Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď a nebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Síla menstruace

Prvním důležitým faktorem je síla menstruace. Většina značek nabízí variantu na slabší a středně silnou menstruaci a variantu na silnou menstruaci. Trochu samostatnou kapitolou jsou pak ještě kalhotky noční/ na spaní, ale k tomu se ještě dostaneme.

Pokud chcete kalhotky jen jako pojistku, ideální variantou jsou SaYu vyšší modré light nebo Gentle Day EiVi. Oboje jsou tenké, vypadají jako obyčejné kalhotky a mají lehkou savou vrstvu. Gentle Day EiVi mají ještě kapsičku na křidýlka od vložek, pokud je budete používat. Pojistkou s nepropustnou vrstvou, ale bez vrstvy savé, jsou pak LaliPanties. Ty díky nepropustné vrstvě zabrání protečení v případě nehody, ale je nutné je kombinovat s další menstruační pomůckou.

Na slabou a středně silnou menstruaci můžete použít prakticky všechny značky, každá z nich má nějakou svoji variantu – Meracus Comfort a Everyday Standard, Love Luna Midi a Bikini, Snuggs se dvěma kapičkami, Selenacare, Dorina Hipster či jakékoli krajkové SaYu. Výběr pak můžete zúžit podle dalších faktorů.

Na silnou menstruaci se nám výběr trochu zužuje, ale pořád je ještě vcelku velký. Takovou variantu nabízí Meracus Everyday Plus, Love Luna Full a Bamboo , Snuggs se třemi kapičkami, Dorina Midi a SaYu v hladkých variantách a ve variantě bordó s krajkou (ta má prodlouženou savou vrstvu vepředu).

Pak tu máme variantu noční / na spaní. Ta se liší hlavně v tom, že má prodlouženou savou vrstvu (většinou vzadu až nahoru, někde i vepředu). Na výběr jsou Meracus Night (s prodlouženou savou vrstvou vepředu a se savou vrstvou vzadu až nahoru), Love Luna Full (se savou vrstvou vzadu až nahoru) a Love Luna Bamboo (se savou vrstvou vepředu i vzadu až nahoru), Dorina Midi (se savou vrstvou vzadu až nahoru) a SaYu na spaní (se savou vrstvou vzadu až nahoru).

Kalhotky nemají nekonečnou kapacitu!

Některé dokáží absorbovat tekutiny méně (třeba 10 ml), některé více (třeba 50 ml). Nicméně je tím míněna tekutina, která se absorbuje průběžně během několika hodin, takže pokud dlouho sedíte/ ležíte, vstanete a najednou vyteče velké množství krve, nemusí se stačit vsáknout a může protéct po stranách gumičkami. Často to vypadá (hlavně u černých kalhotek), že kalhotky protekly skrz savou vrstvu, ale je to klam. Kalhotky protečou bokem gumičkami a krev se pak po látce šíří dále do prostoru. Navíc máme každá jinak silnou menstruaci, takže kalhotky, které vaší kamarádce vydrží celý den, mohou protéct vám za pár hodin. Je tedy třeba vyzkoušet, jak dlouho kalhotky vydrží vám v dané dny cyklu a podle toho je měnit.

Jaký střih rády nosíte?

Když už jste vybrali variantu podle síly menstruace, pořád ještě zůstalo několik variant kalhotek. A jak z nich vybrat dál? Dalším kritériem může být například to, jaký střih kalhotek rády nosíte.

Pokud preferujete nižší střih kalhotek, jsou na výběr SaYu nízké (buď modré nebo béžovomodré) či o trochu vyšší Meracus bokové (ve variantách Comfort či Everyday).

Máte-li rády klasiku, středně vysokou variantou jsou Meracus, Love Luna Midi a Bikini, Snuggs, Dorina Hipster, SaYu vyšší (ve variantách hladkých i s krajkou) a Selenacare.

Samozřejmě je v nabídce i varianta do pasu pro ty, co mají (nejen) během menstruace rády bříško v teple. Můžete vybírat mezi Love Luna Full a Bamboo a SaYu do pasu.

Něco mezi klasikou a do pasu jsou pak Dorina Midi.

Jak mají kalhotky vypadat?

Někdy se potřebujeme někde svléknout či převléknout a chceme, aby nebylo nic poznat. Pokud potřebujete tenké a nenápadné kalhotky, pak jsou to Love Luna Midi a Bikini nebo Snuggs se dvěma kapičkami.

O trochu silnější savou vrstvu mají Dorina Hipster, Meracus Comfort, Selenacare, Snuggs se třemi kapičkami či SaYu.

V nabídce jsou samozřejmě i elegantnější varianty s krajkou – Meracus Elegant, spousta modelů od SaYu či Selenacare Classic a Hipster. A na své si přijde i ten, kdo nechce nosit jenom černou. Barevné varianty najdete u Meracus (růžová), Love Luna Midi (nude), Selenacare (nude) a SaYu (tělová, modrá, bordó).

Praní a sušení

Všechny kalhotky je potřeba před prvním použitím vyprat. Všechny lze prát v pračce v tekutém pracím prášku bez aviváže (ev. prostředku na vlnu v případě SaYu) na 30, resp. 40 (dle pokynů výrobce na kalhotkách/ obalu/ přiložené kartičce), Meracus snesou i praní na 60. Žádné z kalhotek nepatří do sušičky či na přímé topení, v případě sušení po rubu většinou uschnou rychleji.

Po použití je třeba kalhotky proprat ve studené vodě.

U některých kalhotek se během několika prvních vyprání savost postupně zvyšuje.

Počítejte s tím, že kalhotky schnou 8 a více hodin (samozřejmě podle topení/ počasí/ vlhkosti vzduchu/ typu kalhotek…).

Kolik jich budu potřebovat?

To je častá a nelehká otázka. Záleží na síle menstruace a na tom, jak často musíte kalhotky měnit. Se středně silnou menstruací doporučuji minimálně 4 kusy – jedny máte na sobě, jedny na převlečení, jedny schnou a poslední na vyprání/ schnoucí či do zásoby. Pokud máte menstruaci silnější, samozřejmě potřebujete kusů víc.

Už jste vybraly ty své kalhotky i vy? Pokud ano, budeme rády za sdílení vašich zkušeností a postřehů.

Tereza Čajanová
Autorka článku

Grafomanka, organizátorka vesmíru, alchymistka a experimentátorka. Vystudovala mezinárodní vztahy a prošla si několika korporáty, než zjistila, že nejspokojenější je, když dělá, co ji baví – píše články, testuje na sobě novinky a organizuje balíčky. 😊 Má ráda přírodní kosmetiku a snaží se mít udržitelný přístup k životu. Láska k vůním, bylinkám a alchymii ji přivedla ke studiu aromaterapie. Miluje čokoládu, dobré víno a cestování.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky v roce 2020

Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení.

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Menstruace a veřejné WC

Možná jste veřejné prostory a WC začaly řešit až v souvislosti s opakovatelně použitelnými menstruačními pomůckami. Pokud používáte jednorázové tampony a vložky a na veřejném WC se nachází koš, není zde nic moc k řešení. Pomůcku zabalíte do toaletního papíru a jednoduše vyhodíte. Je to snadné, ale vzniká tak velké množství odpadu, které by vzniknout nemuselo. Po přečtení tohoto článku uvidíte, že pokud znáte ty správné fígle, i veřejné WC s opakovatelně použitelnými pomůckami zvládnete v pohodě.