Látková vložka je vždycky doma aneb Proč přejít na novou menstruační pomůcku?

Zvědavost, menší finanční výdaje, ale i nutnost úsporně se zabalit na roční zahraniční cestu. Důvody, proč ženy přecházejí na jinou menstruační pomůcku, jsou různé. Mezi nejčastější patří snaha být víc eko a také nespokojenost s nepohodlnou pomůckou. "Kalíšek to vyřešil, najednou jsem o menstruaci skoro nevěděla. Jen mě mrzí, že jsem tím dlouho tak opovrhovala, mohla jsem si ušetřit spoustu nepohodlí a bolesti," popsala jedna z respondentek. Přečtěte si o výsledcích naší ankety.

28. 5. si Mezinárodním dnem menstruace (Menstrual Hygiene Day - MHD) připomínáme důležitost správné menstruační hygieny. Naším dlouhodobým cílem je, aby si každá žena našla vyhovující zdravou pomůcku, která jí pomůže prožívat menstruaci pohodověji. Proto také pravidelně přinášíme novinky ze světa menstruačních pomůcek, recenze a zkušenosti.

Mezinárodní den menstruace 2023

U příležitosti MHD jsme se ptaly žen, co je přimělo přejít na jinou menstruační pomůcku*. Co pro ně bylo důvodem vyměnit tampon, vložku nebo jinou pomůcku za novou?

Když vidím, kolik dnes stojí vložky, děkuju bohu...

Skoro pro třetinu žen byla hlavním impulzem snaha nezatěžovat životní prostředí - a našly si ekologičtější pomůcku. Některé ženy vyřešily novou pomůckou dva problémy v jednom, jednak ekologii, jednak požadavek na spolehlivost pomůcky, své důvody tak popsala Jolana: "Silná menstruace, dvojí pojistka a menší spotřeba vložek z ekologického hlediska." Některým ženám se někdejší volba "ze zvědavosti" v časech vyšších cen zúročuje jako finanční úspora. Svou situaci tak shrnula Marie: "Za mě hlavně finanční hledisko a zvědavost. A když dneska jen tak mrknu, kolik stojí vložky nebo tampony, tak se v duchu směju a děkuju bohu, že jsem se ke kalíšku (a spol.) dokopala."

Hnací silou pro Babet bylo najít pohodlnější a zdravější pomůcku: "Vložky mi vadily, často jsem z nich byla opruzená, tampony mě v ne tak silných dnech strašně vysušovaly a bylo to občas vyloženě bolestivé. Kalíšek to vyřešil, najednou jsem o menstruaci skoro nevěděla. Jen mě mrzí, že jsem tím dlouho tak opovrhovala, přitom je to skvělá věc, mohla jsem si ušetřit spoustu nepohodlí a bolesti. A menstruační kalhotky jsem 'objevila' po porodu, když mi kalíšek začal protékat."

Možnost mít jednu věc "navždy" mě dostala

Řadu žen - jako Terezu a Kačenku - motivovalo, že díky opakovaně použitelné pomůcce nemusí myslet na včasné dokoupení jednorázových potřeb: "Textilní vložka je doma. Nedochází :) (nejlépe na svátek, když je všude zavřeno)." - "Nebyla jsem schopná mít doma zásoby vložek a tamponů :D Takže mít jednu věc 'navždy' mě dostalo. :D"

Pro některé ženy byla impulzem nějaká specifická situace typu dovolená u vody anebo dlouhá cesta a omezená hmotnost bagáže, jak popsala své důvody Anežka: "Snaha najít něco, co mi nezabere půlku kufru (měla jsem na roční cestu do zahraničí váhové omezení na zavazadlo)."

Svou "badatelskou" motivaci pro volbu menstruačního kalíšku vtipně popsala Lucie: "Dost se mi líbila myšlenka, že budu krásně vidět, kolik té krve ze mě vlastně jde a jak vypadá... možná nechutný? 😀 Ale přijde mi to fascinující, zajímavý, zase krůček blíž možná k tomu mít lepší přehled o svém zdraví."

Aby se každá žena cítila v pohodě
Základní myšlenka akcí je stále stejná a stále potřebná: šířit osvětu o menstruační hygieně a také prolomit tabu, která kolem menstruace stále panují. Tyto cíle pomáhají naplnit i výrobci moderního menstruačního prádla, například australská značka Love Luna.

Jaké jsou nejčastější důvody žen k výměně menstruační pomůcky?

  • 28 % Ekologie; chtěla jsem pomůcku, která nebude zatěžovat životní prostředí.
  • 23 % Nespokojenost; hledala jsem pohodlnější pomůcku.
  • 15 % Finanční úspora.
  • 14 % Zvědavost; ráda zkouším nové věci.
  • 9 % Nalákala mě možnost "výměny" jen ráno a večer.
  • 4 % Zdravotní důvody.
  • 4 % Nespokojenost; hledala jsem spolehlivější pomůcku.
  • (zbylá 3 % byly vesměs jinak pojmenované výše zmíněné důvody)

*Formou ankety jsme se ptaly ve facebookové skupině Kališnice, odpovědělo 752 žen.

Hledáte pohodlnější, zdravější či levnější pomůcku? Mohly by vám v tom pomoct tyhle články:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.

Lenka Blažejová, autorka Mojí rudé knížky: Internet citlivý přístup rodiče nenahradí

"Tak jako se někdy opozdí menstruace, tak i křest," vtipkuje grafička a výtvarnice Lenka Blažejová. Moje rudá knížka, která už se úspěšně prodává, bude pokřtěna 28. 5., na Mezinárodní den menstruace. "Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky," říká autorka. Knížky jí k seznámení s cyklem přijdou jako skvělý nástroj, protože jdou číst společně i o samotě. Řeč byla i o Cítě, jejím novém díle o křehkosti a jinakosti introvertů. Cíťu čtou děti i dospívající, pracují s ní psychologové. Byla nominována v soutěži Zlatá stuha.

Studie Green Paper a UNICEF

V loňském roce proběhlo setkání*, na kterém se odborníci z různých oborů věnovali tématu menstruace v širším kontextu. Výsledkem tohoto shromáždění je dokument Green Paper**. Ten popisuje pozadí třídenního shromáždění, klíčové debaty a také potřebné kroky k celkovému zlepšení situace. Rovněž UNICEF*** vyvinulo dokument navazující na toto téma. Zaměřovali se na dívky a jejich prožívání menstruace ve školách a také mimo ni.

Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.