecká komunita moci začít hledat biologická vysvětlení tohoto zvýšeného rizika zranění.

Zdroj: https://medicalxpress.com/news/2024-05-female-athletes-likelier-menstrual.html; https://www.bbc.com/sport/articles/ck5k9l8z13wo; https://journals.lww.com/acsm-msse/abstract/9900/injury_incidence,_severity_and_type_across_the.444.aspx

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky Modibodi

Značka Modibodi pochází z Austrálie a její parketou nejsou jen menstruační kalhotky pro ženy. Tato značka má i kolekci menstruačních kalhotek pro dívky a mladé ženy a dokonce menstruační plavky! Tím to nekončí, Modibodi nabízí i inkontinenční spodky pro muže. Pro Modibodi je charakteristické použití merina v savé vrstvě kalhotek.

Plavání během menstruace

Koupání během menstruace? "To snad ne, to ses zbláznila. To nejde, protože... To se nesmí, protože..." Připomíná vám to něco? Nebo si dokonce myslíte, že plavání a koupání během menstruace je opravdu nevhodné či zakázané? Představíme vám několik mýtů, které ohledně tohoto tématu ve společnosti kolují, a na závěr vyzpovídáme i gynekologa.

Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.