Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko je jednou z variant antikoncepce. Tělísko ve tvaru písmene T se zavádí přímo do dělohy. Jakým způsobem brání otěhotnění si popíšeme v článku, je totiž více variant. Podíváme se také na výhody této metody, ale i na nevýhody.

Historie nitroděložních tělísek

První nitroděložní tělísko (někdy označované zkratkou IUD z anglického Intrauterine Device) vyrobil Richard Richter v roce 1909 ze střeva housenky bource morušového. V polovině 20. let 20. století připojil Ernest Gräfenberg z Berlína ke kroužku ze střeva housenky bource morušového drát z čistého stříbra a ten navinul kolem kroužku jako cívku. Stříbro bylo později nahrazeno slitinou.

V 60. letech 20. století byly vyvinuty nitroděložní tělíska z umělé hmoty a tělíska na bázi mědi. V roce 1962 pomohla první konference věnovaná této problematice zavést IUD jako zdravotně nezávadnou a účinnou metodu ochrany před otěhotněním. Už na začátku 70. let si téměř 10 % žen v USA, které používaly antikoncepci, vybralo právě nitroděložní tělísko. (Pro srovnání: v roce 2008 bylo na světě více než 180 miliónů uživatelek, které si tuto antikoncepční metodu zvolilo.)

Nitroděložní tělísko

Co to je nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko má dnes nejčastěji tvar T, ale v historii můžeme najít i tělíska jiných tvarů. Zavádí se přímo do dělohy - jeho tvar je přizpůsoben tvaru děložní dutiny z důvodu, aby zůstalo ve správné pozici. Materiálem pro výrobu tělíska jsou nejčastěji plasty, protože umožňují ohnout tělísko tak, aby prošlo děložním hrdlem při zavádění i při vytažení. K zavádění se používá plastová trubička, do které se tělísko před zavedením zasune. K vytažení slouží silonová vlákna, která ční  z hrdla děložního.

Lékař tělísko vkládá do dělohy bez sedativ či anestesie, anebo pouze s anestesií lokální. Tento zákrok bývá ve většině případů bezbolestný, avšak některé ženy trpí bolestmi i při vkládání, je jim na zvracení nebo na omdlení.

Tělíska se odstraňují z těla na konci jejich životnosti (to se různí podle typu tělíska), anebo na přání pacientky i dříve. Náklady bývají odlišné, každý gynekolog si zaúčtuje jinou částku za zavedení a samotná cena tělíska se ve většině případů pohybuje od 1500 – 5000 Kč.

Existují dva typy nitroděložních tělísek:

  • Hormonální - Tyto tělíska v sobě obsahují syntetický hormon, který se do dělohy uvolňuje pomalu a vždy ve stejném množství. Proto jsou tyto tělíska účinné a zavádějí se na 3 nebo 5 let. Při tomto způsobu antikoncepce ženy nemenstruují, anebo úplně minimálně. 
  • Nehormonální - Nehormonální tělíska jsou vyrobené z plastických hmot a jsou doplněné měděným (někdy také zlatým, stříbrným nebo ze slitiny zinku a stříbra) drátkem. Tento způsob antikoncepce je účinný po dobu 12 let (pokud nedojde k dřívějšímu odstranění). Měď, která je v tomto tělísku obsažená, může zesilovat účinek menstruačního krvácení.

Nitroděložní tělísko

Jak tělíska fungují?

Základní princip fungování tělísek je takový, že naše tělo jej vnímá jako cizorodé těleso, které se neustále snaží vypudit. Bílé krvinky, které mají na starost správné fungování imunitního systému, se kolem této cizorodé částice shluknou, a když se jim nedaří vypudit tělísko, vrhají se alespoň na spermie a ty pohltí. U nehormonálních tělísek se uvolňují ještě měděné ionty, které mají na spermie toxický vliv a tím zvyšují účinnost tělíska. U hormonálních tělísek se uvolňuje syntetický hormon, který zabraňuje spermiím prostoupit děložním hrdlem a dostat se k vajíčku.

Mohou tělíska používat i mladé dívky?

Jsou gynekologové, kteří nerodivším ženám, nechtějí tělíska předepisovat. Jiní zase tvrdí, že zda-li gravidita proběhla, není tolik podstatné jako to, jestli má žena již zralý menstruační cyklus.

Jak efektivní tělíska jsou?

Účinnost tělísek je opravdu vysoká: uvádí se, že tento způsob antikoncepce je spolehlivý na 99%. Ovšem čím déle je tělísko zavedené, tím jeho účinnost klesá, ale stále se jedná pouze o minimální pokles. Nejčastější poruchovost hrozí u žen mladšího věku. S největší pravděpodobností proto, že jsou plodnější než ženy starší.

Přínosy tělísek

  • spolehlivá ochrana před nechtěným početím
  • poskytuje ochranu na velmi dlouhou dobu
  • ženu chrání každý den a odpadá lidský faktor chybovosti, jak tomu může být v případě „zobaní“ hormonálních pilulek, které je potřeba užívat každý den

Kontraindikace

  • Opakované záněty a infekce dělohy
  • Velké myomy dělohy
  • Nevysvětlitelné pánevní bolesti
  • Silné, časté nebo bolestivé menstruační krvácení
  • Anémie
  • Poruchy srážlivosti krve
  • Promiskuita - u tohoto bodu bych se ráda pozastavila. Chvíli jsem pátrala, co si mám v tomto případě představit. Jedná se o to, že tělísko v těle může způsobit zánět. Po čase si tělo na tělísko zvykne a riziko zánětu klesá. Což se ale děje pouze pod podmínkou, že v pochvě dochází k výměně stále stejných tekutin. V případě, že má žena více než jednoho muže (v průběhu celého používání tělíska) se můžou záněty naopak zesílit.
  • Podezření na těhotenství
  • Alergie na měď (u nehormonálních tělísek, které obsahují drátek měděný)
  • Současná nebo předchozí rakovina prsu

Různá starší nitroděložní tělíska.

Zdravotní rizika a nežádoucí účinky tělísek

Jedná se o rizika, která hrozí, ale není řečeno, že k nim zaručeně musí dojít.

  • Pánevní bakteriální infekce, které můžou v krajních případech vést k neplodnosti či k souvislé pánevní bolesti. V závažných případech je nutná hysterektomie.
  • Ovariální cysty
  • Otrava krve
  • Tělísko se přichytí k děložní stěně takovým způsobem, že je nutné jeho chirurgické odstranění
  • Protrhnutí děložní stěny
  • Nyní již ve velmi vzácných případech, může dojít k vytlačení tělíska (žena si ale sama může nahmatat nit, která z tělíska vyčnívá do pochvy – a tak může jednoduše určit, zda-li je tělísko stále na správném místě.)  

Speciálně u hormonálních tělísek:

  • nepravidelné nebo úplně chybějící krvácení
  • změna hmotnosti
  • změna nálad
  • změna barvy kůže a prsů
  • snížení libida a schopnosti dosahovat orgasmů
  • migrény a únava
  • artritické bolesti v nohách a kloubech
  • nepříjemný vaginální zápach
  • vypadávání vlasů
  • deprese a záchvaty paniky

Nehormonální tělíska:

  • zvýšení menstruačních křečí
  • riziko anémie
  • přibývání na váze

Toxicita mědi: toto je velmi kontroverzní téma: lékaři sice tvrdí, že množství mědi obsažené v tělísku je neškodné, avšak již známe případy otravy z používání tělísek s mědí. Záleží asi na celkové citlivosti každé ženy, neboť měď se volně vyskytuje i jinde. Uveďme například: anorganické minerální doplňky, zubní korunky či různé potraviny. Zatímco měď je základním prvkem pro všechny tělesné tkáně, v nadbytku může způsobovat různé problémy.

Nitroděložní tělísko a kalíšek

Ženy se nás ptají, jestli je možné používat menstruační kalíšek, když mají zavedené nitroděložní tělísko. Ano, možné to je. Je mnoho spokojených žen, které používají obojí najednou, ale občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko při společném používání vytlačeno. Může k tomu dojít kvůli anatomickému faktoru (nízký čípek nebo umisťování kalíšku příliš vysoko). V některých případech také mohlo dojít k samovolnému vypuzení tělíska, ke kterému dochází u jednoho ze dvaceti nitroděložních tělísek (nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci).

Závěrem

Je spoustu spokojených žen, které si vybralo právě tuto antikoncepční metodu. Před výběrem jakékoli antikoncepce doporučujeme důkladně se seznámit s danou metodou a dozvědět se co nejvíce informací. Každý způsob antikoncepce má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou u tělísek je jejich téměř 100% účinnost. Nevýhoda nehormonálních tělísek je ta, že uvolňují do těla měď, která by se jinak v těle neobjevila. Dobrou zprávou je, že se již na trhu objevují tělíska, které v sobě neobsahují žádný drátek. Hlavní nevýhoda u hormonálních tělísek je narušování přirozené hormonální hladiny.

Rozhodnutí je na každé z nás, rozhodněme se proto dle svého nejlepšího uvážení.

Zdroje: www.antikoncepce.cz, www.theholykale.com, https://en.wikipedia.org, www.levret.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.