Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď a nebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Síla menstruace

Prvním důležitým faktorem je síla menstruace. Většina značek nabízí variantu na slabší a středně silnou menstruaci a variantu na silnou menstruaci. Trochu samostatnou kapitolou jsou pak ještě kalhotky noční/ na spaní, ale k tomu se ještě dostaneme.

Pokud chcete kalhotky jen jako pojistku, ideální variantou jsou Flux bezešvé Bikini - light (Dusty Rose či Black), Selenacare BrasilianaGentle Day EiVi či Modibodi Classic Thong Super Light. Všechny jsou tenké, vypadají jako obyčejné kalhotky a mají lehkou savou vrstvu. Nosit je můžete případně i mimo menstruaci. Gentle Day EiVi mají ještě kapsičku na křidýlka od vložek, pokud je budete používat. Pojistkou s nepropustnou vrstvou, ale bez vrstvy savé, jsou pak LaliPanties. Ty díky nepropustné vrstvě zabrání protečení v případě nehody, ale je nutné je kombinovat s další menstruační pomůckou.

Na slabou a středně silnou menstruaci můžete použít prakticky všechny značky, každá z nich má nějakou svoji variantu – Meracus Comfort a Everyday Standard, Love Luna (všechny typy), Snuggs se dvěma i třemi kapičkami či Selenacare. Od značky Flux jsou to pak modely Essentials Brief a Hipster (Moderate). Značka WUKA nabízí třeba modely Basics™ Hipster, Perform™ Seamless Midi či Ultimate™ Midi Brief, vše v savostech Medium. Kalhotky WUKA Basics™ Hipster a WUKA Ultimate™ Lace Hipster mají dokonce prodlouženou savou vrstvu vepředu i vzadu až nahoru, což oceníte v noci. O modelech značky Modibodi pak píšeme níže. Výběr můžete zúžit podle dalších faktorů.

Na silnou menstruaci se nám výběr trochu zužuje. Snuggs nabízí variantu Hugger. Značka Flux nabízí modely Bikini a Boyshorts. Ještě o něco savější variantu nabízí Meracus Everyday Plus, Dorina Hipster i Dorina Midi. Velmi savé varianty má i značka Modibodi (o tom více níže v samostatném odstavci). Samozřejmě je možné na silnou menstruaci použít i kterékoliv z nočních kalhotek uvedených níže.

Pak tu máme variantu noční / na spaní. Ta se liší hlavně v tom, že má prodlouženou savou vrstvu (většinou vzadu až nahoru, někde i vepředu). Na výběr jsou Meracus Night (s prodlouženou savou vrstvou vepředu a se savou vrstvou vzadu až nahoru), Love Luna Full (s delší savou vrstvou vzadu, ale s menší kapacitou, tedy vhodné spíše na slabší a střední menstruaci), Love Luna Full Super (s větší savostí) a Love Luna Bamboo (se savou vrstvou vepředu i vzadu až nahoru, ale s menší kapacitou, tedy vhodné spíše na slabší a středně silnou menstruaci), Dorina Midi (se savou vrstvou vzadu až nahoru). Aktuálně nejsavějšími kalhotkami (taktéž s prodlouženou savou vrstvou vepředu i vzadu) jsou WUKA Ultimate™ Midi Brief - Super Heavy.

Samostatnou kapitolou je značka Modibodi. Tato značka aktuálně nabízí 6 různých savostí, takže vybrat si tu správnou může opravdu každý. Tenká pojistka vhodná i na denní nošení je varianta Moisture Wicking či Super Light, na slabou až střední menstruaci je Light–Moderate, střední až silná je Moderate–Heavy, silná a noční je Heavy–Overnight (s prodlouženou savou vrstvou vzadu až nahoru) a na velmi silnou menstruaci je Maxi (s prodlouženou savou vrstvou vepředu i vzadu až nahoru). U této značky také platí, že čím větší savost, tím delší savá vrstva.

Kalhotky nemají nekonečnou kapacitu!

Některé dokážou absorbovat tekutiny méně (třeba 10 ml), některé více (třeba i 60 ml). Nicméně je tím míněna tekutina, která se absorbuje průběžně během několika hodin, takže pokud dlouho sedíte/ ležíte, vstanete a najednou vyteče velké množství krve, nemusí se stačit vsáknout a může protéct po stranách gumičkami. Často to vypadá (hlavně u černých kalhotek), že kalhotky protekly skrz savou vrstvu, ale je to klam. Kalhotky protečou bokem gumičkami a krev se pak po látce šíří dále do prostoru. Navíc máme každá jinak silnou menstruaci, takže kalhotky, které vaší kamarádce vydrží celý den, mohou protéct vám za pár hodin. Je tedy třeba vyzkoušet, jak dlouho kalhotky vydrží vám v dané dny cyklu a podle toho je měnit.

Velikost

Výběr správné velikosti u menstruačních kalhotek je polovina úspěchu.

  • Když budou kalhotky škrtit, nebude to příjemné a nevydržíte v nich dlouho.
  • Když budou volné a nebudou dobře sedět, můžou protékat a neplnit tak svoji funkci.

Je důležité podotknout, že každý výrobce má svoji velikostní tabulku. Neobjednávejte si tedy velikost podle toho, co běžně nosíte, ale změřte se – nejširší místo boků a nejužší místo mezi žebry a boky. Pak koukněte do tabulky u vybrané značky a vezměte si přesně tu velikost, která podle tabulky vyšla – ani menší, ani větší. Míry v tabulkách jsou míry postavy, nikoliv prádla - nemá tedy smysl přeměřovat prádlo, které máte doma. Výrobci zohledňují střihy a materiály tak, aby vám stejná velikost u jejich značky seděla napříč modely.

Vychází vám jiná velikost podle míry v pase a jiná podle míry přes boky? Pak si určitě nevybírejte vysoké kalhotky do pasu, ale spíše nižší – buď
klasický střih nebo bokové. Kdybyste zvolila vysoký střih, budou vás kalhotky v pase škrtit, nebo nebudou sedět přes zadeček – ani jedno nechcete. Zvolte tedy nižší střih a řiďte se mírami přes boky. A ano, klidně vám může vyjít u jedné značky S a u jiné L – to je to rozdílné číslování.

12 + 5 různých velikostí

Australská značka Modibodi nabízí dámské menstruační kalhotky ve dvanácti různých velikostech - od 3XS po 6XL. Navíc má i dívčí menstruační kalhotky, ty se vyrábí v pěti velikostech. Výběr je z mnoha střihů a barev. Vybere si tedy opravdu každý!

Jaké preferujete materiály?

Když už jste vybrali variantu podle síly menstruace, pořád ještě zůstalo několik variant kalhotek. A jak z nich vybrat dál? Pro někoho je důležité to, z jakého materiálu jsou kalhotky vyrobeny.

Většina kalhotek je vyrobena ze syntetických vláken – především polyamidu či nylonu. My si teď vypíchneme ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, tedy bavlny a bambusu. Z velmi příjemného bambusu s dotykovou vrstvou z merina jsou vyrobeny všechny kalhotky značky Modibodi (s výjimkou řady bezešvých kalhotek - Seamfree). Z bambusu s dotykovou vrstvou z bavlny jsou Love Luna Bamboo. Bavlněné kalhotky (s malou příměsí elastanu) pak nabízí Meracus v řadě Comfort a dále modely Love Luna Full, Love Luna Bikini bavlnění, Selenacare Active, FLUX Essentials Brief a Hipster a také kalhotky pro dívky od značky Love Luna. Kalhotky Dorina Midi jsou pak z 56 % organická bavlna doplněná modalem. Značka WUKA pak používá udržitelné materiály - biobavlnu, tencel či recyklovaný nylon (WUKA Basics™ Hipster jsou z bavlny).

Jaký střih rády nosíte?

Když už jste vybrali variantu podle síly menstruace, pořád ještě zůstalo několik variant kalhotek. A jak z nich vybrat dál? Dalším kritériem může být například to, jaký střih kalhotek rády nosíte.

Pokud preferujete nižší střih kalhotek, jsou na výběr Selenacare Active, WUKA Basics™ Hipster či o trochu vyšší Meracus bokové (ve variantách Comfort či Everyday).

Máte-li rády klasiku, středně vysokou variantou jsou Meracus, Love Luna Midi a Bikini, Snuggs, Dorina Hipster, Flux, Selenacare či Ultimate™ Midi Brief od WUKA. Několik možností nabízí i značka Modibodi, ať už hladké varianty modelů řady Classic, nebo krajkové modely řady Sensual.

Samozřejmě je v nabídce i varianta do pasu pro ty, co mají (nejen) během menstruace rády bříško v teple. Můžete vybírat mezi Love Luna Full a Bamboo, Flux Hi-Waist, dále pak modely Hi-Waist od značky Modibodi (ať už hladké, nebo s krajkou).

Něco mezi klasikou a do pasu jsou pak Dorina Midi.

Jak mají kalhotky vypadat?

Někdy se potřebujeme někde svléknout či převléknout a chceme, aby nebylo nic poznat. Pokud potřebujete tenké a nenápadné kalhotky, pak jsou to Love Luna Midi a Bikini, WUKA ve variantě light nebo Snuggs se dvěma kapičkami.

O trochu silnější savou vrstvu mají Dorina Hipster, Meracus Comfort, Selenacare, Snuggs se třemi kapičkami či WUKA v savosti Medium. Tenké jsou rovněž méně savé varianty kalhotek Modibodi.

V nabídce jsou samozřejmě i elegantnější varianty s krajkou – Meracus Elegant, Flux Bikini, WUKA Ultimate™ Lace Hipster či Selenacare Classic a Hipster. Více modelů s krajkou má v nabídce i značka Modibodi. A na své si přijde i ten, kdo nechce nosit jenom černou. Barevné varianty najdete u Meracus (růžová), Love Luna Midi (nude, plum, teracota, dusty blue), Selenacare (nude). Značka Modibodi má ve stále nabídce kromě černé i tělovou, různé barvy a vzory se pak u ní objevují v limitovaných edicích. Barevné limitované edice plánuje i značka Dorina.

Praní a sušení

Všechny kalhotky je potřeba před prvním použitím vyprat. Všechny lze prát v pračce v tekutém pracím prášku bez aviváže (ev. prostředku na vlnu v případě Modibodi - ale pozor, bez lanolínu) na 30, resp. 40 (dle pokynů výrobce na kalhotkách/ obalu), Meracus snesou i praní na 60. Doporučujeme praní v ochranném pracím sáčku a ekologickém pracím gelu. Žádné z kalhotek nepatří do sušičky či na přímé topení, v případě sušení po rubu uschnou rychleji. Je možné je sušit i rozložené na sušáku.

Po použití je třeba kalhotky proprat ve studené vodě tak dlouho, dokud pouští krev. Kalhotky však nenechávejte namočené dlouho, nesvědčí jim to. Pokud jste předtím použité kalhotky měla uložené delší dobu nasucho, namočte je na delší dobu, aby krev opět změkla.

U některých kalhotek se během několika prvních vyprání savost postupně zvyšuje.

Počítejte s tím, že kalhotky schnou i 8 a více hodin (samozřejmě podle topení/ počasí/ vlhkosti vzduchu/ typu kalhotek…).

Kolik jich budu potřebovat?

To je častá a nelehká otázka. Záleží na síle menstruace a na tom, jak často musíte kalhotky měnit. Se středně silnou menstruací doporučuji minimálně 4 kusy – jedny máte na sobě, jedny na převlečení, jedny schnou a poslední na vyprání/ schnoucí či do zásoby. Pokud máte menstruaci silnější, samozřejmě potřebujete kusů víc.

Už jste vybraly ty své kalhotky i vy? Pokud ano, budeme rády za sdílení vašich zkušeností a postřehů.

Tereza Čajanová
Autorka článku

Grafomanka, organizátorka vesmíru, alchymistka a experimentátorka. Vystudovala mezinárodní vztahy a prošla si několika korporáty, než zjistila, že nejspokojenější je, když dělá, co ji baví – píše články, testuje na sobě novinky a organizuje balíčky. 😊 Má ráda přírodní kosmetiku a snaží se mít udržitelný přístup k životu. Láska k vůním, bylinkám a alchymii ji přivedla ke studiu aromaterapie. Miluje čokoládu, dobré víno a cestování.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Menstruace a veřejné WC

Možná jste veřejné prostory a WC začaly řešit až v souvislosti s opakovatelně použitelnými menstruačními pomůckami. Pokud používáte jednorázové tampony a vložky a na veřejném WC se nachází koš, není zde nic moc k řešení. Pomůcku zabalíte do toaletního papíru a jednoduše vyhodíte. Je to snadné, ale vzniká tak velké množství odpadu, které by vzniknout nemuselo. Po přečtení tohoto článku uvidíte, že pokud znáte ty správné fígle, i veřejné WC s opakovatelně použitelnými pomůckami zvládnete v pohodě.