Po opalovacích krémech saháme za účelem ochránit naší pokožku před nadbytečným UV zářením. Ovšem často si neuvědomujeme, že konvenční opalovací krémy jsou plné takových látek, které nám v důsledku více škodí, než pomáhají.
Naštěstí existují varianty opalovacích krémů, které plní vše, co by měly: mají přírodní složení, jsou šetrné k naší pokožce a chrání ji a jsou rovněž šetrné k životnímu prostředí.
Při letním slunění nezapomeňte také na pitný režim! :)
Složení konvenčních opalovacích krémů
Běžné krémy často obsahují tyto látky:
- chemické ochranné filtry (např. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone a další),
- parabeny (konzervační látky),
- alkoholy,
- rozpouštědla,
- umělé vůně (ty mohou být často zdrojem různých alergických reakcí),
- deriváty z ropy, parafínu či silikonu,
- často také hliník...
(Myslím si, že takový výčet je dostačující.)
Chemické versus fyzikální filtry
Jednoduše bychom jejich rozdíl mohli popsat tak, že chemické filtry obsahují látky, které paprsky pohlcují, avšak nezabraňují jejich pronikání do kůže, zatímco fyzikální filtry sluneční paprsky odrážejí.
Chemické filtry
Jak už jejich název napovídá, nejsou přírodní a tak jejich chemické složení může mít neblahý vliv na naší kůži. Látky obsažené v těchto opalovacích krémech zanášejí kožní póry a celkově naší pokožku zatěžují. Produkují navíc volné radikály, ty narušují buňky, což má za následek stárnutí kůže. Mohou také narušit celkovou hormonální hladinu (a bohužel to může dojít až tak daleko, že přispívají ke vzniku rakoviny kůže).
Aby se krémy snadněji roztíraly, využívají výrobci tzv. nanotechnologii a částečky v krému zmenšují. Vše má své klady a bohužel i zápory. Takové krémy se sice snadněji roztírají, ovšem takto malé částečky snadno procházejí kůží a v těle mohou způsobit řadu problémů.
Zajímavost: Výsledky studie prokázaly, že nanočástice jsou pro buňky dvakrát toxičtější než větší částice oxidu zinečnatého.
Fyzikální (minerální) filtry
U těchto filtrů se můžeme setkat rovněž s označením anorganické či mechanické filtry. Tyto filtry jsou tvořené většími částicemi, které se do pokožky nedostanou. Vytváří na pokožce jemný ochranný film, který UV záření odráží. Nejčastějšími minerálními filtry jsou oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Ty pokožku nedráždí, nezpůsobují alergie a jsou tak bezpečnou ochranou před slunečním UV zářením.
Jejich další výhodou je také to, že nepředstavují žádné nebezpečí pro vodní organismy. Opalovací krémy se totiž uvolňují do vody a obsahují-li některé chemické látky, jsou pro vodní obyvatelé toxické. (Zajímavě toto téma zpracoval Ekolist.cz v tomto článku: Opalovací krémy mohou škodit mořským organismům.)
Ochranný faktor v opalovacích krémech
Sluneční ochranný faktor se označuje zkratkou SPF (z anglického Sun Protection Factor, v německy mluvících zemích se můžete setkat se zkratkou LSF, která znamená Lichtschutzfactor, ovšem je to to samé). Ochranný faktor udává míru ochrany před slunečním zářením (konkrétně UVB). Jedná se o dobu, kterou můžete pobývat na slunci, aniž byste se spálili. Samozřejmě tato doba se snižuje, pokud se koupete, následně otíráte ručníkem a podobně. Obecně se ale doporučuje spíše než použít opalovací krém s vysokým SPF (a poté nabýt pocitu, že mohu být na slunci velmi dlouhou dobu) použít ten s nižším faktorem (20 či 30) a pravidelně a v dostatečném množství jej na pokožku aplikovat opakovaně.
UVA a UVB záření
UVB záření je zodpovědné za spálení kůže. UVA proniká hlouběji do kůže a má proto vliv na její stárnutí. Pokud tedy obě záření působí na kůži po delší dobu, mají na ni negativní vliv. Proto je vhodné vybírat takové opalovací krémy, které pokožku chrání zároveň před zářením UVB a také před UVA. Na obalech bývá označení UVA uvedené v kroužku nebo je u něj uvedený i konkrétní faktor ochrany.
Další rady a doporučení
- Asi základním doporučením je nepobývat na sluníčku v době, kdy je nejsilnější. To je zhruba v době od 11 do 14 hodin.
- Pobyt na sluníčku střídejte s pobytem ve stínu, abyste tak poskytli pokožce odpočinek.
- Raději než používat krémy s větším fakturem dodržujte pravidlo častějšího obnovování krému v dostatečném množství.
- Vždy noste pokrývku hlavy: šátek, kšiltovku či slamák.
- Volte vhodné oblečení do horka. Překvapivě takovým oblečením často nejsou co nejkratší šortky a tílko, ale naopak oblečení, které je z přírodních materiálů a zakrývá ruce a také nohy. Své o tom ví mnozí obyvatelé tropických oblastí, kteří takto zahalení chodí. Pokožka se díky tomu zbytečně nepřehřívá a nám tak není horko.
Jaký přírodní opalovací krém si tedy mohu vybrat?
Nabídku přírodních opalovacích krémů jsme důkladně zvážili a nakonec jsme se do našeho sortimentu rozhodli zařadit značku Eco Cosmetics a Lavera. Obě zmíněné značky splňují přírodní kritérium a složení výrobků. Na náš výběr se můžete podívat přímo v e-shopu Maluna.cz.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.