Je možné vrátit se k menstruačnímu kalíšku hned s první menstruací po porodu? Jakou roli v tom hrají poporodní poranění a co od kalíšku a menstruace po porodu očekávat? Přečtěte si zkušenosti jiných žen a rady porodní asistentky.
Pomůcky pro šestinedělí
Pokud se bavíme o menstruačním kalíšku po porodu, rozhodně máme na mysli etapu až po ukončeném šestinedělí. Pomůcky "dovnitř" nejsou pro očistné krvácení v šestinedělí vhodné. Použít můžete:
- kvalitní jednorázové poporodní vložky, nejlépe bio;
- látkové vložky z příjemných přírodních materiálů;
- v druhé půlce šestinedělí, kdy už nebývá krvácení tak silné, menstruační kalhotky, nejlépe ty, co mají prodlouženou savou vložku, a vyhnete se tak možným nehodám v poloze ležmo při odpočívání s miminkem či kojení.
Péče o jizvu
Pokud došlo k nějakým porodním poraněním, ať už vnějším, nebo vnitřním, je třeba počítat s určitým časem pro jejich zahojení.
„Porodní poranění je důležité především co nejčastěji větrat," radí porodní asistentka Bc. Hana Anežka Havlíčková. "Pomůže, když si při ležení svléknete kalhotky a pod sebe si dáte jednorázovou nepropustnou podložku. Několikrát denně se sprchujte – první mytí po porodu rozhodně bez mýdla, pokud máte později potřebu použít kosmetiku, tak nějakou velmi šetrnou a přírodní. Po sprše se utřete speciálním ručníkem určeným na intimní partie, je velmi důležité se tím samým ručníkem neotírat jinde na těle – zejména ne na prsou. Po porodu může být problém s močením, zase pomůže, když si ho naplánujete do sprchy, tolik to nepálí. Pravidelně si měňte poporodní vložku, během šestinedělí nejsou tampony ani menstruační kalíšek vhodné. Jakmile to půjde, zkuste se na poranění podívat v zrcátku, sáhnout si na jizvu, případně ji lehce promasírovat. Každé ženě po porodu doporučuji návštěvu fyzioterapeutky se zaměřením na péči o ženy, vysvětlí vám, jak s poraněním pracovat dál. Pokud by se objevil v ráně zánět, neprodleně kontaktujte svou porodní asistentku, gynekologa nebo porodnici, ve které jste rodila.“
"Nejlepším lékařem je čas. Potíže naštěstí odeznívají spontánně po kratším či delším čase. Pokud ne, tak v domácí péči možno doporučit cvičení pánevního dna či masáže postižených oblastí přípravky k tomu určenými – například masážní gely s obsahem kyseliny hyaluronové podporující hojení," doporučuje Vít Mairich z urogynekologického, gynekologického a porodnického pracoviště Vivegyn v Jablonci nad Nisou.
"Porodní poranění, a to i většího rozsahu, se u naprosté většiny žen hojí velmi dobře a bez následků. Spíše výjimečně přetrvávají nějaké problémy v místě poranění, ale i ty časem odezní," popisuje svou zkušenost MUDr. Miroslav Gregor, PhD., z FN Hradec Králové v našem článku Vnitřní jizvy po porodu.
Pravdou je, že ne vždy se porod podaří dle ideálních přání rodičky a bývá potřeba zpracovat i spoustu emocí. V případě porodních poranění často jde nejen o jizvu na těle, ale i na duši. O tom vypráví Helena Mošnová v článku o poporodních jizvách: Porod naši intimitu pokaždé promění.
Kdy zase začít s menstruačním kalíškem?
U žen, které před těhotenstvím používaly menstruační kalíšek, je to častá otázka, ne-li přímo dilema: Smím použít kalíšek hned s první menstruací po porodu, i když jsem byla šitá? Bude to stejné jako před dítětem? Bude to bolet?
Odpověď zní: je to velmi individuální. Spoustě žen se cyklus navrací až několik měsíců po porodu, tím víc je proto času na zahojení porodních poranění. Stejně jako je načasování první menstruace po porodu individuální – může přijít hned po šestinedělí, ale také třeba po 20 měsících od porodu –, je individuální i to, jak se s kalíškem po porodu budete cítit.
Zkušenosti žen
Téma použití menstruačního kalíšku po porodu řeší i ženy ve FB skupině Kališnice. Kdy se odvážily kalíšek po porodu znovu zavést a jak se cítily?
- Já jsem to dostala po osmi týdnech po porodu a hned jsem šupla kalich a pohoda ☺️ Měla jsem teda jen malé vnitřní zranění, kam mi hodili dva stehy, a jinak nic.
- 5 měsíců po porodu při první menstruaci. Bála jsem se toho kvůli nástřihu a velkému šití, ale paradoxně mi kalíšek sedl ještě lépe než před porodem 🙂
- Já přešla na menstruační houbu.
- No já až při první menstruaci po půl roce 🙂 teda měla jsem jen malinké poranění, ale myslím, že když jsou intimnosti v pořádku, tak kalíšek bude taky v pohodě 😊
- Při první menstruaci 8 měsíců po porodu, no menstruaci... spíš takové špinění to bylo, kalíšek jsem zkoušela pak druhý cyklus a děsně mně vadilo zandavání a vyndání. Hodně nepříjemný. Zvažovala jsem nový kalíšek, nakonec si to vše sedlo asi třetí nebo čtvrtý cyklus.
- Rok a půl po porodu s první menstruací. Musela jsem ale vyměnit kalíšek, předchozí nevyhovoval. Jizvu občas cítím, ale pořád je to pro mě pohodlnější než kalhotky a vložky na první 4 dny.
- Budete citlivější (i zhojená), je to normální. Menstruaci jsem dostala v obou případech hned po šestinedělí, použití kalíšku bylo první tři měsíce skoro nemožné, ale po půl roce už v pohodě.
- 2 měsíce po porodu, vše v pohodě.
- Hned první menstruaci, ale měla jsem ji až cca 18 měsíců po porodu.
-
Já hned druhou menstruaci, a to jsem měla první cca 5 týdnů po porodu (nekojila jsem)... Vložky byly pro mě peklo, ale zároveň jsem měla trochu strach si tam vůbec sáhnout, natož něco strkat... Musela jsem ale pořídit nový kalíšek, protože ten stávající mi přestal vyhovovat, i když "na první pohled" se vevnitř téměř nic nezměnilo...
Menstruační kalíšek po císaři
I po porodu císařským řezem může dojít ke změnám a celková "konstelace" pro používání kalíšku je jinde než před porodem, od čiré nechuti používat jakoukoli pomůcku "dovnitř" až po pozměněný stav pánevního dna. Pro pánevní dno je už jen těhotenství náročnou zkouškou, a i když jste nerodila vaginálně, může stát, že vám nebude vyhovovat původní velikost či měkkost kalíšku. Jako problém se může ukázat i podtlak, který některé ženy používající klasické menstruační kalíšky citlivě vnímají. Navíc může být menstruace po porodu hodně silná, což klade nové nároky na najití individuálního menstruačního řešení.
Rodila jste císařem? Pak doporučujeme článek Co očekávat od menstruace po porodu císařským řezem.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!