Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Síla menstruace

Prvním důležitým faktorem je síla menstruace. Většina značek nabízí menstruační kalhotky na slabou, středně silnou a silnou menstruaci. Další variantou jsou menstruační kalhotky vhodné na noc (na spaní). Kalhotky se liší délkou i kapacitou savé vrstvy.

Menstruační kalhotky můžete používat jako pojistku a v tom případě vám stačí kalhotky pro velmi slabou nebo slabou menstruaci. Využijete je v době, kdy máte těsně před menstruací a nejste si jistá, kdy menstruace přijde. Hodí se také na konci menstruace, při silné ovulaci a některé značky jsou vhodné i při inkontinenci (Modibodi). Tyto kalhotky můžete používat i při silnější menstruaci v kombinaci s jinou pomůckou - tzn. mohou být pojistkou proti nehodě k menstruačnímu kalíšku, tamponu nebo houbě. Lze je používat i s vložkou, ale pozor na agresivní lepidla, která by mohla kalhotky poškodit. Doporučit můžeme například tyto:

Na slabou a středně silnou menstruaci můžete použít prakticky všechny značky, každá z nich má pro tento případ nějakou svoji variantu. Doporučit můžeme například tyto:

Na silnou menstruaci se výběr trochu zužuje a je potřeba být při výběru opatrná a rozlišovat mezi reklamou a skutečností. Rozhodně je lepší řídit se savostí kalhotek spíše než tím, jak se kalhotky jmenují. Menstruační kalhotky, které sám výrobce nazývá kalhotkami na silnou menstruaci, mohou mít třeba poloviční savost než kalhotky na silnou menstruaci od jiného výrobce.

Menstruační kalhotky noční / na spaní se liší hlavně v délce savé vrstvy. Na noc je vhodné, aby byla savá vrstva prodloužená. U většiny nočních menstruačních kalhotek je prodloužená vzadu - je až k zadnímu hornímu kraji kalhotek. Pro ženy, které spí rády na břiše, jsou vhodné kalhotky s prodlouženou savou vrstvou i vpředu. Vybírejte i podle síly menstruace, i u nočních menstruačních kalhotek jsou některé kalhotky vhodné pro normální menstruaci, jiné mají velkou savost a jsou vhodné pro silnou menstruaci. Doporučit můžeme například tyto:

Kalhotky nemají nekonečnou kapacitu!

Některé dokážou absorbovat tekutiny méně (třeba 10 ml), některé více (třeba i 60 ml). Nicméně je tím míněna tekutina, která se absorbuje průběžně během několika hodin, takže pokud dlouho sedíte/ ležíte, vstanete a najednou vyteče velké množství krve, nemusí se stačit vsáknout a může protéct po stranách gumičkami. Často to vypadá (hlavně u černých kalhotek), že kalhotky protekly skrz savou vrstvu, ale je to klam. Kalhotky protečou bokem gumičkami a krev se pak po látce šíří dále do prostoru. Navíc máme každá jinak silnou menstruaci, takže kalhotky, které vaší kamarádce vydrží celý den, mohou vám protéct za pár hodin. Je tedy třeba vyzkoušet, jak dlouho kalhotky vydrží vám v dané dny cyklu, a podle toho je měnit.

Velikost

Výběr správné velikosti u menstruačních kalhotek je polovina úspěchu.

  • Když budou kalhotky škrtit, nebude to příjemné a nevydržíte v nich dlouho.
  • Když budou volné a nebudou dobře sedět, můžou protékat a neplnit tak svoji funkci.

Je důležité podotknout, že každý výrobce má svoji velikostní tabulku. Neobjednávejte si tedy velikost podle toho, co běžně nosíte, ale změřte se – nejširší místo boků a nejužší místo mezi žebry a boky. Pak se podívejte do velikostní tabulky u vybrané značky a kupte si přesně tu velikost, která podle tabulky vyšla – ani menší, ani větší. Míry v tabulkách jsou ve většině případů míry postavy, nikoliv prádla - nemá tedy smysl přeměřovat prádlo, které máte doma. Výrobci zohledňují střihy a materiály tak, aby vám stejná velikost u jejich značky seděla napříč modely.

Vychází vám jiná velikost podle míry v pase a jiná podle míry přes boky? Pak si určitě nevybírejte vysoké kalhotky do pasu, ale spíše nižší – buď klasický střih nebo bokové. Kdybyste zvolila vysoký střih, budou vás kalhotky v pase škrtit, nebo nebudou sedět přes zadek. Zvolte tedy nižší střih a řiďte se mírami přes boky. A ano, klidně vám může vyjít u jedné značky S a u jiné L – to je to rozdílné číslování.

12 + 5 různých velikostí

Australská značka Modibodi nabízí dámské menstruační a inkontinenční kalhotky ve dvanácti různých velikostech - od 3XS po 6XL. Navíc má i dívčí menstruační kalhotky, ty se vyrábí v pěti velikostech. Výběr je z mnoha střihů a barev. Vybere si tedy opravdu každý!

Jaké preferujete materiály?

Menstruční kalhotky jsou stejně jako jiné spodní prádlo vyráběny z mnoha různých materiálů. Většinou se liší materiál samotných kalhotek a materiál dotykové vrstvy. Navíc jsou samozřejmě uvnitř kalhotek funkční vrstvy - savá a nepropustná. Nepropustná vrstva obsahuje polyester, jinak by kalhotky nebyly nepropustné.

Bezešvé menstruační kalhotky jsou většinou vyrobeny z nylonu, některé značky používají recyklovaný nylon (Love Luna, Modibodi, Snuggs...). Mnoho kalhotek je ze slušivého mikrovlákna, nejsou výjimkou krajkové kalhotky. Dotyková vrstva bývá (hlavně u levnějších kalhotek) velmi často polyesterová nebo s velkou příměsí polyesteru. Mnoho žen ale preferuje, aby kalhotky byly vyrobeny z přírodních materiálů, tedy z bavlněného úpletu, bambusového úpletu nebo vlny. Dotyková vrstva z merino vlny je na používání asi nejpříjemnější ze všech variant, ale je potřeba dávat větší pozor, abychom ji nepoškodili při praní.

Příklady různých značek a materiálů, ze kterých jsou vyrobené:

  • Flux - modal nebo nylon, dotyková vrstva mikrovlákno
  • Menstruační kalhotky Dorina - bavlna, mikrovlákno, nylon, dotyková vrstva bavlna/modal nebo mikrovlákno
  • Menstruační kalhotky Love Luna - bavlna, bambus nebo recyklovaný nylon, dotyková vrstva bavlna
  • Menstruační kalhotky Meracus - bavlna nebo mikrovlákno, dotyková vrstva bavlna
  • Dámské menstruační kalhotky Modibodi - bambus nebo recyklovaný nylon, dotyková vrstva merino vlna
  • Dívčí menstruační kalhotky Modibodi - bavlna, dotyková vrstva merino vlna
  • Menstruační kalhotky Moove - bambus, dotyková vrstva merino vlna
  • Menstruační kalhotky Selenacare - bavlna/syntetické vlákno, dotyková vrstva polyester
  • Menstruační kalhotky Snuggs - nylon nebo tencel, dotyková vrstva polyester nebo polypropylen
  • Menstruační kalhotky Wuka - bavlna, tencel či recyklovaný nylon, dotyková vrstva bavlna

Jaký střih rády nosíte?

Na trhu jsou všechny možné střihy menstruačních kalhotek. Bokové i vysoké, málo vykrojené i takzvaný Hi-Cut střih... Můžete si pořídit menstruační tanga, kalhotky s nohavičkou, menstruační kraťasy i menstruační legíny.

Jak mají kalhotky vypadat?

Někdy se potřebujeme někde svléknout či převléknout a chceme, aby nebylo nic poznat. Většina menstruačních kalhotek je nenápadných a savá vrstva je tenká, takže nikdo nepozná, zda máte na sobě menstruační nebo normální kalhotky. Samozřejmě u savějších modelů je funkční vrstva mohutnější.

Nejoblíbenější menstruační kalhotky jsou černé, případně nenápadné tělové. V nabídce jsou sportovní modely, elegantní bezešvé kalhotky i menstruační kalhotky s různými typy krajek. Některé značky nabízí i barevné menstruační prádlo nebo mají různé barevné limitované edice. Nejvíc barev a vzorů pro ženy i pro dívky (dětské velikosti) najdete u značky Modibodi.

Praní a sušení

Menstruační kalhotky je potřeba před prvním použitím vždy vyprat. Všechny lze prát v pračce v tekutém pracím prostředku bez aviváže (ev. prostředku na vlnu v případě Modibodi - ale pozor, bez lanolínu) na 30, resp. 40 (dle pokynů výrobce na kalhotkách/ obalu), Meracus snesou i praní na 60. Doporučujeme praní v ochranném pracím sáčku a ekologickém pracím gelu. Žádné z kalhotek nepatří do sušičky či na přímé topení. V případě sušení po rubu uschnou rychleji. Je možné je sušit i rozložené na sušáku.

Po použití je třeba kalhotky předeprat ve studené vodě. Nejlepší je nechat kalhotky nejprve odmočit a poté teprve přeprat. Kalhotky však nenechávejte namočené dlouho, nesvědčí jim to. Pokud jste měla použité kalhotky uložené delší dobu nasucho (například jste se převlékla v práci do čistých a špinavé měla uložené v nepropustné taštičce), namočte je na delší dobu.

U většiny menstruačních kalhotek platí, že se během několika prvních vyprání savost postupně zvyšuje (jedná se o 5-6 vyprání).

Počítejte s tím, že kalhotky schnou 8 i více hodin (samozřejmě podle topení / počasí / vlhkosti vzduchu / typu kalhotek…).

Kolik menstruačních kalhotek budu potřebovat?

To je častá a nelehká otázka. Záleží na síle menstruace, tedy na tom, jak často musíte kalhotky měnit a také na tom, jak často perete. Se středně silnou menstruací budete potřebovat minimálně 4 kusy – jedny máte na sobě, jedny na převlečení, jedny schnou a poslední čekají na vyprání či jsou do zásoby. Pokud máte menstruaci silnější, samozřejmě potřebujete kusů víc.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Menstruace a veřejné WC

Možná jste veřejné prostory a WC začaly řešit až v souvislosti s opakovatelně použitelnými menstruačními pomůckami. Pokud používáte jednorázové tampony a vložky a na veřejném WC se nachází koš, není zde nic moc k řešení. Pomůcku zabalíte do toaletního papíru a jednoduše vyhodíte. Je to snadné, ale vzniká tak velké množství odpadu, které by vzniknout nemuselo. Po přečtení tohoto článku uvidíte, že pokud znáte ty správné fígle, i veřejné WC s opakovatelně použitelnými pomůckami zvládnete v pohodě.